• Je velice absurdní si myslet, že by Paul Craig Roberts četl Pařát dnes. A pokud toto bylo napsáno 25.dubna 2016, těžko jsme to mohli být my, kdo by tento článek přečetl před několika měsíci. (Odkazy na závěr)
  Takže jediné vysvětlení je, že vidíme stejné věci, stejné postupy a jedno jest, zda je to v USA nebo v České republice. Rozdíl je v tom, že se nenecháváme unést současnou propagandou americko-evropského mainstreamu a myslíme vlastní hlavou. A trochu "neskromnosti": byť nemáme tak excelentní vzdělání jako tento proslulý ekonom, nahlížíme do stejné kuchyně stejnými dveřmi...

  Třetí světová válka začala - Paul Craig Roberts

  25.dubna 2016

  Třetí světová válka je tady. Jak dlouho potrvá, než se přesune do horké fáze?
  Washington v současné době provádí hospodářskou a propagandistickou válku proti čtyřem členům z pěti skupiny zemí označovaných jako BRICS-Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Africe. Brazílie a Jižní Afrika jsou tlačeny k destabilizaci vykonstruovanými politickými skandály. Obě země jsou přitom obsazeny Washingtonem financovanými politiky a nevládními organizacemi (NGO). Washington připraví skandál a vzápětí vysílá své politické agenty NGO do ulic proti vládě a ti chodí v čele protestů.

  Washington toto zkusil zinscenovat i proti Číně v Hong Kongu jako "studentský protest" a doufal, že protest se rozšířil do celé Číny, ale tento systém selhal. Washington se pokusil o totéž i proti Rusku s organizovaným protestů proti znovuzvolení Putina a znovu selhal.
  Chce-li destablilzovat Rusko, Washington potřebuje větší organizaci uvnitř Ruska. Aby Washington dostal Rusko pod tlak, spolupracoval s bankami z New Yorku a Saúdskou Arábií na sražení ropy z více než 100 $ za barel na 30 $. A tím vyvinul obrovský tlak na ruské finance a rubl. V reakci na rozpočtové potřeby Ruska, Washington uvnitř Ruska tlačil prezidenta Putina na zahájení privatizace důležitých ruských hospodářských odvětví s cílem zvýšit zahraniční kapitál ke krytí deficitu státního rozpočtu a podpořit rubl. Pokud tomu Putin podlehne, přejde důležitý ruský majetek z ruské kontroly pod americké nadnárodní firmy se všemi regulačními prostředky včetně ratingu.

  Podle mého názoru ti, kdo se tlačí na ruskou privatizaci, jsou buď zrádci nebo úplně hloupí, protože představují nebezpečí pro ruskou nezávislost. Jak jsem často zdůraznil, neokonzervativci svou arogancí zešíleli. Ve snaze o americkou hegemonii nad světem odsunuli stranou veškerou opatrnost ve svém odhodlání destabilizovat Rusko a Čínu.

  Podřídit jejich ekonomy americkým vyškoleným v západní neoliberální tradici, aby se ruské a čínské vlády podřídily Washingtonu, je šílené. S přijetím "globalismu" a použitím amerického dolaru včetně západního platebního systému, by se otevřela odlivem a přílivem zahraničnícho kapitálu cesta  k ekonomické destabilizaci, nastěhování amerických bank a vehnáním do náručí zahraničního vlastníka by se samy ruské a čínské vlády destabilizovaly.
  Pokud se Rusko a Čína neodpojí od západního systému a svých exilových neoliberálních ekonomů, budou muset jít do války s cílem bránit svou suverenitu.

  Eric Draitser uvádí některé detaily Washingtonu útoku na Rusko: http://www.mintpressnews.com/brics-attack-western-banks-governments-launch-full-spectrum-assault-russia-part/215761/
  Útok Washingtonu na Jižní Afriku: http://www.mintpressnews.com/brics-attack-empires-destabilizing-hand-reaches-south-africa/215126/

  Útok Washingtonu na Brazílii: http://www.mintpressnews.com/brics-attack-empire-strikes-back-brazil/214943/

  Sloupek: útok Washingtonu na latinskoamerickou nezávislost, viz: http://www.paulcraigroberts.org/2016/04/22/washington-launches-its-attack-against-brics-paul-craig-roberts/

  Kdo je Paul Craig Roberts?
  Paul Craig Roberts je americký ekonom a publicista. Dostal doktorát na University of Virginia, absolvoval Georgia Institute of Technology, University of California (Berkeley) a University of Oxford, kde byl členem Merton College. Je jeden ze zakladatelů Reaganomics v Reaganově administrativě. Rozhodně odmítal politiku prezidenta George W. Bushe. V zahraniční politice byl naprostým opakem neokonzervativců. Hlasoval ve prospěch zahájení nezávislého vyšetřování událostí z 11. září 2001, nesouhlasil s válkou v Iráku a vyzval členy Kongresu, aby hlasovali pro obžalobu George W. Bushe.

 • Tak zde je nádherně v praxi vidět, jak "špinavé peníze" moralistům nesmrdí. Čulíkovi je jedno, že žádá peníze od národa, o kterém tvrdí, že je rasistický a xenofobní. A že jsme svině. To Václav Klaus prý peníze nerozliší, tvrdil vždy Čulík. Jemu nesmrděly. A ejhle, Čulíkovi od českých sviní také ne, dokonce o ně žebroní!
  Pan Čulík nejdříve každého uráží, pak napíše, že mu to je blbé, ale ti, které uráží, mu mají sypat penízky. Prý je nezbytné, abychom finančně přispívali na provoz Britských listů aspoň minimálními částkami.

  A drzost tohoto udavače je neuvěřitelná. V době, kdy se museli z Matiční ulice kvůli nájezdům cikánů vystěhovat starousedlíci či dědečkové s babičkami, kteří měli strach, Čulík nadšeně hýkal, jak jim to cikáni natřeli. A každého, kdo stál na straně slušných lidí, dědečků a babiček, nazýval rasistou a náckem.

  Pane Čulíku, v jednom máte pravdu: všichni jsou rádi, když jim veřejnost vypomůže. Ale moje otázka zní jinak: mám si kupovat zboží, které je nekvalitní a zahnívající? O tom právě ten trh je, že si mám koupit to, co je lepší, kvalitnější, čistější a v našem případě pravdivější! V prostředí mediálním, pane Čulíku, ač jste vystudoval Karlovu univerzitu, má platit pravidlo pravdy. To mediální - jako hlídací pes - je popsat skutečnosti zleva a zprava stejně jako strom, který není stejný: A Britské listy přímo lží hnijou, nikoliv, že jsou pouze napadeny!

  Osamělé stromy mívají kmen ze severní či severozápadní strany porostlý lišejníkem nebo mechem. Sníh se na jaře nejdéle udrží na stráních a v příkopech obrácených k severu. Pařezy stromů mají své kruhy („léta“) na severní straně hustší, na jihu řidší a větší (protože z jihu přichází ke stromu více slunečního tepla).

  Tudíž můžeme popsat strom každý jinak, ale nadávat stromu, že má na sobě z jedné strany mech je stejně stupidní, jako nadávat lidem, kteří se bojí exodu jiných kultur či nepřizpůsobivých do xenofobů a rasistů!

  Strach není rasismus a xenofobie!

  Vy lidi sprostě urážíte, a tak se nedivte, že lidé na tyto lži a urážky odmítají reflektovat. Navíc když žádáte peníze od rasistů, xenofobů či extremistů, tudíž od českých sviní!  A to je dle vás většina českého národa! Tak kam odešla vaše čest a boj proti extremismu a špinavým penězům?

  P.S. Nemáte peníze? Můžete jít svobodně pracovat. Co je na práci špatného? V České republice schází zámečníci, popeláři, zedníci, elektrikáři... Můžete si vybrat, to je trh! Ale vy si sedíte v Anglii, urážíte občany České republiky a pak u nich žebráte o podporu! A to je skutečná špína!

  A pak, pak čteme stále stejné!

  Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

  Vážení čtenáři,

  je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.
  A Čulík sice bydlí v Anglii, ale:

  Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.
  Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům...
  Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

  Jan Čulík
  šéfredaktor

  Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com

  Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

  Nechte si v Anglii to silně prohnilé médium. My se bez něj obejdeme! Minimálně my, slušní a neprolhaní lidé!

 • Nicméně, při všech výtkách se mi čínská investiční intervence líbí mnohem víc než včerejší zpráva, že USA vysílají do našeho regionu plně vyzbrojenou brigádu.

  Stačí se na to jen podívat: Číňané nabízejí peníze a možná i roztomilou pandu, Američané stereotypně jen vojáky, zbraně a vyhlídku na nějakou tu válku. Volba „sympatií“ pak není nijak složitá, říká pro Parlamentní listy Tereza Spencerová.

  Několik krásných výroků

  Havlovský instinkt „pravdy a lásky“ najisto ukáže cestu na místo, kde už se mezitím sešli ostatní takto duchem oslovení, a mají s sebou i přístroje k promítání jakýchsi hesel na Hrad, nemluvě o tom, že jim cestou ještě instinkt do ruky vtlačí tibetskou vlaječku. Takové věci se u nás totiž dějí úplně normálně; nikdo nic organizovat nemusí! Mimochodem, zcela vážně: všiml jste si, jak sílí Havlův kult osobnosti? Myslela jsem, že podobné zhůvěřilosti skončily kdysi se Stalinem nebo Gottwaldem, ale ukazuje se, že jsem na omylu. Neuvěřitelné. Tím samozřejmě myslím ten svůj omyl…

  Všichni jsou spokojeni, že si řekli to své, a život jde dál, tím spíš, že obchodní obrat mezi USA a Ruskem během těchto sankcí dokonce vzrostl. Zajímavé ovšem je, že současně s Johnem Kerrym byl v Moskvě i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a mimo jiné se mezi čtyřma očima v jednom z luxusních moskevských hotelů sešel s Germanem Grefem, takto šéfem Sberbank, která je na unijním sankčním seznamu. To pro Kyjev vůbec není dobrá zpráva, stejně jako to, že se zdá, že Francie už nad celou Ukrajinou zlomila hůl a další vývoj krize už ji jakoby přestal zajímat. Takže se zdá, že patroni „demokratické Ukrajiny“ nechávají své rozmazlené děcko na holičkách.

  U nás v Evropě sílí strach z vracejících se stovek bojovníků Daeše a nedávné masakry v Bruselu by se pro státy EU měly stát imperativem, aby namísto svých partikulárních zájmů usilovaly o konec války v Sýrii a neopakovaly jen to své tupé „Asad musí jít“. Asad sice nemusí být pro všechny zcela ideální, ale máme s ním společné zájmy i nepřátele.

  U nás v trafice v centru Prahy mainstreamové deníky prodají asi čtvrtinu dodaných výtisků, zbytek končí v remitendě. O kvalitě zpravodajství na ČT ani nemluvím. Není to samozřejmě žádný empirický důkaz, ale určitý obrázek se tím nabízí. Čili to, co „slýcháme“ z médií, prostě jen „slýcháme“ z médií, která jsou taková a maková, patří těm a těm a ti mají takový a makový program a zájmy, takže ve skutečnosti vlastně není třeba se až tak zabývat tím, co „slýcháme“, protože především nevíme, proč to „slýcháme“. Opravdu nevím, jestli se vedle Zemana západní „státníci“ – on mezi nimi opravdu je nějaký „státník“ ??? – cítí trapně. Opravdu mi nepřijde až tak divné, že ho nezvou na Západ, protože se všichni stokrát ročně setkají v Bruselu nebo na nějakém „výjezdním“ summitu někde jinde, takže zmiňovaných návštěv ubylo obecně, neb není jasné, co by si pořád měli říkat. A opravdu nevím, co je na Rusku až tak strašidelného, kromě faktu, že za Putina – na rozdíl od Jelcina – nechce západním koncernům vydat k vydrancování své suroviny. Udržujeme přece přátelské vztahy s mnohem strašidelnějšími „přáteli“.

  A Macek ve svých pravidelných glosách přiznává, že aniž by chtěl hodnotit oprávněnost či neoprávněnost bezpečnostního uzavření Hradčanského náměstí během návštěvy čínského prezidenta, nemaje k tomu žádné bezpečnostní informace, zcela fascinovaně naslouchá redaktorce Radiožurnálu, Michaelovi Kocábovi a dalším, jak se rozhořčují nad tím, že tam nebyli vpuštěni ani ústavní činitelé a poslanci europarlamentu. "Zřejmě neustále rozlišují občany na dvě kategorie: my a oni, panstvo a plebs," zamýšlí se a dodává: "A nejvíce mě odrovnala redaktorka Radiožurnálu dotazem, zda-li jsou snad poslanci či europoslanci nějak nebezpeční. Troufám si totiž tvrdit, že většina z nich ano, byť spíše nám, než čínskému prezidentovi."
  "Nevím jak čínskému prezidentovi, ale mně by (neboť Bursíka znám) byla u zadku demonstrace třeba tisícovky Bursíků v pražských ulicích," podotýká komentátor.

  "Media do nás celé velikonoční pondělí hustila, že v Číně je tvrdá komunistická diktatura a velká část společnosti touží po demokracii západního typu. V tom případě mi ovšem nejde na rozum, že z těch několika set tisíc čínských turistů, kteří k nám každoročně přijedou (zřejmě ti šťastní, kteří dostali výjezdní doložku a valutový příslib?), ještě nikdo nepožádal o azyl," dodává v glose  Mirek Macek...

 • Parlamentní listy - Reuters

  Testík nové zmrzliny přezdívaná "Obamka" v ruském Tatarstánu vyvolal vlnu smíchu  u ruských internetových surfařů. Zato některým americkým představitelům poklesla brada. Rasismus, hrůza, konec světa...

  Ruské sociální sítě se baví nad jménem nové ruské zmrzliny. Nese název Obamka neboli malý Obama. Jde o žert na účet končícího amerického prezidenta. Rusové ovšem se smíchem dodávají, že bude následovat zmrzlina Erdoganka a Merkelka. Žerty si tropí i z Donalda Trumpa. Jen v USA se prý někteří lidé moc nebaví.

  V ruském Tatarstánu si zájemci mohou koupit zmrzlinu pojmenovanou Obamka, čili malý Obama. Jde o čokoládovou zmrzlinu. Na obalu je vyobrazen chlapec tmavé pleti s širokým úsměvem a s náušnicí v uchu, který líže zmrzlinu. Informuje o tom server RT.com a dodává k tomu, že zmrzlina baví Rusy na sociálních sítích.

  „Další na řadě je ‚Erdoganka‘ (cream-brûlée v mléčné čokoládě) a ‚Merkelka‘ (bílá zmrzlina v bílé čokoládě,“ směje se jeden z uživatelů. Výrobce ovšem zdůrazňuje, že nechtěl nikoho konkrétního zesměšnit ani urazit.

  Agentura Reuters: samozřejmě se už našel americký úředník, který si jak jinak nepřál být jmenován. „Jsme zklamáni z mediálně řízeného antiamerikanismu převládajícího v Rusku v posledních několika letech. Zejména, pokud jde o diskriminaci či rasistické narážky,“ sdělil Reuters.

  Lidová tvořivost ovšem nezná mezí, takže se na sociálních sítích objevilo doporučení, že Obamku bude dobré kombinovat s Putinkou, což je ruská vodka. Ozývají se i hlasy, že bude dobré vymyslet něco na účet Donalda Trumpa. Mohl by se po něm prý jmenovat třeba rum.
  Na závěr vážně: skutečně je ve státě, kde si lidé dobírají své okolí a baví se tím, tak strašně? O co hůř je dnes u nás, když různé infiltrační skupiny cenzorů ministra Pelikána a Dienstbiera pronásledují každého, komu "ujede huba" a chtějí za to kriminál? Která zem je svobodnější v roce 2016?
  Jak může být veselo v USA, kde si nikdo z nikoho nemůže udělat legraci?

  A dokonce: v Rusku nikomu nevadí, že si dělají legraci prý z totalitního Putina, ale dobírat si v USA černochy nebo u nás cikány je málem na doživotí?
  Který režim je totalitní a který svobodný a demokratický? Mohli si lidé za války dělat legraci z Hitlera? A ono se nám to formou "Vyšší princip a studenti" a "Šíleně smutná princezna" vrátilo? To raději Rusko, než nacistické pronásledování každého výroku a legrace! I nás bolševici pronásledovali za každý veřejný protibolševický vtip!

  A dnes je rok 2016...

 • O jaký "mejdan" jde, víme všichni.

  „Proamerická česká vláda ničí v naši zemi vše zdravé, přirozené a tradiční, systematicky likviduje vše smysluplné, potírá naše národní hodnoty a snižuje například úroveň vzdělanosti, která neměla ve světě obdoby. Naše školství patřilo mezi jedno z nejlepších ve světě.
  Místo toho se tady vyhazují miliardy za nesmyslné projekty typu inkluze, které mají účelově přibrzdit rozvoj, inteligenci a vzdělanost našich dětí, aby spadly na úroveň przničů domácího zvířectva z řad muslimských imigrantů.
  Ministr Pelikán doslova ruku v ruce s americkým velvyslancem Schapirem vnucují našemu slovanskému národu zvrhlé západní hodnoty a vyzdvihují odporný pochod homosexuálů Prague Pride nad naše národní hodnoty. Výhružky vlastencům naší země ze strany ministra Pelikána jsou už za vrcholem arogance moci.
  Ale podívejme se i na ženy v proamerické české vládě. Záměrně užívám tento termín, protože my, vlastenci, nemáme aktuálně vládu. Vládne nám americká administrativa a ta nemá s českým národem a se zájmy naší země nic společného. „Političky” jako například Langšádlová, která se veřejně vyjádřila, že si přeje nukleární válku, Valachová, která vědomě ničí tradiční české školství a prodává ho za muslimský primitivismus a ohrožuje naše děti přímo na zdraví i na životě, Němcová, která veřejně haní a dehonestuje našeho prezidenta, nesvéprávná baba Šabatová, o které raději ani nemluvme. Ani jedna z těchto „žen” nedokázala nic, než působit našemu státu nevratné škody a svou nebetyčnou hloupostí a „inteligentními” výstupy zesměšňovat naši zem. Patrně nejsou ženami v pravém slova smyslu. Působí na mě jako objekty neidentifikovatelného pohlaví. Protože žena, matka by nikdy nebyla schopna takto uvažovat už s ohledem na obavy o své děti!
  Když vidíme, kdo se podílí na rádoby chodu naší země, jen stěží tam najdeme pár rozumných lidí, kteří nespadají do kategorie zvrácených, psychopatických a proamericky užitečných idiotů. Kam jsme se až dostali, když už se běžný občan nesmí postavit tomu, co tady takoví Pelikáni a jiní páchají. V ulicích, na nádražích a kde se podíváte, vidíte demonstraci síly a tlak na psychiku lidí, když jsou na každém rohu policisté a vojáci se samopaly. Koho mají bránit? Nás před teroristy nebo teroristy před námi? Opět chtějí proameričtí šmejdi jen vyvolávat v lidech strach a obavy. Takže na mě osobně to působí jednoznačně. Kdyby například v nákupním centru vyprovokovali muslimové konflikt a český občan by si dovolil bránit svou rodinu, jsou tam vždy připraveni ozbrojeni policisté spolu s vojáky, aby dali jasně najevo, kdo je tady v právu. A že to nebude český občan, koho budou chránit, s ohledem na promuslimské zájmy ministra Chovance a ostatních zločinců z vlády, podporujících islamizaci Evropy, je nadmíru jasné.
  Pro česko–americkou zločineckou vládu je dle vyjádření jejich vrcholných představitelů běžný občan separatista, xenofob, rasista a fašista. Zatímco muslimští teroristé, ta vycvičená komanda primitivů, kteří se neumí ani podepsat, placené americkou vládou, které se vpouští do Evropy, aby ji kompletně zničili, jsou jen „chudáci”, kteří utíkají před válkou. Ovšem, vyjádříte–li se v tomto duchu na sociálních sítích nebo zmíníte–li se, že ctíte tradiční slovanské hodnoty a homosexualitu nevyznáváte, máte být podle ministra Pelikána a velvyslance USA, protektora Schapira trestně stíháni.
  V horším případě se Valachová postará o to, aby byly těmto „nepřizpůsobivým” rodičům děti odebrány a dány do „rodin” na převýchovu v nefalšovaného úchyla některému „důvěryhodnému” homosexuálnímu páru. Toto se již roky běžně děje v Norsku, Dánsku a Švédsku. Přesný obraz aktuální situace v naší společnosti. Nejen v Německu jsou za vtipy proti muslimům lidé perzekuováni například vyhozením z práce nebo trestně stíháni. Podotýkám za pravdu!
  Ministr Bělobrádek po svých veřejných prohlášeních, kdy vyzýval nás, české ženy, abychom se v rámci navýšení populace podvolily muslimským imigrantům, přišel s další perličkou a tentokrát chce, aby české rodiny ubytovávaly muslimské imigranty. Ty imigranty, kteří svou potřebu vykonávají, kde je momentálně napadne, ty, kteří nemají žádné hygienické ani sociální návyky a do Evropy vlečou řadu smrtelných onemocnění, TBC a AIDS nevyjímaje.
  A pak se po tom všem ještě ta proamerická verbež říkající si „česká vláda” diví, že jimi tak vrcholně pohrdáme. No, co dodat na závěr. Musíme to, vážení vlastenci, přežít a především si zachovat zdravý rozum a hrdost. A ve volbách, pokud už nebude pozdě a nebudeme tady mít dalších deset muslimských politických stran, ukázat, jakým směrem se bude naše země dále ubírat a zločineckou mafii v čele se Sobotkou a ostatními zvrhlými psychopaty hnát k plné zodpovědnosti.”

 • Abychom vnesli trochu více světla do diskuzí zde, dejme slovo expertům na kurzový výpočet. Jak na tom je koruna a jak by skutečně měla být bez intervencí?
  A rázem každý pochopí, proč si Sobotka a Babiš výská!
  Koruna je podhodnocená, ukazuje index. Euro a dolar by mohly stát mnohem méně
  Koruna je prý výrazně podhodnocená. Ukazuje to index síly české měny, který sestavují analytici společnosti Roklen.Aktuální kurz české měny je 27 korun a 7 haléřů vůči euru a 24 koruny vůči dolaru.

  Jestliže je dnes česká měna na kurzu lehce nad dvaceti sedmi korunami za euro, jaký by ten kurz měl podle indexu Roklen reálně být?
  18 korun 43 haléře za euro a 11 korun 51 haléř za dolar.

  A toto je ta zločinná pomoc Sobotkově vládě, o které taktně mlčí!

  A důvod?

  Mohlo by se ale stát, že by koruna čelila velkému tlaku na posílení - a to by velké fondy nebo velký počet menších investorů mohly způsobit. Pak by pravděpodobně centrální banka nemělu sílu korunu držet slabší, než by mohla být. Ostatně viděli jsme to loni ve Švýcarsku. Tamní centrální banka přes noc opustila intervenční režim, protože už to bylo příliš drahé a frank skokem posílil.

  Takže dovětek: a to je přesně důvod, před kterým varujeme i my. Stále dokola:

  ČNB české ekonomice pomohla v rozjezdu a my to chválili.

  ČNB pomáhala nadále, i když už Evropa a USA z důvodu rozhazování peněz z helikoptér (kvantitativní uvolňování) zdánlivě šlapaly, a my například auta vyvážíme jak diví.

  Dnes je oslabování koruny zločin: za prvé dělá vládu skvělou, byť je neschopná a bez intervencí by to byla katastrofa, za druhé vydává obrovské sumy peněz, aniž ví, co se stane pak. Může to dopadnout přijatelně, ale v případě pohromy bude celá střední a chudá část obyvatel šíleně trpět. My nevíme, jak to dopadne. Nikdo neví, jak to dopadne, ale musíme se připravit i na horší variantu, zatímco zločince kolem Sobotky to nezajímá. Honí současné politické body a zítra? Zdroje jsou a byt z náhrad  mu už nikdo nevezme, je přesvědčen Sobotka.