Evropská centrální banka od října sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 15 miliard eur (383 miliard korun) z nynějších 30 miliard. Banka dnes také potvrdila, že je připravena do konce roku nákupy dluhopisů zcela ukončit.

A vypomožme si velmi známou větou: Lomikare, Lomikare, do roka a do dne zvu tě na boží súd.  Hin sa hukáže!

 

Ne, není to tentokrát ani kladné, ani záporné hodnocení. Je to pouze nejvážnější výzva v Babišově životě, před kterou ještě nestál  A já tentokrát jenom popisuji, co je v sázce.

 

Zatím Babišovi hrálo vše do karet. Po krizi bylo vše totálně stlačeno a nyní lidé utrácí, jak z bezedné kasy.

Za druhé počasí nezastavilo výstavbu ani na jediný den a do oprav a prohnání ekonomikou za krátkou dobu, kdy se zastavila skoro doprava, jsme poznali v létě všichni a to se promítlo do HDP.Takže s tím se nyní pyšní, jakoby i počasí ANO ovládalo.

Za třetí a to je to zásadní: rozhazování eur z vrtulníku, což je bankovní termín na tištění nepodložených peněz dle rozhodnutí ECB končí. Jak výše napsáno, Evropská centrální banka od října sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 15 miliard eur (383 miliard korun) z nynějších 30 miliard. Banka dnes také potvrdila, že je připravena do konce roku nákupy dluhopisů zcela ukončit. Takže prapodivná fraška, kdy se tisknou eura a od dlužníků se vykupují dluhopisy, se chýlí k závěru a Evropa konečně pojede za své.

A přesně to je den "D" a výzva jak pro premiéra Babiše, tak pro ČNB, která ale už s předstihem správně reagovala a rozhazování peněz státním úředníkům a šílené zadlužování na byty brzdí. Zvyšuje úroky.

A pak se i ukáže na rozdílu Slovenska a České republiky, zda je výhodné euro, nebo česká koruna. Buď ČNB prokáže společně s vládou, že je výhodnější mít naší měnu, nebo si daleko lépe povede Slovensko a pak musíme hledat příčiny, či změnu. Jenom je seriózní upozornit na dva aspekty: Slovensko jásá, jak má malou nezaměstnanost, ale že statisíce Slováků je v České republice jaksi pomíjí. A druhá věc je hledat odbyt v Rusku, pokud eurozóna silně přibrzdí. Už dnes, kdyby se odečetly rychlé peníze nesmyslně prohnané ekonomikou spolu s tištěním nepodložených peněz na západě by naše ekonomika byla v záporu. ECB však tuto agónii u některých států prodloužila o rok a ... Hin sa hukáže! Do roka a do dne.

Petr Pokorný

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Návštěvník - *

  Mlhavě si vzpomínám, že Donald Trump před prezidentskými volbami 2016 sliboval voličům hloubkový audit ve FEDu! Také Hillary Clinton do vězení.
  Donald Trump tweet 22. února 2016:
  "It is so important to audit The Federal Reserve, and yet Ted Cruz missed the vote on the bill that would allow this to be done."
  https://money.cnn.com/2016/02/24/news/economy/donald-trump-federal-reserve-audit-the-fed/index.html
  Americké soukromé banky si vyčistily svá bankrotující portfólia a dostaly "natištěné peníze" a co bude FED s těmi všemi trash dluhopisy a trash akciemi dělat?
  FED je vlastně také soukromý, tak by si problém měli vyřešit majitelé FEDu a již více neobtěžovat daňové poplatníky USA. :-D

  FED začal s kvantitativním uvolňováním v roce 2008 a skončil v roce 2014, od roku 2014 je bilance FEDu nafouknutá stabilně na pětinásobek stavu před krizí (z 886 miliard dolarů k 10. září 2007 na 4 210 miliard k 10. září 2018).
  ECB začala s kvantitativním uvolňováním 9. března 2015 a nafoukla svou bilanci dvojnásobně (z 2,052 bilionu eur v říjnu 2014 na na dnešních více než 4,5 bilionů eur, což je asi 40 % HDP eurozóny).

 • Návštěvník - *

  V odpovědi na: Návštěvník - *
 • Návštěvník - Imrich

  Je zajímavé, že nikdo nenapsal ten hlavní důvod, proč ECB omezuje prodej dluhopisů?
  Ukolem ECB stejně jako ČNB je udržovat stabilitu měny. ČNB má jednoduchý nástroj, který použila nedávno a tím jsou intervence. Jakmile se inflace blížila požadované hranici 2%, tak ČNB intervence ukončila a jak vidíme bez jakýchkoliv fatálních následků, ani "brutální" posilování koruny se nekoná.
  ECB si stanovila stejný cíl a jakmile hranice inflace v EUR zóně dosahuje 2%, tak ECB omezuje množství peněz do ekonomiky.
  Nebude to mít žádné fatální důsledky, nikdo to v podstatě vůbec nepocíctí a Babiš s tím nemá vůbec nic společného. Poroste jak ekonomika EUR zóny, tak poroste ekonomika ČR.
  Česká ekonomika nezkrachovala ani v únoru 2018 a nezkrachuje ani příští rok. :))

 • Návštěvník - Petr Pokorný

  V odpovědi na: Návštěvník - Imrich

  Opus pod 97 přezdívkou stále ještě neumí číst: Už dnes, kdyby se odečetly rychlé peníze nesmyslně prohnané ekonomikou spolu s tištěním nepodložených peněz na západě by naše ekonomika byla v záporu.

 • Návštěvník - Imrich

  V odpovědi na: Návštěvník - Petr Pokorný

  Jak můžete napsat, že ty peníze někdo pustil do ekonomiky "NESMYSLNĚ"! :))

  Vždyť naopak, to mělo obrovský smysl!!
  Stabilizovalo to celou Eurozónu, včetně okolních zemí ekonomicky napojenýchna Eurozónu.
  EU roste už od roku 2010 (bohužel ČR díky KALouskovi až do konce roku 2013 stagnovala) a všem se daří mnohem lépe. Německo je dokonce ve výrazném finančním přebytku. ČR má již pátým rokem silný růst ekonomky a vyrovnané finance. A mnoho jiných pozitovnách ekonomických výstupů.
  Napsat, že to byly nesmysné peníze může jen člověk, který absolutně ignoruje ekonomická fakta.

 • Návštěvník - Imrich

  Je to jako by Pokorný druhého přesvědřoval. že mu v organismu zcela "nesmylně" koluje krev a že bez krve by už dávno umřel. Aby dokázal, že má pravdu, tak by klidně takovému člověku pustil žilou a až by ten člověk skutečně umřel, tak by ještě řekl: "vidíš, já jsem tito říkal, že umřeš!"
  A možná ani potom by Pokorný nepochopil, že ta krev není v organismu nesmyslně!

 • Návštěvník - Petr Pokorný

  V odpovědi na: Návštěvník - Imrich

  Perpetuum mobile: Romové, jste předlužení? Nevadí, my vaše dluhy vykoupíme a dáme vám za ně peníze. A dělejte si dluhy, jak velké chcete. To může napsat pouze hlupák a dnešní prapodivní ekonomové. Dluhy se nesplácí, ale vykupují. Ten Opus z ČSSD je hvězda. Jak vidno, "Zdroje jsou" zvolal svého času Špidla a dodnes to rezonuje.

 • Návštěvník - Imrich

  V odpovědi na: Návštěvník - Petr Pokorný

  Jenže ECB nevykupuje dluhy!
  ECB nakupuje dluhopisy a to je něco celkem jiného. Dalo by se napsat, že naopak dluhy vytváří.
  Tímto procesem pumpuje peníze do ekonomiky, aby dosáhla požadované hladiny 2% inflace.
  Tyto peníze rozhodně nejsou nijak rozhazovány z vrtulníků, jak tady nesmyslně často píšete. Do konkrétních kapes se dotanou jen díky ekonomické aktivitě. A to je celkem něco jiného.
  Nastudujte si tuto problematiku, je vdět, že v tom absolutně nemáte přehled!

 • Návštěvník - *

  Prosím Vás, Imrichu, neplácejte nesmysly, Babiš zadlužil Česko na rekordní úroveň a že v roce 2016 zahraniční investoři, přesněji zahraniční spekulanti, byli ochotni nakupovat i české dluhopisy s mírně záporným výnosem, protože spekulovali na posílení koruny po ukončení devizových intervencí, na tom není nic významného.
  V této souvislosti bych rád upozornil, že tehdy zahraniční dluh Česka vyskočil za pouhý jeden rok (od 2. čtvrtletí 2016 k 2. čtvrtletí 2017) o šokujících 1,161 bilionu korun (sic!). Ve struktuře zahraničního dluhu se zvýšilo především zadlužení vládního sektoru, a to v důsledku růstu držby vládních korunových dluhopisů nerezidenty, uvedla ČNB.
  Takže i zahraniční dluh Česka je nejvyšší v historii. Jeden bilion korun překročil na konci roku 2004, tři biliony na konci roku 2014 (Babiš už byl ministrem financí), čtyř bilionů dosáhl v roce 2017 a v současnosti je 4,322 bilionu Kč. Je to tedy hlavně důsledek pomatených devizových intervencí na oslabení koruny, které ostatně vyžadoval sám oligarcha Babiš před volbami 2013, ČNB by měla být nezávislá instituce, ale není!

 • Návštěvník - Imrich

  V odpovědi na: Návštěvník - *

  Píšete samozřejmě úplné nesmysly tm, že mícháte hrušky s jabkama.
  Babiš nemá vůbec nic společného se zahraničním zadlužením. Ba přesně naopak. Na konci roku 2013 byl stát zaldužený v zahraničí 560 miliard a po čtyřech letech vlády Bohuslava Sobotky se toto zadlužení v zahraničí snížilo o 300 miliard. Opět zdůrazňuji, že neznáte ekonomická data!
  Jestliže roste zadlužení ČR v zahraničí, tak to jde jen a jedině na úkor soukromé sféry!
  A s tím nemá Babiš ani Sobotka absolutně nic společného.
  Veřejné finance jsou ve velkém přebytku, včera o tom také mluvila Schillerová na ČT24 v pořadu Události kometáře, když vytřela studio s Witovskou, která ji chhtěla předkládat bláboly o zadlužené rodině.