Prvního května 1945 vyrazila tanková brigáda generála Janka na jihozápad. První cíl Moravský Beroun, pak Libavá Město a potom Olomouc. Následně mu vydal generálplukovník Moskalenko rozkaz:

 

"Společně se sovětskou 42.těžkou tankovou brigádou rozdrtit odpor nepřítele, pronásledovat jeho ustupující jednotky a co nejrychleji spěchat na pomoc bojující Praze, která volá o pomoc."

 

U Litovle kladli fašističtí vojáci dusud organizovaný odpor. Podporovalo je několik ferdinandů, samohybných děl. Museli být rozprášeni. Pochodová osa tankové brigády pak vedla městy Moravskou Třebovou, Poličkou a Žďírcem, kde tankysty zastihl konec války. Chlapci věděli, že Prahu osvobodily tanky generálů Rybalka a Lejtušenka. Rybalkovi bojovníci nám vydatně pomáhali u Sokolova, osvobozovali Kyjev a teď jsou u nás doma, ve zlaté Praze. Proto se jede na plný plyn! Čáslav - Kutná Hora - stále na západ.

Desátého května 1945 dopoledne vjely první dva tanky 1.čs tankové brigády v SSSR se samopalníky do svobodné Prahy.

 

Sedmnáctého května se naše stroje rozjely na Staroměstské náměstí. Pražané si je zvědavě prohlížejí. Vidí na nich válečné šrámy. Téčka nejsou tak líbivá, naleštěná a nepoškozená jako pancéřové brigády ze západu. A Pražané vědí proč. Stroje z uralské oceli si musely cestu domů tvrdě probojovat. Nebyly v závětří jako tanky naší západní jednotky, kterým spojenci přisoudili téměř na rok úlohu hlídačů obklíčené německá armády v Dunkerque.

Ludvík Svoboda

 

 

 
 
Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Dan

  O Vlasovcich a jejich pomoci povstani pred Rudou armadou ani slovo. Moc jste se zde nevyznamenali ve vypraveni historie.

 • Petr Pokorný

  V odpovědi na: Dan

  Nechvalte dne před večerem, nehaňte dne před večerem. Je květen...

 • Rudolf Kavan

  V odpovědi na: Dan

  Me ti Vlasovci taky napadli. Ja ovsem chapu, ze kdyby Ruda Armada nebyla hnala Nemce az od Stalingradu, tak by se zadne osvobozeni Prahy Vlasovci nekonalo. (Nekteri si to asi neuvedomuji.) Celou vec je videt v kontextu. Nicmene by bylo dobre mit celkovy pohled vcetne Vlasovcu.

Nejnovější články