Vytisknout

Patřím k těm, kteří mají velice nevalné mínění o intelektu našeho premiéra. Úměra ve vztahu inteligence versus premiérská funkce. A že jsou tací lidé ve vysokých funkcích mě spíše vede k depresi, kam až mohla politická garnitura klesnout. Přesto mi na včerejším vyhlášení demise něco nesedí.

 

Vážně jsou Bohumil Sobotka a jeho poradci v zajetí totálního mozkového útlumu? Já tomu prostě nevěřím, byť nám to masmédia překládají na zlatém podnosu v hojné míře ve formě politologů a vůdců politických stran. To, že mám o něm nevalné mínění vůči funkci neznamená, že je "jakýsi prosťáček". Není a snažím se nalézt, co ho do tohoto zdánlivého nesmyslného vývoje vede. A s překvapením zjišťuji, že je 23.00,  nikde není vyjádření Chovance coby ministra a šéfa policie a v Čt24 má sólo Babišova strana a... Všichni jsou zahleděni do technologie pádu vlády, ale jaká je strategie Sobotkova týmu nikde popsána není, Chovanec mlčí a Sobotka se tváří, jako že demise je logická, byť všichni už předem odsoudili tyto akce jako tah, kdy je Sobotka zahnán do kouta. A několik jich oznámilo, že se prý trochu pochlapil.

 

Ale co když je vše jinak? Co když už má Sobotka informace, o kterých nevíme a úmyslně se tváří jako zoufalý jelimánek? A informoval o všem prezidenta Zemana?

Co když je Chovanec opět spojka u Zemana a policie je aktivistická?

 

Začněme paradoxem: před jedním rokem a jedním měsícem vyhověla Evropská komise  žádosti belgických úřadů a zbavila imunity šéfa Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Giovanniho Kesslera, který kromě jiného vyšetřuje Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Belgičané chtěli někdejšího italského vyšetřovatele a europoslance vyslechnout kvůli kauze z roku 2012, kdy kvůli údajnému spojení s tabákovým průmyslem musel rezignovat tehdejší eurokomisař pro zdravotnictví John Dalli. Ten obvinění vznesená OLAF odmítl a obrátil se kvůli tomu na soudy v Belgii. Podle názoru belgických úřadů mohl Kessler při vyšetřování nelegálním způsobem odposlouchávat telefonní hovory.

A právě tyto dny mělo dorazit vyjádření OLAFu k Čapímu hnízdu. Na přelomu března a dubna do Prahy dorazili lidé z Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF, aby na místě obstarali poslední svědecké výpovědi v kauze vicepremiéra Andreje Babiše Čapí hnízdo. Zjistit, s kým vším úředníci OLAF během své návštěvy Prahy mluvili a co přesně je zajímalo, je v podstatě nemožné. OLAF o průběhu vyšetřování odmítá informovat. Jediné oficiální sdělení tiskového odboru úřadu zní: „Probíhá šetření týkající se projektu v rámci firemní skupiny "Agrofert".

A pak ještě horší politická nesrovnalost: ministr Chovanec a premiér Sobotka se dušují, že vyšetřování a možné obvinění ministra Babiše neiniciovali, ale potvrdili, že jak na úrovni ekonomické, tak policejní probíhá a je možné, že během pár týdnů obvinění k Babišovi dorazí. A náhodou začalo v době, kdy Chovanec a Sobotka v Čt žasli, že Babiše nikdo neprošetřuje a že by i u hlavního ministra financí měla kontrola a pak se najednou roztrhl pytel:

 

 

ČSSD hrozí šéfovi daňové správy kriminálem kvůli korunovým dluhopisům

21.4.2017  Sociální demokracie by ráda připomněla generálnímu řediteli Finanční správy Martinu Janečkovi, že je odvolatelný, případně mu může hrozit trestní stíhání, pokud daňová správa nebude řešit korunové dluhopisy. Uvedli to na tiskové konferenci lídři ČSSD. ČSSD hrozí šéfovi daňové správy kriminálem kvůli korunovým ...

24.4.2017  Městský úřad v Černošicích dostal podnět k prošetření nesrovnalostí v majetkovém přiznání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) a zahájil přestupkové řízení. Jeho výsledek by měl být znám do dvou měsíců, jak stanovuje zákon, řekla dnes ČTK tajemnice úřadu Bohumila Budková. Pokud by úřad v dospěl k závěru, že se Babiš dopustil přestupku, mohl by mu uložit pokutu ve výši až 50 000 korun.

 30. 4. 2017  V Agrofertu byla policie i finanční kontrola. Zajímají se o Babišovy korunové dluhopisy. Nezdaněné korunové dluhopisy Andreje Babiše, kvůli kterým hrozí ministru financí odvolání z vlády, začal prověřovat specializovaný finanční úřad v Praze. Informace potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka a nepřímo i šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, podle kterého se budou prověřovat všechny podobné dluhopisy.

2.5.2017  Sobotka dává nečekaně demisi s prohlášením, že je Babiš prokazatelně podezřelý z daňové optimalizace a daňových úniků a tudíž Sobotka už odmítá nadále dvojakost vlády: trestat za porušení EET a netrestat ministra financí Babiše za totéž pouze v jiném provedení.

 

 Zajímavé, že vše vždy iniciuje Chovanec a je podezřelý, že i udávání do Bruselu posílá on stejně jako připravil vznik dezinformačního udavačského útvaru.

Takže připočítáme li k tomu záhadné mlčení dua Chovanec - Sobotka, zatímco všichni si s tím lámou hlavu, tak...

 

 

Co z toho vyplývá?

Že v době nepřítomnosti prezidenta může přijít obvinění na Babiše ze spáchání trestného činu. Podezření a obvinění. Jako třeba u Kocourka.  Tím by se legalizovala všechna politická obvinění a začalo údajné ostré vyšetřování, které může skončit až po volbách. Je možné, že už má toto obvinění Chovanec v šuplíku, proto odstoupil i Zimola, ale podpořil Sobotku. A i totální obrat Fialy s Kalouskem, kdy jim připadá Sobotka jako totální hlupák a dělají si z něho legraci, zatímco Babiše dnes nechávají na pokoji může být součástí hry, které se říká dlouhodobě "odstavení nedemokratického hnutí  Babiše stranami demokratickými".  A tak by byl elegantně odstaven Babiš před volbami, Sobotka by byl jako premiér, který viděl míle dopředu rázem hrdinou a volební preference by razantně změnily svá čísla. Bylo to součástí reformy policie?

A i když by to byl puč na Babiše jako Sarajevo na Václava Klause, zatím se tím nikdo nezabývá.  Říká se, že k prezidentu Zemanovi má Babiš blízko, ale Chovanec má blíž a pokud má Chovanec v šuplíku trestní oznámení na Babiše z podezření na daňové úniiky, nikdo už by Babiše nezachránil.

Sice tomuto scénáři fakticky nic nenasvědčuje, ale chronologie a prapodivný, zdánlivě hloupý tah Sobotky prostě tuto spekulaci po relevantních vyjádřeních nahrává a podezření legimitizuje. Uvidíme, během pár týdnů, zda a jaký komplot se připravil a jak dobře. A účelových trestních oznámení jsme už zažili dost a dost.

 Ukáže se to jako "skrytá pravda", nebo je Sobotka coby premiér ještě horší, než jsme si mysleli?

 

Pokud se mýlím a byl to jenom fantasmagorický tah Sobotkův v zoufalství z hrozících preferencí, mohlo by se stát, že by toto dorazilo ČSSD a ta by se nemusela dostat ani do Parlamentu. Pět měsíců před volbami by to už této straně lid dal "sežrat i s navijákem". A překvapení by to bylo nejen pro Babiše...

 Petr Pokorný