Naše veřejnoprávní údajně neprolhaná média a jejich klony na internetu podávají zprávy a strašném údělu ruského lidu pod Putinovou totalitou. A skutečnost je ještě horší, než nám Česká televize, Votápek, Petra Procházková a Evropské hodnoty v neprolhané České televizi předkládají.

 

My Češi jsme zvyklí na dvojí kvalitu potravin. A ta hrůza: přiletíte či přijedete do Ruska a separáty, či hovězí maso z kuřat ne a ne najít. Je to strašné. Co máme dělat? My to naposledy zažili v roce 1996. Pak jsme se připravili a vstoupili do Evropské unie...

Jako doma

Ale narozdíl od veřejnoprávní Čt či Radiožurnálu si  můžeme dovolit luxus: psát pravdu. (Teda zatím) Takže jaké jsou mzdy a ceny v Rusku v roce 2019? Samozřejmě je to obrovská zem, tudíž nelze vše do detailu popsat, takže zkusme orientačně pro představu, jak se obyčejným Rusům dnes žije. Čísla jsou z evropské části a centrálních měst, zatímco v menších a vzdálenějších jsou mzdy cca o 20% nižší. Asi jako u nás. Takže pro představu: profesoři (mimo největších elit v Moskvě) berou kolem 60 tisíc, v Moskvě 100 a více tisíc rublů.  Odborníci - například vyučení elektrikáři, zámečníci, soustružníci či řidiči: jejich přibližná mzda se pohybuje mezi 40 - 50 tisíci rublů čistého měsíčně. Je to méně, než u nás v přepočtu, ale za byty se platí činže mezi 5 - 10 tisíci rubly. K tomu jeden zajímavý údaj: třeba v Petrohradě vláda předala byty občanům relativně zdarma. Takže až 90% bydlí ve vlastním. A činže je rozdělena na dva díly: jeden je na opravy domů a společných prostor jako u nás u družstevních, druhá polovina jde městu na výstavbu infrastruktury a opravy města. A co nejvíce brzdí Rusko? Nejsou lidi! Je šílený nedostatek stavařů, elektrikářů, zámečníků, ale všichni chtějí studovat a řídit. Nepřipomíná nám to něco? Přesto ohromná výstavba šokuje. Co dokáží za rok, nám se o tom nezdá ani za deset let. Koneckonců rychlodráhy či Kerčský most a délku výstavby si můžete dohledat sami. Tomu se však budeme věnovat někdy příště, dnes je to o platových relacích vůči potravinám.

Prostě normální obchody, normální potraviny, ale propaganda nás straší

V celostátním měřítku: průměrná nominální mzda v Rusku v březnu meziročně stoupla o 5,2 procenta na 45.000 rublů, takže je asi pravda, že některé regiony jsou skutečně chudší. Stále však musíme mít na zřeteli, že v roce 2000 bylo Rusko bankrot, lidé nedostávali mzdy, ani důchody, takže srovnání je: ČR v roce 2000 a dnes, Rusko v roce 2000 a dnes. Navíc Rusové peníze neprojídají a část peněz z nerostného bohatství se ukládá do zlata a na horší časy!

V sobotu odpoledne, jako u nás

Je pravdou, že v Rusku se zpomalil růst stejně jako v Evropě. Na druhou stranu, kdyby Rusko šlo cestou zadlužení jako USA, mohlo by se pyšnit třeba 5% růstu. A pak splácet dluhy.

 Když jsem zjišťoval o bídě a hladu v Rusku, většinou se mi vysmáli. Po pravdě ale o dálném východě a Sibiři nevím vůbec nic, takže ověřené informace jsou z centrálních míst a evropské části. A je těžké vybrat z tisíců fotek, tak prosím alespoň pár jako důkaz. Lidé se mají přibližně jako u nás. Něco je dražší, něco levnější. Ale přiznávají, že starodůchodci a část důchodců přežívá jen tak tak. Na druhou stranu mnozí zažili období po válce, rok 2000 a bankrot, takže jistota pravidelného důchodu je pro ně zázrak a důvod velké lásky a vděčnosti k Putinovi, mnohdy dávající okázale najevo.

A většina lidí, kteří poctivě odpovídají, říká: umíte si představit, jak to tady bylo strašné před dvaceti léty? Jak nás oligarchové okrádali, zatímco my nedostali ani minimální výplaty? Kolik peněz uteklo do Británie, USA (většina nenávidí ruského oligarchu Romana Abramoviče, majitele anglického fotbalového klubu Chelsea), který ukradl miliardy, živil za ně Brity a v Rusku nebylo co jíst! A až příchodem Putina se okrádání zarazilo.

Alespoň kousek letáku - ukázka

Je těžké vybrat z tolika informací ty nejzajímavější. Tak alespoň malé nahlédnutí, čím nás krmí mainstream a jak jsme to viděli my. Není tam ideální svět, na mnoha místech je vidět, čím Rusko muselo projít. Na druhou stranu lze pochopit jejich hrdost, co za pár let, navíc pod prapodivnými sankcemi dokázali vybudovat a kam se dostali. 

 A trochu technická: my nejeli do Ruska zjišťovat, ale ověřovat, protože ani po roce bychom nemohli věrohodně psát neznaje fakta. Ale v jednom se lišíme: po krizích Rusové vědí, že slušně a pokojně žít znamená nejdříve cedit Blood, Sweat & Tears (dle americké kapely) neboli krev, pot a slzy, zatímco u nás 250 000 lidí vyřvává na Letné o bídě, pak zapnou nejdražší mobily, sednou do "Mekáče" a řeší, jestli odletět k moři do Egypta, Tuniska či nějaké kvalitnější destinace. Prostě to je ta "naše" krize...

 

 

 
 
Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Putin od roku 2000

  Zvýšil rozpočet Ruska 12krát, rozpočet na armádu 30krát, hrubý domácí produkt 12krát. Rusko se probojovalo z 36. místa ve světě v žebříčku HDP na 6. místo na světě, 6. místo (podle PPP) / 12. místo (nominálně).
  Zlaté státní rezervy zvětšil 48krát.
  Navrátil pod Ruskou jurisdikci 256 zdrojů nerostných surovin (zůstalo vrátit ještě 3).
  Zrušil "liberální" jednostranné smlouvy o rozdělení produkce. Znárodnil 65% ropného a 95% plynového průmyslu a mnohé jiné odvětví.
  Vyzvedl průmysl a zemědělství (Rusko 5. rok za sebou je na 2 - 3 místě ve světě v exportu obilovin, dokonce předběhlo i USA, které jsou dnes na 4 místě).
  Zvýšil průměrně platy v rozpočtové sféře 18,5krát. Průměrně důchody se zvýšily 14 krát.
  Snížil vymírání obyvatelstva Ruska z 1,5 milionů lidí ročně v 1999 roce na 21 tisíc v roce 2011, což v absolutních číslech znamená 71 , 5násobné snížení úmrtnosti.
  "Postavil do latě" nevládní organizace a "pátou kolonu" a zakázal poslancům vlastnit bankovní účty v zahraničí.
  Svým postojem ubránil Sýrii a Venezuelu.
  Zakázali agenturám zaměstnávat, mohou jen práci zprostředkovávat.
  Zakázali vrcholným představitelům státu a funkcionářům (včetně soudců, úředníků...) vlastnit účty v cizině a cenné papíry v cizině.
  Vypakovali ze země všechny "neziskovky", napojené na cizí zdroje (třeba Sorose).
  Zakázali mise OBSE. Posvítili si na cizí "lidskoprávní" organizace.
  Zakázali geneticky modifikované potraviny.
  Zakázali všechny herny v celém Rusku a hazard (tím v Rusku zavřeli kohouty gruzínské mafii).
  Zakázali oligarchům vměšovat se do politiky.
  Zakázali adopci ruských dětí americkým párům (po zkušenostech).
  Zakázali vyvražďování tuleních mláďat a nato i obchod s tuleními kožešinami.
  Mají snahu zestátnit základní státní zdroje. Tlačí soukromé ropné producenty k prodeji svých podílů státu.
  Rusko neprivatizovalo státní byty, má státní bytový fond.
  Rusové také nemají povinnost každý měsíc platit zdravotní pojištění, jelikož jim ho hradí stát.
  Ceny elektřiny, plynu a vody jsou nízké. Jelikož za třípokojový byt v Moskvě majitelé bytu každý měsíc hradí poplatky kolem 4 tisíc rublů, tedy 1 463 Kč.
  Také cena pohonných hmot je nízká, 15,80 Kč/ litr benzínu a 15,90 Kč/litr nafty.

  Krátká URL:
 • Petr Pokorný

  V odpovědi na: Putin od roku 2000

  Technická: benzín 95 - 42 rublů vůči platu kolem 45 000 rublů.
  Rusko neprivatizovalo, mnohde prostě předalo do vlastnictví, ale Moskva má trochu jiné relace proti většině měst v evropské části. Viděl jsem nabídky s činží 5 - 10 tisíc rublů, ale neumím posoudit, zda kraj Moskvy a centra jsou extremně rozdílné. Tyto statistiky jsou složité a nenašel jsem. Jinak s výše popisem relativně souhlasím.

 • Dan

  V odpovědi na: Putin od roku 2000

  Podle predposledni analyzy Pjakina celi Putin v Rusku 5. kolone z oligarchu, uredniku, politiku, novinaru, vedenou Medvedevem.
  Je si treba uvedomit, ze po nastupu do funkce Putin nemohl tyto lidi, co pomahali Rusko rozkrast za Jelcina vymenit. Ti dosud nemohou na ty casy Eldorada zapomenout, kdy pod rouskou 'svobody a demokracie' vykradali spolu s USA koncerny Rusko. Tenkrat bylo Rusko kamos. Kdyz to vykradani Putin zatrhnul, je nenavideny padouch.
  Tato pata kolona pracuje na snizeni Putinovy popularity a na vyvolani nepokoju a obcanske valky nepopularnimi rozhodnutimi.
  Medvedev oznamil duchodovou reformu v neprospech obyvatel behem fotbaloveho mistrovstvi sveta. Chtel vyvolat neokoje. a oslabit uspech mistrovstvi. Ta reforma vubec nebyla nutna. Putin ji musel podepsat, protoze mu dali ultimatum. Jeho popularita tim dost utrpela. Na poslednim vysilani rozhovoru prezidenta s obcany mu predkladali cenzurovane dotazy, k duchodove reforme nebyl zadny dotaz! Putin pak odpovidal radeji na SMSky, ktere nebyly cenzurovane: Take tam probehl na obede utok 5. kolony na Putina ultimativnim vyzadovanim zmen, ktere Putin nechce, ale za ktere ma byt pak volan k odpovednosti.
  Putin je nadeje sveta a Ruska. Je pod neustalym tlakem zevne i zvenci. Je to nejschopnejsi statnik od Stalina, proto ho chce zapad za kazdou cenu odstranit a nahradit svou loutkou, prevzit Rusko jako Cesko do NWO, zmocnit se jeho surovin a zlikvidovat narody Ruska tak, jak to dela na Ukrajine.
  Putin udelal z Ruska opet velmoc, i kdyz zeme je pod neustalymi sankcemi a provokacemi NATO a USA na hranicich, na Baltu, v Cernem mori. Uspesne zachranil samostatnost Syrie a Venezuely. Odvratil jadernou valku mezi Pakistanem a Indii. Celi false flag operacim jako MH17, Skripal, ovlivnovanim voleb v USA a dalsim obvinenim prolhaneho a podleho usili zapadni propagandy. Predstihl svet ve vyvoji zbrani, kterym celi 20x vyssim vydajum na zbrojeni v NATO a USA.
  Je neuveritelne, co dosud dokazal!

  Krátká URL:
 • Rudolf Kavan

  Russian Federation GDP, PPP (current international $)
  [tj. Hruby Domaci Produkt, PPP: mereno kupni silou]
  1998: 806 334 billion [asi se mysli miliardy]
  2017: 3 817 000 billion

  https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.PP.CD?locations=RU

  Rusko je dnes nejvetsi vyvozce psenice.

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-02-16/russia-is-exporting-more-wheat-than-any-country-in-25-years

  Rusko je dnes nejvetsi producent jecmene, ovsa, pohanky, malin, rybizu, druhy nejvetsi producent ryze.

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_producing_countries_of_agricultural_commodities">https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_producing_countries_of_agricultural_commodities  Rusko je dnes nejvetsi producent jecmene, ovsa, pohanky, malin, rybizu, druhy nejvetsi producent ryze.

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_producing_countries_of_agricultural_commodities">https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_producing_countries_of_agricultural_commodities

 • Rudolf Kavan

  Dejme tomu, ze o te bide je to pravda. Co se tim ti pisalkove snazi rici? Jak dobre funguji sankce?

 • Dan

  V odpovědi na: Rudolf Kavan

  Vsechno je info valka. Think tanks na zapade maji tisice lidi, kteri vymysleji stale nove sankce a jak by Rusko oslabili a destabilizovali. Tyto sily jako jejich 5. kolona pracuji i uvnitr v Rusku. Jejich cilem je vsechno, co upomina na zasluhy SSSR pri porazce nacistu je nutne vymazat. Tak se musel ze Stalina udelat dabel, ze Stalingradu jako symbolu velke porazky Nemecka udelat Volgograd. Ruda vlajka, odjakziva symbol Ruska (bez srpu a kladiva) byla nahrazena trikolorou, pod kterou bojovali naciste, Banderovci na Ukrajine! Narodni hymnu take vymenili, ale vratili se k ni zase, protoze novou lide nechteli. Vymenili jenom imperialni text CCCP, krasna melodie zustala, na stesti!
  To vse delaji zradci Ruska. Spousta jich uprchla na zapad, kde spineni Ruska patri k jejich popisu prace, aby se zavdecili USA. Deti Chruscova v USA jenom plivaji na Rusko a Putina, zlodej Chodorkovski zije na zapade a intrikuje proti Rusku. Ostatni oligarchove se nevratili do Ruska, za uloupnene penize kupuji fotbalove kluby, jachty a rezidence. Pro zapad jsou rovnez zradci, protoze maji pohadkove bohatstvi, ktere jim zavideji. A tak ukradli Deripaskovi (Alu kral) 7 miliard $.Jen tak. Jestli chce ksefty s USA, musi drzet hubu.

 • Vlastimil Nowak

  Kdo poslouchal přímou lInku minulý týden, tak ví moc dobře, že článek je totální blábol. Aby hasič například bral 14 tisíc rublů měsíčně, nebo učitelé 15 tisíc rublů měsíčně, stejně tak praktičtí lékaři nebo sestry se nedostanou přes dvacet tisíc v naprosté většině měst mimo Moskvu. S takovými příjmy opravdu hitparádu neudělají a Putin to moc dobře ví. V mnha případech mzdy nevyplácejí třeba i půl roku a nešťastní lidé pak volají do přímé linky Putinovi, aby to dal do pořádku v ručním řízení. V Rusku je kardinální bordel. Není to však vina Putina, to chci zláště podtrhnout.
  Co se týče kvality potravin, tak zlatá Česká republika. Tolik falšovaných potravin jako lze najít v Ruské federaci, nenajdete snad nikde jinde na světě. Neustále to probírají například v programu 60 minut, že "kolbasa" není kolbasa a mlíko není mlíko a sýry jsou nastavované palmovým olejem a mnoho jiných zvěrstev.
  Opakuji, článek je totální blobol.

 • Méďa Béďa

  V odpovědi na: Vlastimil Nowak

  Kde tě ty magore vyštrachali? Ty si teda dílo.

 • Olga

  V odpovědi na: Vlastimil Nowak

  Вы совершенно правы. Статья лживая от начала и до конца. У нас в провинции заработная плата в основном 10000-20000 рублей. В России большая часть населения или бедные, или нищие. К тому же мы совершенно бесправные. Нас даже лишили права на мирный протест.
  Вы ошибаетесь только в одном: это вина Путина. Именно он выстроил эту мафиозную преступную вертикаль власти. Именно он создал для защиты этой чудовищной системы страшную карательную и репрессивную машину.

 • Vlastimil Nowak

  V odpovědi na: Olga

  Что касается Путина, я должен вам противостоять. Эта вертикаль власти не была создана Путиным. Американцы уже создали это в 1990-х годах. Затем либералы, такие как Гайдар, Гозман и другие, поставили Россию под ноги Amериканцам. До сих пор Путин боролся с ними, Путин проделал много хорошей работы. Но либералы по-прежнему во многих важных местах. И все же Россия уже достигла значительной степени суверенитета. Американцы играют в игру, где их раны доставляют людям много неприятностей, а такие люди, как Навальный, заставляют людей протестовать. Там может быть много, чтобы написать о, но я описал основную идею.