Co se dozvídáme na ekonomických serverech? Jedni tvrdí, že naše ekonomika intervencemi nebyla poškozena, druzí říkají, že ČNB to excelentně načasovala a třetí hlásí, že nás Singerovy intervence ČNB těžce poškodily. Lze najít logickou odpověď se selským rozumem? Snadno...

 

Mnozí zažili kuponovou privatizaci a to je ten "zázrak"

Samozřejmě lidé obeznámení s kuponovou privatizací budou vědět, co tenkrát měl pochopit každý "DIK". Proč nekolísá cena koruny dramaticky není vůbec ničím z toho, co nám většinou předkládají, ale je založena na skutečném systému převisů a spekulací. Neboli přesně na tom, proč se lidé v kuponové privatizaci nadšeně vrhli na nejznámější tituly jako třeba banky či pivovary a pak žasli, že se z nich nestali milionáři a obviňovali lidi kolem Klause, že měli přesnější informace. Kdeže, právě ti "erudovaní" měli často nejméně. Proč? Protože nechápali trh a jeho zákonitosti. Školy je to prostě nenaučily "selsky" myslet, informace o nominální ceně byly k ničemu, zatímco lidé se selským rozumem vydělali nejvíc.

 

V čem byl problém?

Prostě mnoho lidí se vrhlo třeba na banku. Jenomže byl tak obrovský převis, že bylo druhé a další kolo, cena se zvyšovala, bylo méně akcií, dokud to většinu neodradilo, nebo nakonec získali 1-3 akcie. Kvalitní, ale milionáři, ani statisícoví boháči nebyli. Pak někteří šli po méně kvalitních, získali v nominální hodnotě stovky akcií, ale na burze měly hodnotu koruny, či dvou. Dokonce někdy nula. A to byly dvě nejrozzuřenější skupiny. Dodnes tvrdí, že je Klaus a Ježek okradli.

 

A pak tady byla třetí skupina, která na to šla od lesa.

Když jsem viděl tipy, tak každý v prvním kole myslel, že zbohatne na Telekomu. Hádal jsem se i s odborníky, že je to hloupost, oni mi říkali, že hloupý jsem já. (Tenkrát ještě mobily nebyly a Telekom měl výsadní, bohaté postavení.) Tak jsem přátelům radil, aby nekupovali Telekom, ale služby pro něj, protože je nikdo nebude žádat a hned po spuštění jejich akcie vylétnou. A tím byly akcie TMP Telecom v relativně malé nominální hodnotě, bez nichž se však Telekom neobešel.  Lze možná i dnes zjistit, co se po privatizaci stalo s jejich cenou. Následně se dalo dokupovat či prodávat v automatickém RM-Systému. A jak to souvisí s intervencí ČNB? Velice přímo, princip je stejný.

 

(I zde je vidět např. Česká spořitelna - cena až 12 000 a prodej stále nula.)

Výsledky jednotlivých kol

 

Pokud jste totiž chtěli (i dnes) koupit či prodat akcie, zadali jste nejvyšší a nejnižší prodejní cenu. Když se to vychýlilo moc, nic jste nekoupili, či neprodali, dokud se cena prodávajícího a kupujícího nepotkala. A totéž je dnes u nás po intervencích ČNB. Prostě i když spekulanti nakoupili mnoho korun a čekali na báječné zisky, toto naší měnu do extrémních výkyvů nepustilo. Z jednoduchého důvodu, že spekulantů bylo příliš mnoho a drží se vzájemně v šachu.

Ve Švýcarsku však byla situace jiná. Tam neřekli vůbec nic, takže blokované ceny byly minimální a než se každý vzpamatoval, cena švýcarského franku prudce posílila a svět vyděsila. Švýcarský frank po překvapivém rozhodnutí centrální banky posílil vůči euru o téměř 30 procent. Euro k dolaru naopak v reakci oslabilo na 11leté minimum. Zda to byl záměr, těžko říct, popisuji zde jenom logiku rozdílu mezi ukončením intervencí u nás a Švýcarska a nakonec musela sama švýcarská banka vložit limity, než se situace uklidnila, zatímco u nás to dělají přirozenou cestou spekulanti. Kam se posune v příštích dnech koruna neví nikdo z nás, ale je naprosto jasné, že se budeme příští měsíce prudce přibližovat mzdám v eurozóně a to je ten okamžik, kdy přestanou vynášet profese bez přidané hodnoty, ale naopak kvalitní firmy s novými technologiemi. Takže na trhu začne být přebytek převozníků - řidičů kamionů a začne se zvyšovat nezaměstnanost.

 

Osobně si troufám odhadnout, že za rok, pokud opět nezasáhne ČNB, bude měna až o tři koruny silnější, nebo se tam bude blížit. Kdybychom měli euro, toto by udělat nešlo, a byli bychom navždy vazaly nejsilnější měny. Je to vidět na Evropě, kdy se jejich pozice nemění a ti nejslabší ještě slábnou na úkor nejsilnější, která na nich parazituje a ještě posiluje - Německo.

Tím, že budeme měnit kurz, už na nás Německo parazitovat nebude, a my budeme vůči Německu posilovat! A Slovákům se začneme rychle vzdalovat. Ti už se vazaly stali.

 

Není to tak složité, jak se z prvního pohledu zdá. Samozřejmě jako každá profese je těžké dělat lépe spekulace než druhý, ale zde je popsán pouze princip pro pochopení.

 

Jeden z názorů zde:

KOMENTÁŘ: Konec intervencí aneb Nehledejme šokující, kde není

(Ilustrační snímek)

vydáno včera

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - jirizkolina

  Vše je docela jednoduché a odpovědi na otázky, co se nyní odehrává na finančním trhu v ČR hledejme v letech 2010-2013.

  Po krátké krizi v roce 2009 byla ekonomika Německa už v roce 2010 v růstu 4,5% HDP a je v růstu až dodnes.

  Přesto v ČR, za působení Kalouska, pokračovala deprese a každým rokem šlo HDP do mínusu až do roku 2013.

  Kalousek zvolil restriktivní finanční politiku, chtěl se prošetřit ku prosperitě, což se jasně ukázalo jako chybný postup.

  Ve výsledku byl finanční trh v ČR jako vyždímaná houba a zoufale chyběla likvidita na trhu.

  To vše působilo na korunu a ta byla mírně přeceněna.

  ČNB vše bedlivě sledovala a v čase, kdy bylo jasné, že dojde ke změně politické reprezentace a změně fianační politiky vlády a navíc ještě všeobecně přítomná hrozba deflace v EU, tak ČNB naprosto kvalifikovaně přistoupila na Intervence.

  Vymačkaná houba české ekonomiky hravě vstřebala nově vytištěné peníze, rozjel se růst HDP, zaměstnanosti a růst mezd.

  Proto je nyní kurz klidný a nedějí se žádné katastrofické scénáře.

  Kurz koruny se bude jen s velmi mírnými výkyvy pohybovat kolem současné hodnoty.

  Žádné dramatické scénáře s dramatickým posilováním koruny a dramatickými kurzovými ztrátami se nebude konat, jak tady celý minulý rok strašil tento server.

  ČNB zaslouží velkou pochvalu.

 • Návštěvník - Černohorská

  V odpovědi na: Návštěvník - jirizkolina

  Vážený muži, asi jste žil na Marsu. My měli plné banky peněz a nikdo nechtěl utrácet. Firmy měli našetříno, lidé měli našetříno a každý čekal, zda se to ze západu nepřesune k nám. V naší bance jsme to mohli přehazovat lopatou. Proč se k tomu vyjadřujete, když tomu nejen vůbec nerozumíte, ale popisujete stav, který není z České republiky, respektive neznáte stav naší banky, či bank? Tenkrát i my jsme lidem říkali a dělali inzeráty, aby utráceli, ale klima ze západu budilo u lidí hrůzu. A o Německu také nevíte vůbec nic. Že vy jste jenom takový upovídaný turista na internetu?

 • Návštěvník - jirizkolina

  V odpovědi na: Návštěvník - Černohorská

  Jestli ležely někomu peníze na účtu, tak to ještě neznamená, že byly peníze v oběhu v ekonomice.

  Podívejte se na data vývoje položky "domácí spotřeba" nebo na položku "investice hrubého fixního kapitálu" a hned uvidíte, jak bylo dostek likvidity v oběhu. :)

  Jestliže Bárta byl schopen kompletně zastavit výstavbu dálnic, tak jenom tam se zastavily oběhy stovek miliard.

  Nečerpaly se dotace z EU, lidem se snižovaly výplaty, rostl počet nezaměstnaných, v lednu 2014 jich bylo 630 000 a stát krvácel na dávkách.

  Takže ještě jednou, peníze na účtech a peníze, které se točí v ekonomické aktivitě nejsou jedno a totéž.

  Evidentně nechápete co znamená výraz "LIKVIDITA". Likvidita jsou peníze, které můžete utratit -likvidovat, ale jestliže vás vnější okolnosti tlačí k tomu, že raději neutrácíte, protože především nemáte co, propouštíte zaměstnance, nestaví se, nečerpají se dotace, tak se pohyb v ekonomice zpomaluje a příčinou je "nedostatek likvidity".

 • Návštěvník - Dufek

  V odpovědi na: Návštěvník - jirizkolina

  Zároveň zazněl na jednání rady názor, že skokovému posílení kurzu bude bránit zjevná „překoupenost“ trhu s korunou. Koruna se ve čtvrtek dopoledne obchoduje za 26,72 Kč/EUR.

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/intervence-koruna-cnb-0um-/ekonomika.aspx?c=A170413_111059_ekonomika_jj#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main
  Takže ČNB potvrzuje to, co autor výše popsal.

 • Návštěvník - jirizkolina

  V odpovědi na: Návštěvník - Dufek

  V rozhovoru pro Idnes Jiří Rusnok potvrzuje přesně to, co já jsem napsal.

  Po Kalouskově "home made" krizi, uměle posílená koruna a nedostatek likvidity na trhu.

  Skvělý rozhovor.

  Ukazuje na bláboly Václava Klause, který blábolí o tom, že prý slabší koruna bránila investicím, nebo bláboly Zemana, že prý firmy lenošily na polštáři.

  Pro žádná taková tvrzení nejsou data.

  Depreciace do 5% nemůže mít vliv na strukturální změny ekonomiky.

  I zde na tomto webu se vyskytly stejné bláznivé nápady, zřejmě opsané od výše zmíněných pánů rádoby ekonomů.

  Rusnok vše vysvětluje jasně a zřetelně: http://ekonomika.idnes.cz/rozstrel-jiri-rusnok-intervence-cnb-koruna-euro-prace-p11-/ekonomika.aspx?c=A170410_113654_ekonomika_rts#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main

 • Návštěvník - *

  Ocituji: "Většina »kupónových« podniků byla privatizována smíšeně, tj. menší část podniku šla na kupóny a větší část si podržel v rukou stát a prodával je standardními metodami. Z privatizovaného majetku v účetní hodnotě 780 mld. Kč připadlo zhruba 333 mld. Kč na kupóny."
  Pokud považujete přímý prodej předem vybranému zájemci za standardní metodu...
  Ještě jednou zopakuji: VŽDY JEN MINORITNÍ ČÁST AKCIÍ PODNIKU šla do kupónové privatizace, ale MAJORITY V PODNICÍCH si vždy ponechali Židozloději Klaus, Ježek, Skalický a za směšné ceny je "prodávali" většinou svým pochybným židovským kumpánům typu Stehlík, Junek nebo ředitelům a náměstkům těchto státních podniků, které do funkcí dosadilo Havlovo a Klausovo Občanské fórum. Podniky buď vytunelovali, zadlužili nebo za pár let střelili zahraničnímu majiteli např:
  "Leoš Novotný se narodil 23. září 1961. Po studiu na gymnáziu a absolvování Vysoké školy chemicko-technologické – Fakulty potravinářské biochemie v Praze v roce 1984 – nastoupil v roce 1986 do Slováckých konzerváren v Uherském Hradišti. Ve Slováckých konzervárnách nejdříve pracoval na pozici vedoucího útvaru řízení jakosti, poté vedoucího výroby a v roce 1990 se stal ředitelem závodu Babice. Po zprivatizování závodu v roce 1991, metodou Prodej předem určenému zájemci, přejmenoval Slovácké konzervárny Babice na společnost HAMÉ. V roce 2008 prodal Ing. Leoš Novotný firmu HAMÉ islandskému investičnímu fondu Nordic Partners."

 • Návštěvník - jirizkolina

  V odpovědi na: Návštěvník - *

  Je to přesně jak to píšete.

  Za všechny lumpárny v ČR můžou přesně ti týpci o kterých se zmiňujete. Nejvíce však Václav Klaus.

  Klaus se sám usvědčil, že je ekonomický megapodvodník. Pokud Klaus tvrdí, že 5% oslabení koruny vede ke zpomalení investic do technologií, tak co musel způsobit jeho krok, že v roce 1991 oslabil korunu o 250% a to ještě v době, kdy měla ČR zápornou obchodní bilanci? To byl pro ekonomiku ČR doslova šok.
  Z toho šoku se už nikdy nevzpamatujeme.

 • Návštěvník - Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: Návštěvník - jirizkolina

  Vy jste hlupák. Víte, že to to tady vedli komunisti a že jsme se nemuseli vůbec zadlužit? Proč píšete o něčem, čemu vůbec nerozumíte ? Vy stále propagujete komunistickou státem řízenou ekonomiku. Probuďte sel

 • Návštěvník - jirizkolina

  Ta ČNB má ale štěstí co? Ještě že se zapojilo velké množství spekulantů a drží se vzájemně pod krkem, jinak by ČNB prodělala majlant. :)

  Takhle je to super a penízky jsou hezky v suchu. A možná ještě kačka oslabí a ČNB se ještě víc nabalíkuje. :)

  Spekulanti chtěli banku odrbat a teď ostrouhají a dobře jim tak. :)