Kazítka, lidově kurvítka prý neexistují, dušují se výrobci. Přitom se můžete rozhodnout, na kolik let si zaplatíte záruku a dle toho dostanete výrobek. Také se tvrdí, že nikdo nikdy nedokázal, že něco takového existuje. Takže nemělo by být místo zákazu trestné, když se to tam najde? (Spíše součástka, která má extrémně nízkou životnost)

 

Základní vlastností všech má být jejich opravitelnost.

Výrobce by měl umožnit kromě původních dílů použít náhražky. A spotřebitel má mít už před koupí jasno, jaké díly lze k opravě použít. Uvažuje se i o možnosti „zřízení nezávislého systému“, který by spotřebiče testoval a odhaloval „kazítka“, jež mají úmyslně zkracovat životnost.

Výsledná podoba nařízení EU může být jen torzem ambiciózních nápadů, ale už teď budí emoce. „Kazítka jsou jako yetti nebo lochneska. Všichni o nich mluví, ale nikdo je neviděl,“ namítá Radek Hacaperka, šéf Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů.

 

 

Cena až na prvním místě

„U domácích spotřebičů typu pračky a myčky se programování životnosti děje a bude se dít. Je to nástroj. Ale může to souviset i s bezpečností zařízení,“ říká Hrzina. Podle něj nejde o kazítka, ale o kombinaci součástek, které jsou v určité fázi cyklu náchylnější k poruchám.

„Kazítka existují. Výrobce hlavně zajímá, aby si lidé kupovali nové spotřebiče a moc se neopravovaly. Mnoho přístrojů se nedá rozdělat nebo je otevřete jen s obtížemi. Jde například o svařené ultrazvukem,“ namítá však Kvido Štěpánek, ředitel společnosti Isolit-Bravo, která vyrábí třeba varné konvice či mixéry. Podle Hrziny však mají nerozebíratelné spoje své opodstatnění: „Jsem technolog a nevidím moc možností, jak to třeba u mobilních telefonů udělat jinak.“

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/kazitka-spotrebice-zakaz-evropska-unie-fcm-/eko_euro.aspx?c=A171110_091856_eko_euro_pas#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main

 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - Vašek z Vilhartic

  Myslím, že je mnoho povyku pro nic. V naprosto drtivé většině elektroniky odcházejí jen kondenzátory. Opravil jsem už stovky PC zdrojů, které po výměně kondů spolehlivě fungují další léta.

 • Návštěvník - lubajs

  Kurvítka přece jen existují a nebývají to jen kondíky v plastových obalech, schválně výrobci umístěné poblíž zdrojů tepla aby časem vyschly a střelily. https://www.youtube.com/watch?v=YAeNjD4Ce9M

 • Návštěvník - Karel

  Evropsky parlament je dosud ovladany socialisty a zodpovedny za migraci, vitani uprchliku, kvoty, nedostatecnou ochranu obcanu EU, protoze umoznuje masovou migraci Muslimu do Evropy. Cilem je zrizeni evropskeho Chalifatu a multikulti spolecnosti, ktera ma zlikvidovat narodni staty. Marksova je reprezentantem socanske proradnosti a naproste neschopnosti, zvyhodnovani netahel a financovani skupin, ktere mely Socanum zajistit volebni uspech. To nefungovalo, protoze jejich blbost a postup v podrazactvi se ukazaly pred volbami volicum v plne nahote.

 • Návštěvník - Karel

  Jestli kazitka existuji je tezke prokazat. Kazdopadne jsem musel vyhodit vyrobky, ktere se pokazily rok, dva roky po zaruce. Co je ale prokazatelne je omezovani zivotnosti vyrobku volbou malo odolnych materialu, snizenou tloustkou plechu u kotlu, atd. Je to naprosto chybna a kratkozraka vyrobni politika, ktery zaruci sice vetsi odbyt vyrobcum, ale vznikaji haldy srotu a plastiku pro recycling. Coz urcite hospodarne neni.

 • Návštěvník - Matthew

  Interpersonal intelligence is probably the most overlooked, underutilized skill sets. In school, even as form our careers or level-up our professional life we sometimes think about technical skills http://m3alyboards.com/members/plecabit/