Mnozí nechápou, proč se prezident Trump uchýlil k tak ostrému výpadu vůči Rusku, když USA okupují tři čtvrtiny území kolem Ruska a všude jsou americké základny. Konečně však pravda vychází najevo.

 

Ale popořádku

USA tvrdí, že ropy mají dost a venezuelskou nepotřebují. Dokonce to tvrdí i veřejnoprávní slavná Česká televize. Jaksi však už nedodávají, že venezuelská ropa je velmi těžká, velmi kvalitní narozdíl od břidličné, potřebuje však speciální rafinerie k její rafinaci. A takže nejen těžbu, ale i zpracování zneužívaly USA k vydírání, kdy nedovolily Venezuele zpracovávat ropu doma - ve Venezuele. A najednou začíná být jasno, proč Venezuela chudla pod Exxonem apod., i když měla největší zásoby nejkvalitnější ropy na světě. Vydíráním!

Pak ale americké vyděrače vyrazili, díky Rusku a zmražení peněz Gazprombank před dvěma měsíci mohou prodávat a do toho Venezuela za pomoci Gazpromu vydala kryptoměnu Petro a navázala ji na černé zlato - ropu. A na ochranu objektů, kde (pravděpodobně USA a samozvaný prezident Quaidó) vyhazují elektrárny a je obava i o těžbu, požádal Maduro ruské specialisty o spolupráci. 

 

A nyní aktuálně - ce se děje tyto dny a hodiny

Z Venezuely do Kolumbie utekli obyčejní venezuelští vojáci (odhaduje se asi tisíc) se slibem světlých zítřků. Jenomže místo světlých zítřků nemají nic a navíc se nemohou vrátit ke svým rodinám, protože zradili svou vlast. A dávají to silně najevo. Prosí Madura, zda by se mohli vrátit. (Odpověď se zatím nedá dohledat, ale je možné, že za loajalitu amnestii dovolí) Quiadó ztrácí půdu pod nohama a tak jeho manželka (viz foto) odletěla se zoufalou žádostí o pomoc za prezidentem Trumpem. Pokud to převezme soud, Quaidó i ona mohou dostat doživotí. A to není moc hezký výhled do budoucna. Takže Trump zareagoval po svém a vyslal hromobití.

A co víc? Venezuelský prezident Nicolas Maduro v úterý oznámil, že setkání na vysoké úrovni mezi Venezuelou a Ruskem je připraveno a bude se konat v Rusku: podepíše se více jak 20 dohod o hospodářství, obchodu, energetice a vzdělávání.

To samozřejmě rozlítilo americkou administrativu, protože si myslela, že Venezuela je na kolenou a najednou stejně jako Rusko se dostává z klinče. Problém je, že vyslat vojska USA mohou, ale pak se proti nim obrátí celá jižní Amerika a dokonce Evropa, která to bude chtít využít a samozřejmě Rusko za zády s Čínou, která čeká na příležitost.

 Další direkt pro Pentagon a USA? Nebo dohoda s Ruskem...

 

 

A toto přecházelo, než prezident Trump zahromoval

Pokus násilného dosazení Quaidoa se nezdařil, lidé stojí za Madurem.

Caracas, 22.března 2019 

Venezuelský ministr vnitra Nestor Reverol uspořádal tiskovou konferenci a oznámil, že Marrero vedl „teroristickou buňku“ a plánoval útoky proti veřejným institucím s využitím zahraničních žoldáků. „Marrero byla osoba odpovědná za organizaci těchto zločineckých skupin,“ řekl Reverol novinářům s tím, že celá řada zbraní, stejně jako bankovky v cizí měně byly zabaveny. Dodal, že operace byla provedena ve spolupráci s úřadem generálního prokurátora, a soud nařídil zatykač. Roberto Marrero je jeden z nejbližších spolupracovníků Johna Guaidó a je náčelník štábu.  A s ním byl zatčen i Marrerův bodyguard Luis Alberto Paez.

 

 Americké ministerstvo financí uložilo sankce na venezuelskou banku hospodářského a sociálního rozvoje (Bandes) jako prý reakce na zadržení náčelníka Roberta Marrery, samozvaného „prozatímního prezidenta“  Juana Guaido.

 

Bandes je státem vlastněná banka vytvořila na podporu rozvojových projektů. Čtyři další banky, založené ve Venezuele a v zahraničí, a vlastněné Bandes, byl také terčem posledním kole sankcí. Všechny americké aktiva, do nichž se tyto subjekty disponují více než 50 procent akcií byly blokovány a americké osoby a společnosti zakázáno obchodovat s nimi.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo napsal na Twitter , že USA odsoudily uvěznění Marrery, a vyzývají k jeho okamžitému propuštění. „Poženeme odpovědné osoby k odpovědnosti,“ dodal.

Rusko na to odpovědělo v sobotu vysláním dvou letadel s poradci do Venezuely na ochranu elektráren a přehrad proti terorismu...

 

 Zdroje z venezuelanalysis.com, elpais.com a další

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - wolfram

  Tak takhle si to staří neokonzervativní šíbři Bolton (poradce prezidenta pro národní bezpečnost) a Abrams (zvláštní vyslanec pro Venezuelu) určitě nepředstavovali! :-)))))))))
  Také nedávno všichni diplomaté a zaměstnanci opustili americkou ambasádu v Caracasu a vrátili se domů do USA, ačkoli původně tvrdili, že vydrží i blokádu! :-))))))))))

 • Návštěvník - Jahoda

  Jistě, někteří analytici varují USA před nedostatkem těžké ropy (heavy crude oil), který by narušil jednak výrobu v amerických rafinériích v Mexickém zálivu (U.S. Gulf Coast refineries) a také narušil politické záměry Bílého domu.
  Těžkou ropu těží zejména tyto čtyři státy: Venezuela (Trumpovy sankce), Írán (Trumpovy sankce), Kanada (ropovod do USA v únoru 2019 postihla havárie) a Saúdská Arábie na největším mořském poli Safaniyah (pole v únoru 2019 omezilo těžbu, protože lodní kotva přetrhla hlavní kabel).

  Venezuelan oil sanctions would hit Gulf Coast refiners
  https://www.houstonchronicle.com/business/energy/article/Venezuelan-oil-sanctions-would-hit-Gulf-Coast-13559960.php

  https://s.hdnux.com/photos/01/00/01/32/16783010/6/920x920.jpg

 • Návštěvník - Kvákajdó končí!!!!!!!!!!!

  Včerejší Trumpovo setkání s "První dámou" Fabianou Rosales - Kvákajdovou bylo PROMIŇ, JE TO KOMPLIKOVANÉ, MŮŽEME BÝT JEN PŘÁTELI.

  Guaidó zřejmě přestává být prezidentem
  Jan Kubeša
  28. 3. 2019
  "V kolumbijském tisku jsem právě nalezl zprávu, že podle německého Neue Osnabrücker Zeitung při interpelaci levice ministerstvo zahraničí Německa odmítlo akreditovat Otto Gebauera jako venezuelského velvyslance jmenovaného Guaidóem.
  Ministerstvo zahraničí zdůrazňuje, že podle jeho mínění “nejsou splněny politické podmínky pro uznání velvyslance Guaidóem, protože vypršela maximální lhůta 30 dní, které měl Guaidó pro vyhlášení nových voleb podle venezuelských zákonů”.
  Německo zřejmě hledá cestu ven z původního rozhodnutí proti venezuelské ústavě uznat Guaidó za prezidenta.
  Podle německých diplomatických kruhů tímto krokem Berlín vychází vstříc žádosti španělské vlády, která žádala své evropské společníky, aby neudělovali diplomatický status zástupcům Guaidóa."
  http://www.novarepublika.cz/2019/03/guaido-zrejme-prestava-byt-prezidentem.html

 • Návštěvník - Hlas lidu

  "Ale koho bude chudák Zeman nyní vítat v Lánech a na Hradě? Že by Madura? :-o)"
  "Je hrozné, když se Rusové začnou vměšovat do amerického vměšování. Ta drzost!"
  "Tuto neděli bude Mike Pence volit nového ukrajinského prezidenta. Tentokrát snad bude jeho volba šťastnější. Má z čeho vybírat, může si vybrat ze čtyřiačtyřiceti kandidátů. Snad mu ten dvoumetrový volební lístek stihnout přeložit. Ať vybere kohokoliv, tak nepochybuji o souhlasném stanovisku západoevropských představitelů v čele s Babičokem :-)"
  "Na netu se už objevují hlášky, že Guaidó nesplnil úkol a že dnes nejlépe Americe prospěje už jenom jako mrtvá oběť. Z jeho smrti pochopitelně obviní Madura."
  "Tak to vypadá že pan Kajdó bude muset balit kufry a rychle prchat do své vlasti USA. Komu teď vyjádří podporu Zemík ?"
  "Možná to pozvání od prezidenta Zemana byla opravdu nabídka azylu.:))"
  "Jinak aeronet jede další článek proti SPD asi tam nic jiného do května psát nebudou."

 • Návštěvník - Dan

  V odpovědi na: Návštěvník - Hlas lidu

  Zemanovo uznani pucisty Guaidoa a jeho pozvani do Prahy vsechny priznivce Milose sokovalo. Nevim, co ho k tomu vedlo. Mozna ze prebira sokujici zpusoby vyjadreni Trumpa. Ten je k nim ovsem nucen okolim a Demokraty, Milos ne. Jen aby se mu nestalo totez u nas!
  Pry Zeman chce na navstevu a proto ta jeho servilita najednou. Do USA na navstevu muze ted chtit jedine blb, protoze tam vrcholi spor Trumpa s elitami a neocony. Prevrat ve zpomalenem tempu tam bezi od jeho zvoleni. Zatim poklidny...

 • Návštěvník - Dan

  USA neustale importuji ruskou ropu, ale oficialne tvrdi, ze ji sami maji dost. Nemaji a tu co produkuji je spatne kvality, Jizni Korea ji odmitla kupovat.
  Ökologicke skody pri tezbe ropy a plynu (Frackingem) jsou nedozvirne. Videl jsem fotky, kolik odpadu vznika pri tezbe, o zamoreni podlozi chemikaliemi ani nemluve. Je zajimave, ze nikdo z aktivistu nerve a nepoukazuje na to. Tak silna je proamericka medialni propaganda, ze tyto zpravy nepripusti. Kritizovat se smi jenom Putin, Rusko, Iran, Cina a Syrie. Tam rozflakali celou zemi a ted na ni uvalili jeste sankce, aby ji rdousili dal. Severni Koreu rdousi vsechny zeme NWO uz roky a nikdo se nad tim nepozastavuje. V jakem svete to zijeme si diky jejich propagande v mediich malokdo uvedomuje.

 • Návštěvník - Dan

  Pucista G, zacina ztracet pudu pod nohama. Jeho velkohuba podpora Boltona a Trumpa a jejich apely nejak nestaci primet vojaky ve Venezuele k puci proti Madurovi.Rusko je tam legalne a ma tam miliardy, ktere nechce ztratit. A to kazdy kapitalista chape a tak invaze nebude. Chavez rozdal lidem samopaly jako Castro na Kube a temi se tam ubranili invazi US zoldneru.

 • Návštěvník - Mojča

  V odpovědi na: Návštěvník - Dan

  Nikdo se dobrovolně nechce s Amíky podělit o svá nerostná bohatství.

 • Návštěvník - katedaisy

  Ministerstvo zahraničí zdůrazňuje, že podle jeho mínění “nejsou splněny politické podmínky pro uznání velvyslance Guaidóem, protože vypršela maximální lhůta 30 dní, které měl Guaidó pro vyhlášení nových voleb podle venezuelských zákonů”.
  fireboy and watergirl