Rok se sešel s rokem a na třídu plnou dětí díky americkým bombám zmasakrovanou si opět nikdo nevzpomene.

 

 

 

Výsměch, trapné, hnus!

Plzeň na Doubravce - v  bývalé konzervatoři, která je již několik let opuštěna, je umístěna pamětní deska na vzpomínku za zahynulou celou třídu – 38 dětí a učitelku.

 

V závěru války se město stalo cílem spojeneckého bombardování,“ uvedla na začátku krátkého pitního aktu Hana Vočadlová.

 

8. dubna 1945

Den po ničivém náletu Angličanů, tedy 18. dubna, bombardovali Plzeň Američané. Cílem čtyřiceti letounů B17 bylo nádraží ve čtvrti Koterov. Jenže palba z německých protiletadlových děl byla tak silná, že »létající pevnosti“«odhodily náklad pum ještě před cílem a bomby zasáhly čtvrti Slovany a Petrorad. Zahynulo 79 lidí a 24 jich bylo zraněno. Bomby zničily také 49 domů.

 

Noc se změnila v den a třída zmasakrovaných dětí

„Dne 17. dubna 1945 přišel první velký nálet. Z 16. na 17. dubna to byl britský nálet. Tuto noc se nad Plzní objevilo 222 bombardérů typu Lancaster. Nejprve označily cíle barevně hořícími pumami. Podle výpovědi pamětníků se noc změnila v den. Ve vzniklé záři bylo prý možné číst noviny. Během 17 minut shodily spojenecké letouny 891 trhavých a 4 tuny zápalných bomb.“ Kromě nádraží bombardovaly část obytné čtvrti Doubravky, Roudné, celou Jatečnou kolonii a také Plzeňské pivovary, uvedla dále Vočadlová. „Bilance náletů byla hrozivá. Obětí bylo kolem jednoho tisíce, zbořeno bylo 120 domů, těžce poškozeno dalších 154. Památku dětí, které při tomto bombardování zahynuly, připomíná pamětní deska v chodbě konzervatoře a lípa, vysazená v Habrmanově parku, která nese jméno paní učitelky – Květa.“

 

25. dubna 1945

Pět set amerických bombardérů B17 přezdívaných »létající pevnosti“ zničilo ze 70 procent Škodových závodů. Na továrnu svrhly 970 tříštivých a 16 tisíc zápalných pum.

 

 

Připomínat a zase připomínat!

„Ani na takové oběti druhé světové války by se nemělo zapomínat,“ pokračovala dále. „ Amerických a britských vojáků, které Plzeň jako své osvoboditele oslavuje, zahynulo při postupu našim územím mnohem méně, než v jeden jediný okamžik našich civilistů. Vzhledem k časovému odstupu ubývá pamětníků těchto událostí.“

 

Plzeň po americkém náletu

nalet

 Kdo si toto připomněl z amerických rádoby hrdinů ve vzpomínkách?

 

"Je přímo nepochopitelné, že v dnešní době jsou prezentovány nápady, aby ve jménu demokracie a ochrany lidských práv bylo použito moderních zbraní, včetně jaderných,“ ukončila svůj projev Vočadková.

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Anna

  V odpovědi na: Kendík

  The fireplace from German anti-plane weapons was so robust that flying forts threw the weight bomb before the goal and the bombs hit the Slavs and Nursing Essay Help districts. While cutting-edge American comrades are pawing on their shoulders, no one can do not forget a category complete of kids with massacred American bombs. It turned into seemingly possible to study newspapers in the glow.

 • Dan

  A co nalet spojencu na Prahu koncem valky a tech 720 mrtvych civilistu, na ktere si nikdo nevzpomene. Melo by se to zdokumentovat alespon tady. To je jedna ze skrytych pravd take.
  Klaster Emauzy vystaveny Karlem IV totalne zniceny, spousta domu znicenych. Zadna navigacni chyba to nebyla, potvrdil to jeden z US pilotu, ktereho se ptali zurnalisti.
  Uctivame zoufalce a sebevraha Palacha a na zlociny spojencu si nikdo nevzpomene.
  Jo, kdyby to udelali Rusove, to by bylo povyku a besneni!!!!

  Krátká URL:
 • Dan

  Vladne nam zrudna, prolhana smecka ritolezcu, kteri slouzi oddane zlosynovi. Podporuji je media, zurnalisti, politici. Potlacuji vse, co je vuci nemu kriticke a pravdive!!!

  Krátká URL:
 • lubajs

  V odpovědi na: Dan

  Ti řiťolezci jsou pořád stejný typ lidí, kteří lezli do řiťi už nacistům i komunistům a kterým se dnes lidově říká lepšolidi. Jsou to česko-židovské "ééélity", tzn. politici, akademici, umělci, novináři.

  Krátká URL:
 • Dan

  V Nemecku kdyz dnes jdete na urad a chcete, aby vam urad vyhovel, musite nejdrive udelat toto:
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=30&v=MhwXdqobOz8

 • *

  Město Plzeň zaplatilo francouzské rothschildovské VEOLII v lednu 2016 za 98,3 procenta akcií Vodárny Plzeň 709 milionů korun. Za vodárenský podnik se základním kapitálem 5 mil. Kč zaplatilo město Plzeň 709 mil. Kč!
  Voda do rukou obcí samozřejmě patří, ale ne za cenu dalšího tunelu! Přečtěte si PRAVDU O VODĚ
  http://pravdaovode.cz/novinky/plzen-miliarda-sem-tam/
  http://pravdaovode.cz/novinky/takto-se-k-vode-dostali-cizinci/
  https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/akcie-za-4-77-miliardy-doklada-hodnotu-vodarny-20180117.html
  V 90. letech plzeňská ODS přijímala sponzorské dary od francouzského koncernu VEOLIA, prokazatelně přijali dar 800 tisíc Kč.
  V roce 2006, to je v době, kdy již bylo jasné, že prodloužení smlouvy s VEOLIÍ přinese stop dotacím z EU nebo výrazně zvýší riziko, že dotace nebudou, politici města Plzeň bezdůvodně prodloužili smlouvu, která měla končit v roce 2017, až do konce roku 2027!
  V roce 2014 přišel obrovský veletoč plzeňských „politiků“ a další zářez do rozpočtu města Plzeň a peněženek lidí. Prý kvůli dotacím z EU město Plzeň odkoupí provozní společnost VODÁRNA PLZEŇ a.s., jejíž základní kapitál činí pouhých 5 mil. Kč, za cca 709 mil. Kč!
  Shrnutí:
  800 tis. Kč sponzorského daru pro ODS a poté vyinkasoval fr. koncern VEOLIA téměř jednu miliardu korun zisku a poté dalších 700 mil. Kč za zpětný odkup vodárny do vlastnictví města Plzeň.

  Na této zlodějně se samozřejmě podílel středoškolský učitel dějepisu a zeměpisu Martin Baxa z ODS, 2002-2006 a od 2010 plzeňský zastupitel, plzeňský primátor 2010-2014 a od 2018, 2014-2018 první náměstek plzeňského primátora!

  Od zloděje Baxy (ODS) tedy žádnou omluvu za americké bombardování nečekejte, ač učitýlek dějepisu! Nevím, jestli jsou Plzeňáci idioti, nebo jsou volby zfalšované?
  Primátor Plzně a místopředseda ODS Martin Baxa
  [img]https://www.plzen.cz/wp-content/uploads/2019/03/Foto-V%C3%BDstava-o-holocaustu_1-164.jpg[/img]

  Krátká URL:
 • *

  V odpovědi na: *

  [img]https://www.plzen.cz/wp-content/uploads/2019/03/Foto-V%C3%BDstava-o-holocaustu_1-164.jpg[/img]

 • Dan

  V odpovědi na: *

  Nasi politici prodali vodu i jine podniky za rohlik. Sami ale za to shrabli jmeni uplatkem. Tak se to delalo, mnozi jsou dodnes v politice, ktera je jejich zivnosti a zdrojem dalsiho obohaceni. Postih neexistuje, viz Ratha a jeho promena vina v miliony! Dodnes neni odsouzen. P. Zeman musi byt mafian, kdyz tohle toleruje!

  Krátká URL:
 • VELVYSLANEC USA JE PYŠNÝ NA BOMBARDOVÁNÍ PLZNĚ

  Velvyslanec USA Stephen King není potichu, natočil kvůli koronavirové pandemii videovzkaz, kterým vzdal čest těm Američanům a Čechům, kteří se na konci války obětovali, a kterým také poděkoval organizátorům Konvoje svobody a městům v jihozápadních Čechách oslavujícím americkou roli v osvobozování Československa v roce 1945. Americké velvyslanectví se těší, že výročí osvobození Plzně a celého regionu oslaví v roce 2021 a že slavit bude na řadě míst i mnoho dalších let.
  Videovzkaz velvyslance Kinga je ke zhlédnutí zde:
  https://www.youtube.com/watch?v=nlgp_nbPWNI
  https://cz.usembassy.gov/cs/vzkaz-velvyslance-usa-stephena-kinga-k-pripomince-75-vyroci-konce-2-svetove-valky/

  Pffffffffffffffffff

 • Fasista a zbabelec Kolar

  odstranuje sovetske pomniky. Pak je podelanej z ruske reakce a zadoni u EK o pomoc.
  Ten zmrd nejdrive odstrani sochu viteze valky a pak jde k EU a zada o potrestani Ruska!
  To uz snad nikomu hlava nebere.
  Ven z EU, NATO a z vazalstvi k USA, ktere je zlo sveta!

  Krátká URL: