Tato noční blesková zpráva už byla několik měsíců, hlavně týdnů zralá na spadnutí, ale zoufalá reakce Saudské Arábie hrozí větší katastrofou, než koronavirus. Bojí se kolapsu?

 

Saúdská Arábie omezení těžby tvrdě prosazuje, Rusko se staví proti.

Saudská Arábie chce nakoupit zbraně z USA, ty potřebují nutně prodávat. Evropská centrální je v zoufalé situaci, evropská krize už je v podstatě skoro rok, a potvrzují to šílené záporné sazby. Ve čtvrtek zasedá rada ECB a určitě vyhlásí další zoufalé shazování eur z vrtulníku, neboli kvantitativní uvolňování, protože nemá kam ustoupit. A narozdíl od trapných výroků Bloombergu v roce 2015 už nyní opatrně píše, že Rusko nyní sleduje nízké ceny. Že by pan Bloomberg konečně pochopil?

 

 

Rusko přitom levnější ropou sleduje zase své vlastní zájmy. Kreml je vůči podseknutým cenám pravděpodobně o něco odolnější než jeho kolegové na Blízkém východě, připomíná agentura Bloomberg. Na příjmech z ropy není tolik závislé.

Ano, čtete dobře, to vyšlo na ekonomickém Bloombergu: Rusko už nyní není na příjmech z ropy závislé. Když jsme to psali před čtyřmi roky, BIS hlásala, že jsou to dezinformace a hoaxy! Obviní i Bloomberg? Nebo se snad omluví?

 

Rusko nakupuje dlouhodobě zlato

Situace je skutečně zoufalá pro trhy a ty se ještě musí utlumovat kvůli koronaviru.

První totální útok, devalvace rublu a totální navýšení těžby v Rusku v roce 2015 dovedlo břidličné společnosti v USA do zhroucení a těžko se vzpamatovávají dodnes.

Nyní je tento útok milimetrově přesně z Ruska načasovaný, zaútočil v okamžiku oslabení Evropy koronavirem (možná už i v USA), kdy Čína díky drakonickým opatřením zdá se je už z toho venku a Evropa úpí, navíc předlužené státy Evropy nemají kde brát.

Je to skutečně ekonomická hrozba, velmi vážná. Proč si nedovolím(e) zde na webu přesně určit cílení bylo prapodivné vyjádření, prakticky útok prezidenta Trumpa proti Wall Street, nečekané snížení sazeb FEDu a naprosté utichnutí ekonomických zpráv z Velké Británie.

Skutečně je to divné, ale prosím berte to jako (zatím) spekulaci: vypadá to, že se Velká Británie, Rusko a USA domluvily, (raději bych napsal že Rusko Británii a USA informovalo) jak se zbavit zchátralé Evropy, která v tomto systému politické ubohosti je horší než RVHP. Budeme to nyní bedlivě sledovat a jak se objeví signály, budeme informovat. Nemohu totiž pochopit hru USA. Opakuji, zatím.

 

A k výše napsanému si musíme připomenout:

7. 3.2020

  Z dosud neznámých důvodů zatkli v Saúdské Arábii tři vysoce postavené členy královské rodiny. Mezi zadrženými je také bratr korunního prince Mohameda bin Salmána. Článek Skupina stráží v maskách a černém oblečení v pátek ráno vtrhla do domů tři významných členů saúdské královské rodiny. Po nečekané razii skončili v poutech bratr korunního prince Ahmad ibn Abdul al-Azíz, bývalý korunní princ Mohamed bin Nájif a jeho příbuzný Nawaf bin Nájif. O incidentu informovaly listy New York Times a Wall Street Journal. A z 8.3. na 9.3. se zhroutily trhy s ropou a nyní se hroutí akciové.

Doplnění: Pokud Babiš udělá správně kroky, míra našeho zadlužení nám dovolí lépe manévrovat. Takže Česká republika by šílet nemusela. A zatím nevěřím vyjádření mluvčího společnosti Rosněfťu Michaila Leonťjeva, že pomáhá Saudské Arábii, byť ta část, že každá dohoda o snížení pomáhá USA obsazovat trhy má svou váhu. Tato část je sice logická, ale něco tam chybí - to přátelství či spolupráce, když Saudové spolupracují a nakupují v USA, tak s Ruskem špatně zní...

 

Související: toto byly tenkrát (rok 2015) údajně dezinformace a hoaxy

Prapodivná ruská krize. Skutečně ve všem Rusko prodělává?

Agentura Fitch snížila rating Rusk

Co se stalo Lence Zlámalové příchodem do ECHO24?

Rusko a rubl se hroutí. Má Putin na kahánku? Šokovaní experti nad rozhodnutím Bank Rossii

 A současně spustily USA a zpravodajské služby dezinformační válku 6. února 2015)

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • *

  Jako ty trhy jsou úplně zmanipulované. Čína nekupuje americkou, ani saúdskou ropu, jako proč by měl Brent padat na 20$ při potížích Číny, co?! Nebo 40$.
  Já věřím, že Mohamed bin Najif (60) v Saúdské Arábii to dokáže, musíš, Mahdí, musíš! Mohamed bin Najif je regulerní korunní princ, kterého Mohamed bin Salmán (34) svrhnul 21. června 2017, zavřel ho v domácím vězení v paláci v Džiddě a usalašil se v jeho funkci. Už asi dva bratrance Mohamed bin Salmán popravil, když se ho snažili - ne zabít, ale odstranit, věznil a okradl celou rodinu, vražda Kashoggiho... Mohameda bin Salmán holt chrání garda amerických žoldáků z USA...

 • Nedávno prý Rusko provedlo už druhý prodej (a to několikanásobně větší, než ten první) zlata do Velké Británie. Bylo to sděleno jako prosté konstatování na jednom ruském webu. Nechápu proč. Víte o tom něco?

 • Petr Pokorný

  V odpovědi na: Alen

  Může být, ale to poznáme až v bilanci. Ty přesuny mohou být více směry.

 • jméno

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020030911620486-kovanda-vysvetluje-krvaceni-na-ropnem-trhu-saudove-hraji-vabank-rusko-je-ale-diky-sankcim-odolnejsi/
  tu je to vysvetlené inak. Saudi chcú obmedziť ťažbu, ale to vyhovuje pre USA a jeho drahé bridlicové ropy. Nevyhovuje to Rusom. Rusi preto odmietli zníženie, a Saudi začali ropnú cenovú vojnu.
  Saudi vymýšlajú, Rusi nie. Článok je manipulatívny

 • Hrabe ti?

  V odpovědi na: jméno

  Saúdská Arábie omezení těžby tvrdě prosazuje, Rusko se staví proti. To tam je, Tak děláš vlny, ty český Slováku?

 • jméno

  V odpovědi na: Hrabe ti?

  Nie som český Slovák, som Slovák. Mne nehrabe, tebe možno hej, lebo nechápeš napísaný text. Ja neobhajujem Rusov. Rusi sú jednu skupina tvrdých kapitalistov, USA sú druhá skupina tvrdých kapitalistov. Saudi sú pod USA, hrajú tak aby USA bridlicové drahé ropy mali šancu na predaj, preto chcú obmedzovať ťažbu.
  Ruská skupina tvrdých kapitalistov, ktorú USA kapitalisti tvrdo sankcionujú, nemá záujem aby USA ropy boli konkurencie schopné. Preto ruskí kapitalisti nemajú záujem o obmedzenie ťažby ku prospechu USA kapitalistov.
  Robím vlny? Nie. To len ty si menej chápavý, a v jednoduchom boji dvoch kapitalistických skupín vidíš nejaký môj osobný záujem.

 • Koronavirus rasově diskriminuje

  "Skupina vědců z univerzity v Šanghaji vydala studii, ta zatím ještě (ve středu 4.3.) nebyla recenzovaná jinými vědci. Píšou v ní, že současný koronavirus využívá stejný receptor na buňkách, ACE2, jako virus SARS, který při epidemii v roce 2003 zabíjel skoro jen samé severovýchodní Asiaty."
  https://ceskavec.com/2020/03/koronavirus-rasove-diskriminuje

 • wolfram

  No jo, to je ekonomika USA: vyrobíme vojenské vrtulníky a prodáme je 1 miliarda za kus Babišovi a Saúdské Arábii. A ještě gmo sóju.

 • wolfram

  Jiří Zendulka: Wall Street dnes přerušila obchodování. Došlo vůbec poprvé k uplatnění jednoho z pravidel, která byla přijata v roce 2013. Při určitých úrovních poklesu se totiž nově přistupuje na Wall Street k pozastavení obchodování.
  https://www.kurzy.cz/zpravy/533792-wall-street-vzhledem-k-propadu-prerusila-obchodovani/
  Ekonom Barry Ritholtz: Některá pravidla pro zvládání paniky na akciovém trhu. Č. 1: Nepropadejte panice
  https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-03-09/some-rules-for-coping-with-stock-market-panic
  "Nechci to podceňovat: pokles S&P 500 o 11% za jeden týden je velký. Trh však oceňuje pravděpodobnost podstatného poklesu ekonomické aktivity a možnosti globální recese.
  Toto není rok 2008: Mnoho věcí způsobilo finanční krizi, ale klíč k tomuto debaklu začal samotnou strukturou financí. Sekuritizované půjčky byly všude, stejně jako deriváty. Ještě horší je, že mezi ekonomikou (nemovitostmi) a financemi (sekuritizované hypotéky) existoval mechanismus přímé zpětné vazby. Tento těsný vztah zajistil, že úvěry, finance, struktura trhu, ekonomika, zaměstnanost a hrubý domácí produkt byly úzce svázány. Ačkoli dodavatelské řetězce jsou celosvětové a povaha moderních ekonomik je vzájemně propojena, zdá se, že nejde o nic systematického.
  Ekonomika: Ekonomika se zpomaluje, pravděpodobně dočasně, ale možná výrazně, protože lidé pracují z domova a chodí méně ven, když čekají na šíření viru. Akcie to přirozeně oceňují. Předpokládáme, že energetika, cestování, volný čas, restaurace a maloobchod budou mít velký pokles příjmů a zisků. Historicky by pandemie měla být přechodná a měla by trvat týdny nebo měsíce, ale pravděpodobně ne roky. Vědět to by vám mělo pomoci zasadit tento moment do kontextu.
  Investování: Může být příliš pozdě na prodej a příliš brzy na nákup. Bez ohledu na to, neměli byste nechat ani globální paniku v oblasti zdravotnictví vést k tomu, abyste udělali něco, čeho budete později litovat. Vždy je důležité toto: Připravte si plán a proveďte jej věrně. Pokoušet se rozhodovat za běhu v emočním prostředí neznámých výsledků může být nákladným cvičením v pošetilosti.
  Obchodování: Za předpokladu, že máte účet pro zábavné obchodování, rovnající se 5 až 10% vašich likvidních aktiv, vytvořte seznam toho, co byste chtěli vlastnit, pokud by to bylo o 20%, 30% nebo dokonce 40% nižší, a jste připraveni nakupovat. Nezvolte bod, ale cyklujte, jak trhy klesají, pak znovu, jakmile se zotaví. Podívejte se na graf akciového trhu v letech 2008 a 2009. Nyní předpokládejme, že to bude jen o polovinu tak špatné, a zjistěte, co byste chtěli vlastnit, kdyby to bylo mnohem levnější. Také mějte po ruce hromadu peněz pro případ, že by se situace zhoršila. Nechytíte dno a možná budete vypadat hloupě; ale za pár čtvrtletí budete vděční.
  Nejistota: Nikdo neví, co má budoucnost a většinu času opravdu nechápeme, co se v současnosti děje. Předstíráme však řadu kognitivních lží, optimismu a falešné důvěry. Lidé v podnikání a ve vládě se neliší: Když diskutují o „nejistotě“, je jejich tiché přiznání, že nemají ponětí, co se děje.
  „Nepanikařte“ je nejlepší rada, jakou jsem kdy dostal; to je použitelné v každé představitelné situaci. Panika nedělá nic lepšího a často to zhoršuje.
  K tomu, v tomto konkrétním okamžiku, bych dodal: Umyjte si ruce jako chirurg, přestaňte se dotýkat tváře, zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře a vězte, že všechno bude s největší pravděpodobností v pořádku při zpětném pohledu."

 • ¨

  Je to k popukani. Rusko krachuje a Putin je smrtelne nemocny (nejdrive pry na rakovinu, ted ma Aspergera)! Ze to ti Zidaci vsechno tak dobre vedi? Jsou to jenom zbozna prani topicich se zoufalcu.
  Sami se utapeji v moralni bazine pod gigantickym zadluzenim, rotacky penez jedou na plny pecky, ale kolaps se presto blizi...
  Ja vidim obrat a sice zasadni v tom, ze dosud USA se svymi Arabaky mohli Rusko kdykoliv tyrat a srazet na kolena manipulaci cen energii. Ted jim to Rusko vraci. Dusledek: Vysnena energeticka nezavislost USA tezbou z bridlice prestava existovat. Hroutici se ceny ropy odradi investory do bridlice. Uz ted kupuji USA stale vice ruske ropy. Tezba z bridlice je tedy trvale ztratova na delsi dobu.
  Nevyhodou je, ze touha po ovladnuti ruskych surovin poroste a to je nebezpeci pro cely svet.

Nejnovější články