(6,2 bilionu korun). Nárůst je proti loňsku téměř šestiprocentní. Dosáhla tak 4,4 bilionu USD (114,5 bil. Kč).

Informovala o tom agentura Bloomberg, která vycházela ze stavu po závěru obchodování na newyorské burze v minulém týdnu.

 

Největší nárůst hodnoty majetku letos zaznamenal americký investor Warren Buffett, který zbohatl o 11,8 mld. USD. Hodnota jeho majetku tak dosáhla 74,1 mld. USD (1,9 bil. Kč), což mu zajistilo návrat na pozici druhého nejbohatšího člověka na světě.

Nejbohatším člověkem světa zůstal spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates, jehož majetek se vyšplhal na 91,5 mld. USD (2,4 bil. Kč). Třetí příčku obsadil s majetkem 71,2 mld. USD (1,8 bil. Kč) Amancio Ortega, který je zakladatelem oděvního řetězce Zara a nejbohatším člověkem v Evropě.

V první pětce

čtyři Američané

Mezi pěticí lidí s největším nárůstem hodnoty majetku letos byli čtyři Američané. Většina amerických miliardářů, včetně Buffetta, v letošních prezidentských volbách preferovala demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou před republikánským rivalem Donaldem Trumpem, uvedl Bloomberg. Právě Trumpovo vítězství jim ale nakonec přineslo výrazný nárůst hodnoty majetku, protože nastartovalo silný růst akciového trhu.

Jediným neamerickým zástupcem v pětici lidí s největším nárůstem hodnoty majetku je Francouz Bernard Arnault, který má pod kontrolou výrobce luxusního zboží LVMH. Hodnota Arnaultova majetku letos vzrostla o 7,1 mld. na 38,9 mld. USD (1 bil. Kč).

Jak si vedli

boháči z Východu

Čínští boháči letos utrpěli první pokles hodnoty majetku od roku 2012, kdy agentura Bloomberg zavedla svůj index miliardářů. Jejich majetek se snížil o 11 mld. USD, mimo jiné kvůli poklesu cen čínských akcií a oslabení jüanu.

Zakladatel největšího čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma ale svůj majetek zvýšil o 3,6 mld. na 33,3 mld. USD (864,5 mld. Kč). Zajistil si tak pozici nejbohatšího člověka v Asii.

Ruští miliardáři se v letošním roce začali zotavovat z negativních dopadů poklesu cen ropy a ekonomických sankcí, které na Rusko uvalily USA a EU. Hodnota jejich majetku se letos zvýšila o 49 mld. USD, zatímco v předchozích dvou letech v úhrnu o 63 mld. klesla.

 

 

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny