Šílené utrpení řeckého lidu, které se u nich odehrálo před padesáti léty a kdy strůjcem masakrů, mučení a zabíjení byly CIA a USA. A tentokrát díky Thomasu Kulidakisovi Česká televize zařadila alespoň desetiminutový vstup, kde docela věcně promluvil o dramatech a zvěrstvech, které hellaský lid musel prožít.

 

Po druhé světové válce (mimochodem Řecko se osvobodilo v podstatě samo před příchodem spojeneckých vojsk) vznikl obrovský teror proti lidu, protože odmítal nadvládu USA a Velké Británie. Občanská válka skončila v roce 1949 a USA tam začaly budovat základny na obsazení jižního křídla, pokud by se opět začalo mocnosti USA vzpouzet. Tato doba teroru vyhnala první část řeckého lidu (mnozí se usídlili v Československu) a přivedla Řecko k těžkému poklesu. Vyústilo to v roce 1967 nástupem vojenské junty, která provedla vojenský převrat a sesadila legitimně zvolenou vládu.  Za celým terorem většinou stála CIA a nejdříve prezident Harry S. Truman , aby prý zabránil šíření komunismu a donutil Řeky, aby byli vazaly NATO (Stejně jako Československo v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy). USA a CIA Richard Nixon tolerovaly a podporovaly zabijáckou juntu, mučení, vraždění (prezident Clinton se za to později omlouval řeckému národu) a dokonce v mnoha případech nad masakry lidí držely ochranou ruku! Prý v zájmu demokracie, jak později řekl Bill Clinton, musela CIA a americká vláda podporovat teroristickou vládu junty, zabíjení a masakry lidí. V letech 1946 až 1949 zemřelo na 100.000 lidí. Po něm jen do Československa emigrovalo kolem 16.000 Řeků (většina se vrátila po pádu vojenské junty v roce 1974, kterou podporovaly USA).

 

  Mikis Theodorakis skladatel hudby Řek Zorba musel utéct do emigrace

 

Plukovník Jorgos Papadopulos, brigádní generál Stylianos Pattakos a plukovník Nikolaos Makarezos - svrhli v noci z 20. na 21. dubna 1967 demokratickou vládu a nastolili polofašistickou "plukovnickou juntu" (v bývalém východním bloku označováni pohrdlivě jako "černí plukovníci"). A to téměř bez výstřelu, s pouhými 3000 stoupenci a 150 tanky, během tří hodin. Obsadili klíčové orgány, zajali politické činitele a vyhlásili výjimečný stav. Použili přitom vojenský operační plán připravený v součinnosti s NATO pro případ komunistického převratu.


Zdroj: http://www.denik.cz/ze_sveta/recko20070419.html

 

Junta rozpustila parlament, zrušila politické strany a začala se zbavovat svých odpůrců. Ty zavírala do internačních táborů a deportovala ze země.

USA a spojenci v NATO  juntu podporovali, aby udrželi na uzdě místní a moskevské komunisty. Za tuto politiku se omluvil americký prezident Bill Clinton při své návštěvě Řecka jako president USA: "Spojené státy dovolily, aby jejich zájmy týkající se vedení studené války převážily nad zájmem - spíše bych měl říci závazkem - podpory demokracie, přestože to byl vlastně důvod, proč jsme studenou válku vedli."
Zdroj: http://www.denik.cz/ze_sveta/recko20070419.html


Zdroj: http://www.denik.cz/ze_sveta/recko20070419.html

Až v roce 1974 nakonec vzpoura lidí donutila vojenskou juntu odstoupit a plukovníci dostali tresty smrti, změněné na doživotí.

Možná by stálo za to ještě podotknout, že Německo za přispění USA dokonce dvakrát rozvrátilo ekonomiku Řecka. Poprvé za druhé světové války, pak USA, když podporovaly juntu a pak znovu Německo, které donutilo kvůli NATO, aby vykoupilo z Německa obrovské množství zbraní, které je Řecku k ničemu.(Řecko má největší vojenskou flotilu v Evropě a mnoho lidí pracuje i v armádě.) Je jasné, že obyčejní Řekové Německo šíleně nenávidí a stejně tak nenávidí USA, ale nemají šanci se svobodně z tohoto svazku dostat. Od roku 1974 vydalo Řecko na zbrojení nejméně 216 miliard eur.  Ve velkém nakupovalo například nejmodernější německé ponorky (za dvě miliardy eur) či stovky tanků Leopard, houfnice a také například stíhačky Mirage a F16, tedy v zásadě úplně zbytečné zbraně.

Mezi lety 2002–2011 se do Řecka nejvíce zbraní přivezlo z USA (42 %). Německa (25 %) a Francie (téměř 13 %). Z německého vývozu činil export zbraní do Řecka 15 % celkového vývozu zbraní a Francie sem směřovala 10 % ze svého celkového zbrojního exportu.

V letech 2002–2006 bylo Řecko dokonce největším dovozcem zbraní na světě! A tehdy se nahromadily největší státní dluhy. Pro americké, německé či francouzské zbrojní firmy bylo Řecko přímo zlatým dolem. Mezinárodní pomoc Řecku byla vázána na slib řecké vlády, že odběr zbraní z Německa a Francie bude pokračovat…

 

Z výše napsaného je jasné, proč přes dluhy zmítané Řecko Němci z Evropské unie odmítají pustit: za prvé mají u Řecka zajištěn dluh, jehož úroky se do Německa stále sypou a za druhé řecký lid si váží více Ruska a nikoliv USA, takže by okamžitě z tohoto svazku odešlo. Nynější válečná špína USA drží Řecko na uzdě a CIA je tam hlavním pánem.

 

 Mnozí (hlavně mladí) lidé stále nechápou, že my, kteří jsme si toužebně přáli svrhnout totalitu komunistické strany, stejně ostře odmítáme šíllenství vražedného Pentagonu a běsnících tajných služeb, které se neštítí žádného zločinu, či masakru. A zde je předložen další důkaz, kam nás vedou USA, pokud jim dáme volnou ruku a necháme jejich jednotky pustošit naši zem, jako to dělal Sovětský svaz. Prostě český lid další zvěrstva na svém území nechce připustit. Peklo nejen Sýrie, Libye, Jemenu, Iráku, mnoha afrických států kde jsou doly a dnes předložen další důkaz Řecka nesmíme pro naše děti jako dědictví zde zanechat. A hrdé Maďarsko to již pochopilo v čele s Orbánem jako v roce 1956,  Maďarské povstání – Wikipedie i když za to také těžce zaplatilo!

 

 

Možná nepohrdnete hudebními vzpomínkami na tuto krásnou zem.

 

Partena a Martha Elefteriadu

Z Wikipedie

Pocházejí z rodiny řeckých emigrantů, jež uprchla z Řecka kvůli občanské válce a usadila se v roce 1950 v někdejším Československu. Jejich maminka zemřela brzy v dětství a obě dívky vyrůstaly v dětském domově  pro řecké děti v Ivančicích.

 

 

Možná na závěr ještě jedna vzpomínka: když k nám přišel film Řek Zorba na začátku sedmdesátých let, kluci a holky, co s námi chodili k Mánesu a na Strahov "pařit a na diskotéky" a byli původem Řekové, brečeli jak malé děti při vzpomínkách na utrpení u nich doma, co tam museli prožít a nemohli se do slunného Řecka vrátit. Proto mám (máme) autentické vzpomínky a jejich divení, jak prožíváme vstup vojsk Varšavské smlouvy, když po pár týdnech nebyli vidět, zatímco v Řecku denně umíraly a byly mučeni desítky lidí, jejich přátel, rodičů, milých... (Viz výše nakonec 100 000 životů) A i tento pohled je na americkou svobodu a zem, jak krutě se jinde chovala a chová. Takže ten, kdo tvrdí, jak báječný je americký svět, měl by odejet do Řecka a "pobejt" nejen na slunné pláži a dívat se do moře, ale odejít do vnitrozemí a zeptat se nejstarších, proč taková je dnes "vůči západu, především USA" jejich zem. Například i proto, že Řecko je i kolébkou skutečné demokracie, zatímco svět si na ni jenom hrál.

P.S. A úplná děsivá perlička na závěr jak náš bájný systém funguje: Řecko dostalo pomoc 240 miliard, ale jenom 5% šlo na problémy řeckého lidu, zatímco za zbytek se platily ony úvěry bank a investorů na zbrojení, od kterých zbraně Řecko nakoupilo. Například poslední úvěry Evropské banky ani do Řecka nedorazily, Německo si je hned nechalo jako úroky bank.

Spirála, ze které není úniku! To se to potom Německu bohatne a mlaská. Nyní máme vydávat více peněz na zbrojení i my...

 

 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci