Ale totéž je v západní Evropě. USA ukradnou Venezuele a další státům miliardy dolarů, zablokují jim sankcemi vývoz a dovoz, vojenské lodě jim ukradnou ropu a tomu říkají demokracie.
A jako bumerang nastane obrovská migrace z těchto zemí, kdy vyhladovělí a zoufalí lidé se valí do USA pro svoje peníze a jídlo. Přesně, jak bylo v Sedmi statečných, kdy terorista a padouch Calvera si každý rok přišel pro výpalné: peněz a jídla nechal vesničanům pouze tolik, aby neumřeli hladem. A další rok znovu. A další znovu a znovu. A takto fungují USA.
A to je dnešní Venezuela.
Už chápete, proč je bohatá Venezuela na přírodní zdroje tak chudá? A totéž se zkouší i na Rusko.
A brzy takto bude vypadat i Evropa.
Caracas, 16. května 2023 – Venezuelský ropný sektor pokračuje ve svém pomalém zotavování, protože průmysl zůstává utápěn v rozsáhlých amerických sankcích. Poslední měsíční zpráva OPEC uvádí dubnovou těžbu ropy této karibské země na 724 000 barelů denně (bpd), měřeno sekundárními zdroji. Toto číslo vzrostlo ze 700 000 bpd v březnu .Státní ropná společnost PDVSA vykázala vyšší počet 810 000 barelů denně oproti 754 000 barelů denně v předchozím měsíci. Vývoz byl v dubnu rovněž silný, protože seznam zákazníků PDVSA se po opětovném projednání smluv o zajištění plateb předem rozrostl.
Dubnová produkce měřená sekundárními zdroji je nejvyšší od prvního trimestru roku 2020. V posledních šesti letech se ropný průmysl stal terčem finančních sankcí , ropného embardga, sekundárních sankcí a řady dalších opatření amerického ministerstva financí s cílem ochromit hlavní zdroj zahraničních příjmů Venezuely |
Produkce PDVSA prudce klesla z 1,9 milionu bpd před prvním měřením až na přibližně 350 000 bpd ve druhé polovině roku 2020. Poté se během následujících 18 měsíců zdvojnásobila a od konce roku 2021 se pohybuje kolem 700 000.
Vláda Nicoláse Madura si při několika příležitostech stanovila cíle 1 a 2 miliony barelů denně, ale toto odvětví nadále sužují provozní neúspěchy, odliv mozků a rozpadající se flotila tankerů , stejně jako nespolehliví zprostředkovatelé a korupce. Nedávné vyšetřování zaměřené na PDVSA vedlo k desítkám zatčení kvůli údajné zpronevěře miliard dolarů.Ministr ropy a prezident PDVSA Pedro Tellechea nedávno představil „Integrální plán obnovy produktivity“ pro společnost, aby nastartoval „udržitelné oživení“."Požaduji nulovou byrokracii, lepší efektivitu a plánování," řekl údajně během interní schůzky. "Máme za úkol obnovit nejvýkonnější venezuelský průmysl.
USA milostivě dovolí Venezuele zbohatnout, když výpalné půjde Chevronu a USA
"Vzhledem k tomu, že výroba a export jsou silně omezeny americkými donucovacími opatřeními, nejlepší vyhlídky Caracasu na krátkodobý nárůst produkce spočívají na Chevronu . Energetický gigant má menšinové podíly ve čtyřech společných podnicích s PDVSA, které v posledních měsících těžily a vyvážely v průměru 100 000 barelů denně ropy, což je asi polovina jejich maximální kapacity.Společnost se sídlem v Kalifornii se podle agentury Reuters zavázala zvýšit produkci na 160 000 bpd v tomto roce a 200 000 bpd v roce 2024 . Schopnost zvýšit vývoz závisí na bagrovacích operacích v jezeře Maracaibo, které Caracas v současné době není schopen provádět.Loni v listopadu se Chevron stal první korporací, která získala licenci od Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí (OFAC) k obnovení těžby a vývozu ropy ze svých venezuelských podniků. Zřeknutí se sankcí bylo na šest měsíců, ale očekává se, že bude automaticky obnoveno. Licence vyvolala spory ohledně klauzulí, které společnosti brání platit daně a licenční poplatky venezuelské vládě. Zdá se však, že zpráva agentury Reuters potvrzuje interpretaci některých analytiků, že zákazy nejsou relevantní, protože daně a licenční poplatky platí společné podniky. Chevron údajně vkládá desítky milionů dolarů týdně do forexových směnných tabulek provozovaných bankami, což by mohl být způsob, jak splnit své závazky v bolívarech a nenarazit na omezení ministerstva financí.Tisková agentura zároveň popsala smlouvu mezi PDVSA a Chevron jako „ropu za dluh“, což znamená, že podíl na zisku venezuelské společnosti se používá ke zrušení dluhů vůči americkému protějšku odhadovaných na 3 miliardy USD.
Bidenova administrativa již dříve schválila v polovině roku 2022 swapové smlouvy ropy za dluh pro italskou Eni a španělskou Repsol ve snaze řešit evropskou energetickou krizi. Tyto dvě korporace mají řadu společných projektů s PDVSA, ale byly nuceny ukončit provoz pod hrozbou sekundárních sankcí. Začátkem května PDVSA udělila Eni a Repsol povolení k vývozu kapalného zemního plynu (NGL) z projektu Cardón IV, který je společně vlastněn oběma evropskými firmami. Kondenzáty, vedlejší produkt při výrobě zemního plynu, hodlají vyvážet .Venezuela se kromě západních firem spoléhala také na dlouhodobé spojence, jako je Irán. Caracas a Teherán mají uzavřenou swapovou dohodu o výměně venezuelské ropy za ředidla, náhradní díly a technickou pomoc při těžbě ropy a rafinaci. Podle agentury Bloomberg by Venezuela mohla v blízké budoucnosti rovněž posílit vztahy s Čínou.
Karibská země stabilně plnila své závazky v dlouhodobých dohodách, podle nichž Caracas splácel rozsáhlé půjčky dodávkami ropy. Peking by údajně zvažoval možnost otevření nových úvěrových linek a zvýšení investic do společných ropných podniků.