Je pravdou, že v našich zeměpisných šířkách a výškách se tento rok trochu vymkl běžnému výpočtu tepla a hlavně srážek, ale možná by nám experti mohli vysvětlit, zda to není jenom anomálie, která spočívá v posunutí tepla a srážek trochu jiným směrem. To však "globální panel" odmítá zpracovat.

 

Letošní podzim byl v pražském Klementinu čtvrtý nejteplejší od roku 1775, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu. Průměrná teplota za období od začátku září do konce listopadu byla letos 12,2 stupně Celsia, zatímco průměr z let 1775 až 2014 je o 2,4 stupně nižší. Nejteplejší podzim za posledních 244 let byl v Klementinu naměřen v roce 206, kdy se průměrná teplota dostala na 13,2 stupně Celsia. A letošní listopad s průměrnou teplotou 6,6 stupně Celsia byl o 2,2 stupně vyšší než průměr z let 1775 až 2014.

 

ALE

Krušné hory 2016

 

Tuhé mrazy v Asii, desítky stanic hlásí -40 °C a méně

Hranice -40 °C byla během čtvrtečního dne dosažena anebo pokořena na 85 místech, přičemž skoro všechna, přesně 83 z nich, ukazují na Asii. Výjimkou je pak Summit Camp na východě Grónska, tam bylo o půlnoci naměřeno -46,2 °C, a Eureka v kanadské provincii Nunavut (v noci až -41,5 °C).

Na Sibiři skoro padesát pod nulou

A  nejchladnějším místem byl Verchojansk v republice Sacha (137 m n. m.), rtuť tamního teploměru kolem 4. hodiny klesla až k -47,4 °C. Díky této hodnotě se čtvrtek 6. prosince stal nejmrazivějším dnem od čtvrtka 8. února, který nabídl až -49,7 °C. Na 6. prosinec připadá průměrná nejnižší denní teplota -44,9 °C, letos tedy mírný podprůměr. Absolutní minimum  je -58,1 °C a datuje se na letopočet 1898. V Ojmjakonu byla ve čtvrtek teplota pod -39,9 °C (6. prosince 1982 však Ojmjakon čelil až -59,9 °C).

 Moskva

"Za necelých 12 hodin ve městě spadlo 12,5 procenta průměrných měsíčních srážek, které v prosinci v Moskvě činí 56 milimetrů," uvedl podle Interfaxu mluvčí moskevských meteorologů. Sněžení má podle předpovědí pokračovat ještě i odpoledne.

 

 Letošní prosinec zdá se je u nás srážkově a teplotně takový, jak ho známe většinou posledních padesát let. Vážně se tak otepluje, nebo jsou jenom měřící stanice posunuty tak, že blízko měst a hustých osídlení je skutečně vyšší teplota, zatímco planeta Země si jde svým tempem přírody a ochlazovačí panikou narazili na úžasný byznys?

 

 

 

 
 
Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Návštěvník - xyht

  Budeme li číst pana Václava Cílka nemusíme se zaobírat kdo a na kolik nám lže.

 • Návštěvník - *

  Jezevčík plave ve sněhu. .-))

 • Návštěvník - Miloslav Dědek

  Řešení problému globálního oteplování je známé. Smutnou skutečností je, že stávající globální mocensko-politické struktury nejsou schopné toto řešení důsledně realizovat. Ve výrobě, výzkumu, vědě a v dalších oblastech se rychle a úspěšně vyvíjejí velké globální organizace. Naproti tomu vývoj globální mocensko-politické struktury stagnuje. Je nejvyšší čas začít efektivně omezovat příčiny oteplování atmosféry, ale stávající mocensko-politické struktury to nejsou schopné realizovat a podobně tomu je i při řešení mnoha dalších závažných globálních problémů lidstva. Jedna z možných cest k vytvoření celosvětové mocensko-politické struktury, která budou schopná efektivně realizovat nejen opatření proti oteplování atmosféry, je uvedena v článku OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA -
  http://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html
  Dosažená úroveň rychle se vyvíjejících výrobních prostředků a poznání je v příkrém rozporu s chaoticky se měnícími a v podstatě stagnujícími organizacemi mocensko-politických struktur. Důsledkem toho je, že budoucnost lidstva se předvídá podobně jako se předpovídá počasí. Je nejvyšší čas vytvořit globální mocensko-politickou organizaci, která bude centrálně řídit vývoj celého světa. Tato globální mocenskopolitická struktura bude mít předpoklady a podmínky pro systematické a cílevědomé plánování budoucnosti lidstva v globálním měřítku. Lidstvo bude do budoucnosti kráčet demokraticky zvolenou cestou, tj. cestou, kterou si bude přát většina pozemšťanů.
  Jak na to? Viz: TEORIE VŠEVÝVOJE -. http://miloslav7.blogspot.com/2014/01/teorie-vsevyvoje.html