Kdyby tedy už vůbec nic jiného, tak jenom fakt, že úspěšný, populární herec ze slavné rodiny emigroval ze znormalizované ČSSR a v prvních letech raději živořil, živil se manuální prací, je pozoruhodný, hodný úcty.
 

V neděli odpoledne jsem mezi sportovními přenosy náhodou naladil pořad Chlap na tobogánu, věnovaný památce herce, emigranta, publicisty, ministra...Martina Štěpánka. Tak trochu mi při sledování bylo stydno, že jsem na takovou osobnost tak brzy málem zapomněl.

Zmiňuju dokument režiséra J. Lokaje z roku 2011. Každému, komu stejně jako mně premiéra unikla, tenhle zvláštní medailon vřele doporučuju, nejenom kvůli vzpomínce, ale i pro jeho přesah.

Za ironický komentář by jistě stál ten těžký, byť jen lehce naznačený bratrský konflikt mezi emigrantem Martinem a Petrem – svého času předsedou KSČ v Národním divadle.

Ale pro mne, o mimořádně pevném charakteru, předvídavosti, stejně nejlépe vypovídá ten zaznamenaný Štěpánkův negativní postoj , z přelomu tisíciletí, k tak zvané televizní krizi.

 

Martin Štěpánek, nejenže se tehdy nevezl na vlně, ale naopak si udělal spousty nepřátel, když veřejně mluvil o podvodu, manipulaci s veřejností, o falešných televizních bojovnících za svobodu slova, nezávislost..., o kalných vodách, o chátře...

 

 

Namísto zbytečných slov, se dnes jen stačí ohlédnout - podívat, jak si tihle kdysi oslavovaní revolucionáři - falešní proroci, Českou televizí nakonec zprivatizovali, co s ní za ta léta provedli - provádějí.

Dovolím si tvrdit, že nikdo téhle zvláštní zemi víc neschází, nežli osobnosti intelektu, nevypočítavosti a odvahy Martina Štěpánka!

 

Zveřejněno se souhlasem autora

Josef Havránek

josefhavranek.blog.idnes.cz

 

 

Curriculum vitae

Martin Štěpánek se narodil 11. ledna 1947 v Praze v herecké rodině. Byl synem herce Zdeňka Štěpánka, bratr herců Jany a Petra Štěpánkových a Kristiny Taberyové.

Absolvoval Divadelní akademii múzických umění (DAMU), Praha, 1969, členem činohry Národního divadla v Praze byl v letech 1969-1973, ale musel odejít z politických důvodů, stejně jako z Činoherního klubu, kde působil v letech 1973-1976.

Když v roce 1981 dostal ultimátum - buď kandidatura na členství v KSČ nebo výpověď - emigroval s rodinou během dovolené v Rakousku a požádal o politický azyl. V zahraničí působil jako herec v rakouském divadle Theater der Komödianten ve Vídni a později v mnichovském Theater ensemble V.M., kde byl v letech 1983-1987.

 Patřil k lidem, jimž nebylo lhostejné, co se kolem děje, napsal prezident Václav Klaus v kondolenčním dopise hercově manželce. V třiašedesáti letech, tragicky zemřel, spáchal sebevraždu.

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - lubajs

  Štěpánkův hlas si pamatuji ještě z doby, kdy jsem byl malý kluk. Děda měl speciální ruské rádio Spidola 240, kde byl příjem krátkých vln rozprostřen do šesti samostatných rozsahů a měl přepínač rozsahů karuselového typu. S tímto rádiem se dalo u nás i přes rušení zachytit vysílání rádia Svobodná Evropa, kde promlouval zrovna Martin Štěpánek. Spolu s dědou jsme to vysílání po večerech poslouchali a často tam taky zpíval své písně o svobodě i Karel Kryl. Komunisté se hodně snažili vysílání Svobodné Evropy rušit, takže mnohdy nebylo nic rozumět . Jó, kde jsou ty časy, tzv. komunistické totality. Dnes se nám totalita vrací i s cenzurou zpět a v mnohem horší podobě.

 • Návštěvník - Hnus, to si děláte legraci, že?

  Zednářská špína Štěpánek, nula, ožrala, jeho sestra Kristina Taberyová, od 2012 poradkyně generálního ředitele České televize Dvořáka, 1993 - 2012 vedoucí útvaru Výzkumu programu a auditoria České televize (to je elektronické měření sledovanosti televizí v Česku peoplemetry) , dlouholetá předsedkyně správní rady neziskovky Člověk v tísni (veřejnoprávní Česká televize musí být ze zákona nezávislá a jak je možné, že ČT je zakladatelem Člověka v tísni, o.p.s., založeno 1999?). Štěpánkův synovec Erik Tabery je šéfredaktor Bakalova časopisu Respekt a bývalý člen správní rady Nadace Open Society Fund Praha George Sorose.
  "Člověk v tísni začal v Egyptě a Libyi pracovat na jaře 2011 s cílem posílit nově vznikající občanské i státní iniciativy v prosazování těchto reforem. První projekty ČvT se soustředily na sdílení a debatování o české zkušenosti s porevoluční transformací. ČvT dále zprostředkovává zkušenosti českých nevládních organizací a občanských aktivistů a zajišťuje lektory na praktickou podporu občanských skupin.
  Konkrétní pomoc - Podpora občanské společnosti
  Tripolis a Benghází, Od roku 2011
  V poslední době se libyjská občanská společnost aktivně angažuje v přípravě ústavy, tedy základního kamene uspořádaní státních institucí, role občana a mechanismů jeho ochrany. Občanské organizace se snaží šířit informace o významu ústavy a vlády práva obecně, nebo usilují o zahrnutí konkrétních práv. ČvT pro tyto skupiny v Tripolisu a Benghází poskytuje metodologickou podporu, pořádá semináře a školení o využití nových a klasických médií, o přípravě a vedení kampaní a o různých funkcích občanské společnosti. Do debaty a práce těchto skupin přispěli svými zkušenostmi také spoluautoři české ústavy a další čeští experti na ústavní právo.
  V rámci dvouletého projektu na podporu občanské společnosti Civil Initiatives Libya (ve spolupráci s organizacemi ACTED a CESVI) ČvT organizuje studijní cesty pro zástupce nevládních organizací a místní samosprávy, a zprostředkovává východoevropskou zkušenost s transformací a odborná školení v centrech v Benghází, Tripolisu, Misurátě, a nově také v Sabha. V listopadu 2012 Českou republiku navštívilo poprvé 10 představitelů občanské společnosti a místní samosprávy."
  Zdroj:
  https://www.clovekvtisni.cz/cs/lidska-prava/zeme/libye
  KRISTINA TABERYOVÁ, dat. nar. 26. července 1951
  Praha 1 - Malá Strana, Míšeňská 67/10, PSČ 11800
  "Kristýna Taberyová, sestra Martina Štěpánka, přišla (na pohřeb s bratrem Petrem (vlevo) a svými syny."
  http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/50111/pohreb-martina-stepanka-zednarsky-obrad-nad-rakvi-rodina-nechtela-sdilet-smutek.html
  Stopa peněz: George Soros, český stát, Člověk v tísni, Česká televize. Prý je zde propojení
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Stopa-penez-George-Soros-cesky-stat-Clovek-v-tisni-Ceska-televize-Pry-je-zde-propojeni-463721