Co vlastně řekl britský premiér? Po dekádách hybernace se probouzíme jako bojovníci za volný obchod. To, že argumentujeme za tuto základní svobodu je něco, co nesmíme podceňovat. 

 

V globální komunitě hrozí, že zapomeneme na klíčový vzhled velkých skotských myslitelů jako Adam Smith se svojí neviditelnou rukou trhu a samozřejmě David Ricardo, že základem svobody je volný trh a pokud se bude plnou vahou věnovat volnému obchodu, tak celosvětová prosperita poroste. Volný obchod je jako diplomacie Boha. Je to jediná cesta, jak sjednotit lidi v míru. Protože čím volněji bude procházet zboží přes hranice, tím méně budou procházet vojska. Tyto ideje se zrodily v této zemi.

Jsem zde, abych vás varoval. Volný obchod je zaškrcován. A není to chyba lidí, není to chyba spotřebitelů. Jsou to politici: jsou to merkantilisté, stejně jako protekcionalisté. I ti mají stále větší slovo. V Bruselu. V Číně. Ve Washingtonu. Tarify, cla, i v zahraniční politice, kde nemají místo. A Velká Británie je připravena ujmout se role obnovení volného obchodu.

Podívejte se na státní podporu: Francie utrácí dvakrát tolik na státní podporu jako Spojené království a Německo třikrát tolik, tak kdo používá subvence k podbízení? Ne Velká Británie. Ve skutečnosti EU za posledních 21 let vymáhala pravidla pro státní podporu proti Spojenému království pouze čtyřikrát, ve srovnání s 29 donucovacími opatřeními proti Francii, 45 proti Itálii a 67 proti Německu. Totéž platí ještě důrazněji na sociální politiku - a zde opět rozptýlím absurdní karikaturu Británie jako národa, který se zaměřuje na lomítko a likvidaci práv pracujících a ochranu životního prostředí, jako bychom byli zachráněni od dickensiánského kvasu pouze osvícenou regulací EU , jako by to nebylo jen díky Bruselu, že se nechystáme posílat děti zpět na čištění komínů.

Skoro ve všem je Británie před EU. EU počkala do loňského roku, než zavedla dva týdny placené otcovské dovolené; ve Velké Británii jsme to zaručili téměř před dvěma desetiletími. EU dává zaměstnancům právo požadovat flexibilní práci, pouze pokud jsou rodiči nebo pečovateli. Spojené království poskytuje toto právo každému zaměstnanci s více než šestiměsíční službou - a může žádost podat z jakéhokoli důvodu. EU poskytuje nejméně 14 týdnů placené mateřské dovolené; Británie nabízí až rok, s placenými 39 týdny a možností převést ji na sdílenou rodičovskou dovolenou.

 

Sdílím optimismus Trumpa

„Nevybíráme si rozhodně mezi odchodem s dohodou a bez dohody. Otázkou je, zda vyjednáme takové obchodní vztahy, jaké má EU s Kanadou – nebo spíše takové, jaké má s Austrálií. V každém případě nemám pochyb o tom, že Británie bude prosperovat,“ dodal Johnson. EU a Kanada se dohodly na odstranění 98 procent cel, Austrálie dohodu o volném obchodu s EU nemá.

Probuďte se, s USA sdílíme (Velká Británie) pětinu exportu. Budou tu samozřejmě problémy. Například když chcete prodávat pojištění do USA, tak je zde asi padesát regulačních stupňů. Také by měly zrušit cla na whisky. Budeme volně obchodovat s USA, budeme se řídit vědou a nikoliv nějakými povídačkami. S potěšením mohu říci, že Číňané loni podepsali první dohodu s britským hovězím masem po 20letém zákazu, ale stále žádné jehněčí, ani kotleta, ani hluboce zmrzlá moussaka, i když máme to nejlepší jehněčí na světě. A neříkejte mi, že problémem je vzdálenost od Číny. Dovolte mi položit otázku, zda jste této řeči věnovali pozornost - novozélanďané prodávají do Číny obrovské a rostoucí množství jehněčího masa, stejně jako do Ameriky. Dovolte mi, abych se vás zeptal, kdo je blíže k Pekingu: Wales nebo  Nový Zéland? Ví někdo? Wales je samozřejmě správná odpověď.

 Je to však okamžik, abychom si vzpomněli na naši minulost a znovu šli nahoru, abychom znovu zachytili ducha předků námořníků zvěčněných nad námi, jejichž vykořisťování přineslo nejen bohatství, ale něco ještě důležitějšího než to - a to byla globální perspektiva. To je naše ambice.

 P.S. Až mráz běhal po zádech při vzpomínce: i my měli naději v roce 1989, než jsme vstoupili do přeregulované a šílené Evropské unie a svobodu promarnili!

 

Související

Evropu milujeme, nesnášíme ale Evropskou unii: Nigel Farage

Kam mizí bohatství národů západní civilizace (pokračování 5)

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • *

  Viktoriánské děti pracovaly na 19hodinových směnách v britských textilkách, Vy volný trhu!
  http://victorian-era.org/victorian-children-in-factories.html
  Kapitalista, který nejvíc vykořisťuje, ať viktoriánské děti v 19. století nebo Číňany v 21. století, ten vyhrává.

 • V odpovědi na: *

  Milý pane neznámý, to, co popisujete, není volný trh. V odkaze Kam mizí bohatství národů západní civilizace (pokračování 5) výše je popsán systém Bruno Travenem. To byste mohl dát odkaz na 2.světovou válku. Také to byl volný trh a silnější vyhrává. Ta základní pointa a tvrdý mantinel totiž tkví v základní poučce: obchod či směna se uskuteční, pokud obě strany budou mít nějaký zisk a obě strany budou dobrovolně souhlasit. V době neandrtálské kdo neulovil mamuta, zemřel. Přitom u lovu mnoho lovců a dětí bylo zabito, či zmrzlo. Ale všichni měli stejná pravidla. Člověk civilizovaný nenechává umírat (neměl by), a stroje či robotizace umožnila nepracovat 19 hodin, ale např. osm. A neumřít hlady. To ostatní je nadstavba. Takže asi pochopit "neviditelnou ruku trhu" asi není mnohým zhůry dáno, protože si to pletou s pravidlem bez zákona, ukradni, co můžeš. To ale není volný trh. To je prostě zlodějna a vydírání. Musí se vše nazývat správným názvoslovím.

 • ¨

  V odpovědi na: Petr Pokorný

  Jo, souhlasim. Ovsem nezminujete, ze hnaci silou vsech spolecnosti na zapade odjakziva je honba za ziskem a neukojitelna chamtivost a sobectvi skoro u vsech lidi a zejmena u superbohacu. Ty jsou problemem nejvetsim a vysledkem dnesniho sveta, kde vladne klam, lez, nenavist a bezpravi, resp. pravo silnejsiho. Kazdy i sebespinavejsi prostredek je posvecen, kdyz slouzi ku vlastnimu prospechu tech nejbohatsich. Ti vladnou svetu, ne nejake vlady, ci ministri! To jsou jenom jejich poskoci! Aliance jako EU, NATO slouzi k jednodussimu ovladani.

 • martin k.

  Naprostá většina ideologických sraček, která dnes požírá Evropu, je ve slavné Británii na vyšším vývojovém stupni než v EU - multikulturalismus, islamizace, genderismus, (ne)ziskovkařský aktivismus. Na školách a úřadech je to v tomto ohledu naprosto šílené a nevypadá to, že je nějaká náprava na obzoru. Všechny tyto chuťovky navíc Britové spolu s ostatními zaslepenci velice intenzívně v EU prosazovali (některé přitom sami iniciovali). Británie je, co se týče vnitřního stavu společnosti a jejího výhledu do budoucnosti v daleko větších sračkách, nez EU. Brexit žadný z těchto problémů nevyřeší, protože samotná EU nebyla a není příčinou jejich výskytu. Bláboly o setřásání okovů diktátorského Bruselu jsou jenom malování si děsivé reality na růžovo.

 • ¨

  V odpovědi na: martin k.

  Kazda vyvinuta spolecnost se na vrcholu sveho vyvoje dostava do upadku nejdrive moralniho a pak hospodarskeho. USA kradou vsude ropu a jeho vazalove mlci. Patrime k tomuto zdegenerovanemu a dekadentnimu zapadu, kde slova demokracie a svoboda maji zde stejny vyznam jako melo oznaceni DDR Nemecka demokraticka republika.
  Milan Kundera, zijici 50 let na zapade v Parizi nam najednou vzkazuje, ze ten socialismus tak zase spatny nebyl a ze se mely udelat jenom korektury. Po Breznevovi a Jelcinovi prisel Putin, ktery vsem ukazuje, ze vsechno je mozne delat jinak a lepe. Ne mlatit vsechny klackem, kdyz se nechteji vzdat, ale spolupracovat jak zde pisete tak, aby to bylo vyhodne pro obe strany na principu win win. BRICS jede na tomto principu nesmirne rychle nahoru, Rusko pres sankce taky. Afrika se otvira Rusum i Cinanum. Cinu ted brzdi biologickou zbrani (Virus obsahuje HIV komponenty), ptaci chripkou a morem prasat. Ta ale vsechno prekona, pauza ji udela dobre.

 • ¨

  V odpovědi na: martin k.

  Ale ano, Brexit prinese Britum svobodu, jako ptakovi, kdyz ho pustite z klece. Na zacatku to nebudou mit jednoduche, ale budou si moci udelat doma poradek podle sebe a to v EU nemohli. Brzy prijde i na multikulti, nebojte se!

 • *

  Antikrist Boris Johnson se modlí u Zdi nářků v Jeruzalémě, 11. 11. 2015
  https://static.timesofisrael.com/www/uploads/2015/11/F151111FFF11-640x400.jpg
  Antikrist William se modlí u Zdi nářků v Jeruzalémě, 28. 6. 2018
  https://static.timesofisrael.com/www/uploads/2018/06/000_16R95Q-e1530171309872-640x400.jpg

 • ¨

  V odpovědi na: *

  Johnson je bily Zid. Delal ze sebe blba, aby se dostal na spici. Ted jsem zvedav, co z toho udela!