To, co čeká Evropu v příštím období může být horší než Armagedon a samozřejmě ECB to vědět musí. Dnes si ukažme v základních obrysech, co nás čeká a není vyhnutí. Zda jim to dochází i v Bruselu těžko říct, ale německá vláda už jednání vede.

Dle reakcí Merkelové však zatím bezúspěšně a asi po příští návštěvě Merkelové u Trumpa budeme vědět víc.

 

O co jde? (Každý si můžete dohledat, takže hoax či rasismus lze lehce vyloučit)

USA absorbují výrobky celého světa a každý je nadšený, jak tam vyváží. Obamova administrativa si hleděla stupidních nesmyslů od trans záchodků po ženy, nejlépe černé ve všech funkcích, ale zda na to mají mozečky už nikdo nepátral. Navíc totálně podlehl Pentagonu a toto vše bylo neuvěřitelně velkou dírou do rozpočtu. Takže dnešní dluh USA není obrovský, ale přímo astronomický. Když nastoupil americký prezident Barack Obama do prezidentského úřadu, byl státní dluh USA na úrovni 10,63 bilionu USD. K 31. srpnu 2016  už tento dluh byl 19,51 bilionu dolarů. Na konci období překročil 20 bilionů dolarů. Tempo je neudržitelné a Donald Trump to samozřejmě ví a všem to v den vítězství oficiálně oznámil.

 

 

Nyní si ukažme, co nás čeká (Německo a následně Českou republiku)

Lze snadno zjistit, a asi to i každý ví, že největší vývoz od nás jde do Německa. Už méně lidí však ví, kolik vývozu Německa směřuje do USA. "Podstatné zhoršení amerického ekonomického klimatu by se dotklo přes 1,5 milionu pracovních míst v Německu a téměř 200 miliard eur (5,4 bilionu Kč) přímých zahraničních investic ze strany německých firem ve Spojených státech," uvedl v tiskové zprávě Gabriel Felbermayr z mnichovského institutu. Utrpět by podle něj mohl především automobilový, strojírenský a farmaceutický sektor. Německo loni do Spojených států vyvezlo zboží za celkem 103 miliard eur (2,8 bilionu Kč), opačným směrem putovalo zboží za 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč).

A nyní si promítněte, kolik je u nás výrobků mimo počítačů a služeb s tím spojených (vlastně i to přebírá Čína jako tablety apod.) z USA? A výrobky, které sem jdou, nejsou součástí vlády, ale zatímco některé superbohaté americké firmy mají skutečně velké zisky, daní například v Irsku. (Můžete dohledat třeba Apple, což není malinká firmička). A nyní to hlavní: USA zbývají pouze dvě možnosti, jinak se zhroutí. Donutí vrátit výrobu do USA a hlavně danit v USA. To se nás, České republiky netýká. Ale ta druhá část ano a je dramatická:

Vláda Donalda Trumpa už odmítá dovážet všechno zboží, za které platí tištěním dolarů (kvantitativním uvolňováním), což už přestává fungovat, ale vyrovnáním dovozu a vývozu, neboli z Německa snížení dovozu a současně zvýšením vývozu na základě "Adama Smitha a Bohatství národů, kdy směna se uskuteční, když výhody mají obě strany" a nikoliv když jedna prodělává.

A to se nás sakra týká: pokud Donald Trump toto prosadí (musí, aby se USA nezhroutily), vývoz Německa do USA se sníží až o 30%. Děsivé číslo, protože by to byla větší krize pro Evropu než v roce 2008! Jedním z kroků, které by podle Trumpa přispěly k vyrovnání bilance, je i možnost zavedení vysokých cel na část dováženého zboží.

 

 

A my jsme ve dvojích kleštích

Na Rusko je obchod tlumen politicky, neboli zločin zločinů, kdy údajně je Putin v každém wc, a USA už dále nemohou absorbovat zboží z celého světa. Arabské státy nám zakazují stále víc (jenom Gabal a další cvoci dělali vše pro to, abychom v Sýrii neměli ani naší excelentní velvyslankyni, byť to Zeman zatím obhájil) a co nám zbývá? Řidiči kamionů, kteří jezdí sem a tam. Je to chmurná vyhlídka. Nebezpečná vyhlídka. A v okamžiku, kde systém Evropské unie dosáhl podvázání ekonomika jednotlivých států RVHP, musíme se připravit na ekonomické drama, kde žádný jasnovidec natož politik neví, jak se s tím vyrovnat.

 

Vše závisí na jednáních, ale vzhledem k tomu, že nikdo neví, co s tím mimo války celní nebo skutečné, měli bychom se na nejhorší připravit. A místo házení klacků pod nohy všem českým podnikatelům naopak otevřít všechny směry ekonomické spolupráce a "vykašlat" se na výhrůžky Bruselu. Ten nás vede do propasti a hloubku zatím neznáme. Může však být obrovská!

 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Lomcovák

  Škoda Auto do USA vůbec nevyváží, tudíž se nás Donaldovo clo 35 % týkat nebude.

 • Ježek

  V odpovědi na: Lomcovák

  Ano,ale jsme tak podvázání s Německem, že to pocítíme mnohem silněji, než si myslíte.

 • Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: Lomcovák

  Víte kolik komponentů se dělá u nás a pak to Němci prodávají jako svůj finální výrobek? Pro koho se vyrábí z plastů, nebo dokonce na digitálních obráběcích strojích?

 • V odpovědi na: Lomcovák

  Bohužel pro nás Trump více dbá na ekonomické systémy a proklamace hází za hlavu. My jsme zvyklí na opak. A pokud ho Merkelová na kolenou neuprosí, tak to bude horké období. A já nevím, proč by měl Trump nechat okrádat vlastní stát. Leda že přijede s nabídkou, o které nikdo z nás neví. Třeba, že pomůže vojensky tam, co byly USA a nebylo Německo. Taková dohoda by mohla zabrat, ale to bychom opět odnesli my. A pak ještě jedno: může přijet do USA a nabídnou okamžité odvody do NATO na 2%. Na to by Trump slyšel okamžitě a obchod by nechal na další etapu. O ničem jiném nevím.

 • Cony

  Pro nas a Evropu bude nutnosti se preorientovat na Eurazijske hospodarske spolecenstvi, BRICS, rusko cinskou investicni banku, pryc od $, ktery uz brzy nikdo nebude chtit! Rusko a Cina uz obchoduji ve svych menach, pripravuji spolecny ekvivalent pro obchod na zaklade jednotky ceny za 1 kWh. Eurazie predstavuje ohromny trh, lacinou pracovni silu a prirodni bohatstvi. Tam je budoucnost. Eurazie nechce zadne sankce. Chce volny obchod v mirovem usporadani vyhodny pro vsechny strany. Zadna imperialni politika jako dosud praktikovana USA a nicenim zemi a zabijenim milionu lidi!!!!

 • Cony

  Kdyz se bude Nemecku vest spatne, doplatime na to i my CR. Jsme provazani s Nemckem velice silne. Proto musi Evropa prestavet EU a spojit se s Eurazii. Jedine tak se bude moci rozvijet, zbavit se dluhu.

 • pk

  Pád $ a světovou krizi jsem předpovídal před 10-15 lety. Dnes už bych byl opatrnější.

  Státní dluh USA je potřeba brát, jako daň vybíranou na celém světě ve prospěch USA. Jeho velikost USA (téměř) vůbec neškodí. Nejhorší věc, co by mohl Trump udělat, je začít dluh snižovat. To by vedlo k deflaci a řeckému scénáři - dluh by vzhledem k HDP rostl ještě více.

  Pokud se Trumpovi podaří zlepšit obchodní bilanci, tak to bude jen dobře, protože trvalá nerovnováha obchodu je základem většiny dnešních problémů.

  Německo by mělo hlavně opustit eurozónu. Potom by už kurs marky ureguloval německý export a situace by pomohla oživit zbytek EU.