Vytisknout

Převzato z Parlamentních listů.

Ve věku nedožitých 71 let zemřel v pátek odpoledne v Praze Tomáš Haas, politický analytik a někdejší poradce prezidenta Václava Klause a premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera. Zdravotní problémy měl delší čas. Haas mnoho let spolupracoval s redakcí ParlamentníchListů.cz, u čtenářů získal největší oblibu díky mapování situace během ukrajinské krize a následného vývoje na mezinárodní scéně.

Tomáš Haas pravidelně na stránkách serveru ParlamentníListy.cz oslovoval čtenáře prostřednictvím rozhovorů i analýz a komentářů k domácí i zahraniční politické situaci. Do poslední chvíle sledoval vývoj ve světě a komentoval ho na sociálních sítích. 

Těžce nesl chování některých českých i světových médií, která v případě různých světových konfliktů či krizí nepřinášela vyvážené informace. Tuto úlohu se snažil zastoupit sám, což vzhledem k jeho zkušenostem nebyl problém. Proto často sám vyhledával a ověřoval různé zdroje a tvrzení ve světových médiích.

Připomeňme si nyní některé jeho názory z rozhovorů, které jste v průběhu let na našem serveru četli. 

„Putin, ať je jakýkoli, je velmi chytrý člověk. Nedělám si iluze, že je nějakým velkým demokratem. Ale je iluze, že v Rusku by mohla fungovat západní demokracie. Stejně jako nemůže být demokracie v Afghánistánu. Demokracii bylo možné naroubovat a nadiktovat po druhé světové válce v Německu a Japonsku, protože oba národy jsou disciplinované,“ uvedl Haas v březnu 2014.

Pokud jde o krizi na Ukrajině, která začala tzv. Majdanem, komentoval veškerý vývoj v této věci Tomáš Haas velmi často. „Jsem naštvaný na Evropskou unii. Pro EU byl Janukovyč solidním partnerem, se kterým se jednalo, a nikdo nezpochybňoval jeho legitimitu demokraticky zvoleného prezidenta. Ale v momentě, kdy jim odmítnul podepsat, co chtěli, se z něj stal zločinec. Ukázalo se, že EU není ochotna Ukrajině v ničem pomoci. Ta nabídka byl směšná. Já na jeho místě bych také odmítl schválit tu asociační dohodu s EU, a to i kdybych byl pro vstup do EU. Přijmout nabídku EU znamenalo okamžitý krach a bankrot Ukrajiny. To nemohl příčetný člověk podpořit. Komisař pro rozšíření Štefan Füle s ním nejprve vyjednával a pak zmizel. Když propukla krize, tak v České televizi mluvil jako expert každý, kdo byl jednou v životě v Kyjevě nebo uměl azbuku. Ale pan Füle se neobjevil. Najednou se objevil, až když bylo po všem,“ řekl pro ParlamentníListy.cz před čtyřmi lety.

„Pobavil mě pravdivý komentář na Facebooku, že na náměstí v Kyjevě se sešli americký viceprezident, americká ministryně zahraničí, německá ministryně zahraničí, švédský ministr zahraničí, český ministr zahraničí a další – a pokárali Rusko za vměšování se do vnitřních věcí Ukrajiny (smích). To dobře vystihuje situaci takovou, jaká je. Je neuvěřitelné, že se tito politici vůbec bavili s těmi ukrajinskými neonacisty. Tím jim dali legitimitu a lidem dávali najevo, že mají z nejvyšších míst Evropy a Ameriky podporu a pomoc, kterou samozřejmě nemají,“ sdělil Tomáš Haas ve stejném interview.