„Těší nás, že po obdržení demoličního výměru pro budovu na Václavském náměstí 47 můžeme začít s další fází výstavby Květinového domu,“ uvedla Hanzlíková.

Záměr novostavby v centru Prahy vyvolává léta protichůdné názory, úřady jí střídavě dávaly zelenou i stop. Na místě plánovaného Květinového domu totiž stojí dům přebudovaný v roce 1920 podle návrhu architekta Bohumíra Kozáka. Proti jeho zbourání se postavila část veřejnosti i odborníků.

Investor počítá i s využitím sousedního pozemku tiskárny, která byla po sejmutí památkové ochrany na žádost vlastníka před několika lety demolována. Majitel tvrdil, že je v havarijnímu stavu. Novostavba má také zaplnit téměř celý vnitroblok za hotelem Jalta, jenž také vlastní Flow East. Objekt má mít devět nadzemních a tři podzemní podlaží.

Vizualizace projektu Květinový dům, který by měl vyrůst na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Vizualizace projektu Květinový dům, který by měl vyrůst na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

 

Zachování fasády zbourané tiskárny

Pražští památkáři dali novostavbě v roce 2010 souhlas, ten je nutný pro každou stavbu v památkové rezervaci. O rok později jej v odvolacím řízení potvrdilo i ministerstvo kultury, tehdy v čele s Jiřím Besserem. Jeho nástupkyně Alena Hanáková (oba TOP 09 a STAN) pak definitivně zamítla památkovou ochranu stávajícího domu, což byl další krok na cestě k demolici.

 

Památka to není proto, že se úřady bály náhrady za investici

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti miliardy korun. Obavu z možného požadování náhrady za zmařenou investici mimo jiné ministerstvo opakovaně uvádí jako důvod, proč stávající dům neprohlásilo za kulturní památku. Flow East v Praze 1 vlastní devět nemovitostí včetně šesti kulturních památek.

 

Stavební úřad v roce 2013 demolici povolil, magistrát ale i toto rozhodnutí zrušil. Proti demolici byla sepsaná petice, několikrát se proti zbourání domu demonstrovalo. Nesouhlasí s ní někteří odborníci.

 

Přesto jako vždy developer je král, penize jsou víc než domov a tak demolici už nic nezastaví. Praha se ztrácí a naše minulost pláče.

 

Kde domov můj...?