Zkraje týdne oznámila Merkelová: Za vysokým německým přebytkem jsou příliš slabé euro a nízké ceny ropy. S tím se dá jednoznačně souhlasit. Pro nás je však důležité sledovat, co to dělá se státy na opačné straně finačního systému eurozóny a tím si ověřit, zda je vstup výhodný.

 

Babiš třeba říká, že nechce ručit za dluhy Řecka apod.. Ano, tento názor mají mnozí včetně Václava Klause, ale to s tímto problémem nesouvisí. To uvádím pouze jako doplnění. My musíme sledovat výhody a nevýhody průběžného účtu.

 

Euro je podle německé kancléřky Angely Merkelové „příliš slabé.“ Za slabý kurz evropské měny může měnová politika Evropské centrální banky (ECB), na kterou nemá německá vláda žádný vliv, řekla  Merkelová.

„Euro je kvůli politice ECB příliš slabé a německé zboží je vzhledem k tomu relativně levné,“ citovala Merkelovou agentura Reuters.

 

Německá vláda se opakovaně brání dlouhodobé kritice USA i evropských partnerů na adresu vysokých německých přebytků tím, že faktory, které to způsobují, nemá ve své moci. „Můžeme investovat více doma,“ připustila  Merkelová. K větším domácím investicím v zájmu vyváženější bilance Berlín několikrát vyzvala Paříž a Mezinárodní měnový fond.


A právě v tom je kámen úrazu: psali jsme zde Je výhodné pro Českou republiku euro, nebo česká koruna?

Popis, který by měli občané sledovat, když už nám političtí zločinci v čele se Sobotkou lžou sprostě do očí za nějaký korupční slib: třeba za budoucí práci pro Evropskou unii za 500 000 + další vhody měsíčně jako bere Jourová, která si neznepřátelí nikoho, pokud to nese penízky.

 
Další důkaz pro české občany
 
Zprůměrováním, jak jsme měnový koš nazvali, dochází  k tragédii. Bohaté Německo ještě více bohatne a Řecko s příliš silným kurzem (pro něj) zoufale hledá další překlenovací půjčky, aby mohlo lidem vyplatit základní potřeby. Tak proč proboha v eurozóně je? A navíc ještě chtějí přitvrdit a vše sjednotit. Tím se stane Řecko věčným otrokem a vazalem, zatímco Německo věčným výběrčím.
 
A přesně to je důvod, proč euro a hlavně vstup do eurozóny nesmíme přijmout až do okamžiku, kdy se nám podaří třeba za sto let dohnat Německo.
 
Pak to výhodné bude.
 
Pouze my tu už nebudeme...
 
 
Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • jirizkolina

  Opět další nesmyslný článek, který je naroubován na předešlý nesmyslný článek. K žádnému zprůměrování nedošlo, protože Drachma nebyla měněna za 9EUR.
  V článku je zcela bez souvislostí vsunut urážlivý komentář na Bohuslava Sobotku, že je prý je zločinec a prý sprostě lže do očí, za nějaký slib 500 000Kč. Jestliže Merkelová nemá vlliv na údajné oslabování EURa, tak Sobotka na to už vůbec nemá vliv.
  V mnoha předešlých článcích autor nesmyslných čláků tvrdí, že vláda Sobotky nemá vliv na hospodářský výsledek ČR (což je samozřejmě nesmyslné tvrzení), že je to dáno jen dobrou ekonomikou především v Německu a nyní když se to autorovi nesmyslných článků hodí do krámu, tak píše, že dobrá ekonomika Německa ostatním státům včetně ČR škodí. Stále ty stejné chybné ekonomické anylýzy, které nejsou konzistentní.
  Německo má vysoký export díky slabému EUR a potažmo to táhne také export ČR do Německa. A vidíme, že i po opuštění intervencí, se českému exportu daří stále lépe. Autor nesmyslných článků neustále fabrikuje nesmyslné ekonomické analýzy, do kterých se stále více zamotává., ale hlavně že si zanadává na Sobotku, jak je vidět cíl je splněn.

 • Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: jirizkolina

  Ty jsi vožralej jak slíva. A děláš konstrukty jak Ištvan. V tom článku jsem nenašel nic, co by spojovalo to, co píšeš ty. Proč pořád chlastáš?

 • novota

  Já tomu nerozumím. Ekonomika je na limitech své kapacity, skoro se přehřívá, máme ekonomický růst, jaký tady nebyl 10 let a myslím, že není lepší doba, kdy mít vyrovnaný nebo i přebytkový rozpočet než letos. A i tak máme deficit 50 miliard Kč.
  A přesto ČSSD řve, že jim chybí desítky miliard korun. Jak je to možné?
  Nemůžu si pomoct, ale připomíná mi to dobu, kdy Dluhoslav byl ministrem financí a při 6% růstu udělal sekeru 90 mld Kč.
  +169/−1
  Petr Petřík 31018
  Dluhoslav jako ministr financi pri rustove ekonomice zvetsil dluh o 200 mld a s Bakalou nas okradli nejnene o 100 mld na Okd., takze on by mel byt radeji zticha
  +119/−1
  Vladimír Smutný 24473
  Bohušu. Jdi do toho tématu. Nedej se! 5 % preferencí se blíží!
  +92/0
  Pavel Strnádek 45592
  No vidíš, Bohuslave, Altnerovým dědicům pro změnu chybí nějakých 300 milionů.
  +109/−2
  Roman Zágora 54412
  Mejdan, zdá se, skončil. A bez peněz už Bohouškovi zbývá jenom ta šaškovska čepice.
  +71/0
  Foto Pavel Fürst 52063 Facebook
  Tak třeba paní Valachová si může půjčit od Pelty...
  +70/0
  Tomáš Chrastný 21413
  Tak utahnout opasky, prodat audiny, zrusit nahrady, zavest trzni ceny v kantyne a koupit si za svoje pernamentky na vlak/bus/MHD. To by bylo aby se v poslanecko-vladnim ustroji nenasly uspory.
  +123/−4 doporučit 25.5.2017 11:59
  Denis Kučera 74108
  Kdy už to ČSSD konečně pochopí, že není možné utrácet, když není z čeho... Doma si taky nekoupíme na co nemáme... A pokud ano, tak jsme v exekuci
  +62/0

 • novota

  Dlouhoš ministrem financí, malá rekapitulace
  Za jeho působení ve funkci ministra financí vznikly rozpočtové schodky v celkové výši 406,6 miliard Kč, v důsledku čehož se státní dluh více než zdvojnásobil.
  Nedoplatky k dani z příjmů také odpustil vybraným firmám. Dle článku v Hospodářských novinách není jasné, jaký byl motiv tohoto jednání. Společnosti Bekaert Petrovice, s.r.o a Hasil, a.s. nejsou schopny uvést, proč jim daně byly odpuštěny. Společnost Lindab, s.r.o se nevyjádřila. Dluhy byly také odpuštěny společnosti Zbrojovka Vsetín - nástroje, kde skrytým vlastníkem je Miroslav Kříž, který je už rok pohřešován. Celkově Bohuslav Sobotka odpustil dluhy za 115 milionů korun.
  V době jeho nástupu do funkce ministra financí v roce 2002 činil státní dluh 395,6 miliard Kč. Přestože po celé jeho funkční období zažívala ekonomika České republiky permanentní hospodářský růst (r.2003 +3,6%, r.2004 +4,5%, r.2005 +6,3%, r.2006 +6,8%), Sobotka zvýšil vládní výdaje tak, jako žádný jiný polistopadový ministr financí (750 mld. v roce 2002, 809 mld. v roce 2003, 863 mld. v roce 2004, 923 mld. v roce 2005, 1021 mld. v roce 2006). Vrcholem jeho politiky byl rok 2006, kdy navzdory 6,8% růstu HPD české ekonomiky vytvořil do té doby rekordní deficit 111,3 mld. Kč. Na konci jeho mandátu (v roce 2006) činil státní dluh 802,5 mld. Kč, což byl více než dvojnásobek státního dluhu nakumulovaném v období 1993–2002.
  +35/0

 • jirizkolina

  V odpovědi na: novota

  Vy si zaměňujete příčiny a následky, vy byste chtěl krávu nejdříve podojit a potom ji dát nažrat. Hladovou krávu nepodojíte, musíte ji nejdříve nakrmit a potom můžete dojit. Takže v ekonomice musíte také nejdřive pustit do ekonomiky finanční energii a potom máte výsledky, že roste HDP. Vždyť i pisatel nesmyslných článků píše neustále kolem dokola, že hospodářský výsledek jede na vlně tištěných peněz. Tak nechápu, proč se divíte, že Sobotka pouštěl do ekonomiky peníze? Všechny státy okolo to tak dělají a v ještě daleko větší míře. ČR má nejnižší státní dluh v procentech k HDP v celé EU.

  Takže se na tu vládu Sobotky podívejme objektivně. Při dluhu 400 miliard, dokázala ekonomika vyprodukovat o 800 miliard vyšší HDP během 4 let.

  Naprostá katastrofa pak bylo hospodaření Kalouska, který zadlužil stát o 600 miliard a HDP snížil o 4% a přitom měl export čtyři roky v růstu v letech 2010-2013. To byla skutečná katastrofa.

 • Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: jirizkolina

  Protože ty vole je to dluh, nic jinýho! Kalousek nezadlužil zem, pouze musel vydávat peníze jako mandatorní výdaje, které jste mu připravili. A důchodcům nemohl snížit výplaty na polovinu. Klasickej dluh udělal sralbotka. Nesplácel a ještě dluhy navyšoval. Kolik miliard splatil sralbotka za všechny léta v době vzestupu?

 • jirizkolina

  "Klasickej dluh udělal sralbotka. Nesplácel a ještě dluhy navyšoval. "

  Neexistuje něco jako klasický dluh a neklasický dluh. Jak Sobotka tak Kalousek si někde půjčili peníze, ani jeden z nich je nesplatil a nyní je o to vyšší státní dluh.

  Zásadní rozdíl je v tom, že Sobotka ty půjčené peníze využil pro ekonomický rozvoj ČR - růst HDP přes 20% a Kalousek ty peníze utratil bez jakéhokoliv pozitivního efektu, ještě naopak za jeho působení se propadlo HDP o -4%.
  Už jsem to tady psal, ale klidně to zopakuji, Kalousek si podsekl příjmy do rozpočtu tím, že přijal Topolánkův Batoh, nevybral dostatek peněz na odvodech a musel ještě obyvatele zatížit vyšším DPH a také nemohl zvyšovat mzdy ve státní správě, učitelům, policistům, hasičům atd. Ve výsledku podsekl "domácí spotřebu" a vygeneroval dluh bez efektu.

 • honza lt

  Proč do toho taháte Řecko? Pokuste se v daném kursu porovnat ČR a je to jasné. Stejná práce, stejné technologie, stejná firma a skutek je kde? Samozřejmě je pro nás € nemožné, ale proboha proč? Dcera žije na hranicích, přímo, nakupuje v D, levněji a kvalitněji. A ještě jeden moment. Nejhorší je pracovat v zahraniční firmě s českým managementem, to je maso.