Skrytá Pravda

Pražská architektura je skvost, jaký nemá v celém světě obdoby. Je srovnatelná s některými italskými městy jako například  Benátky, ale samozřejmě se vyvíjela jinak, takže nelze ohodnotit, co je krásnější. Současně lze snadno dohledat, že turisté jezdí za historickou architekturou a nikoliv za paneláky nebo šílenou výstavbou na Pankráci.

 

A jak architektura souvisí se Zemědělskými novinami?

Dům na Václavském náměstí byl dlouhá léta základnou pro velmi kvalitní noviny, byť redakce patřila pod Rudé právo. Ale je známo, že pod svícnem bývá tma a tak Zemědělské noviny měly zákaz zvyšovat počet tisku, protože se projevovala přímá úměra: čím vyšší byl náklad Zemědělských novin, tím vyšší byla remitenda Rudého práva. Proto byl dán strop na počet výtisků tohoto deníku. A to UV KSČ odmítal připustit, protože Rudé právo bylo základem informací socialistického občana. Pak přišel rok 1989 a zájem byl o vše, nejen o noviny, ale i dům, který pan developer  chce na úrovni:

 

Co napsaly Novinky.cz?

Majitel domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice se připravuje na demolici objektu. Na jeho místě chce společnost Flow East vystavět prosklenou budovu. . Nájemci domu dostali výpověď. Mluvčí developera Veronika Hanzlíková v sobotu sdělila, že firma má na bourání objektu demoliční výměr.

Na podobě domu se v roce 1920 podílel architekt Bohumír Kozák.
 
 

Na podobě domu se v roce 1920 podílel architekt Bohumír Kozák.

FOTO: Petr Hloušek, Právo


„Těší nás, že po obdržení demoličního výměru pro budovu na Václavském náměstí 47 můžeme začít s další fází výstavby Květinového domu,“ uvedla Hanzlíková.

Záměr novostavby v centru Prahy vyvolává léta protichůdné názory, úřady jí střídavě dávaly zelenou i stop. Na místě plánovaného Květinového domu totiž stojí dům přebudovaný v roce 1920 podle návrhu architekta Bohumíra Kozáka. Proti jeho zbourání se postavila část veřejnosti i odborníků.

Investor počítá i s využitím sousedního pozemku tiskárny, která byla po sejmutí památkové ochrany na žádost vlastníka před několika lety demolována. Majitel tvrdil, že je v havarijnímu stavu. Novostavba má také zaplnit téměř celý vnitroblok za hotelem Jalta, jenž také vlastní Flow East. Objekt má mít devět nadzemních a tři podzemní podlaží.

Vizualizace projektu Květinový dům, který by měl vyrůst na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

Vizualizace projektu Květinový dům, který by měl vyrůst na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

 

Zachování fasády zbourané tiskárny

Pražští památkáři dali novostavbě v roce 2010 souhlas, ten je nutný pro každou stavbu v památkové rezervaci. O rok později jej v odvolacím řízení potvrdilo i ministerstvo kultury, tehdy v čele s Jiřím Besserem. Jeho nástupkyně Alena Hanáková (oba TOP 09 a STAN) pak definitivně zamítla památkovou ochranu stávajícího domu, což byl další krok na cestě k demolici.

 

Památka to není proto, že se úřady bály náhrady za investici

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti miliardy korun. Obavu z možného požadování náhrady za zmařenou investici mimo jiné ministerstvo opakovaně uvádí jako důvod, proč stávající dům neprohlásilo za kulturní památku. Flow East v Praze 1 vlastní devět nemovitostí včetně šesti kulturních památek.

 

Stavební úřad v roce 2013 demolici povolil, magistrát ale i toto rozhodnutí zrušil. Proti demolici byla sepsaná petice, několikrát se proti zbourání domu demonstrovalo. Nesouhlasí s ní někteří odborníci.

 

Přesto jako vždy developer je král, penize jsou víc než domov a tak demolici už nic nezastaví. Praha se ztrácí a naše minulost pláče.

 

Kde domov můj...?

 

 

Pohled do minulosti začátku konce

Rozhledy: Zemědělské noviny zmizely v tunelu.

 

 

Autorská práva vyhrazena!

Kam mizí bohatství národů západní civilizace
 - Petr Pokorný

Tato knížečka nemá ambice stát se učebnicí nových guvernérů bank, ministrů financí či základem erudovaných ekonomů. Pouze ukazuje, jak se neskutečně změnil svět a jak se poctivý trh změnil na ráj socialistických podvodníků, kteří si říkají "moderní pravice" ze západu.

Číst dále