OECD dnes přináší špatné zprávy, a zvláště pro Česko. Zhoršuje prognózu růstu světové ekonomiky.  Zpomalovat ji budou hlavně Čína, a to kvůli probíhající obchodní válce. Dále pak Německo, které balancuje na hraně recese, Itálie, která už do recese zabředla, a kvůli brexitu také Británie. 

 Největší exportní expozici má vůči těmto zemím v souhrnu právě Česko. Přímá exportní expozice ČR vůči danému kvartetu zemí

dosahuje takřka 45 procent 

 

Nepříznivé je, že vysokou expozici vykazují také další země Visegrádské skupiny, Polsko a Maďarsko. Celém středoevropskému regionu tedy potenciálně hrozí nepříjemný vnější šok, který by ještě přiživila vzájemná silná regionální propojenost daných ekonomik. 

 

 Dnešní prognóza OECD je tak další výstrahou české vládě, která už nyní přitom registruje výrazně nižší daňové inkaso, než s jakým v rozpočtu počítala. V případě zhoršení světové situace by byla „první na ráně“ dalšího neblahého vývoje a výpadek v inkasu by pak jistě nebyl jen přechodnou záležitostí, jak se zatím může jevit.   

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - Vlastimil Nowak

  Nechápu, jak přišel ten blábolista co vypustil tento nesmysný článek, že OECD se vyjádřila zvláště pro ČR? !!!
  OECD jen zhodnotila právě probíhající ekonomické jevy ve světové ekonomice, nic více, nic méně.
  O ČR ani slovo !!!
  ČR ekonomika si naopak vede velmi dobře a v roce 2019 si připíše další růst výkonu ekonomiky v rozmezí 2,7 - 3% HDP.
  Stav veřejných financí je ve vynikající kondici, vládní rozpočty jsou v přebytku a státní rozpočet se za posledních 6 let nezadlužil ani o korunu. Na konci roku 2013 byl státní dluh 1680 miliard, nyní je rovněž 1680 miliard.
  Každý rok si česká ekonomika připisuje kolem 3% výkonu HDP, což drží současně velmi nízkou nezaměstnanost, takže vše je v nejlepším pořádku. Je poptávka po obsazení 300 000 pracovních míst.
  Vést nějaké negativní úvahy o české ekonomice ja naprosto bezpředmětné !!!

 • Návštěvník - Ty jsi vůl

  V odpovědi na: Návštěvník - Vlastimil Nowak

  Všim sis, že tam je tabulka OECD?

 • Návštěvník - Vlastimil Nowak

  V odpovědi na: Návštěvník - Ty jsi vůl

  Kdybys nebyl korunovaný vůl, tak bys pochopil, že exportní expozice ČR je na prvním místě jen proto, že maximum exportu jde do Německa. Na rozdíl od jiných zemí, tak ČR je naopak ve velmi stabilní pozici z toho důvodu, že jen velmi málo exportujeme do Číny a velmi máo do GB, na tom obrázku je to jasně vidět. Takže zpomalení tempa růstu v Číně a v GB by nás ovlivnilo jen nepatrně.
  Přesto, že v DEU už pociťují důsledky tohoto zpomalování, protože na rozdíl od ČR tak DEU vyváží zhruba do všech tří zemí stejně, jak do Itálie, Číny i GB, tak i přesto to nemá na ČR téměř žádný vliv. Zpomalení v ČR z 3% růstu na 2,5% nebo 2,7% růstu je naprosté zanedbatelná záležitost. Dokazuje to, že ČR je ve vynikající kondici, po zboží z ĆR je vysoká poptávka.
  Takže jsi korunovaný vůl, pokud nevidíš tyto jasné skutečnosti právě v obrázku, na který jako korunovaný vůl poukazuješ.
  Černé scénáře pro ČR jsou jen přáním Pokorného (pokud napsal tento nesmyslný článek), ale s realitou nemají nic společného, jako obvykle.

 • Pane XYZ: stačí se podívat, co ten Opus Vlastimil Nowak píše. OECD upozorňuje, že z důsledku extrémního vývozu do Německa (nejenom) jsme nejvíce náchylní "ke krvácení" v případě zpomalení Německa. (Nejenom Německa). A onen prapodivný pán tvrdí, že jsme všichni blábolisti, protože když Německo zpomalí, tak to na nás nemá vliv. (Ten článek je na základě z OECD na "kurzy.cz" a tak jsme všichni tupci.). Až na Opuse. On nepochopí, když Německo zpomalí a my vyvážíme přes Německo, že to bude úder. Pro nás. A tabulka o expozici je právě o výhodnosti v době prosperity západu, ale nevýhodnosti v případě zpomalení, či krize a to dokazuje, že Sobotka a Babiš neměli na lepším období žádný vliv, ale Německo a jeho vývoz.

 • V odpovědi na: Petr Pokorný

  A doplňuji: sice to nemá (prý) vliv, ale už se hledají úspory 50 miliard a připravují se další. Ta vynikající kondice byla právě díky oné exportní expozici viz tabulka a Německo brzdí. Zatím nevíme, jak dlouho, zatím se to ještě zvládá. Moc to unomu fanatickému zastánci ČSSD selským rozumem nevychází. Prostě ekonomika od roku 2018 zpomaluje a on zuří, že jsme to předvídali správně. Ale má pravdu: recese ještě není.