Co paměť sahá, stejně jako demokratická stran USA Obamů, Clintonů a Bidenů je svázána s CIA, i ČSSD je v tomto dokonalá a propletená s polovinou kauz. Jakoby s BIS, policií a odboráři na ovládání byla srostlá. A i dnešní cenzura Vrabel - Barta Semantic Visions jakoby navazovala na "úspěchy" cenzury a zločinů po roce 2000 a obsazení České televize v zájmu EU. A je vedlejší, že cenzoři jsou půjčeni i na ministestvo zdravotnictví. Přece to je vláda...

 

Stačí si pamatovat a dohledat.

Pružná paměť pana exministra.

(psal se rok 2012)

Českým tiskem před několika dny proběhla zpráva, která téměř zapadla mezi všemi aktuálními událostmi, kterým dominoval metanol, pančovaný ilegální alkohol, reakce vlády na pančovaný ilegální alkohol, reakce Evropské unie na reakci české vlády, reakce vlády na reakci Evropské unie a snad i
nějaká reakce, která mi unikla.

Neunikl mi ale rozhovor bývalého policisty, vedoucího speciálního teamu "Daně" majora Pavla Vydráře, pro Hospodářské noviny. Referovaly o něm i jiné listy a internetové servery a neunikl ani pozornosti Parlamentních Listů, které k rozhovoru o jeho obsahu oslovily osobu nejpovolanější - bývalého šéfa Bezpečnostní informační služby a ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD).

Ve zkratce, o co se v rozhovoru pana Vydráře jednalo.

Před jedenácti lety, tedy zhruba v roce 2001, Vydrářův tým pracoval na odkrytí rozsáhlé sítě ilegálních machinací se zbožím podléhajícím vysoké spotřební dani - alkoholu, cigaret a pohonných hmot. Tým byl podle svého bývalého vedoucího velmi blízko k uzavření vyšetřování a obvinění konkrétních pachatelů. Zatýkat se mělo na velmi vysokých místech - ministerstvu financí a Generálním ředitelství cel. Než ale tým stačil dotáhnout vyšetřování do konce, byl rozpuštěn.

"Jenže jsme to nestihli. Náš tým rozpustili, prý nám vyšetřování trvalo dlouho. Nakonec to vyšumělo do ztracena," říká Pavel Vydrář. Následně, "znechucen a zklamán", po tom, co na jaře 2002 předložil závěrečnou zprávu, odešel od policie.

A teď k rozhovoru Františka Bublana pro Parlamentní listy.

"Já jsem s panem Vydrářem v devadesátých letech spolupracoval. Tehdy jsem byl na BIS a pan Vydrář za námi chodil s nějakými poznatky," řekl pan Bublan Parlamentním listům.

"Oni na tyto daňové úniky skutečně měli takový minitým a pan Vydrář tomu šéfoval. Vím, že když vše měli rozsekávat, tak skutečně neměli k tomu potřebnou podporu. Pak to šlo někam do kytek,“ a zdůraznil, že je to už dávno na okolnosti kolem případu se už nepamatuje.

Pamatuje si ale, že "žábou na prameni" byl Ivan Kočárník a jeho náměstek Klak.

Ivan Kočárník byl ministrem financí mezi lety 1992 a 1997. Z funkce odešel 7. listopadu 1997. Po něm se stal ministrem financí Ivan Pilip, který byl od ledna 1998 ministrem ve vládě Josefa Tošovského za Unii Svobody, pozdějšího koaličního partnera ČSSD.

Po Ivanu Pilipovi měl resort ministerstva financí na dlouhou dobu jen ministry za sociální demokracii.

Od 22. července 1998 do 20. července 1999 jím byl Ivo Svoboda.
Od 21.července 1999 do 12. dubna 2001 Pavel Mertlík.
Od 13. dubna 2001 do 15. července 2002 Jiří Rusnok.
A nakonec, od 15. července 2002 do 4. září 2006 dnešní předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jak dokázal Ivan Kočárník a jeho bývalý náměstek sedět na prameni až do roku 2002, kdy byl tým rozpuštěn a vyšetřování kauz spojených s daňovými úniky okolo LTO a ilegálního alkoholu ukončeno, si pan exministr vnitra nevzpomíná.

Možná bychom si mohli připomenout kdo ovládal ministerstvo vnitra v kritickém období.

Svoboda Cyril 2. 1. 1998 - 21. 7. 1998
Grulich Václav 22. 7. 1998 - 3. 4. 2000
Gross Stanislav 4. 4. 2000 - 3. 8. 2004
Bublan František 4. 8. 2004 - 3. 9. 2006

Od 22.7.1998 až do 3.9.2006 byli všichni ministři vnitra členy vlády za ČSSD.

Speciální tým Daně byl rozpuštěn v roce 2002, v roce, kdy ministrem vnitra byl Stanislav Gross a ministrem finací Bohuslav Sobotka.

Nemyslím, že Stanislav Gross zrušil speciální tým Daně jen proto, že neměl rád speciální vyšetřovací týmy policie. Sám krátce po tom, co byl jmenován ministrem vnitra dva nejznámější takové týmy založil, Mlýn a Zubr, které, podle toho co o nich víme byly tajné a podléhaly přímo jemu. Co vyšetřovaly nevíme, ale to nás nemusí trápit, o jejich existenci údajně nevěděl ani Bublan v době, kdy je (2005) zrušil, potom co byla jejich existence provalena. Věděl tenkrát jen to, že rozhodně nedodávaly ministru Grossovi informace o politických oponentech.

Je s podivem, že ČSSD kritizuje vládu za to, že je "nekompetentní" a že nekonala ve věci ilegálního alkoholu předem a nedokázala jeho průniku na trh předejít.

Vlády a ministři ČSSD ovšem konaly. Zrušily specializovaný tým, který byl v kauze lehkých topných olejů a ilegálního alkoholu těsně před jejím uzavřením a dokázaly výsledky jeho šetření "uklidit" tak dobře, že policie musela, když aktuální aféra pančovaného alkoholu vypukla, začínat od nuly.

Nezbývá než ČSSD za výsledky jejich práce v rezortech financí a vnitra poděkovat, zejména za to, jak úspěšně čelily snahám "žáby na prameni", Ivana Kočárníka, od roku kdy odešel z funkce ministra financí v roce 1997, až do konce vlád Sociální demokracie vyšetřování mařit.

Taky se vám zdá, že amnézie pana ex-ministra je poněkud selektivní?

 

L.P. 2012 dnes zesnulý Tomáš Haas