Citát křesťanské misionářky albánského původu Agnesë Gonxhe Bojaxhiuové, známější jako svatá Matka Tereza, který je napsán u vstupu do tzv. Bunkru č. 2 v centru Tirany, byl zmíněn v nedávném článku serveru iDnes. Myslím, že bychom ho měli mít všichni na paměti a na zrcadlo by si ho měla napsat také ona úzká skupinka tzv. „lepšolidí“. O koho alespoň velmi rámcově jde?

„To mě přivedlo k tomu, že jsem si osvojil krásný termín ‚lepšolidé‘, který jsem nedávno zaslechl. Lepšolidé jsou ti, kteří se považují za něco lepšího, než my ostatní, a kteří nám neustále radí, co máme dělat, a kteří své názory považují za nadřazené názorům těch druhých,“ uvedl mimo jiné prezident Miloš Zeman ve svém vánočním projevu.

Ano, jedná se o zobecňující nálepku, která nikdy není ideální a nedokáže vystihnout celé spektrum (nejen) lidské různorodosti. Nicméně termín je myslím docela výstižný a v poslední době čím dál aktuálnější.

Lepší vs. horší lidé

Skupinka většinou liberální demokracií se zaklínajících osob(ností) z oblasti politiky, umění, byznysu, médií i dalších oborů má často neodbytný a nevyvratitelný pocit, že právě oni jsou ti uvědomělí, pokrokoví, poslední spravedliví a správně smýšlející občané, kteří jediní vědí (že Rusko, Putin, Orbán, Zeman, Klausové nebo Trump jsou „arciďáblové“ a že USA, EU a Havel naopak nedotknutelní, „uprchlíci“ nutnost a přínos, Česká televize objektivní a vyvážená a největším problémem jsou alternativní média - čti „proruští dezinformátoři šířící fake news“…  Další společné jmenovatele si dosaďte sami).

Souboj prvních dam

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Čím dál častěji soudíme druhé podle toho, koho volí, než podle toho, jací ve skutečnosti jsou

Lidé, kteří pak zastávají jiný než ten jeden jediný správný názor a pohled na svět, jsou dle jejich smýšlení nevzdělaní, staří, zmanipulovaní, konspirátoři, vidláci, Putinovi agenti, hackeři nebo trollové... Opět můžete dosadit sami.

Demokracie je nám svatá, ale jen když je po našem

Volají po (Drahošově) slušnosti a stmelování namísto rozdělování a přitom sami své oponenty nazývají těmi nejsilnějšími výrazy, někteří nezřídka napadají jejich zdraví, rodinu či jim dokonce přejí to nejhorší. Petice, demonstrace a politické agitace na nejrůznějších společenských akcích (nezřídka přenášených ČT) proti demokraticky zvoleným politikům, samozřejmě za účelem spojování (lepšolidí) už jsou folklórem.

Ano, děje se tak i obráceně, ale od „vidláků a nevzdělaných“ lze přece něco podobného očekávat, ale od slušných liberálně-demokratických lepšolidí?

 

Zveřejněno se souhlasem

 Tomáš Vyoral

 https://prima.iprima.cz/

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - Nelly

  Pokud jste v roce 1989 chtěli navazovat na první republiku, tak vás upozorňuji, že v prvorepublikovém Československu si klerofašisté ani neškrtli a prezident Masaryk považoval katolicismus za protičeský element!

  ČR vládnou po roce 1989 klerofašisté, tak jako vládli v pobělohorském období v 17. století. Že se, Češi, nestydíte, toto dobrovolně zvolit, KDU-ČSL-STOP09-STAN-PRAHA SOBĚ A JINÉ LIDOVECKÉ KLONY. Je to pošpinění odkazu našich předků! Je to katastrofa a bezpečnostní riziko pro český národ!

  Současná ČR je restaurací fašizmu a katolické reakce (restaurací ve smyslu znovuobnovení - pozn.).

  Václav Havel byl zvolen prezidentem prostřednictvím nátlaku na komunistický parlament 29. prosince 1989 a hned 2. ledna 1990 vyrazil na první zahraniční cestu – do Německa – do Berlína a Mnichova (!), kde se omlouval sudetským Němcům jako obětem (!). Symbolicky na den výročí německé okupace, 15. března 1990, pozval do Prahy na návštěvu německého prezidenta Richarda von Weizsackera. Gala recepce na Pražském hradě 15. března 1990 na počest Richarda von Weizsackera:
  [img]https://ssl.c.photoshelter.com/img-get2/I0000._u2PHhpkPw/fit=1000x750/Vaclav-Havel-016.jpg[/img]
  Václav Havel se svými kolaborantskými názory nikdy ani netajil. Jeho děd Hugo Vavrečka, ředitel Baťových závodů (1932-1945), a strýc Miloš Havel byli odsouzení kolaboranti, Miloš Havel byl s kamarády asi jeden rok členem Národní obce fašistické.

  Prezident Václav Havel jmenoval 10. července 1990 vedoucím své kanceláře (kancléřem) Karla Schwarzenberga. Schwarzenbergův otec Karel VI. Schwarzenberg byl zakladatel, sponzor a člen (1930-1938) fašistické organizace Vlajka a podle zpráv policejního ředitelství podporovala rodina Schwarzenbergů finančně i další fašistickou organizaci, Národní obec fašistickou (NOF). Finanční podporu získávali čeští fašisté například od Tomáše Bati a Jiřího Stříbrného. Schwarzenberg publikoval v jejich časopisech Vlajka a Národní výzva spolu s po válce popravenými Rysem-Rozsévačem a J. Rybou. V době Mnichovské krize a Benešově abdikace v říjnu 1938 Vlajka navrhla Karla VI. Schwarzenberga za svého kandidáta na prezidenta. Schwarzenberg se od tohoto návrhu distancoval a Vlajku opustil (prezidentem byl 30. listopadu 1938 zvolen Emil Hácha jako jediný kandidát). Tchán Karla Schwarzenberga Johann Hardegg byl nacista, člen rakouské NSDAP od roku 1930, vůdce jednotek SA, za což byl v roce 1934 v Rakousku uvězněn.

  TGM a Edvard Beneš jako zakladatelé demokratické Československé republiky dobře věděli, že aby mohli vůbec uvažovat o demokratickém státě, musí oslabit obrovskou finanční a politickou moc reakčních kruhů, šlechty a katolického kléru. Tomu odpovídaly i zákony masarykovské první republiky jako pozemková reforma a zákaz používání šlechtických titulů. Schwarzenberské primogenituře byly v letech 1922-1931 vyvlastněny 2/3 půdy, z původních 176 000 hektarů zůstalo rodu jen 64 445 hektarů.

  Další Havlův blízký spolupracovník byl například Ivan Medek, 1993–1996 ředitel Odboru vnitřní politiky v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla a 1996–1998 byl vedoucí Kanceláře (kancléř). Jeho otec, legionář, katolík, generál Rudolf Medek poslal spisovateli Karlu Čapkovi 29. listopadu 1934 otevřený dopis, v němž mu vyhrožoval koncetračním táborem, Medek: „Věru, nechtěl bych vidět ten obraz, kdy Karel Čapek, S. K. Neumann a A. M. Tilschová spolu s J. Vodákem a V. Nezvalem cvičí klencáky v nějakém koncentračním táboře.“ Rozčilený a zaskočený Čapek odpověděl v Lidových novinách 9. prosince 1934: „My spisovatelé se z národa vyhazovat nedáme. A od nikoho. Na to je jediná odpověď: rána do zubů. Nejsem bolševik ani marxista, ale pokud dýchám, nepřipustím, aby někdo vyhazoval z národa dejme tomu S. K. Neumanna, který je komunista, ale napsal Knihu lesů, vod a strání, napsal Zpěvy ticha, a tyto knihy nebude nikdo vyhazovat z české literatury, tak jako nikdo nebude z české mapy vyhazovat říčku Svitavu.“ Přesně tyto klerofašistické a vlajkařské rodiny uštvaly Karla Čapka k smrti...
  Karla Čapka uštvali před 80 lety k smrti
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/492509-karla-capka-ustvali-pred-80-lety-k-smrti.html

  Jiří Drahoš se v prezidentské volbě před veřejností vydával za nezávislého kandidáta a ve volbách do Senátu kandidoval už zcela otevřeně za koaliční dohodu KDU-ČSL, TOP 09, hnutí Starostové i Zelených...

 • Návštěvník - Dan

  V odpovědi na: Návštěvník - Nelly

  Diky za informace. Potvrzuji mi to, co vim a myslim si o Spaci I. a jeho rodu. On se profiloval podobne. Zatahl nas na zapad s opilcem a devkarem, Zidaky Havlem, Medkem. Rodina Havlovych jela za Nemcu i po sametu. Urizli ji jedine komuniste a socani (Lex Schwarzenberg, pozemkova reforma Benese), na ktere nadavame. Nebyt techto reforem uz za Benese, patrila by slechticum jako je Spac I. a Lichtensteinum polovina Cech i Moravy. A my bychom na nich byli zavisli. Tu otazku, jestli bylo spravedlive jim majetky vyvlastnit neni mozne zodpovedet bez znalosti historie stredoveku, nevolnictvi a nesvobody prosteho lidu. Ty majetky jim vybudovali nasi predkove, prosti lide za nevolnictvi a otroctvi po staletich nasich dejin! Odvolavat se na nejake zakony a hledat v nich spravedlnost je proto zcestne. Tenkrat nevolnictvi a utlak lidi byly take podle zakona !

 • Návštěvník - Dan

  K cirkvi, zejmena katolicke je treba rici, ze byla po staleti spojencem vrchnosti, ktery mel drzet lid v poslusnosti k nim, tj. k vrchnosti i cirkvi. S poselstvim Evangelia Jezise nema cirkev nic spolecneho, jenom se jim zastituje. Covek pro spojeni s Bohem nepotrebuje zadnou cirkev a prostrednika jako kneze. Buh sidli v kazdem z nas a je sam nekonecna laska.
  Cirkev zahajila svou existenci podvodem pri ziskani svych majetku i Vatikanu 'Darovaci listinou cisare Konstantina', kterou si sama vyrobila (viz Wikipedia). Po staleti tento podvrh cirkev zapirala! Ukradene majetky dosud italskemu statu nevratila!!!

 • Návštěvník - stars koos

  The HC-SR04 Ultrasonic all kinds of sensor is a very affordable proximity/distance Nagano keiki Pressure sensor that has been used mainly for object avoidance in various robotics projects abs speed sensor . It essentially gives your Arduino eyes / spacial awareness and can prevent your robot from mazda 6 suction control valve crashing or falling off a table. It has also been used in turret applications suction control valve , water level sensing, and even as a parking Speed Sensor . This simple project will use the HC-SR04 sensor with an Arduino and a Processing sketch to provide a Pressure Sensor little interactive display on your computer screen.Intake Air Pressure MAP Sensorother sensorsEGR VALVE
  Knock Sensor
  Accelerator pedal