Žena, která napsala na Facebooku nenávistný komentář o zapalování autobusů s migranty, půjde k soudu. S dovoláním, aby případ neskončil jako přestupek, uspěl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který trvá na potrestání za zjevný trestný čin podněcování nenávisti vůči skupině osob.

 

Souhlasím: co je moc, to je příliš a všichni jsme zodpovědní za své činy i slova. Byl ale Pavel Zeman stejně zapálený a aktivní i před lety při kontroverzních kázáních ze strany nejvyššího muslima v ČR, Alrawiho? Ten například vyzýval k boji proti nevěřícím, které bůh rukama věřících potrestá, nebo k nenávisti „k neuznání Alláha“.

Nejprve něco málo k ženině nenávistnému komentáři

Žena v minulém roce okomentovala zprávu s videem o rodinách migrantů nalezených v kamionech mezi nákladem zboží a následně umístěných do autobusů. „A my na ně budeme platit... proč ty autobusy radši nezapálili.“

České noviny, které zprávu přinesly, uvedly, že okresní soud loni v květnu poslal případ k přestupkové komisi obvodu Plzeň 3, protože společenská škodlivost skutku byla podle něj nízká a žena doposud nebyla trestána a není ve spojení s extremistickým prostředím.

Stížnost žalobce zamítl i Krajský soud v Plzni s tím, že žena nikoho přímo nenabádala k zapalování autobusů a projev nenávisti není totéž co podněcování k nenávisti. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale nesouhlasí s názorem okresního ani krajského soudu. „Lze si stěží představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci specificky vymezené skupiny jedinců,“ uvedl.

A teď něco k „mírumilovným“ Alrawiho kázáním

Teď se podívejme na několik úryvků z (na youtube zveřejněných) kázání Muneeb Hassana Alrawiho, předsedy Ústředí muslimských obcí v ČR, z brněnské mešity. Ačkoliv se jedná o několik let starý případ, zajímalo by mě, zda v něm byl (nebo by byl) pan nejvyšší státní zástupce stejně aktivní jako v tom aktuálním. Možná se pletu, ale troufám si spekulovat, že nikoliv.

 

„A Alláh vznešený říká, bojujte proti nevěřícím jako jeden muž. Tak jako oni bojují proti vám jako jeden muž… A bojujte tedy proti nim a bůh je vašima rukama potrestá a zahanbí a dopomůže vám k vítězství nad nimi a uzdraví hrudě věřících…“
Publikováno v roce 2015 (zmíněná pasáž v čase 9:35–10:05).

A hlavně tedy nauč ho nenávist ke kufru, tedy k neuznání Alláha

„Tvá povinnost je v tomto období vlastně naučit ho milovat Islám, aby se stal muslimem a nauč ho nenávist ke kufru… nauč ho nenávist ke všemu, co je nemorálního, nauč ho nenávist ke všemu, co je nesprávného, a hlavně tedy nauč ho nenávist ke kufru, tedy k neuznání Alláha… a jeho jedinost a nauč ho na druhé straně milovat Alláha… Proroka Mohameda… což je to nejcennější, co ho můžeš naučit.“ Publikováno v roce 2013, kázání mělo proběhnout 9. 7. 2010 v brněnské mešitě (zmíněná pasáž v čase 6:38–7:13).

Ve stejném kázání potom Alrawi nabádá posluchače, aby první slova, která novorozeně uslyší, byla „Alláhu akbar, Alláhu akbar“, neboť „to jsou slova, která se dostanou do toho člověka, do jeho podvědomí, do jeho přirozenou duši, do jeho čistou přírodu, která je tvořena tím, že ví, že Alláh… existuje, že je ten jediný“ (zmíněná pasáž v čase 4:10–4:40).

Dále Alrawi v témže kázání uvádí, že můžeme z náboženských důvodů bít své děti – samozřejmě ne s nenávistí, ale s láskou – pokud se nechtějí modlit k Alláhovi, aby se k němu modlit naučily.

Nejsem sice právník, ale řekl bych, že tato prohlášení nabádající skupinu osob k výše zmíněným skutkům jsou v rozporu s nejedním tuzemským zákonem. A kde byl pan Pavel Zeman tehdy? Nechci mu křivdit, ale byl stejně iniciativní i tehdy?

Nebo když dvě strany dělají totéž, není to totéž… zejména když jedna ze stran je spjata s nejmírumilovnější ideologií v galaxii?

 

Nastupující nejvyšší státní zástupce nezná jméno ministra spravedlnosti? Vtip? Ani zbla

A jen taková perlička k Pavlu Zemanovi, na kterou jsem narazil v jeho rozhovoru pro Novinky z roku 2011.

Pavel Zeman tam na dotaz, zda se zná dobře s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, který mu nabídl funkci nejvyššího státního zástupce a který je stejně jako on z Plzně, odpověděl: „My se z Plzně vůbec neznáme. Neměli jsme vůbec ani šanci se potkat. Já jsem studoval v Praze, on v Plzni. Potom jsem se do Plzně vrátil jen na krátké období čekatelské praxe a působení při okresním a krajském státním zastupitelství a pak jsem odešel do Brna. Musím se přiznat, že o panu ministrovi jsem ani netušil, že existuje.“

Poněkud „zvláštní“, že Pavel Zeman ani netušil, že nějaký Jiří Pospíšil existuje. Už tehdy se totiž nejednalo o zas tak šedou myš – byl již podruhé ve funkci ministra spravedlnosti (!) ČR (2006 - 2009 a 2010 - 2012). U člověka, který je (nebo tehdy teprve měl být) nejvyšším státním zástupcem, bych očekával větší všeobecný přehled. Z výše zmíněného mi tedy vyplývá buď nelichotivé hodnocení pro Jiřího Pospíšila, nebo spíše tak trochu „mlžení“ z úst pana zástupce. Nenapadá mě nic moc jiného.

 

Zveřejněno se souhlasem

 Tomáš Vyoral

 https://prima.iprima.cz/

 

 
 
 
 
Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - Rudolf Kavan

  Kdyz Banderovci v Odese zapalili budovu odboru, zahynulo tam nekolik desitek lidi. Kterysi cinitel ministerstva zahranici se vyjadril v tom smyslu, ze to tak bylo dobre. Byl postaven pred soud?

  PROGRAM POLITICKÝCH REFOREM V ČR
  https://www.keepandshare.com/doc9/21055/ceskereformy-pdf-21k?da=y

 • Návštěvník - Pavel Zeman a Bradáčová do vězení!

  Pryč se Zemanem a Bradáčovou, jmenovanými ODS, kteří kryjí tuneláře, kmotry a korupčníky od ODS po Babiše!
  Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (tehdy ODS, nyní TOP09) navrhl a jmenoval Pavla Zemana do funkce nejvyššího státního zástupce ČR 1. ledna 2011.
  Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman 21. června 2012 navrhl Lenku Bradáčovou pražskou vrchní státní zástupkyní. Dokument byl možná Zemanem antedatován ke kompromitaci premiéra Nečase (ODS).
  Zeman hned v dubnu 2011 v České televizi naivně osvětlil svou kariéru:
  "Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prohlásil v pořadu Před půlnocí 11. dubna 2011, že se jeho schůzky s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem v minulosti účastnil i člen Výkonné rady ODS Roman Jurečko, který je veřejně pokládán za jednoho z tzv. kmotrů ODS v Plzeňském kraji."
  https://www.cssd.cz/aktualne/aktuality/ministr-pospisil-musi-vysvetlit-obsah-schuzky-pavla-zemana-a-romana-jurecka/
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095690193-pred-pulnoci/411231100252029/
  Je jistě pozoruhodné, že Lenka Bradáčová, která byla deset let náměstkyní Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem (2003 – 2012) a ignorovala severočeskou politicko-hospodářskou mafii jako Lovochemie Lovosice (Babiš), Mostecká uhelná společnost (Koláček a spol.), Setuza Ústí nad Labem (Mrázek, Pitr), Unipetrol Litvínov (Babiš), 14 miliard korun evropských dotací ukradených z ROP Severozápad v letech 2008 – 2012 (hejtmanka ČSSD Vaňhová, Houska, Navrátil, Oulický, Ježek, Novák), až Ústecký kraj získal nelichotivé přízvisko „severočeské Palermo“ či „severočeská Sicílie“, byl vytvořen úplně falešný mediální obraz „Cattani v sukních“ a usadili ji na Vrchním státním zastupitelství v Praze.
  Babiš řídí Bradáčovou
  http://forum24.cz/stiny-babisovy-minulosti-proc-bylo-zastaveno-vysetrovani-lovochemie/
  Klíčový znalec policie Hrazdíra, na základě jehož posudků byl případ Lovochemie odložen, dnes pracuje pro Agrofert
  https://www.euro.cz/byznys/babisova-mura-znalec-ktery-resil-prevzeti-lovochemie-dnes-pracuje-pro-agrofert-1337964
  Stát řízený organizovaným zločinem: Babiš, Šlachta, Bradáčová
  http://infokuryr.cz/news.php?extend.19710.2

 • Návštěvník - *

  To by čeští národní obrozenci a buditelé koukali, na Pavla Zemana!

 • Návštěvník - *

  Uvědomte si, jak jsou v Německu utažené šrouby. V Německu byste nemohli takto svobodně psát blog Skrytá pravda, protože by u vašich dveří hned zvonila policie. Za názor na facebooku se nejen maže, ale vyhazuje v Německu z práce. Takhle vypadá dnešní Německo, kde se Němci bojí, mlčí, hrbí a pracují na miliony válejících se sociálních parazitů z Afriky a Turecka.
  Tohle se snaží v Česku zavést národní zrádci jako JUDr. Pavel Zeman.

 • Návštěvník - VÍTR FOUKÁ OD BABIŠOVKY JOUROVÉ (ANO)

  JOUROVÁ MOBILIZUJE ŠPIČKY ČESKÉ JUSTICE I POLICIE. TRESTEJTE NENÁVIST NA INTERNETU, VYZÝVÁ
  "Eurokomisařka Věra Jourová jednala se špičkami české justice a policie o tvrdším potírání nenávistných a rasistických příspěvků na internetu. S ministry vnitra a spravedlnosti se shodla, že je nutné problém řešit a mobilizovat síly v boji proti tomuto fenoménu."

  Uvedl 4. ledna 2019 nedávno vzniklý Deník N a Romea, jiné noviny o tom nepsaly, to je zajímavé. V článku se dále píše:
  https://static.novydenik.com/2019/01/5R0A6691.jpg
  „Když někdo napíše na internet něco, co může vyvolat násilí v reálu, tak za to musí nést trestněprávní odpovědnost. Všichni, s nimiž jsem mluvila, mobilizují síly, aby se s tímto typem kriminality vypořádali a více proti ní bojovali,“ řekla Jourová, která rasismus na internetu řeší na evropské úrovni a jednala o tom i s českými ministry, nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a policejním prezidentem Janem Švejdarem.
  Ministra spravedlnosti Jana Kněžínka nenávistné výroky a hrozby na webu také velmi znepokojují. Podle něj se na to zaměřuje policie i žalobci. „Jde o to, že tyto nenávistné výroky se vůbec nepostihují, nebo jen v několika málo případech. Můžete mít jakoukoliv skutkovou podstatu, ale když to nikdo nestíhá, je jedno, jakou máme právní úpravu,“ míní ministr Kněžínek (za ANO). Útvary policie podle něj nedisponují oddělením, které by sedělo u sociálních sítí a monitorovalo, kdo tam co napsal. "Samy sociální sítě by měly uvažovat nad tím, zda nemazat takové nenávistné výroky,“ dodal šéf justice.
  Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman upozorňuje, že se žalobci na tento typ kriminality školí. „O dané problematice komunikujeme pochopitelně i s Policií České republiky. Tento jev je tedy ze strany orgánů činných v trestním řízení podchycený. Že ho nepodceňujeme, o tom svědčí i fakt, že se této otázce věnovala i část zprávy o činnosti za uplynulý rok, která monitoruje aktivity státního zastupitelství v této oblasti,“ řekl Zeman Deníku N.
  Zmiňovaná zpráva za rok 2017 upozorňuje na to, že se nenávistné příspěvky více zaměřovaly na muslimy, imigranty a lidi, kteří se k migraci staví kladně. „Je takřka nemožné stíhat všechny zde pronesené nenávistné výroky, a to jak vzhledem k jejich množství, tak i obtížím spojeným s prokázáním autorství těchto výroků,“ stojí v dokumentu.
  Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) považuje policie i jeho resort potírání nenávisti na internetu jednou z priorit. „Směrnice omezující šíření nenávisti na internetu je typicky evropské téma, kde mají všechny členské země spolupracovat. Státy střední velikosti, jako je Česko, mají menší šanci přimět k něčemu mamutí globální firmy, než když celá Unie postupuje společně – to je nesrovnatelně větší síla,“ sdělil Hamáček. Doplnil, že k tématu už proběhla školení pro policisty.
  Jourová vidí v tématech nenávistných příspěvků ve východní a západní Evropě rozdíly. „Zvyšující se antisemitismus v Evropě jede na dezinformacích a konspiračních teoriích. Je to specialita zejména východní Evropy, kde se oživují staré zkazky, jako že Židé jsou bohatí a mají přístup k médiím. Na Západě vidím, že zdroje jsou jinde, posunuje se nám tam blízkovýchodní problém – týká se to i sporu mezi muslimskou a židovskou komunitou. Tohle všechno je živené internetem,“ popisuje.
  Zdroj:
  https://denikn.cz/47800/jourova-mobilizuje-spicky-ceske-justice-i-policie-trestejte-nenavist-na-internetu-vyzyva/
  http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/trestejme-nenavist-a-rasismus-na-internetu-vyzyva-eurokomisarka-jourova