Otázka pro prezidenta Václava Klause: Považujete projekt eurozóny za úspěšný? Případně v čem vidíte jeho největší přínos/ztrátu?

Zavedení eura (což je výstižnější dvojice slov než „projekt eurozóny“) není úspěchem. Naopak, stalo se to jedním z největších problémů celého projektu evropské integrace. Mnohé bylo jasné už předem: ekonomové většinově, i když s různou silou a naléhavostí, před zavedením jedné měny v neoptimální měnové zóně varovali. Politici je  opět většinově neposlouchali. Domněnku, že zavedení společné měny povede k postupnému vytváření optimální měnové zóny, považovali lidé jako já od počátku za naprostý nesmysl. Za dvacet let zkušenosti s eurem byl tento omyl praxí potvrzen. Země eurozóny nejsou na konci roku 2018 blíže k optimální měnové zóně, než byly před dvaceti lety.

Euro bylo vždy politickým projektem a mělo za cíl přispět k politické integraci Evropy. Ta nevznikla.

 

Protože celý záznam skvělých příspěvků panelistů Hany Lipovské, poslance Skopečka z ODS či bývalého člena bankovní rady Hampla je dole, dovolím si vypíchnout jednu jasnou dimenzi rozporu o euro. Hana Lipovská přesně definovala ekonomické problémy. Včetně panelových grafů. A jasná kritéria. A nyní paradox: je to ekonomický seminář, kde se přesně ukázal špatný projekt euro jako ekonomický. Včetně důsledků. A pak vystoupí člen bankovní rady ČNB pan "EURO Dědek", jak je profesor Dědek přezdíván a ten, který by měl za bankovní radu tvrdě hájit měnu či chtít euro a tím bohatství České republiky předložením jasných důkazů na  ekonomickém podkladu , zmůže se pouze na politické deklamování a plácání, že je úžasné, protože do eurozony chce i Bulharsko, Estonsko, snad i Ukrajina. Je děsivé, že člen bankovní rady nedokáže ani jedním číslem a kritériem obhájit své postoje! Ano, odvaha mu nechybí, přišel do jámy lvové expertů, ale aby nedokázal obhájit minimálně jedno kritérium ekonomické výhodnosti pro českého občana je tristní.

Takže se celý sál zasmál a zatleskal, když ekonom Jiří Weigl kontroval na údajné nadšení Slováků pro euro, jak tvrdil Oldřich Dědek, že asi proto, jak  jsou na Slovensku všichni šťastní z eura,  je většina Slováků zde v Praze, nebo v České republice...

 

 A zde panel

Jaká jsou kritéria?

 

 

 Takže nejlépe je vyslechnout vystoupení Hany Lipovské na politickou obhajobu eura po přísvěvku pana EURA Dědka

člen bankovní rady Oldřich Dědek

Kdo má zájem, může si zde vyslechnout celé, i když takto odborný seminář by měla přenášet Česká televize. To by se však nesměla věnovat osobním hádkám s Barrandovem a vystříhávat celé pasáže, aby to správně sedělo.

 

 

Proč tato odborná setkání nedělá Česká televize? Vážně RRTV ten strašný informační dluh nevidí? Občané celého státu nemají právo vědět PRO A PROTI?

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • *

  Židák z Ukrajiny Klaus udělá cokoliv, aby se opět dostal ke korytu a mohl krást.

 • *

  To je k smíchu, ale spíše k pláči.

 • Policie a justice v jiných zemích

  * slovinský expremiér Janez Janša byl od června 2014 ve vězení, odpykával si dvouletý trest vězení za korupci při nákupu vojenských transportérů
  * rumunský expremiér Adrian Nastase byl v srpnu 2014 předčasně propuštěn z vězení za dobé chování, ve dvou korupčních kauzách byl v roce 2012 a v lednu 2014 odsouzen rumunským Nejvyšším soudem ke 2 a 4 letům vězení za přijímání úplatků, trvá mu zákaz vykonu veřejných funkcí
  * chorvatský expremiér Ivo Sanader byl v roce 2010 zadržen v Rakousku a vydán do Chorvatska, v roce 2012 byl odsouzen za korupci a nelegální financování strany k 10 letům vězení, později trest zmírněn na 8 a půl roku vězení, přišel rovněž o majetek v hodnotě 50 milionů korun
  * ukrajinská expremiérka Julia Tymošenková v říjnu 2011 odsouzena k 7 letům vězení, způsobila státní energetické firmě Naftogaz škodu cca 3,4 miliardy korun, 22. února 2014 byla Majdanskými revolucionáři propuštěna na svobodu
  * izraelského expremiéra Ehuda Olmerta v květnu 2015 poslal soud na osm měsíců do vězení za přijetí úplatku od amerického podnikatele Morrise Talanského. V jiném korupčním procesu si Olmert od soudu odnesl šestiletý trest vězení za přijetí úplatku od stavební firmy.
  * italský expremiér Silvio Berlusconi stál více než dvacetkrát před soudem kvůli rozličným obviněním, mimo jiné za spolčení s mafií, falšování účetnictví, zpronevěru, daňové podvody a dětskou prostituci, loni si Berlusconi odpykával veřejně prospěšnými pracemi v domově důchodců jednoletý trest za daňové podvody (trest mu byl v rámci amnestie zmírněn z původních čtyř let na rok)

  Policie a justice v jiných (i postkomunistických) zemích se se zloději ve funkcích premiérů nemaže, akorát v Česku pobíhají kriminální individua Klaus, Zeman, Topolánek, Nečas, Sobotka, Babiš na svobodě! A pořádají přednášky, nemám slov!

 • watchman

  Chtěl bych jen říct, že z Československa se stal bezvýznamný cucek a slouha neokolonializmu a neoimperializmu. Stát byl vykraden a za babku rozvetešen za mohutného úsilí žida Klause a jeho poskoků, nic už tu Čechům a Moravákům nepatří. Důvod Klausova privatizačního tunelování? Chyba, nezkušenost, neznalost? Ale kdepak. Většina velkých úlovků, ale často i plánovaných krachů, byly řízené operace těch, kteří věděli, jak na to. Jmenujme jenom některé „vítěze sametu“: Kellner (Popovič, Kočárník), Tykač (Potáč, Aleš Tříska), Kožený (Vostrý, Köcher, Široký), Adamec ml. (Adamec st.), Toman ml. (Toman st.), Tkáč ml. (Tkáč st.), Dospiva (gen. Lorenc), Charouz, Junek, Chvalovský atd. Mezi jasné vítěze patří i Bakala, který měl mimo jiné nejprve vlivného přítele ve Vladimíru Dlouhém, později např. v Bohuslavu Sobotkovi. A řada dalších – Roman (Kopp), Antonín Koláček, Viktor Koláček, Komárek ml. (Komárek st.), i Slováci Chrenek a Babiš. A pak to byli a jsou i chlapci ze zákulisí – Kovarčík, Jansta, Johanes, Šlouf, Muzikář, Velek, Háva, Dalík aj. v čele s pražskými Mrázkem, Rittigem a Janouškem. Ale ve hře hráli vysokými kartami i neviditelní zahraniční sekáči – např. Marc David Rich či Markus Hasler.
  Tento systém je zločinný, byl od začátku konstruován jako úmyslná lumpárna a na prohnilých základech nelze stavět.

 • watchman

  Další pokus o podkopávání a destabilizování eurozóny ze strany Václava Klause?

 • Michonnet

  Základní úroková sazba České národní banky je od roku 2005 vždy nižší než základní úroková sazba Evropské centrální banky, až do srpna 2017. A vidíte ty bubliny?
  Vidíte guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka (jmenován Zemanem) a exguvernéra ČNB Miroslava Singera (jmenován Klausem) a jejich šílené tři a půl roku trvající devizové intervence, kdy ČNB natiskla a vydala na intervence více než 2 bilióny korun s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 CZK/EUR kvůli jejich lživým blábolům o údajné hrozící deflaci?
  Jak v Mugabeho Zimbabwe.
  Více než 2 bilióny nám tu lítají, zahraniční spekulanti nakupovali během intervencí české státní dluhopisy a pokladniční poukázky, protože kalkulovali se silnější korunou po ukončení intervencí. Odchod zahraničních spekulantů, jejich zavírání korunových pozic způsobuje nynější oslabování koruny. Celou dobu bylo cílem ČNB poškodit obyčejné lidi a udržovat Čechy v chudobě.

  Tak neplácejte o optimálním měnovém prostoru, optimální měnový prostor samozřejmě nejsou ani USA, ani Rusko, dokonce ani Česká republika, třeba regiony Mostecko a Ostravsko versus region Praha.
  Měnová politika není hračka pro tuneldědka Klause.

 • Pane, co jste se tak rozohnil, co kdybyste věcně reagoval na to, co bylo na IVK vysloveno? Nadávky bez jasných obvinění, nesmysly o rozdělení, byť na tom měl Klaus zásluhu nulovou, pouze na závěr to špičkově technicky narozdíl od Bexitu a Bruselu učinil nesvědčí o Vaší dokonalé informovanosti. Možná jste si vylil zlost, ale část je naprosto nepravdivá. Jména jiná můžete nalézt v Polsku, bývalé NDR, ale dokonce i v Rakousku či bývalé NSR, odkud přišly lehké topné oleje a další svinstvo zásluhou Zelených. Takže je zbytečné nadále věnovat čas níže příspěvkům.