Byl 21. srpen 1969 a na Václavském náměstí byla mohutná demonstrace. Lidé provolávali hesla "Ať žije Dubček, Ať žije Ludvík Svoboda", pak jsem byl zatčen, vhozen do "Antonu" a odvezen na policejní základnu  služebny Wilhelma Piecka, nyní nesoucí jméno Korunní.

 

Dnes mě fascinuje, jak události popisují ti, co ještě ani nežili

Záběry v České televizi a jinde promítající absurdně neukazují zásadní rozdíly: jedna skupinka agresivních feťáků tento den využila k řežbě s "Veřejnou bezpečností". Zdrogovaní vyrazili proti zásahovkám a to byly většinou ty "drastické a dramatické" chvíle, kterými se pak státní moc oháněla. A ve skutečnosti jsme jimi i my pohrdali. Namátkou to byla parta kolem Plastic People, kterým jsme říkali pohrdavě smažky. Vybrakovaní, zfetovaní a tupí narkomani, jedoucí na heroinu, který se prodával v trojúhelníku U Fleků, U Zpěváčků a U Bubeníčků. Nebo v menším LSD39 (smáli jsme se malé balíčkové vydání) a hašiš. To vše se pašovalo přes SSSR z Afghánistánu. Někdy z Německa, ale tam to vychytávali. Popřípadě na náhražkách jako byl fenmetrazin a především jeho zesílená verze dexfenmetrazin, což je čistý dextroizomer (pravotočivý) fenmetrazinu. Někteří si fet vyráběli filtrací z Bromadril F., který drtili a filtrovali přes vatu.  (Skutečně s měkkým i) A ti ještě"níže postavení" co neměli peníze čichali Čikuli apod.. A právě z toho odpadu se rekrutovali dnes adorovaní přátelé Plastic People, kterými jsme tak pohrdali a ke kterým se tak hlásil Václav Havel.

 

(Že jsme ho volili v roce 1990 byl jiný důvod: kvalitní kandidáti nebyli známí a museli jsme srazit jednorázově KSČ na kolena! Takže jsme vzali za vděk Havlem)

 

Druhá skupina byl celý národ: to mohutné vzepětí, vlaječky v oknech, kde napravo místo rudé se najednou dávaly také československé a lidé měli vztek a radost  současně. A dnešní šmejdi dělající si reklamu na hrdiny vůbec netuší (a ani tam nikdy nebyli), že ty zásahy proti nám nedělala "Veřejná bezpečnost", ale civilisté. Zrůdy, s obušky většinou pod koženýma bundama. Samozřejmě zásahovka byla tvrdá, poslouchala své velitele, ale čitelná. Ale masakry nedělaly zásahovky, ale právě ony tajné zrůdy, které byly mezi námi. Nejdříve provokovaly a pak se otočily a tvrdě zasáhly. Obušky, přes hlavu, omráčily a pak vyvlekly. Na služebně pak tyto zmasakrované ještě dorazily. A tak to vypadalo v Krakovské, tak to vypadalo i na Wilhelma Piecka. Všude. Byla to prostě válka.

A právě ty "smažky" pod halucinogeny se vrhaly neohroženě do prvních řad a ty pak komunisti ukazovali pro výstrahu a většina národa uvěřila, že to byli ti, co sem poslal západ. Taková byla propaganda a taková je i dnes.

 

Bohužel odpoledne 21. srpna 1969 při odchodu Štěpánskou ulicí jsem si přestal dávat pozor, byl jsem vzat zezadu a odvlečen do Antona a odvezen na Wilhelma Piecka. Měl jsem štěstí, kolem mě byla v autě samá krev. A opakuji, to nebyli policisté, ale STBáci, vygumovaní nájemní zabijáci, kteří měli touhu mlátit a možná zabíjet.  (Zkušenost a nikdy už mě pak v akci nedopadli - poznal jsem jejich metody.)

 

Na policejní stanici jsme měli smutný zážitek: stařík s deformovanou nohou. Připletl se u zátahu, když vylezl z hospody, Přikurtovali ho na služebně klepety k ústřednímu topení. Když prosil o vodu, třískli ho obuškem přes hlavu či rameno. Ne policajti, ale civilisti - tajní - zrůdy. Policajti se k nám chovali relativně normálně až na jednoho zfetovanýho feťáka, který byl v delíriu a mlátil hlavou do všeho. Tomu ještě policajti přidali.

Nerad na to vzpomínám, byl jsem mlád a odpor ke komunistům se se mnou nesl celý život. Vzpomínky na bezpráví a krev. Vzpomínky na tajné zrůdy policejních pomocníků. Na nepotrestané zločiny. Ale dnešní propaganda a návrat k těmto dezinformačním a utajovacím hodnotám i mě donutil, abych začal rozlišovat a varovat, aby ta doba udavačů, práskačů a lidských zrůd v zájmu režimu se nevrátila zpět. Abych stejně jako další varoval mladé, jak se veřejná moc díky rádiu a televizi, tenkrát i novinám v moci státostrany ÚV KSČ mohla usalašit na tak dlouhou dobu do vedoucích míst a my neměli sílu je odstranit.

Pak přišel rok 2000, obsazení České televize Rumlem a další už znáte... A já začal opět psát.

Takže to, co dělá dnes propaganda, je slitá informace s vykradeným pozadím, účelově ohýbaným, zatímco život byl naprosto jiný. I demonstrace nebyly, jak se dnes popisují lidmi, kteří tam nikdy nebyli a věkem ani nemohli být. Mohl bych popsat několik stran, ale proč? Toto snad stačí, kde jsem stál a stačí k tomu, aby mnozí pochopili, proč po roce 2000 píši, jak píši.

Petr Pokorný

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Dan

  V odpovědi na: Dan

  Upresnuji. Nowak popisuje uchvaceni CCCP a vychodniho bloku do sfery zapadu, ovladanemu USA. Probihalo to vsude stejne - otevrit trhy pro lezaky, znicit ekonomiku, zemi nechat rozkrast a zmocnit se vlady a surovin. Tam ma Nowak pravdu. Co se tyka hruzovlady KSC pravdu nema. Prozil jsem totalitu od unora 1948 a vim co se v ni delo a jak fungovala. Socansky troll Nowak nemuze nikdy pripustit pritiku hruzovlady KSC.

 • Vlastimil Nowak

  V odpovědi na: Dan

  A ty se divíš, že komunisti se s těmi šmejdy, co rozvraceli stát nemazlili? Vždyť věděli o co jim jde. Přesně o to šlo různým Havlům, Schwarzembergům a jiným darebákům, v čem jsi mi dal za pravdu!
  Tak čemu se divíš, že když jsi chtěl rozvrátit republiku, že ti dali stbáci po tlamě. Čemu se divíš?

  Krátká URL:
 • Dan

  V odpovědi na: Dan

  Hovado Nowaku, za prve mi netykej! Za druhe delas z gestapa KSC zvaneho StB a z VB poradkovou sluzbu. Byl jsem vyslychan v Bartolomejske a vim, jak fizlove zneuzivali sve postaveni, porusovali listovni tajemstvi, kazdeho smirovali, zastrasovali, zabijeli a musili lidi. Byli to drabove hruzovlady KSC. Prestan tady proto se lzemi, zapachas zde neustale a svou blbosti kazdeho stves!

  Krátká URL:
 • Vlastimil Nowak

  V odpovědi na: Dan

  Evidentně ti v Bartolomějské naložili málo.
  Vůbec nechápu, jak můžeš kritizovat tehdejší systém za porušování soukromí, když dnes je vše 100 krát horší. Dnes tě sledují úplně všude a úplně všichni.Odposluchávají telefony, šmírují v počítačích, sledují emailovou poštu, šmírují tě podle polohy telefonu, o takových nástrojích šmírování si mohli stbáci nechat jenom zdát. Tehdější doba je jenom slabý čajíček proti tomu, co se děje dnes.
  A tykám ti, protože jsi ty hovado s tím začal.

  Krátká URL:
 • *

  Slovenský módní dům Nehera se dnes vytasil s protestním tričkem "Muž s odhalenou hrudí stojí před sovětským tankem v roce 1968".
  Není ale divné, že v České televizi nebylo ani slovíčko k 80. výročí nacistické invaze 15. března 1939, ani žádné protiněmecké tričko jsme neviděli?
  Ále, slovenští kolaboranti, udělejte si třeba tričko s Hlinkou a Hitlerem!

  "One of the most significant pictures of 20th century was taken by Slovak photographer Ladislav Bielik, who documented the invasion of Soviet Army in Slovakia, on this very day in 1968. More than just a snapshot,this picture became a symbol of resistance. We created a protest shirt with this photograph to honour his work."
  https://www.nehera.com/1968-print-unisex-t-shirt
  https://d3qslyy145ym18.cloudfront.net/media/image/products/xlarge/Layer-54.jpg

 • *

  Tak jste neměl lozit na Václavák, pane ********, když jste politicky naivní!
  Jak dnes vidíte okolo sebe, opravdu tehdy šlo o „imperialistické uchvácení Československa“. Co se reakcionářům, kléru a šlechtě Havlovi, Tigridovi, Schwarzenbergovi nepovedlo v roce 1968, povedlo se jim v roce 1989.

 • Dan

  Je treba se zabyvat ne minulosti, ale pritomnosti. Bohuzel, vzhledem k propagande a lhani medii spousta lidi nevi, ci nechape, kam se pohybujeme.
  Tenkrat za totace byli lide neinformovani jako dnes, protoze byli zblbli komousskou propagandou, ktera na zapad kydala hnuj a lide uz ji neverili. Nenavideli ten KSC rezim, jeho krutost a stupiditu. Verili v zapadni raj a jeho svobodu, protoze o nem nic krome zprav v mediich nevedeli jako dnes nevedi o Rusku.
  Dnes jsme na tom podobne, jenom znamenko se otocilo. USA jsou nasim protektorem a Rusove hrozbou pro nas. USA a jejich zlociny jsou ok v mediich ticho, Rusko je demon, ktery nas ohrozuje. Na rozdil od totality se ale neporadaji (neorganizuji, nefinancuji) pochody a demonstrace za mir, ackoliv jsme na pokraji valky v Evrope! To je zajimavy ukaz! Jenom demonstrace, majici zeme destabilizovat, vymenit vlady za 100% poslusne americkym zajmum.
  Zaciname avsak pochybovat, zda jsme v dobre spolecnosti sfery zapadu, ktera by nas jako malou zemi mela ochranit. USA vnimame na zaklade agresivnich valek a zniceni 7 zemi za 15 let s mozna uz 20 miliony mrtvych stale vice jako hrozbu i pro nas. USA vyzbrojily zatim raketami Polsko a Rumunsko a ohrozuji tim v pripade valky nejenom tyto zeme, ale celou Evropu. V ostatnich zemich V4 probihaji demonstrace, ktere maji ze zemi udelat 100% vazaly a umoznit instalaci US zakladen, radaru. Ne udelat zeme slusnymi, jak vyzaduji media na Slovensku, ale poslusnymi! Rakety na zakladnach mohou byt kdykoliv osazeny atomovymi nalozemi. USA potrebuji valku s Ruskem, ovsem lokalne omezenou na Evropu, aby USA nebyly vystaveny odvetnemu uderu. Toho se Americane odjakziva nejvice obavaji. A tak za ne maji udelat praci jejich NATO poskoci v Evrope, kteri si sve zniceni sami financuji zvysovanim nakladu na zbrojeni, vyzadovanem USA, aby US zbrojari meli ksefty.
  Tuto budoucnost Evropy pod bicem sankci a zbrojeni skrze USA pozadavky pomahaji uskutecnovat soucasni vudci Evropy a loutky USA Merkel, Macron, GB a ostatni male statecky Evropy ve sfere vlivu USA. I na ukor vlastnich hospodarskych zajmu si musime skodit sankcemi i sobe, protoze nam to USA narizuji.
  Vedle vojenskych priprav je k nam importovan z USA stale vice neoliberalismus se svymi uchylnymi LGBT, metoo, rodic 1., rodic 2 misto taty a mamy, prevychovavani deti, nove skolni ucebni plany s indoktrinaci deti, multikulti podpora a eliminace bile rasy. To vse slouzi k rozvratu tradic, rodiny, spolecnosti a statu. Nenavist k jinak smyslejicim a suverennim zemim se stala ideologii zapadu a je prenasena do spolecnosti politiky i mediemi, rizenymi kolonizatorem, ktery nestrpi opozici, ci kritiku.
  Nemecko zatim politicky 100% plni agendu USA. Hospodarsky ovsem se zacina osamostatnovat a ma uz dost porucnikovani. Francie totez uz drive. Je to nase nadeje - Evropa bez diktatury USA od Lisabonu po Vladivostok! Rusove chteji spolupraci, nepotrebuji valku, k cemu by jim byla? A to je nase nadeje...

 • wolfram

  Hornická stávka vs. policejní mlátičky, Británie - 1984 The Miners Strike - 1984
  https://www.youtube.com/watch?v=qzwATFfA1Lo

  Prvorepulikové vlády posílaly četníky střílet do demonstrantů: "1920 – 17 zastřelených + 7 těžce zraněných, 1921 – 4 zastřelení, 1922 – 2 zastřelení, 1924 – 4 zastřelení, 1925 – 4 zastřelení, 1928 – 1 zastřelený, 1930 – 5 těžce postřelených dětí, 1931 – 15 zastřelených vč. žen a dětí + 34 zraněných, 1932 – 4 zastřelení + 18 zraněných, 1933 – 30 zastřelených + 101 zraněných. Zásahy se děly vesměs při stávkových akcích, demonstracích nezaměstnaných, hladových pochodech a protiexekučních bojích – postižení byli vlastně zabíjeni jen proto, že neměli práci a měli hlad. Byli to vesměs dělníci, horníci a zemědělští dělníci."
  https://images.slideplayer.cz/42/11380144/slides/slide_3.jpg

  Jen žasnu, že naše státní uhlí na Mostecku za stovky miliard nyní krade tunelář Pavel Tykač (Czech Coal, dříve název MUS) a nikdo nestávkuje?! Ani Tykačovi nezkřiví vlásek?!

 • pietro

  Zatímco vás řezali na demonstraci, zrádci - Gorbačov - prodávali vlastní zemi - SSSR. "V Německu pan Gorbačov vlastní luxusní vilu v Bavorských Alpách. Jedná se o třípodlažní prostornou budovu postavenou asi před sto lety. Rozloha pozemku je 26 hektarů. Dům má 17 pokojů a obytná plocha vily je asi 600 metrů čtverečních. Náklady na sídlo jsou nejméně 7 milionů EUR. A v Anglii koupil miliardářský dům z Bahrajnu. Michail Sergejevič vlastní nebo používá dvě vily v zahraničí. Jedna je v San Franciscu, druhá ve Španělsku (vedle vily ruského zpěváka Leontyeva). Má také nemovitost v Rusku - letní chatu v moskevském regionu (“Moscow River 5”) s pozemkem o rozloze 68 hektarů."
  Gorbačovova vila v Bavorských Alpách
  [img]https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-986cdfd4a8bfd9bdf56f77b506877cfb[/img]
  Ex-Soviet leader Gorbachev puts his villa in Bavarian Alps up for sale
  https://tass.com/society/932517

 • Gorbačovova vila v Bavorských Alpách u jezera Tegernsee