Aby nezapadlo

Kruh se uzavírá - analýza z roku 2002

Možná neuškodí podívat se trochu do historie, když bylo Rusko po Jelcinovi bankrot, jak někteří nadšeně horovali pro vstup do EU, když jsem tenkrát varovně zvedal prst a tupé děti jako Jakub Janda nás nazvaly dezinformačním elementem.

Kruh se uzavírá - analýza z roku 2002

Petr Pokorný
Petr Pokorný

Nic nového - nejvyšší deficit za svojí historii
Dvě století byl v USA nejtvrdší kapitalismus a díky němu se na velmi dlouhou dobu usadily na špici pelotonu. Není třeba příliš hloubkové studie, aby byly vidět změny, které nastávají.

Západní Evropa byla na výši velmi dlouhou dobu (v období před USA). Za toto období se stále více přibližovala modelu, který nastolil Sovětský svaz po říjnové revoluci. Ten přeskočil etapu kapitalismu, samozřejmě jako velmoc ztroskotal, a proto svět začal "kulhat". Teprve teď nastává období, kdy začne opravdová konkurence velmocí. Západní Evropa odpadla první, kdy různé systémy přerozdělování zničily přirozený chod konkurence a začaly stagnovat. Stále více se do popředí začal dostávat ryzí, kapitalistický systém, co nejvíce liberální, který představovala v 19. a 20. století Amerika, v převážné míře USA. Dokázala nejen převzít peloton ekonomický, ale i absorbovat velkou část zboží, které se ve světě vyrábělo. Jenomže období kolem roku 2000 začíná být zlomové. To, co představoval východní blok, tzn. deficity (i když skryté) se hlavně v bývalém SSSR snižují, splácejí se dluhy a přecházejí do ofenzivy. Západní blok se stále více omotává pavoučí sítí přerozdělovačů a dostává se do jejich pasti. Přerozdělování požírá obrovské množství lidského potencionálu.

A teď nastupuje Rusko. Čím? Razantně se snižuje míra přerozdělování, nastává dravý kapitalismus 19. století. Omezuje se velký rozptyl daňové soustavy, splácí se dluhy a spolu se stabilním politickým prostředím se začíná zvedat rating pro ekonomickou stabilitu. Prostě relativně vzniká nejliberálnější světové prostředí.

Historie se opakuje.

 

KRUH SE UZAVÍRÁ  

 

Dnes již to není Amerika tvrdého liberalismu, ale i tam se stále více přerozděluje. Kvóty mezistátní, kvóty meziměstské, snížené daně po opuštění výrobku města atd. atd., toto vše začíná Spojené státy degradovat. Nesystémové finanční odměny, korupce státních úředníků, obrovské finanční podvody - přesně takto se kamuflovalo v bývalém RVHP. Dnešní nejvyšší deficit v historii USA znamená, že žijí na obrovský dluh, stejně jako tehdy SSSR. (I když je samozřejmě jiná výchozí základna.) Splácení bude stát nesmírné úsilí a přes velký optimismus není jasné, zda se to podaří. Sice rekordně nízká hodnota US dolaru velmi napomáhá vývozu a tvrdě tlačí na EU, ta panikaří a razantně nastavuje ochranářská cla, ale Čína si nerušeně drží podvázaný kurz a USA jsou nucené ustupovat, i když je jim slibováno každý rok, že už už se kurz změní. A obrovské dluhy USA v této výši vytvářejí obrovské úroky, které se musí v ekonomice vrátit.

Kruh se uzavírá: na těchto podkladech vychází naprosto jasná vize. Budoucnost západní Evropy je velice nejistá. Ořezávání sociálních výhod, propouštění těch, kteří organizovali a posléze spravovali a následně vydírali "systematizovaným systémem" i jejich tvrdé reakce budou stát obrovské úsilí a obrovské finanční ztráty. A ne vždy úspěšně, protože ti, co si z toho udělali zlatý důl, nejsou hlupáci a využijí všech právních i protiprávních prostředků, aby je nikdo nedostal od lizu. Amerika v následném období bude procházet stejnou katarzí, i když na jiném podkladě. Tam je přece jenom liberálnější prostředí, takže se očisťovací proces koná a hlavně bude konat pro příštích 15 let samovolně na trhu bez akce čistých rukou.

Do toho dále spadá hodnocení - rating - který odráží ceny úvěrů. Rusku se zvedá a tím se mu pozvolna ceny zlevňují. Naopak na příkladu nejlidnatějšího státu USA Kalifornie je vidět ten rozdíl. Celá léta měl nejvyšší rating, takže úvěry získával docela lehce a hlavně levně. Teď již spadá do nižší kategorie a na splátkách to bude znát. Menší investice, více nezaměstnanosti, nespokojení voliči a přesto, že tam vyhrál volby známý herec, těžko se mu reformy budou dařit. Pravdou ale je, že americký systém, kdy vítěz může dělat rázná opatření, je daleko výhodnější, než nesmyslné evropské koalice s jejich nepřetržitými hádkami i několik dní po volbách.

Dluhy jsou past, přestože teorie J.M.Keynese zní velmi vábivě. Když je totiž stát v krizi a všichni mají podniky podinvestovány, nikoho v době konjunktury nezajímá, zda stát poctivě splácí své dluhy. Politici vždy v zájmu dalšího zvolení  zkoušejí dluhy oddálit. Prostě je to past, a kdo do ní zabředne, padá do propasti. Viz Argentina, v lepším případě se potácí mezi stávkami, demonstracemi a nestabilitou. Takové prostředí opět zdražuje úvěry, odcházejí investoři a tak dokola. Prostě bohatí si zvyknou na blahobyt a už se jim v době poklesu nechce utahovat pomyslný opasek. Tato část společnosti se snaží za pomoci justice udržet svá privilegia, a dopady jsou hlavně vedeny proti chudé části, která se nejenom takto chovat neumí, ale hlavně na to nemá finanční prostředky. Takže jí nezbývá, než se zapojit v dav a tlakem generálních stávek se snaží přinutit bohaté k omezení. Kruh se uzavírá. Bohatí zbankrotují, zůstanou chudí a chudí...Všichni jsou na tom stejně. A nezbývá nic jiného, než začít od začátku. Tvrdý kapitalismus a dál už to známe.

 

Komentář (13) Zhlédnutí: 10698

Poděkuje šílená Greta Václavu Klausovi za ekologii v OSN? Když toho není schopen Babiš.

DOKUMENT Václav Klaus největší ekolog světa? Možná že většině lidem zmrzne úsměv či dokonce smích na rtech po předložení důkazů. Žádný politik na světě totiž vůči své zemi neinvestoval tolik peněz a tak dramaticky neměnil životní prostředí jako Václav Klaus. A Václav Klaus mladší a jeho "Trikolora" by o tom už mlčet neměl.

 

Babiši, děláte si triko na tom, co vám založil a provedl Václav Klaus!

 Nikdo, nikdo na světě tolik nevložil do životního prostředí a navíc to přepočítávejte  na ceny tehdejší! Platy byly kolem 4000 Kč měsíčně. Dnes 34000Kč měsíčně. Pak 2.ledna 1998 nastoupil dočasný Tošovský, následně Zeman a s ekologií to šlo ke dnu.  Vždyť nejvíce peněz na ekologii se vydávalo právě za vlád Václava Klause. Stačí se podívat do statistik, jaké procento hrubého domácího produktu šlo na ekologii tehdy a jaké dnes. Mimochodem, za Klausovy vlády byl například realizován grandiózní projekt odsíření tepelných elektráren, který zbavil severní Čechy každoročních smogových pohrom. Rychlost, s jakou byl celý projekt realizován, je považována za světový rekord. Také je možné připomenout investice do výstavby desítek čističek, díky nimž přestalo být Labe stokou.

A nyní ve faktech a číslech. Klausovy vlády zasahují až do roku 1998, na kdy připravil státní rozpočet. Za sedm let se snížily tuhé látky v ovzduší z 361 731 t/rok na 33338 t/rok. Neuvěřitelný pokles. I další čísla potvrdila obrovský pokles.

 

Pak přišel Tošovský, po něm Zeman a hospodařili tak úžasně, že investice snížili na polovinu, na mnohé projekty nedali vůbec nic, ač zadlužení začalo šíleně stoupat. Až v roce 2015 se podařilo jednorázově vyrovnat: ale za pomoci dotací z EU na čističky vody a navíc v cenách, které by se musely vydělit vůči platům. Zde je tabulka přesných dat!

 

A pokud vy Zelení, Piráti a s prominutím další tupci, kteří pracujete s počítači a vykládáte starší generaci, jak je zaostalá, zde máte třetí důkaz, jak toho bylo dosaženo. Kopie z roku 1991, kdy Hospodářské noviny byly jako deník s informacemi, které byly pravdivé a nikoliv jako dnes - politické - dezinformační. Tenkrát byla svoboda slova, dnes opět mediální stoka.

 

 „Svět musí vědět, že nemůžeme plošně říkat, že pro to děláme málo. Česká republika pro to dělá strašně moc. Ale nepřijdeme na summit a neslíbíme věci, které předem víme, že nemůžeme splnit, jako to dělají ostatní,“ odpověděl premiér na otázku Radiožurnálu, jestli jeho poznámka z konference znamená, že se inspiroval, a bude prosazovat, aby Česko bylo v boji s klimatickou krizí ambicióznější, jak žádá studentské hnutí.

 

Takže když různí Babišové, Brabcové, Petříčkové a jim podobní si honí trika a prsí se v New Yorku jak jsme báječní, jak jsme úžasní a nezmíní se o Václavu Klausovi v době úžasné transformace, mám pro ně pouze pohrdání a a odplivnutí. Největší světový obránce přírody byl a je prezident Václav Klaus, ale nikdy nebude a my nebudeme obhájci klimatického alarmismu a tupého vykřikování - zpátky na stromy!

 

 

Komentář (11) Zhlédnutí: 9701

Návrat Václava Klause společně se synem do politiky? Jsme díky Klausovi vytunelovaná zem?

“Pro boha jen to ne! Nebo chceme zase divočinu privatizace devadesátých let?” reagovala europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. Podobně reaguje pobočka KSČM dnes pod názvem ODS,  podobně reaguje ČSSD a...

 

I Miloš Zeman tvrdil, že se vše vytunelovalo díky Klausovi a přisvojil si tento termín: pravda však je taková, že se spojení "vytunelovaná banka" objevilo v seriálu Jack a Tlusťoch o dva roky dříve. (To jenom jako perlička) 

“Oba, otec i syn jsou v české politice potřební jako pazdeří v p...... peřině,” sdělil redakci čestný šéf TOP 09, poslanec a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

 

Položme fakta na stůl

 

Václav Klaus v roce 1989

V roce 1991 Václav Klaus inicioval založení Občanské demokratické strany. V letech 1992–1997 byl předsedou vlády. Bylo to období prý strašného úpadku, kdy zem se prý málem zhroutila. (Tvrdil Zeman, aby vyhrál volby)

 

A v roce 2005 Bohuslav Sobotka dramaticky

Přechod od socialismu k tržní ekonomice stál Českou republiku 600 miliard korun. To je částka, kterou stát vyplatil v letech 1990 až 2004 na záchranu bank a podniků nebo jimi pomohl obcím a krajům. Uvedl to ministr financí Bohuslav Sobotka.

 

To se popřít nedá, avšak nikdo na světě neměl zkušenosti s transformací socialismu na trh a jediné tedy zbývá v porovnání, jaké náklady měla podobná zem ze socialistického bloku - východní Německo, které ze západu dostalo vše včetně zákonů.

 

Mají kancléřku, ale jinak nic, napsal v roce 2009 LUBOŠ PALATA

„Proces německé jednoty stále není ukončen,“ říká kancléřka a šéfka Křesťansko-demokratické unie Angela Merkelová, jedna z mála východních Němců, kteří se výrazně prosadili v celoněmeckém měřítku. Neukončení „procesu německé jednoty“ také znamená, že ze západní části Německa tečou v rámci „příspěvku solidarity“ dál desítky a desítky miliard ročně – v současnosti 75 miliard eur ročně (Pozor, ročně asi 1,8 bilionu korun). Celkem už západní část Německa do té východní investovala 1,2 bilionu eur.

 

A v roce 2014 vydala ČTK zprávu

Sjednocení Německa dosud stálo dva biliony eur (neuvěřitelných 54,9 bilionu Kč), většina z těchto nákladů mířila do sociální oblasti. Uvádí to analýza odborníka na bývalou Německou demokratickou republiku berlínské Svobodné univerzity Klause Schrödera, jejíž závěry zveřejnil deník Die Welt.

 

 Takže když Klaus dělal transformaci, celkové náklady vyšly na 600 miliard, což bylo katatrofální.

Měl si vzít příklad z božského Německa, kde ročně, nikoliv celkem stála transformace 1,8 bilionu korun. Opakuji, ročně!

A celkem 54,9 bilionu korun!

 

 

A jak ta hrůzostrašná transformace a zadlužení vypadá v grafu? Vážně Klaus zadlužil zem?

V roce 1993 vnikla samostatná Česká republika

 

V absolutních číslech ta údajná katastrofa Klause vypadá takto

Zajímá někoho pravda? Zajímá mainstream a Českou televizi pravda?

 

Přitom Klaus musel hned zpočátku vydávat peníze na ovzduší, na čističky, na kaly (to není dokončeno dodnes), a to byly výdaje, které Zeman zrušil po nástupu do funkce!

ČEZ v průběhu let 1992 - 98 odsířil 5 930 MW výkonu v uhelných elektrárnách a dalších přibližně 500 MW vybavil moderními fluidními kotli. Emise oxidu siřičitého i popílku se díky technickým opatřením snížily nejméně o 90 % a emise oxidů dusíku o 50 %. Ve stejném období ČEZ také postupně odstavil celkem 2020 MW výkonu v nejstarších uhelných elektrárnách a jako náhradu tohoto výkonu dostavěl Jadernou elektrárnu Temelín, jejíž rozestavěnou stavbu zdědil po rozdělení státního podniku Českých energetických závodů.

 

Jeden z příkladů, které platila Klausova vláda a ti "experti" mlčí!

Ekologizační program uhelných elektráren ČEZ v 90. letech 20. století

111 mld.

ukončeno 1998

Zemanem

 

Petr HARTMAN, moderátor -------------------- Souhlasí Petr Dufek, že transformace se těžko dá opsat od nějakých modelů, že to bylo opravdu tak unikátní? 

Petr DUFEK, ekonom, ČSOB -------------------- Určitě je to pravda, já k tomu nemůžu nic dodat, protože takovou transformaci, nebo takové změny, jaké proběhly v České republice, se předtím v podstatě nikde neodehrály, jak už říkal pan Ježek. V podstatě určitá inspirace mohla pramenit třeba z východního Německa, ovšem když se podíváme na tu poslední historii německé ekonomiky, těch posledních deset patnáct let, tak rozhodně nelze mluvit o nějakém velkém úspěchu, byť to východní Německo mělo hodně bohatého bratra, který do něj nalíval biliony marek a posléze eur a přitom to tam příliš zas tak vidět není. Takže opravdu model, jak udělat transformaci, si myslím neexistuje. Ten v podstatě vznikal až v devadesátých letech ve východním bloku. 

 

 Jednoznačně, jednoznačně byla naše transformace nejexcelentnější a to i přes pozdější vstup do Evropské unie, kdy jim sypeme a sypeme peníze na úkor našich dálnic a důchodů. Prostě jsme pro ně slepice, snášející zlatá vejce i přesto, že sem hlupáci přitáhli sklady, Ukrajince, Bulhary a neštovice.

 

Zde je důkaz včetně vnitropodnikového účetnictví, co nám odklánějí jako výpalné a na východ Německa to (nejenom) posílají.

A my platíme a platíme. Z čeho, když jsme spálená zem vytunelovaná?

 

Je čas podívat se pravdě do očí, je čas předkládat fakta a byť při transformaci se dost rozkradlo, fascinující je porovnání: za transformaci jsme zaplatili 600 miliard korun. Německo do DDR 54,9 bilionu korun a stále to nezvládají, ale od nás ročně odchází kolem 600 miliard ročně jako výpalné na západ. Stačí, abychom jeden rok nic naplatili západu a ta údajná strašná Klausova reforma je zpět zaplacená. A dnes už ani nikdo nepíše sta miliard ročně, co Klausovy vlády dávaly na ekologii. Jakoby to nebylo.

Pouze idiot řve a řve a toto neporovná! Kde bychom brali 600 miliard ročně pro státy EU, když jsme na huntě? Á propos: oni nám posílají z Bruselu 50 miliard ročně (my ven 600 miliard) a všude je napsáno: za dotace EU. Vážně jsme normální?

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Komentář (15) Zhlédnutí: 10227

Obžaloba Václava Havla za schvalování masakru Srbů kvůli základně Camp Bondsteel v Kosovu proti Rusku

Dokument

Udělal Bill Clinton a McCain s dcerou židovských předků Albrightovou z věčně opilého Havla stejně jako ze závislého na alkoholu Jelcina hlupáka, nebo Havel o důvodu masakrů věděl, protože je schvaloval?

 

 Masakry civilistů v Jugoslávii, především v Bělehradu byly zahájeny v březnu. Tím si začala armáda USA čistit prostor pro další základnu směrem k Ukrajině a Moskvě. Po 78 dnech zvěrstva kolem Kosova skončily, místo bylo vyčištěné a...

Výsledkem náletů 3,5 tisíce až 4 tisíce obětí, včetně asi 400 dětí. Dalších 10 000 osob bylo zraněno. Vojenská operace NATO proti Jugoslávii byla zahájena 24. března 1999 a trvala 78 dní.  Podle údajů aliance provedlo letectvo bloku 38 tisíc bojových vzletů, více než 10 tisíc z nich bylo uskutečněna za účelem bombových útoků.

 

A  ZAČALA SE STAVĚT DALŠÍ AMERICKÁ ZÁKLADNA BLÍŽ MOSKVĚ

Camp Bondsteel je americká vojenská základna v Kosovu a budovaná v roce 1999.

 Základna se nalézá se poblíž města Uroševce a rozkládá se na ploše 3,86 km³. Na základně je vybudováno přes 300 různých staveb, obývaných více než sedmi tisíci vojáky. Základna má zhruba desetikilometrový perimetr.

 

ODS v čele s Václavem Klausem proti masakrům protestovala

ODS protestuje: "ODS vyjadřuje lítost nad tragédií v Jugoslávii a s rozpaky se dívá na válečnické postoje některých českých politiků (Václava Havla např.) a žurnalistů. Bomby samy o sobě složitou situaci v Kosovu vyřešit nemohou. To může vyřešit pouze opětovné zasednutí zúčastněných stran k jednomu stolu." vyjádřil naprosto jasný postoj tehdejší ODS Václav Klaus.

 A Václav Havel?

"Já chápu tu hrozbu náletů jako jediný možný výraz nelhostejnosti evropských demokracií a Spojených států," řekl Václav Havel. Spojenci budou ničit srbské cíle tak dlouho, dokud se Miloševič nepodvolí. (A neuvolní prostor Kosovo pro americkou základnu, prokazatelně víme z dokumentů dnes)

 

Následně pokračovalo obklíčení Ruska: aniž si to Jelcin uvědomil, zem se mu rozpadala pod rukama, po Rusku se potulovaly hordy především amerických agentů a co hůř: nedokázal zabránit, nebo v opilosti ani nezjistil, že na dostřel Moskvy už má americkou armádu, která si dělala místo v Kosovu tříměsíčním masakrem krvavých nocí nad Srbskem, a především Bělehradem.

červená: americké základny po roce 2000, Polsko žádá o výstavbu, dolní modrá - Krym dovybaven až v roce 2014

 

Mezinárodní zločinec generální tajemník NATO Stoltenberg: krajiny NATO v Srbsku zabíjali civilistov preto, aby zachránili životy civilistov

Zvěrstva NATO v čele s USA

 

10.7.2017

BELEHRAD - Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že mnoho lidí v Srbsku stále má špatné vzpomínky na bombový útok v roce 1999.

A už mlčí, že druhá největší americká základna v Evropě Camp Bondsteel byla postavena v Kosovu hned po skočení bombardování Jugoslávie. A hlavně základna Bondsteel byla postavena na zemi, která do války a následného masového odchodu obyvatelstva patřila Srbům. Na strategickém místě.

Z jara 1999 své požadavky stále radikálněji vyjadřovali kosovští Albánci. Dohoda z Daytonu však garantovala územní celistvost Srbska. Když proti kosovským Albáncům, kteří se rozhodli pro boj, začaly radikálněji zasahovat srbské vojenské a policejní síly, přešel do do útoku západ v čele s USA bez mandátu OSN a rozhodl se pro rázný zákrok. V březnu 1999 začal s nálety na Jugoslávii, které trvaly skoro tři měsíce. Hlavními terči se však nestaly srbské jednotky působící v Kosovu, ale infrastruktura okleštěné jugoslávské federace.

 

základna Camp Bondsteel v Kosovu

Vrah z Vietnamu americký senátor a dodavatel zbraní teroristům v Sýrii McCain se v Kosovu vysmíval Rusku, že už je Moskva na dostřel. Pak zemřel na rakovinu.

Masakry ve Vietnamu či Jugoslávii? Prostě McCain byl americký hrdina

Tato zvěrstva v Jugoslávii podporoval Havel

 

Proč? Jenom proto, aby USA byly blíž nerostnému bohatství Ruska?

A OSN mlčí. Ale ti, co bránili Srbsko, byli souzeni v Haagu. Výsměch lidství?

Nikdo nemůže zpochybnit data, nikdo nemůže zpochybnit to, co se skutečně stalo včetně autentických výroků Václava Klause, Václava Havla a masakry, které se v Srbku díky náletům NATO (vždy terorismus a zabíjení kolem USA) bez mandátu OSN prováděly na obyčejných lidech. A NATO svírá Rusko stále víc. Vážně bez boje ruský lid vydá USA své nerostné bohatství? Nerozdělují si už kořist, aniž by se zeptali majitele - ruského lidu?

A co my, kteří jsme mezi dvěma mlýnskými kameny? Jak dlouho přežije Česká republika, pokud USA napadnou Rusko jadernými zbraněmi? Kolik minut nám pak zbyde do konce života? Zbraně už se stěhují na Ukrajinu a do pobaltí.

 

 1 díl: Kdy se opět stalo Rusko nepřítelem USA? Když Putin zabránil dokončení rozparcelování.

  2 díl: Americký terorismus v Evropě, uloupené Kosovo, masakry NATO v Srbsku

 

Komentář (11) Zhlédnutí: 27232

Kůrovec, usychání lesů - voda teče do kopce, ale sucho se zahánělo vápnem

Porušení přírody: napsáno na přelomu milénia. Po diskuzích s odborníky v Krkonoších, na Šumavě. Oni byli odborníci. Vysoušeli bažiny, zakládali meliorace, pokládali asfaltové chodníčky až na vrcholky hor, vysoušeli půdu pro turistické cesty a ubytovny, když bylo sucho, vápnili lesy. Výsledek vždy stejný. Kůrovec a usychání nastojato.

 

                         Teče voda do kopce?

Přestože je to absurdní otázka, můj dojem je takový, že lesní a vodohospodářští pracovníci se touto alternativou vůbec nezabývají. Jak si jinak vysvětlit sázení lesních porostů v místech, kde po několika létech opět totálně hynou? Jak si vysvětlit vápnění v Krkonoších a další zásahy tohoto typu jinde, aniž by se zjistila skutečná příčina? Lesní moudrost praví, že v přírodě opravdu teče voda do kopce. Samozřejmě to není klasický tok, ale odborně se tomu říká vzlínání.

 A tento proces známe jako vzlínání v kapiláře. A pokud se podíváme do základů lesních porostů, není to nic jiného, než miliony a miliony kapilár, kterými se zavlažuje les směrem do kopce. A teď se podívejme, jak postupují již zmínění pracovníci lesního hospodářství. Obrázky - pořízené ze Šumavských lesů (nebo se to tak alespoň nazývalo), jsou nejenom tristní, ale ukazují i naprosté nepochopení těchto základních fyzikálních vlastností a přírodních systémů.

Jak a kde se vysazují nové stromy?

Je normální, aby v místech, kde je sucho, byly sázeny stromky opět stejné odrůdy? Vždyť původní les byl zde vždy smíšený a my tvrdohlavě a stále znovu vynakládáme obrovské finanční prostředky na další výsadbu monokultury - jehličnatého smrkového stromu! A co je ještě absurdnější - efekt, který známe z měst, kdy vítr se prohání dlouhými ulicemi a ještě rychleji ulici vysouší, zde v praxi provádějí  ve výsadbě  lesních porostů, jak je vidno na dalším snímku. Vydáte li se od pramene Vltavy po modré směrem na Modravu, naleznete tyto lokality před Filipohuťským lesem. Ulice stromů, spíše kůlů, (snímky 1,2)

nahrazují opět dalšími ulicemi mladých smrkových porostů.

Dávno, dávno předtím používali naši předkové větrolamy - ve městech rychle rostoucí topoly, v lesích zase silné, listnaté stromy, které neudržují vodu, ale brání již zmíněnému efektu: Po dešti rychlému vysoušení krajiny, které zaviní obyčejný, staršími osobami nenáviděný -  průvan! Pokud vím, již desítky let se hledají způsoby, jak zabránit této erozi lesů. Výzkumné ústavy pracují na plné obrátky, odborných článků bylo vydáno nespočet a výsledek? ŽÁDNÝ! Samozřejmě, tam, kde je sucho, žádné chemické přípravky či vápnění nepomůže.

Spíše se stane pravý opak, jak vidíme na dalším snímku č.3.

Pokud trochu více zaprší, v již zmíněných lokalitách se stane zvláštní situace. Stromy, které používají ke svému přívodu "pití" tisíce drobných kapilár, si po vydatnějším dešti přivodí stejný problém, jako člověk, který se v poušti po obrovské dehydrataci mohutně napije. Stejně jako člověk - zahyne. Tento stromek, který už má obrovsky omezený vstup tekutin, se velkým množstvím nárazové tekutiny v podstatě utopí. Je to paradox, ale žloutnutí jehliček se vydatným deštěm, kdy zůstane v kořenech více vody, rázem urychlí a intenzivněji začne opadávat.

 

Jak se tomu dá zabránit?

V podstatě nijak. Je asi nutné zajistit přirozený vývoj, který spočívá v zanechání vlhkých spodních míst lesů a nesnažit se je jakkoliv vysoušet. Ať již probíráním, odvodňováním (melioracemi), či jinými nepřirozenými zásahy odčerpávat vodu z nízko položených a velmi intenzivních mokřin. Je to dlouhodobý proces, ale jedině tak můžeme dát základ novému, zdravému lesu. Čtvrtý  snímek je o pár stovek metrů dále.

Zde už začíná Filipohuťský les, který je částečně chráněn proti stejnosměrnému větru, vysoušejícím podrost. Protéká tudy potok, který i v době sucha udržuje vlhčí klima. Jak je vidět, stromům se zde velmi dobře daří a nejsou ani žádné stopy po žloutnutí. A přitom je to o několik stovek metrů dál, takže zde není pásmově jiné klima, jiné proudění větru , je tu i  stejný lesní podklad, prostě nic, čím by se tyto úseky lišily. Až právě na onen zmíněný "průvan". Je to trochu v závětří, takže i když, jak vidíme na snímku č.4, je tady vysázena monokultura smrkového lesa, nic jí nebrání v zdravém, silném vzrůstu.

 

Na snímcích 6,7 je dvousetletý prales.

 

Ještě koncem 18. století tu byly neporušené pralesy, složené ze smrku, buku a jedle, ale  po vykácení J.A Schwarzenbergem a založení dřevařských osad, trvalo dvě staletí, než les začal být opět v této podobě. A jak je vidět i na těchto snímcích, krásné smrky opět chrání mohutné, listnaté stromy před vysoušejícím či nárazovým větrem.

Hlavně se jedná o podzimní vítr, který přináší největší zkázu. Vysušením odvede odolnost stromu proti namrznutí, (stromy potřebují před zimou dostat řádnou zálivku, jinak paradoxně omrzají až zhynou, protože z vody nezůstává v kmeni "voda", ale vytváří se z ní odolnost proti mrazu) a ty podléhají zkáze. Při stojatých jarních vodách se dílo dokoná. Navíc  větrolamy ze silných stromů (snímek č.6) vytvářejí ochranu proti poryvovému větru, který zaviní vždy další zkázu u smrkových lesů a zabrání se tak velkým polomům.

 

Ale efekt, který se provádí u mokrých domů - že se "podřízne" a tím se přeruší vzlínání, bychom neměli uplatňovat vykácením pruhů lesa, jako to tehdy udělal J.A Schwarzenberg. Sice zajistil lidem na čas práci, ale vzhledem k těmto zásekům přerušil přirozené vlhčení vyšších pater lesa. Tady ve Stožci se to za dvě stě let napravilo, ale jinde jsou nedozírné škody, protože z pohledu z letadla vidíme tyto nesmyslné záseky všude. A výsledek je katastrofální. (A nemusí to být jenom klasický lesní zásek, stejné smutné efekty vidíme i tam, kde protíná les širší silnice a tam také slunce vytvoří úhor, kudy se vlhkost už výše nedostane).

 

 

Asi bychom neměli jenom bádat ve výzkumných ústavech, ale více chodit s otevřenýma očima, a dávat přírodě, co potřebuje, a nikoliv to, co my, inteligentní Homo sapiens sapiens naregulujeme a vnutíme!! Příroda nechce poučky a statistická hlášení, ale ohleduplnost a vlastní, přirozený vývoj!

 

Všimli jste si, že to samé platí i v ekonomice?

 

A závěrem si pokládám dvě otázky:

1) Proč smrky u silnic, kde jsou zplodiny, soli, oleje a další nečistoty nejen neumírají, ale naopak jsou krásně vzrostlé, když je tam vláha?
1) Jaká bude úmrtnost stromů (žloutnutí - nikoliv vyvrácení) po této zimě a jaru, když je vláhy dostatek?

Diskuze vedeny mezi léty 1990 - 2000, sepsáno kolem roku 2002.

 

(Dnes již víme, tenkrát odešel kůrovec a lesy se zazelenaly. Bohužel "experti" ze životního prostředí a lesní správy či výzkumných ústavů se nepoučili a dnes zase pláčí, že kůrovec řádí a smrky schnou. A po velkém počítačovém bádání zjistili, že je asi sucho... Možná, že začnou sázet smíšené lesy! Prostě není nad počítačové experty. Nejrychlejší počítače jim poradily, co věděli předkové celá staletí. Bažiny nevysoušet, močály nevysoušet, komáři zde byly miliony let a stále budou, zatímco lesy vysoušením zničíme. Na místech, kde bylo vlhko i v suchých létech stojí domy a půda je perfektně odvodněna. A asfaltové chodníčky nikdo nezlikvidoval, na Šumavě, v Krkonoších se přidávají dokonce asfaltové silnice. A hurá, jezdíme auty do vysušených, kůrovcem sežraných lesů. Jó, my se máme...)

 

 Zde je původní originál jako důkaz

Teče voda do kopce? PAŘÁT - parat.webzdarma.cz

Prezidente Zemane, důkaz, že návrh Zahradníka (ODS) o Šumavě je zločin!

 

Komentář (6) Zhlédnutí: 10753

Nejčtenější články za poslední měsíc