Možná jste si mnozí všimli, že interpretace stavu té které země se dá vykládat na tisíc způsobů, čísla souhlasí a přesto výklad nikdy nesouhlasí. A poslední nadšení dává možnost ukázat, jak to ve skutečnosti je.

 

Představte si, že jedete na kole z nadmořské výšky 0 do kopce. Je jasné, že stoupáte. Pak se dostanete na vrchol a jste vítěz. Až sem se ekonom, politik a selský rozum shodne. Jak logicky, tak terminologií. Pak ale už cesta dál nevede, takže logicky nastoupíte cestu dolů. A zde nastává úžasný výklad.

 

Selský rozum říká, že klesáte.

Ekonom říká, že stále jste nad nulou. (I to je pravda)

Politik říká, že stoupáte, protože jste nad nulou!

 

Ekonomika ještě roste, ale tempo růstu klesá

Závodník na kole řekne, že ten politik co mu tvrdí, že stoupá, (v kroužku) je pitomec. V politice gauner. Předložme si důkaz této frašky "on line" s nadpisy v mainstremu.

 

Česká ekonomika
je pátá nejrychleji
rostoucí v Evropské
unii
ceskatelevize.cz/ct24
 

Česká ekonomika je pátá nejrychleji rostoucí v Evropské unii — ČT24 ...

 

 A my jsme v období, kdy sjíždíme z kopce. Doplňme to na grafu.

ČNB - PROGNOZA

 

SKUTEČNÝ STAV


Podle zveřejněných údajů statistického úřadu dosáhl ekonomický růst ČR v prvním čtvrtletí letošního roku 4,4 %. Minulé čtvrtletí jsme se dostali na vrchol s růstem 5,5%. Výsledky prvního čtvrtletí ukazují, že ekonomika  zpomaluje a v dalších kvartálech bude toto zpomalení ještě viditelnější. Výsledek kolem tří procent, respektive mírně pod nimi, by proto neměl být překvapením.

A nyní vysvětlení, v čem je skutečný problém, protože za normálních okolností by tento skutečný graf naplňoval každého optimismem stejně tak, jako hýří superlativy bývalá Sobotkova vláda a dnes (zatím) Babišova.

Tento skutečný graf je založen na dluhu a tištění peněz ECB  (Evropská centrální banka). Další stále silnější hrozící nebezpečí jsou cla USA, které už odmítají další nerovnováhu, aby svět bohatl tím, že pouze vyváží do USA. U nás je katastrofou ekonomika založená primárně na výrobě aut a převážení nákladů sem a tam s přetíženými silnicemi a tisíci skladů po celém území bez přidané hodnoty. A pokud neprovedeme expanzi na východ, čemuž se stále více snaží zabránit USA (a o to se hraje ve složení vlády a ministerstvu zahraničí), můžeme se dočkat na konci roku katastrofy.

Nemusíme, ale můžeme, proto je zde silnější varování, že musíme rychle otočit část exportu na východ.

 

 

Automobilový průmysl vytváří až 12% HDP. Hrozivé, jednostranné číslo. A nyní další hrůzy, pokud USA své sliby splní a ECB přestane tisknout peníze, jak avizuje. (Už takto posunula konec o půl roku)

Státní dluh v letošním 1. čtvrtletí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 87 miliard korun na 1,712 bilionu Kč.  Na každého Čecha tak připadá dluh 161 000 Kč.  Dluhy českých domácností vůči bankám v březnu stouply proti únoru o 9,3 miliardy korun na zhruba 1,556 bilionu korun. Meziročně dlužily domácnosti o 110 miliard více. 

 Někdo stále tvrdí, že investice do bydlení je úžasná věc pro budoucnost a tudíž tento dluh - úvěr - není dluhem. Samozřejmě je to nesmysl, protože se nyní nakupuje za předražené ceny a v okamžiku prudčího poklesu ekonomiky se trh s nemovitostmi zhroutí. I ČNB už si to začala uvědomovat a začala šlapat na brzdu. A samozřejmě když to avizovala předem, křivka propadu se možná přibrzdí, protože toho budou chtít na poslední chvíli využít někteří investoři. Přidejme k tomu prudké plošné zvedání platů, místo aby byla "tvrdá Rašínova měna" zakládá stále silnější obavy, že to rozhazovačná vláda, která měla "odložit 200 miliard" na horší časy a místo toho je prošustrovala,  aby jí lidé tleskali a volili a tím vytvořila velice chatrné základy pro budoucnost.

 

Je ještě šance se otočit více na východ, vývoz diverzifikovat, ale dovolí nám to USA, NATO a Evropská unie?

 

Plošné zvedání platů díky státu je stejný zločin jako intervence Singera na 27 Kč za euro

Česká republika nevzkvétá, i když nám vláda a ČNB vysílá superlativy - prognóza pro ČR a Evropskou unii

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Návštěvník - Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: Návštěvník - František Krontorát

  Opusi Opusi, nějak ti to nevychází, co? Psal jsi, že pokles nebude a vono se to zase nějak vymklo, co? Už to potvrzuje i národní banka a ta tomu asi rozumí víc než ty. Nebo ji rozpustíš? Takovýho odborníka jako ty by přece měla aspoň zaměstnat. Chá chá

 • V odpovědi na: Návštěvník - Ten, co to cáluje

  Nekažte mu radost, ten pán miluje ČSSD až za hrob. Problém je spíše v tom, že ta jejich zaslepenost nás vede do pasti, která sklapne nad nejchudšími či důchodci, ale ti europoslanci a jejich poskokové na nižší úrovni mají doživotní renty nebo pašalíky jak komunistická vrchnost, proti které jsme protestovali.

 • Návštěvník - František Krontorát

  Pekařství roce 2015 upeklo 100 tun housek.
  Pak koupili další stroje a v roce 2016 zvýšili výkon o 5% a upekli tedy 105 tun housek.
  V roce 2017 lépe zozganizovali práci a podařilo se jim zvýšit výkon o dalších 3,5%, to jest a teď jsme u jádra věci:
  105 / 100 * 103,5 = 108,675

  Takže si to seřaďme:

  2016 = 100 tun housek
  2017 = 105 tun housek
  2018 = 108,675 tun housek

  Jak vidíme, přestože snížili tempo růstu z 5% na 3,5%, tak upekli v posledním roce roce nejvíce tun housek.
  A tak je to v celé ekonomice.To opravdu lidi nechápete tak jendoduché věci?!
  Tempo růstu není totéž co výkonost ekonomiky!

 • Návštěvník - Tonda Tlučhuba

  V odpovědi na: Návštěvník - František Krontorát

  Hádáte se sám se sebou? Vy musíte být totální blb. Já nikde nečetl, že jsme v krizi. Dokonce že se tomu můžeme vyhnout. Není to náhodou vůči HDP? Bůh ví, co čtete, pro mě je důležité a souhlasím: A pokud neprovedeme expanzi na východ, čemuž se stále více snaží zabránit USA (a o to se hraje ve složení vlády a ministerstvu zahraničí), můžeme se dočkat na konci roku katastrofy.

 • Návštěvník - František Krontorát

  V odpovědi na: Návštěvník - Tonda Tlučhuba

  Pane, vy evidentně stále nechápete podstatu manipulace, kterou vám tento nesmyslný článek předkládá.
  Cituji z článku: "Závodník na kole řekne, že ten politik co mu tvrdí, že stoupá, (v kroužku) je pitomec. V politice gauner. Předložme si důkaz této frašky "on line" s nadpisy v mainstremu."

  Takové věty jsou jednoduše LEŽ a hrubá manipulace.

  Ve skutečnosti závodník (ekonomika) jede stále vyšší rychlostí (výkon ekonomiky), jen tempo růstu té rychlosti se mění. Někdy je vyšší a někdy je nižší, ale stále přidává na rychlosti (roste HDP), chcete-li abych se držel analogie toho příměru se závodníkem.

  Takto tento server vytváří pomlouvačné články, které pomlouvají úspěchy české ekonomiky, manipuluje e a zaměňují se pojmy, jako je výkonnost ekonomiky nebo tempo růstu.

  Tento server už v minulém roce tvrdil, že nejpozději v únoru bude krize a ejhle, žádná krize není. Ani se nepřibližuje! Ekonomika stále roste. O nějaké krizi nemůže být vůbec řeč. Proč tento server chrlí takto manipulatiovní články je ale debata o něčem jiném. Jen jsem vám chtěl ukázat, ať se nenecháte vodit za nos!

 • Návštěvník - Jana

  V odpovědi na: Návštěvník - František Krontorát

  Tady píšete, že HDP roste, ale číslo je menší. Poslední kvartál je 5,5%, první kvartál 2018 je 4,4%. Takže ekonomika takto stoupne za 5 let o 100%? Nebo spíše o 16,9% za minulý rok v součtu a přitom stoupla o 4,6%? 5.5 % + 5.0 %+ 4.5 % +2.9 % není 4,6% za celý rok. Nebo snad ano? Tak vy to sčítáte jako housky a je to jinak, že?

 • V odpovědi na: Návštěvník - Jana

  Paní Jano, ono je to jinak a onen OpusJeronýmkontorád lže: ta čísla jsou meziroční poměr. A mezikvartální poměr je jenom 0,4%. Hrubý domácí produkt
  mezičtvrtletní růst/pokles, v %, 1. čtvrtletí 2018: 0,4
  meziroční růst/pokles, v %, 1. čtvrtletí 2018: 4,4
  Datum zveřejnění: 01.06.2018
  Takže se žádné sčítání housek nekoná. Pokud sečteme hrubé mzdy+renta+úroky+zisky firem+nepřímé daně-dotace+ amortizace, tak to dá dohromady HDP. A právě dotace s navýšením mezd tuto úžasnou výkonnost na papíře provedlo. Ale pouze na papíře. Kdybychom odečetli tyto položky a nechali vše ve stálých cenách, byl by to šok. Asi jako když odebrali tenkrát v Itálii nuly u milionových výplat v lirách.

  Krátká URL:
 • V odpovědi na: Návštěvník - Tonda Tlučhuba

  Řekněte mu, že je to tam jasně: Ekonomika ještě roste, ale tempo růstu klesá. A protože nebýt tištění eur a šíleného zadlužení "Zdroje jsou", jsme v prudkém pádu, fakticky jsme v krizi už nyní. On stále nechápe, že zdroje jsou jenom z dluhů Špidly a Sobotky a tištění nepodložených eur. Zdroje nejsou, jsou jenom bezcenné papírky. A to je tragédie. A ČNB to potvrzuje: utahuje šrouby.

 • V odpovědi na: Petr Pokorný

  Je to stejné, jako když ČSSD je v exekuci, což by už každý nemohl majetek používat a přesto ČSSD zdroje má, zatímco obyčejný občan už je na ulici a bez majetku. Ty podvody jsou do očí bijící!

 • V odpovědi na: Petr Pokorný

  A jako vždy Jeroným Bosch, alias Opus alias František Kontorád jako vždy lže: nikdy zde nebylo napsáno, kdy přesně, protože lze kvantitativním uvolňováním a prudkým rozdáním peněz státním úředníkům oddálit až o několik měsíců, dokonce roku, Proto je napsáno jako důkaz: (Zda to bude v listopadu či únoru nikdo z nás neví, ale v tomto období určitě). A ceny nájmů či nových bytů jdou raketově nahoru. Proč? Protože jenom v Praze je půl miliónu cizinců, bydlících v bytech jak na ubytovnách po desítkách kusech. Tisíce bytů, které by se měly uvolnit, aby cena klesla. Prý "sdílejí"... Vše je pravda, rozhodily se peníze, ceny začaly stoupat, vepřové už stojí 150 korun a máme se dobře: na výplatní pásce je opticky víc. K čertu s těmi lžemi!

  Krátká URL: