Zůstanou práskači bez potrestání a zaplatí to opět ti nejchudší? Proč excesy politiků mají zaplatit důchodci, zatímco šmejdi se nám ještě smějí do očí? Proč senátor zvolený jako Pirát Lukáš Wagenknecht není obstaven exekucí a nikdo na něm miliardu nevymáhá?

Proč Piráti k tomu nejen mlčí, ale práskají do Bruselu dál jak překabátěný bolševik Štětina,  který tvrdí: jednou komunista, vždy komunista? (Samozřejmě to tvrdí o druhých, na sebe to však bývalý bolševik Štětina nevztahuje) A nyní zase práskají Piráti (Bartoš)  na Babiše. Co se jim stane, dopadne li to stejně?

 

Další piráti zajali u Afriky šest námořníků. Jistě, jsou to trochu jiní piráti, ale...

Ale vraťme se k partě Pirátů českých a senátorovi Wagenknechtovi: e-systém, v němž Česko vypořádává všechny žádosti o evropské dotace bylo obviněno z podplácení a kartelové dohody. Bez důkazu.

 

Po čtyřech létech přišla žádost: nic se netalo, zapomeňte. Okorát zaplatíte 820 milionů...

No, nečumte vy důchodci a obyčejní lidé, proč bych to měl platit já, Pirát, senátor Wagenknecht?

 

A Pirát Wagenknecht, dnes senátor, je za vodou. Nepotrestatelný.

Policie odložila trestní věc podezření ze spáchání zločinu, neboť ve věci nejde o podezření ze zločinu a není namístě věc vyřídit jinak. Ministerstvo pro místní rozvoj s touto skutečností již seznámilo zástupce Evropské komise,“ potvrdil LN Vilém Frček z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj, které zodpovídá za takzvaný monitorovací systém, jak se dotyčná IT platforma jmenuje.

Kriminalistický závěr je poslední ze série tří kontrol, které se zaobíraly závažnými podezřeními plynoucími z auditu ministerstva financí. Všechny tři dopadly obdobně – třeba antimonopolní úřad našel dílčí pochybení, která potrestal stotisícovou sankcí. Odvolací instance antimonopolního úřadu pak udělenou sankci ještě upřesnila a půlku jí zrušila – zůstalo jen padesát tisíc pokuty spojené s vybavením záložního pracoviště, ale stejně jako Finanční správa s policií se neztotožnil s názorem ministerských auditorů, že se kolem IT zakázky odehrálo kartelové spiknutí.

 

Česká republika přišla o necelou miliardu

„Na základě tohoto auditu se tím začala zabývat policie a Evropská komise odmítla platit výdaje do doby ukončení policejního šetření úplně. Po 3,5 roku policie nic nenašla a tím potvrdila názor ministerstva pro místní rozvoj. Tímto krokem pana Wagenknechta přišla Česká republika o necelou miliardu – 820 milionů korun – ze zdrojů Evropské unie,“ dodal Frček.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/kartel-ktery-nebyl-stal-cesko-miliardu.A190103_104114_ln_domov_ele

 

P.S. Proč není zákon, že za spekulativní či účelové udání čeká pachatele stejný trest, jako by byla výše, kdyby se skutek stal?

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Vlastimil Nowak

  Bombasický nadpis článku, ktreý nemá s realitou nic společného.
  1) ČSSD má vyplatit Altnerovi, zatím, podle rozsudku něco málo přes 300 miliónů. Tak proboha, proč se v nadpisu píše o miliardě?! Má autor článku vůbec ponětí o tom, kolik miliónů má miliarda?
  2) Piráti nejspou žádní práskači! Pokud EU komise řeší dotace Babišovi, tak to už se skutečně jedná o miliardy, ovšem pokud dojde k tomu, že Babiš na tyto miliardy nebuide mít nárok, pak je nebude vracet Babiš, ale bude je do EU vracet ČR a potažmo tedy dańoví poplatníci. Nechápu tedy, že autor článku nerozumí tomu, že Piráti chrání nás daňové poplatníky, abychom jednoho dne nemuseli platit zpět do Bruselu dotace, na které třeba Babiš nemá nárok.
  Neexistuje totiž žádný vztah EU - Agrofert.
  Peníze Agrofertu platí Česká republika a pak je účtuje EU.
  Pokud EU dotace pro Agrofert neproplatí - propad příjmů bude mít ČR - její občané, daňoví poplatníci.
  Bylo by proto dobré, kdyby si všichni ti, co nestoudně označují za "udavače" TI, TOP09, Piráty uvědomili, že oni pouze chrání zájmy českých daňových poplatníků.
  Pokud by EU neproplatila dotace pro Agrofert a ještě žádala vrátit zpět i neoprávněně čerpané dotace, které ČR Agrofertu již proplatila - šlo by to z kapes nás všech.
  Agrofert bude na svých...
  Ne každý daňový poplatník je ochoten dotovat nenažraného miliardáře Babiše a ne každému je lhostejná morálka.

 • Pepa z depa

  V odpovědi na: Vlastimil Nowak

  Ty voe Opusi, čet jsi vůbec, která bije? Ta miliarda je o pirátovi, kdežto Altner je o vozubený pleši. Ty jsi teda hvězda!

 • *

  V odpovědi na: Pepa z depa

  Pepo, Vy, doktor práv, a takovéto invektivy?! Jak dopadlo Vaše někdejší trestní oznámení na ČNB kvůli devizovým intervencím? Asi odložili, že.

 • *

  V odpovědi na: Vlastimil Nowak

  Přesně tak, v tomhle odvedli Wagenknecht, Piráti a Transparency kus dobré práce, jen tak dál. Já jsem o tom zde psal několikrát. To je ta nechvalně známá IT zakázka Babišovy ministryně pro místní rozvoj Šlechtové (ANO), Šlechtová přidělila bez výběrového řízení státní zakázku na monitoring čerpání dotací z EU fondů za více než miliardu korun firmám Tesco SW a Datasys. Olomoucká firma Tesco SW a.s. patří Josefu Tesaříkovi a Davidu Tesaříkovi, což jsou bratr a synovec bývalého senátora, místopředsedy ČSSD a olomouckého primátora Martina Tesaříka (ČSSD). Pražskou firmu Datasys s.r.o. spoluvlastní kmotr ODS Rittig! No, kde to jsme? V Palermu?

  Takže ne Wagenknecht, který správně upozornil na velkou zlodějnu, ale zloději Babišovci s Tesaříky a Rittigem!

 • Michal Zachar

  Včera odpoledne vyšel na webu lidovky.cz tendenční text prezentující komentáře MMR v gesci hnutí ANO, poukazující na odložení vyšetřování případu manipulace s veřejnými zakázkami tzv. monitorovacího systému. V textu je uvedeno, že „krokem pana Wagenknechta přišla Česká republika o necelou miliardu.
  Krátce před publikací jsem telefonicky zodpověděl na základě jeho žádosti dotazy reportéra Lidových novin Jana Horáka. Žádná z mých odpovědí/reakcí se však v textu neobjevila i když jsem byl hned v úvodu rozhovoru upozorněn, že je rozhovor nahráván.
  K nepravdivým a zavádějícím komentářům v textu paní Surmanové, kterou osobně znám a v minulosti jsem si vážil její práce, uvádím několik vybraných komentářů, které měla redakce k dispozici a v textu je vůbec nezmínila.

  1) Žádné trestní oznámení jsem nepodával.
  2) Finální rozhodnutí o protiprávním postupu v rámci zakázek na monitorovací systém jsou v kompetenci Evropské komise (ne auditorů), která sama na základě vlastního rozhodnutí udělila vysokou korekci. EK si sama audit vyžádala z důvodu závažných pochybností o transparentnosti výběru dodavatele a funkčnosti systému. Audit realizoval samostatný tým auditorů MF.
  3) Odlišný způsob vyhodnocení protiprávního jednání ze strany českých orgánů, oproti rozhodnutí Evropské komise, je zjevným důkazem nefunkčnosti kontrolního systému v Česku. Právě kvůli takovému postupu Evropská komise rozhodla zavést institutu Evropského prokurátora, aby se střetům zájmů a politické korupci v budoucnu předcházelo.
  4) Redaktora Horáka jsem upozornil na možné střety zájmů v případě českých orgánů, které přezkoumávaly pochybení v rámci zakázek na monitorovací systém. Jeden z hodnotitelů protiprávně administrované veřejné zakázky je první náměstek ministra vnitra, v jehož kompetenci je od roku 2014 (tedy po celou dobu odloženého vyšetřování police) vnitřní bezpečnost a policejní vzdělávání. Tento státní úředník je zároveň také dlouhé roky členem jedné z rozkladových komisí UOHS. Stejně tak je členem jedné z rozkladových komisí další úředník, který se také podílel na hodnocení zakázek monitorovacího systému.
  5) Auditní orgán, který poukázal na pochybení Ministerstva pro místní rozvoj je institucí zřízenou přímo podle evropského nařízení. Tento subjekt je primárně odpovědný Evropské komisi a nesmí podléhat politickému nátlaku, který dlouhodobě MMR vyvíjí. Současný ředitel auditního orgánu, vybraný do funkce administrativou pana premiéra Babiše, se na zjištění v oblasti protiprávního postupu veřejných zakázek v auditu monitorovacího systému přímo podílel. Proto jsem odkázal pana redaktora, aby zjistil také jeho stanovisko.

  Závěrem bych chtěl uvést, že prací auditorů auditního orgánu by mělo být nezávisle a objektivně ověřovat čerpání dotací. Pokud bychom měli vnímat auditní zjištění u protiprávních veřejných zakázek příjemců dotací, jakým je v tomto případě MMR, jako škodu České republiky, přistoupili bychom na politicky vyvolanou konstrukci, že zneužívat dotace je v pořádku, pokud se na to nepřijde. Tento přístup současné vládní politické reprezentace podporovaný novinami ovládanými premiérem trestně stíhaným pro dotační podvod je pro mě cílenou snahou systémově zakrývat zneužívání dotací v politickém kontextu.

  Vzhledem k tomu, že redakce Lidových novin uvedla podle mého názoru nepravdivé komentáře bez uvedení názoru druhé strany, je pro mě uvedený text tendenční reklamou vládního politického hnutí. - Lukáš Wagenknecht - https://www.facebook.com/WagenknechtLuk/posts/1061615994031623

Nejnovější články