Americké omyly na konci války, nebo začátek terorismu, o kterém se mlčí? Plzeň na Doubravce - v  bývalé konzervatoři, která je již několik let opuštěna, je umístěna pamětní deska na vzpomínku za zahynulou celou třídu – 38 dětí a učitelku.

 

V závěru války se město stalo cílem spojeneckého bombardování,“ uvedla na začátku krátkého pitního aktu Hana Vočadlová.

 

Noc se změnila v den

„Dne 17. dubna 1945 přišel první velký nálet. Z 16. na 17. dubna to byl britský nálet. Tuto noc se nad Plzní objevilo 222 bombardérů typu Lancaster. Nejprve označily cíle barevně hořícími pumami. Podle výpovědi pamětníků se noc změnila v den. Ve vzniklé záři bylo prý možné číst noviny. Během 17 minut shodily spojenecké letouny 891 trhavých a 4 tuny zápalných bomb.“ Kromě nádraží bombardovaly část obytné čtvrti Doubravky, Roudné, celou Jatečnou kolonii a také Plzeňské pivovary, uvedla dále Vočadlová. „Bilance náletů byla hrozivá. Obětí bylo kolem jednoho tisíce, zbořeno bylo 120 domů, těžce poškozeno dalších 154. Památku dětí, které při tomto bombardování zahynuly, připomíná pamětní deska v chodbě konzervatoře a lípa, vysazená v Habrmanově parku, která nese jméno paní učitelky – Květa.“

 

 

Připomínat a zase připomínat!

„Ani na takové oběti druhé světové války by se nemělo zapomínat,“ pokačovala dále. „ Amerických a britských vojáků, které Plzeň jako své osvoboditele oslavuje, zahynulo při postupu našim územím mnohem méně, než v jeden jediný okamžik našich civilistů. Vzhledem k časovému odstupu ubývá pamětníků těchto událostí.“

 

Plzeň po americkém náletu

nalet

Ve světle faktů jsou megalomanské oslavy adorace US ARMY v Plzni spíše zločinem a výsměchem obyčejným lidem a zabitým, než skutečná pocta osvoboditelům. Kdo si toto připomněl z amerických rádoby hrdinů na oslavách?

"Je přímo nepochopitelné, že v dnešní době jsou prezentovány nápady, aby ve jménu demokracie a ochrany lidských práv bylo použito moderních zbraní, včetně jaderných,“ ukončila svůj projev Vočadková.

 

 

 Předešlé

 

 

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Jan

  Neustale to pripominat! I nalet na Prahu koncem valky, kde znicili bombami starobyly klaster Emauzy, postaveny Karlem IV, spoustu dalsich budov a pres 700 obyvatel Prahy zabili!
  To plzenske kvetnove divadlo co kazdy rok rozehrava par idiotu slouzi k vytvareni nimbusu Spojenym statum, coz je casti US propagandy u nas! Vse bylo jinak, spoustu veci zamlcuji. Chovali se spise jako valecni zlocinci, jak osvoboditele. Nicili zasoby a material namisto aby je rozdali lidem v nouzi. Nicili nam koncem valky spoustu podniku bombami, co byl zlocin, ktery se dosud zamlcuje. Procitneme uz konecne ze lzi, kdy je nam sugerovano nebezpeci z Ruska! Je to presne naopak, NATO a USA pripravuji valku s Ruskem, ktera povede ke zniceni Evropy! Z Ruska nevychazi zadne nebezpeci, je nekolikrat slabsi jak USA a NATO a bude se muset branit atomovymi zbranemi, kterymi znici staty Evropa i USA.

  161
  Krátká URL:
 • Tomas Simek

  V odpovědi na: Jan

  Ano nalety ke konci valky byly. I u nas v CB to odnesl barak. Je zajimavy, ze vsichni pametnici to brali jako obet valky a Amiky s Rusy a ostatnimy spojenci jako osvoboditele. Jen co se posune doba a pemetnici umrou, objevi se kreteni, ano vy, kteri do toho naserou proruskou propagandu :( Pradedovi tu Rusove v 1945 rozkradli statek, jeste zije debile! Presto jsou to porad osvoboditele, vime?

  Krátká URL:
 • Jan

  V odpovědi na: Tomas Simek

  Ty neskutecny sprosty hovado, zacni rozlisovat mezi nasimi osvoboditeli a zlocinou soldateskou, ktera byla i americka ve znasilnovani a terorizovani obyvatelstva zrovna jako Rusove! Kreten jsi ty, protoze nevidis a neznas realitu. Ja revoluci v Praze videl na vlastni oci. Nadavat jinym namisto argumentace je slaboduchost.

  Krátká URL:
 • Jirka

  https://technet.idnes.cz/nalet-na-mladou-boleslav-9-5-1945-dis-/vojenstvi.aspx?c=A150505_200525_vojenstvi_erp

  evidentně sovětští soudruzi nikdy nikde nechybovali, nic neukradli, nikoho neznásilnili a nebýt těch přiblblých emeričanů, tak stihli osvobodit iLondýn, že....

 • Pepik

  V odpovědi na: Jirka

  kéž by se někdo snažil tak efektivně a do detailů popisovat americké excesy ;)

  Krátká URL:
 • JK

  V odpovědi na: Jirka

  Soudruzi jistě chybovali a jednotlivci se dopouštěli i zločinů, ovšem v rozporu s velením operací. Ale je NAPROSTO EVIDENTNÍ a logicky vysvětlitelné, že západní spojenci ničili naše hospodářství a škodili CÍLENĚ. Byl to primární a možná také jediný cíl mnoha útoků, zničit co nejvíce z infrastruktury a průmyslu v zemi, která se již za pár týdnů připojí do části světa, spadající dle dohody na Jaltské konferenci do sovětské sféry vlivu.

  Krátká URL:
 • Adam

  Mladší českí bratia boli odjakživa "kam vítr, tam plášť".

  Krátká URL:
 • Karel

  Všichni museli mlčet, nikdo nechtěl dopadnout jako Hirošima a Nagasaki, nikdo nevěděl kolik dalších atomovek má.
  Oni pak rozhodovali kdo bude souzen a kdo ne, proto nebyli nikdy hnáni k zodpovědnosti ti co Hitlera financovali a na válce vydělali.

  Krátká URL:
 • Marek Brabec

  V odpovědi na: Jan

  Ty holt jsi hloupy Honza :p