A je to tady, zajásal by radostně dobrý voják Švejk. Prostě při pátku dobrý...

 

V padesátých létech nás ničila Mandelinka bramborová, kterou sem údajně vypouštěli imperialisté. Zda to skutečně někdo přivezl se neví. Dnes po zkušenostech s CIA a dalšími tajnými službami už smích tolik upřímný není.

 Jenomže: pod názvem ruský brouk jako mandelinka to začala používat pouze propaganda. Prostě to zní. Jako novičok. Neexistuje ruský lýkožrout, ale sibiřský. I v České televizi oznámili, že je sem "implantován ničitel z Ruska", který vystřídal pravděpodobně amerického brouka. Ve skutečnosti je to jinak:

 

Lýkožrout severský je euroasijský druh sibiřské tajgy

Rámcově se jeho chování utvářelo pod vlivem kontinentálního, velmi chladného počasí a je úzce spjato s cyklickým vývojem smrkové tajgy, kde žije na smrku sibiřském. Tajga je víceméně jednověký les, kde stromy dokonce i ve stavu zralosti nedosahují větších dimenzí, ale díky hromadění pomalu se rozkládající hrabanky začnou trpět nedostatkem živin a pozvolna chřadnou. Zhoršení zdravotního stavu je startujícím faktorem pro přemnožení kůrovce, který je vybaven celou řadou strategií, aby způsobil uhynutí na velkých plochách. Obnažení půdy a její ohřátí znamená, že dřevo a hrabanka se mohou rozkládat, uvolní se živiny a může začít obnova lesa do dalšího cyklu. Svou úlohu zde lýkožrout severský splnil.

Poměr napadení porostů lýkožroutem severským a lýkožroutem smrkovým čeští lesníci neznají. „Evidujeme pouze objem kůrovcového dřeva, tedy celkový objem dřeva, který napadl kůrovec, na jeho typu nezáleží. Kůrovec je obecně hrozba, nedá se říct, že severský je horší než jiný, prostě kůrovcové dřevo je potřeba co nejdříve najít, sanovat a odvézt, v této době je to zásadní pro všechny vlastníky lesů,“ říká mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. 

 

Ne, nejde o to, že by terminologie nebyla na reálných podkladech. Tenkrát bylo sucho a rozšířila se Mandelinka bramborová, což byl fakt. Ale zneužilo se to jako "americký brouk". Dnes asi také bude pravda, že je zde "lýkožrout severský" když to tvrdí vědci. Ale spojovat to s ruským broukem, naznačení záškodnictví vhozené do sociálních sítí...

Někomu (například Michaela Rambousková na Seznamu hrabe?

Díky sociálním sítím jsou ale lidé informováni a už si z toho dělají legraci. Bruselská propaganda zase naráží na zeď!

 

Pointa: zrušíme facebook pro veřejnost a bude tam pouze ověřená a orazítkovaná Jourovou a Člověkem v tísni "zcertifikovaná bruselská pravda"?

 

A pak se na Seznamu dočtete: Věra Jourová

Na Evropu se před volbami valí vlny dezinformací. Eurovolby jsou podle komisařů nejzranitelnější

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Rudolf Kavan

  Ja jsem s tim ruskym broukem jednou prisel jako se zertem. Ale nenapadlo mne, ze s necim tak absurdnim by rusofobove ve skutecnosti prisli. A vida, uz je to tady! No, konec koncu ty ostatni nesmysly, co placaji o Rusku, zas tak o moc mene absurdni nejsou.

 • wolfram

  V odpovědi na: Rudolf Kavan

  Rambousková, kolegyně Slonkové a Kubíka, vymyslela nadpis jako hrom :-P
  České lesy už ve velkém ničí i kůrovec z Ruska. Je odolný a těžko se hledá
  Suchem trpící smrkové lesy v Česku v posledních letech nelikviduje pouze „běžný“ kůrovec lýkožrout smrkový, ale ve větším měřítku se k němu přidává i jeho příbuzný ze Sibiře, lýkožrout severský. Brouk, který se poprvé objevil v 60. letech minulého století na severu Moravy, se v posledních letech šíří po celé republice a narozdíl od domácího kůrovce je boj s ním složitější.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ceske-lesy-uz-ve-velkem-nici-i-kurovec-z-ruska-je-odolny-a-tezko-se-hleda-70065

 • *

  Co na to Martin "Kůrovec" Bursík, dnes předseda LES Liberálně ekologické strany (velmi symbolický název...)? Miloš Zeman chtěl kvůli kůrovci postavit Bursíka v roce 2009 před soud. Tehdy kůrovcová apokalypsa začínala...
  Bursík jako místopředseda Topolánkovy vlády a ministr životního prostředí 12. února 2009 v Poslanecké sněmovně řekl:
  „Já vás budu šokovat, já jsem přítelem lýkožrouta smrkového, ergo kůrovce, a to především proto, že lýkožrout patří do přirozeného vývoje horských smrčin, vlastně v nejvyšších stupních na Šumavě. Je to součást přirozeného vývoje lesa.“

 • *

  Bez debaty, k šíření kůrovce přispěli Bursík a američtí CIA klimateroristé (tři roky sucho). Také soukromé těžařské společnosti, které si najímá státní podnik Lesy České republiky s.p., jako je Babišova firma UNILES.
  Babiš je největším lesníkem v Česku. Firmy z jeho svěřenského fondu patří k nejúspěšnějším v oboru, jeho vstup do politiky jim pomohl k zakázkám
  https://archiv.ihned.cz/c1-66159210-babis-je-nejvetsim-lesnikem-v-cesku-firmy-z-jeho-sverenskeho-fondu-patri-k-nejuspesnejsim-v-oboru-jeho-vstup-do-politiky-jim-pomohl-k-zakazkam

  Když zjistili, že se na tom dá vydělat (plošná těžba), tak proč by se kůrovce snažili zastavit.

 • *

  "Chybí mi sdělení o vážných příčinách kůrovcové kalamity, která v posledních letech zachvátila smrkové porosty. Především je to radikální změna způsobu hospodaření po r. 1990, která vedla k tomu, že jsou porosty "opuštěné". Dříve měly nejnižší organizační jednotky – polesí – cca pět až 10 vedoucích pracovníků a vlastní dělníky. V hájenkách žili i s rodinami hajní, kteří tak měli bezprostřední možnost znát stav svěřeného lesnického úseku. Dnes jsou lesovny i hájenky rozprodány a na bývalém polesí (dnes se tomu říká revír) jsou jeden až dva revírníci, kteří bydlí i ve 20 km vzdáleném městě a dojíždějí do lesa auty. Tímto způsobem nejsou fyzicky schopni mít tak dokonalý přehled o stavu lesa jako dřívější hajný, " vyjádřil se k řádění kůrovce v lednu 2019 lesák v penzi Ing. Miloš Cigna.
  http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru-lesnictvi-a-drevarstvi/z-posty-magazin-prava

 • *

  Babišovy harvestory = lesní kombajny jedou
  https://img.mf.cz/636/971/4-0105_284926.jpg
  Uniles JIŽ 25 LET S RESPEKTEM KE SKUTEČNÝM HODNOTÁM
  http://www.uniles.cz/sites/all/themes/agrofert/img/agrofert-share.png

 • *

  Já si opravdu nemyslím, že tady jde jen o kůrovce.

 • POŽÁRY KATEDRÁL VE FRANCII

  Letos už několikátý požár křesťanských katedrál a kostelů ve Francii! Zřejmě jde o útoky muslimů! Od zapalování aut přešli na katedrály!
  17. března 2019 - požár historického kostela Saint Sulpice v Paříži, kde se filmoval hollywoodský film Da Vinciho kód
  https://www.reuters.com/article/us-france-church/paris-historic-saint-sulpice-church-briefly-catches-fire-nobody-hurt-idUSKCN1QY0P1
  únor 2019 - 10 vandalských útoků na katolické kostely ve Francii, sochy zničeny
  4. únor 2019 - útok na St. Nicholas Catholic Church v Houilles, Yvelines, socha Panny Marie rozbita
  5. únor 2019 - požár v katedrále Saint-Alain Cathedral v Lavaur, shořel oltář
  https://catholicherald.co.uk/news/2019/02/15/eucharist-desecrated-and-statues-smashed-in-series-of-french-church-attacks/
  https://www.languedocliving.com/saint-alain-cathedral-fire-could-be-arson/

  Saint Sulpice
  https://www.medias-presse.info/wp-content/uploads/2019/03/st-sulpice.png

 • Marco

  Vazeni, ta mandelinka byla dilem CIA a uz to priznavaji i americane. Boriliozu tu mate po nacistech, to oni infikovali klistata v laboratori a pak je shazovali na rusaky, zkouseli jako nosic i komary. Rusove to prokazali geneticky, jelikoz genetika evropske a americke je uplne jina! Po celem svete jsou tajne laboratore a lidi vedi prd, jelikoz nepodlehaji nikomu, obzvlaste ne volicum. Na Ukrajine po roce 2014 vzniklo hned nekolik. A mimochodem, nikoho nenapadlo, ze by k nam byl privezen lykozrout se drevem. Kazdy blb ma terasu ze sibirskeho modrinu a ten kupodivu pricestoval z domova lykozrouta. At zije globalizace, bude hur.