České veřejné finance se daří dále konsolidovat, tempo této konsolidace však neodpovídá současným velice příznivým makroekonomickým podmínkám.

 

Mělo by být rychlejší. Hrubý dluh vládních institucí zůstal v prvním letošním čtvrtletí těsně pod úrovní 40 procent HDP, což nás v kontextu zemí Evropské unie řadí k „premiantům“ v širším smyslu slova. ČR má nadále jedny z nejzdravějších veřejných financí v EU. Pozitivním znakem je rychlejší růst příjmů vlády (šest procent meziročně) v porovnání s růstem jejích výdajů (3,5 procenta meziročně). V rámci výdajů je však největším přispěvatelem růst platů státních zaměstnanců, což je neproduktivní výdaj, tudíž zejména dlouhodobě méně žádoucí než produktivní výdaje typu investic.

Razantní mezičtvrtletní nárůst míry zadlužení vlády, nejrychlejší od třetího kvartálu 2010, působí v době ekonomické prosperity obzvláště varovně. Je však do značné míry výsledkem snahy ministerstva financí těžit z příznivých podmínek na dluhopisovém trhu a přechodně emitovat vysoký objem těchto cenných papírů. Tuto snahu podpořil i intervenční režim České národní banky, který pomohl stlačit výnos zejména krátkodobých dluhopisů ČR na historicky nejnižší úrovně. Ministerstvo financí však dostatečně nevyužívá současných příznivých podmínek na světových trzích, aby prodloužilo průměrnou zbytkovou dobu do splatnosti svých dluhopisů. Zvyšuje tím takzvané riziko refinancování a způsobuje, že české veřejné finance jsou zranitelnější vůči možné náhlé nepříznivé změně nálady na světových trzích a obecně vůči růstu úrokových sazeb. Přílišnou závislost českých veřejných financí na krátkodobém financování nám opakovaně, opět i letos, vytýká Mezinárodní měnový fond.

 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Návštěvník - Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: Návštěvník - fleet in being

  V Číně je tak perfektní internet? To by ozubená pleš žasla.

 • Návštěvník - fleet in being

  V odpovědi na: Návštěvník - *

  Uzavírání pokladničních poukázek nemůže vést k oslabení koruny, protože jsou to většinou peníze půjčené od domácích spořících fondů, které mají povinnost nějakou dobu investovat do domácích obligací. Proto jsou ochotny platit i záporný úrok, aby naplnily zákon.
  Pokud ČNB stáhla z trhu 4 bilióny korun jak vy píšete, tak by to opět bránilo oslabování koruny, protože by ty koruny nikdo nemohl měnit na EUR.
  Prostě vaše úvahy jsou ve všech případech pouhé fantazie bez reálného základu.

 • Návštěvník - fleet in being

  V odpovědi na: Návštěvník - *

  "Tyto pokladniční poukázky kupovali převážně zahraniční investoři a spekulanti, protože se pořád těší na posílení koruny po ukončení devizových intervencí a kalkulovali, že silnější koruna jim vykompenzuje i ten záporný úrok. "

  Píšete pane absolutní hlouposti a výmysly. Když se podíváte na ten odkaz emise pokladničních poukázek, tak tam není nikde napsáno, kdo je kupoval, to zaprvé. Za druhé, zásadní emise se uskutečnily v červenci a srpnu a to nemá s intervencemi vůbec nic společného, to už bylo dávno po intervencích. Koruna je stále v pozici 26Kč/EUR a na začátku října budou ti investoři ve stejné pozici jako na počátku července, jen zaplatí 0,25% za to, že státu půjčili desítky miliard. Vy jen fantazírujete a nemáte vůbec ponětí o tom, co ve skutečnosti probíhá.

 • Návštěvník - Antisobotka

  V odpovědi na: Návštěvník - fleet in being

  Uvidíme trolle ČSSD Opusi 111

 • Návštěvník - *

  Mezinárodní měnový fond varuje Ministerstvo financí ČR:
  "Současná strategie řízení dluhu klade příliš velký důraz na krátkodobé výpůjčky. Autority by měly využít nízkých úrokových sazeb pro dlouhodobější dluh, dokud je příležitost."

  "Schopnost státu zajistit si levné dlouhodobé zdroje se přitom po uvolnění koruny podstatně snížila. Zájem investorů půjčit Česku na více než jeden rok totiž prudce opadl, a věřitelé za své peníze navíc žádají vyšší úroky. Zatímco ještě v lednu 2017 mohl stát získat pětiletou půjčku za záporný úrok 0,4 procenta, nyní naopak zaplatí kolem jedné desetiny procenta. Jediným způsobem, jak si stát může ve velkém sáhnout na záporné úrokové sazby až kolem půl procenta ročně, tak zůstávají pokladniční poukázky."

  Zdroj:
  Babiš propadl kouzlu krátkodobých půjček
  http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/babis-propadl-kouzlu-kratkodobych-pujcek-1332747
  Andrej Babiš hraje ruletu se státním rozpočtem.
  http://www.tezkyprachy.cz/andrej-babis-hraje-ruletu-se-statnim-rozpoctem/

 • Návštěvník - *

  Položme si spíše otázku, proč Česká národní banka prodala jako emitent 7. dubna 2017 šestiměsíční poukázky ČNB za 4 biliony korun s úrokovým výnosem 0,0 % p.a., splatnost poukázek bude 6. října 2017.
  To je naprosto šokující!
  Pro srovnání, je to čtyřikrát státní rozpočet. Nebo na devizové intervence si ČNB natiskla 2 biliony korun (intervence přitom trvaly 3 a půl roku).
  Aniž by veřejnost byla o čemkoli informována. Co je to za čachry, jsme jako v nějaké africké zemi? Kdo řídí Českou národní banku a jak?!
  https://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/trh_statnich_dluhopisu/spp/poukazky.jsp

 • Návštěvník - *

  V odpovědi na: Návštěvník - *

  ještě zopakuji, že ČNB z toho nic nemá, úrok je nulový.
  Kód emise: 40610237 ISIN: CZ0001005110 Název emise: P ČNB 26T 4000 mld Datum: 07/04/2017

 • Návštěvník - fleet in being

  V odpovědi na: Návštěvník - *

  Pokud se nejedná o nějakou administrativní tiskovou chybu, tak je to od ČNB geniální tah, že dokázala stáhnout z trhu 4 bilióny a nic to ČNB nestojí. Mít půjčené 4 bilióny bez úroku může být snem každého bankéře. Ale myslím si, že se spíše jedná o tiskovou chybu.

 • Návštěvník - *

  V odpovědi na: Návštěvník - fleet in being
 • Návštěvník - Shannon

  Interpersonal intelligence is one of the most overlooked, underutilized skill sets. In school, as we form our careers or level-up our professional life we very often think about technical skills http://livefaith.tv/members/ajin79/