San Francisko - Ruiny po zemětřesení v sousedství Post a Grant Avenue.(Wikipedie)

 

Kalifornie, San Francisko, Sacramento: tektonická čára vyvolává zděšení, protože nikdo neví, co se stane příští dny.

 

Nejdříve fakta: Výrazný nárůst seismické aktivity ve státě Oklahoma (USA) za období od roku 2014 do poloviny 2015, vyvolává vážné obavy klimatologů. S každým dalším dnem se zvyšuje četnost a rozsah otřesů. Jaký je pravý důvod aktivace seismických jevů v tomto regionu planety? Pokud budeme věřit současným tektonickým mapám, tak se tato oblast nachází v samém středu Severoamerické litosférické desky. Podle všech přijatých zákonů by se zde takové jevy neměly vůbec vyskytovat, ovšem oni probíhají, přičemž stále s větší intenzitou.

Zemětřesení v San Franciscu v roce 1906  postihlo v 13:12:21 UTC (05:12:21 místního času) ve středu 18. dubna 1906 oblast Sanfranciského zálivu. Hypocentrum otřesu s magnitudou 7,1 - 9,3 se nacházelo západně od průlivu Zlatá brána (pravděpodobně na souřadnicích 37.75º s. š., 122.55º z. d.) v hloubce 8 km (±5 km).

 

24.srpna 2014

 

 

V Kalifornii po 6,1 zemětřesení zasáhlo oblast 24. srpna 2014. Více než 80 lidí bylo zraněno poté, co zemětřesení způsobilo požáry, významně poškodilo silnice, konstrukce mostů, vodovody  a nastaly výpadky proudu v celém regionu.

Obrázek poškozené vozovky po zemětřesení. (Foto: Josh Edelson / AFP / Getty Images)

 

 

Tektonická čára Kalifornie

 

 

Geolog Lienkaemper žádá americkou vládu, aby zajistila záchranářské práce. Oblast San Andreas leží na linii čtyř segmentů, které  oddělují Kalifornii od severní Ameriky rychlostí dvou palců za rok. A pokud se příští dny otřesy znásobí, může to být dramatický masakr, jaký svět dlouho nezažil.

 

Animace simulující podzemní pohyb při velikosti zemětřesení 8 stupňů Richterovy stupnice  na zlomu San Andreas, ukazující zem třesoucí se po celé jižní Kalifornii po dobu delší než 75 sekund a ukazuje prasknutí poblíž Parkfield. Ventura, Los Angeles a San Bernardino - oblasti otřesů díky dozvuku v rámci svých podkladových měkkých sedimentárních pánví.

 

 

Odborníci přitom očekávají zemětřesení o intenzitě až kolem osmého stupně Richterovi stupnice tento týden. Počet mrtvých v případě, že se jejich obavy vyplní, si ani nedokáží představit. Podle seizmologů se zemětřesení poblíž San Andreas vyskytují přibližně jednou za tři sta let. Podobná varování před zemětřesením proto kalifornští odborníci vydávají přibližně dvakrát ročně. Tentokrát však vibrace mají nepřetržitě sílící tendenci a nikdo neví, čím se to ukončí.

 

PRAVDĚPODOBNOSTNÍ seismického ohrožení

HODNOCENÍ stát Kalifornie

Mark D. Petersen, William A. Bryant, Chris H. Cramer, Tianqing Cao a Michael Reichle Kalifornie Odbor ochrany, Divize hornictví a geologie Arthur D. Frankel US Geological Survey, Denver, Colorado James J. Lienkaemper, Patricia A. McCrory a David P. Schwartz US Geological Survey, Menlo Park, Kalifornie

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - gogo

  Aeronet se s Opusem nesral a dostal za svoje trolleni ban.

  Administrátor
  Opus dostal ode mně banán. Nebudu tolerovat, aby někdo roznášel o našem serveru na jiných webech pomluvy, že jsme žumpa a současně se dožadoval toho, abychom mu tady umožnili volně komentovat. Na AE News může každý psát, co chce. Já ale jako admin můžu zabanovat, koho budu chtít. VK mi do toho ani nesmí mluvit, taková je dohoda naší spolupráce. Tento projekt tvoří skupina dobrovolníků a jestli to někoho neuráží, tak mně ano, abych tady četl o tom, že jsme žumpa. Nikdo nikoho nenutí číst AE News a nikdo z nás nepíše na našem serveru o tom, že nějaký jiný XYZ alter-server je žumpa. AE News respektuje ostatní servery alternativy a nikdy proti nikomu neútočíme. My si hledíme svého a netrolujeme na cizích serverech. Pokud je názor vyjádřen slušně a není v něm cítit trolling proti našemu serveru, komentář nikdy nesmažu, i když je kritický. Ale číst tady o tom, že jsme žumpa a hned za tím, že Bohouš Sobotka je lumen a jeho vláda nej a bojuje proti migraci (asi Opusovi nedošlo, že ta samá vláda vyčlenila 0.5 miliardy na první dva roky na integraci arabášů do ČR), tak to opravdu tady trpět nebudu. Opus může jít na mainstream a tam plivat na alternativu a psát o žumpách a vychvalovat Sobotku s plzeňským „turboprávníkem“ Chovancem, tam to určitě ocení, tady takové provokatéry tolerovat nebudu.

 • Návštěvník - Skeptik

  (cit.) »vybrace mají nepřetržitě sílící tendenci…« Překlepy v textu jsou lidské, ale excesy podobného typu do této kategorie zjevně nepatří a jsou na škodu i jinak hodnotnému obsahu. Lze se divit, pokud si někdo položí otázku „Jsou ostatní informace také tak důvěryhodné?“

 • Návštěvník - admin

  V odpovědi na: Návštěvník - Skeptik

  Děkujeme. Opraveno.