Další omyl, další mrtví, ale nikdy nepochopím, proč věže nechávají  civilní letadla prolétávat zónou konfliktu, když nemají zajištěnou dohodu s vojenskou službou, která by průlet monitorovala a nemohla se splést. Nebo startovat opačně a celé obletět i za cenu navýšení ceny paliva. Odnese to ten, co zmáčkl tlačítko a ten, co letadlo špatně vyhodnotil na věži a u vyhodnocovačů druh letadla, děsivě to odnesli cestující a jejich příbuzní, ale systém je prostě všude špatný a toto se může přihodit opět i příště, aniž by to někdo chtěl úmyslně.

Jediná kladná zpráva z tohoto děsu je, že to nebyl úmysl, ale pouze lidská chyba. Tudíž konflikt nebude eskalovat. 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • *

  No, je to nějaké velmi divné. Boeing měl startovat v 05:15 místního času, let byl zpožděn o hodinu, startoval v 06:13 místního času, z radaru zmizel 06:14:45. Je třeba se také ptát, jaká to byla náhoda, že někdo natáčel v noci část oblohy, kde zrovna letělo to letadlo a v moment, kdy ho něco zasáhlo. Tehran Imam Khomeini International Airport má obvykle denně 120 příletů a odletů, jak píše pan Matějů na lidovkách, takže splést si armádníi letadlo s civilním těsně vedle letiště je celkem málo pravděpodobné.
  https://www.flightradar24.com/data/airports/ika/departures
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine_International_Airlines_Flight_752
  VLK z KOSA NOSTRA ještě upozorňoval, že ve stejný den hořel motor dalšího Boeingu, Air Rwanda, let z Tel Avivu do Kigali.
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2020/01/10/dockali-jsme-se-opravdu-rychle/#more-960732
  DOPLNĚK z pátečního odpoledne!!!!
  Z pošty na mne vykouklo zajímavé video.V ukazuje požár motoru Boeing 737-800 společnosti Air Rwanda,ke kterému došlo 9.1.2020, tedy v podstatě ve stejný den jako k neštěstí ukrajinského letadla stejného typu v Iránu, při startu z letiště Ben Gurion v izraelském Tel Avivu.
  Jsou dva požáry motoru jednoho typu letadla během 24 hodin náhoda? Pokud tedy přijmeme původní verzi neštěstí, kterou publikovalo i ukrajinské velvyslanectví v Teheránu, než ji stáhlo? Nebo to o čemsi svědčí?
  Nebo snad máme počítat s tím, že se opět spletla iránská/izraeleská protivzdušná obrana? Což se děje jako na běžícím páse , kde dělají cvičky…
  Nevím. Odpověd neznám.
  Ale ta videa z Tel Avivu dlužím:
  Fire a Boeing 737 at Tel Aviv Airport
  419 zhlédnutí •10. 1. 2020
  https://www.youtube.com/watch?v=e7Lhu0DtFt8&feature=emb_logo
  Last night, at Ben-Gurion airport, the engine of Air Rwanda Boeing 737-800 caught fire before takeoff. The same model as the one that crashed in Iran today.
  http://alugy.com/news/last-night-at-ben-gurion-airport-the-engine-of-air-rwanda-boeing-737-800-caught-fire-before-takeoff-the-same-model-as-the-one-that-crashed-in-iran-today/

 • Petr Pokorný

  V odpovědi na: *

  Souhlasím, že to má hodně otazníků. Ale vzhledem k tomu, že jsem sloužil u leteckého průzkumu za komunistů, umím si představit stres vojáka, který nemá instrukce a musí rozhodnout, zda ho střela zmasakruje a kolem celé území, či zda zda je to provokace, nebo letoun. Letoun civilní, který tam nemá být. Pro mě je zločin podstaty, toto je zoufalá odezva.

 • ¨

  V odpovědi na: *

  Boeingy rady 7xx pry maji i nebezpeci zkratu v instalaci. Je to horkou jehlou spichnute letadlo a radne netestovane.
  Dalsi bomba z Vypusku V. Pjakina dnes, strucne:
  Ukrajinske letadlo sestrelelo nebylo, i kdyz to Iranci priznavaji. Pred nim behem 6 minut startovala jina letadla bez problemu. Letadlo priletlo predtim z Londyna (!) a zrejme neco v letadle vybuchlo.
  Sulejmani sehral stejnou ulohu jako Che a byl mu, kdyz uz byl nepotrebny, urcen stejny osud.
  To, co rika Pjakin vypada zmatene, ale ma to asi svuj rad.
  Facit: Deni ve svete urcuji nadstatni sily ve spolupraci s vladami statu a tajnymi sluzbami. Musite byt hodne nahore mezi nimi, abyste vedel a chapal proc. Je ovsem zlocin zabijet lidi kvuli prosazeni nejakych zajmu, i kdyz maji byt dobre. A ten zlocin nebude nikdy potrestan....
  Tak je to lidicky nastaveno a my jsme pouzi divaci, kteri doufaji, ze se nikam mezi ty hratky nepripletou, aby je to semlelo.

 • Banderovec Štětina je štěstím bez sebe

  Také Vláďa Foltán, Anne Aplebaumová. K Íránu se rojí samí protislovanští váleční štváči, dobře známí z války na Ukrajině.
  https://twitter.com/stetinaep
  https://twitter.com/vladafoltan
  https://twitter.com/anneapplebaum
  Vláďa Foltán před 2 hodinami: V Íránu to vře a noc bude dlouhá, viz vlákno. Režim reaguje na klidné protesty studentů hystericky, což je společný rys pro všechny podobné na celém světě. Pokud chcete udržet přehled, maximálně doporučuju sledovat @Fbeyeee, jeho komentáře mezinárodní situace jsou perfektní...

 • ¨

  V odpovědi na: Banderovec Štětina je štěstím bez sebe

  Protesty jsou vyvolane a financovane stejnymi gaunery jako demonstrace Chvilky u nas, v Hogkongu i jinde.

 • ¨

  V odpovědi na: Banderovec Štětina je štěstím bez sebe

  Stetina je smejd na desatou.

 • Trump už tvítuje persky

  دولت ایران باید به گروه‌های حقوق بشر اجازه بدهد حقیقت کنونی اعتراضات در جریان مردم ایران را نظارت کرده و گزارش بدهند. نباید شاهد کشتار دوباره ی معترضان مسالمت آمیز و یا قطع اینترنت باشیم. جهان نظاره گر این اتفاقات است.
  2:50 PM - 11 Jan 2020
  https://twitter.com/realDonaldTrump">https://twitter.com/realDonaldTrump
  Překlad:
  Íránská vláda by měla umožnit skupinám pro lidská práva sledovat a podávat zprávy o současné realitě protestů v íránském lidu. Neměli bychom znovu vidět pokojné zabíjení protestujících nebo zastavení internetu. Svět se dívá.
  14:50 - 11. ledna 2020
  https://twitter.com/realDonaldTrump">https://twitter.com/realDonaldTrump

 • 7 zemí do 5 let

  Brzy poté, co se prezident Donald Trump ujal funkce, jeho Národní bezpečnostní rada (NSC, jejímž členem byl v té době např. Steve Bannon) zvažovala pokus o neobvyklý nový přístup k Íránu.
  Úředníci přemýšleli, zda by měl Trump natočit dramatický videozáznam a blahopřát íránskému lidu k jejich Novému roku (íránský Nový rok Nourúz se slaví v den jarní rovnodennosti). Scénář? Trump se objeví spolu s synem svrženého šáha Rezou Pahlavím, který bydlí v exilu ve Washingtonu. Jeho otec, americký spojenec šáh Pahlaví, byl svržen během íránské islámské revoluce v roce 1979.
  Úředníci NSC nakonec tuto myšlenku zavrhli, jak popsali dva lidé obeznámení s touto epizodou, a Trump místo toho vydal tradiční prohlášení o dobré vůli k íránskému svátku Nourúz.
  V té době mohl pár Trump - Pahlaví připadat mnoha znalým pozorovatelům Íránu v USA jako absurdní nápad. Pahlavího otec byl v Iránu hluboce nepopulární postavou a jeho úzké vazby na Washington byly v té době zvlášť zdrojem hněvu.
  O dva roky později však íránští analytici tvrdí, že důvěryhodnost Pahlavího v zemi vzrostla, protože Trump uvalil tvrdé sankce, o nichž se někteří domnívají, že mají přivodit pád klerikální vlády - a kladou otázku, kdo by vedl Írán.
  Na znamení, že vítá vyšší viditelnost, se Pahlaví v pátek objevil na veřejnosti a přednesl projev na Washington Institute for Near East Policy. Vyzval k nevojenským akcím na podporu Íránců, kteří se snaží nahradit islámský režim sekulární demokracií.
  "Demokratické země dnes, Amerika možná nejdůležitější z nich, se mohou rozhodnout, na které straně jsou," řekl Pahlaví a vyzval tyto země, aby "mluvily s lidmi, kteří jsou vašimi přirozenými spojenci."
  Pahlavího rodina si prý užívá návrat na výsluní v Íránu, téměř 40 let poté, co byli vypuzeni.
  12/13/2018 Son of deposed Iranian Shah calls for U.S.-backed regime change
  https://www.politico.com/story/2018/12/13/trumps-anti-iran-push-boosts-a-royal-outcast-1063441

 • ¨

  V odpovědi na: 7 zemí do 5 let

  Tak scenar USA je tedy nasledujici. Sankce maji Iran vyhladovet a vyvolat nepokoje. Syn Pahleviho ma vystoupit jako zachrance, kdyz lid svrhne Mullahy. Pak bude vse dobre (pro USA).
  USaci maji tedy podle toho uz pripraveny scenar demontaze diktatury Mullahu a dosazeni jejich loutky dalsiho Pahleviho. V Iranu byla nedano objevena nova ohromna ropna pole a USA se musi dostat k surovinam. Chteji je v Iranu zrovna tak krast jako v Syrii. Pahlevi jako jeho tata drive jim to ma umoznit. Toho tam myslim take dosadily USA po vrazde Mossadegha po prevratu, ktery tam organizovala CIA. Sankce by padly, rovnez nepratelstvi s Izraelem.
  Iranska historie bez konce, jejiz scenar chteji zase urcovat UZ zide.

 • wolfram

  Už je vše jasné. IZRAELCI SPOOFOVALI TOR-M1, systém protivzdušné obrany, který si v roce 2005 Írán koupil od Ruska. A Rusko dalo Izraeli íránské kódy, což zveřejnil web WikiLeaks v roce 2012. Doufám, že se Putin za tuto tragédii alespoň omluví Íránu. A Britové že se omluví za Borise Johnsona, který stále vězní Juliana Assange.
  Více na
  http://zvedavec.org/komentare/2020/01/8162-byl-iransky-raketovy-operator-oklaman-za-ucelem-sestreleni-ukrajinskeho-letadla-nad-teheranem.htm