Když se vyjádřil prezident Putin na energetickém kongresu v Istanbulu, že podpoří dohodu OPEC, vyrazil tím mnohým dech a těžba z břidlic v USA a Kanadě musela zajásat.

 

Dnes už svět ví, že rentabilita těžeb z břidlic je nad úrovní 50 – 55 dolarů za barel. A také po tomto Putinově prohlášení šla cena ropy strmě vzhůru. Americká lehká WTI zpevnila o bezmála 3 procenta, Brent o 2 procenta a čekal se další strmý vzestup. Že si hraje Rusko s USA a Kanadou jak kočka s myší bylo vidět až následně po příletu do Turecka a současně vyjádření šéfa největší světové ropné společnosti Rosněfť Igoar Sečina, který prohlásil, že jeho firma nebude snižovat těžbu v rámci dohody s kartelem OPEC. A v témže okamžiku ropa, která vystřelila k 55 dolarům za barel, vrací se poslušně zase zpět k padesáti dolarům za barel.

V opačném případě, pokud by to Putin myslel vážně,  musel by se buď zbláznit, nebo být podplacen americko-kanadskými těžařskými firmami. Což je samozřejmě nesmysl.

 

A že by se šéf Rosněfťu  Sečin sekl a „šprajcl“ se Putinovi? Tomu nikdo neuvěří.

Stačí se pozorně podívat, co Rusko svými kroky sleduje. Opouští údajně ropnou rivalitu, přitom však  jeho důležitá vyjádření směrem k OPEC přebírají ropné firmy, zatímco Putin se staví do čela vyjednávání o plynu.

A zatímco dnešní vyjádření ropných ruských společností stačí k tomu, aby cena ropy klesla a vrátila na úroveň padesáti dolarů, plyn se nezadržitelně řítí vzhůru. Globální oteplování šlo do pryč, spotřeba stoupá, Německo i přes výhrůžky staví  Nord Stream 2 a Putin podepisuje smlouvu s Erdoganem na dokončení projektu plynovodu TurkStream, který má přivádět plyn z Ruska do Turecka a pak dál do Evropy. Tím se obchází Ukrajina, která místo nákupu plynu pro občany nakupuje zbraně od USA, nadávající Polsko na Rusko pláče, Slováci znervózněli, pouze Německo a Česká republika si mnou ruce: jsou kryty levným plynem z východu přes Nord Stream1, brzo posílený číslem 2, v opačném případě nouze se doplní ze západu sice dražším, ale stejně jistým.

Bulharsko je odstaveno, ale USA mu slíbily náhradu: raketovou základnu místo plynu pro občany. A byť bulharský premiér pláče Putinovi na rameni, strach z USA je větší.

 

Přitom velmi dobře víme, že Rusko potřebuje za plyn peníze, jinak se zhroutí a stejně tak my potřebujeme zase za peníze plyn. Proč by si měla jedna či druhá strana, jak tvrdí USA, škodit, když se navzájem potřebujeme? A proto se USA tak bouří, protože je Rusko zesměšňuje a USA přes proklamace těžce prodělávají.

 

A za této strategie slyšíme, jak prezident Putin se o Rusko nestará a lid je mu ukradený. Šojdrová, Svoboda z KDU-ČSL či Štětina se v těcho výrocích předhánějí.

 

Doložme si čísly, co se skutečně děje v USA

Kvůli prudkému poklesu ceny ropy se už americké energetické korporace setkaly s vážnými problémy a riskují, že spadnou do další pasti, píše Business Insider. Nejdříve snížení ceny „černého zlata" vedlo k tomu, že americké ropné společnosti nesplatily své dlužní úpisy a poté se „nakazily" další ekonomické oblasti. Tím ale problémy americké ekonomiky neskončily. „Je tu ještě jeden dlouhodobý problém, který se na horizontu vynořuje u ropných společností — jsou to penze", uvádí se v článku. Podle údajů analytiků Citigroup mezi aktivy penzijních fondů a penzijními závazky v amerických korporacích v roce 2015 byl rozdíl ve výši 376 miliard dolarů, což znamená vážný problém.

A to je přesně ta další část, před kterou varují renomovaní ekonomové. Předlužené USA, neschopný FED s americkou vládou s tím něco udělat a navíc zadlužené firmy a korporace, které měly nést z břidlic už v období 2015 – 2020 velké zisky. Tak to alespoň předpovídali superodborníci z amerických ústavů a Wall Street. Fata Morgana, chtělo by se zvolat.

 

Mimochodem jako perlička: to snížení těžby znamená, že produkce ropy v Rusku se v září zvýšila až na 11,11 milionu barelů denně, což je nový rekord od rozpadu Sovětského svazu.

 

 

P.S. Vše výše si můžete na amerických, ruských či německých zpravodajských webech ověřit. Pouze takto ucelená, na sebe navazující analýza nikde zatím není dohledatelná. Proto mohou různí manipulanti vykřikovat, jak se Rusko hroutí, zatímco USA vzkvétají. Přitom ještě nedávno bohaté Norsko zažívá těžká, stávková období a odborový svaz zaměstnanců v energetickém sektoru Industri Energi teprve včera odvolal stávku v 17 těžebních lokacích poté, co se domohl svých mzdových požadavků. Zaměstnanci stávkovali u subdodavatelů pro Schlumberger, Halliburton, Baker Hughes a Oceaneering a Saudská Arábie zažívá finanční pohromu, jakou nikdy nepoznala. Dle Bloombergu se devět z dvanácti bankovních akcií  už obchoduje za tržní cenu, který je nižší než jejich účetní hodnota. Úspornými opatřeními se chce Saudská Arábie  vypořádat s propadem státního rozpočtu do deficitu činícího více jak 10 % HDP, a to již druhý rok po sobě.

Také se vám nějak nezdá, že mainstreamová prohlášení jsou vedena odborností, či pravdomluvností?

 

Petr Pokorný

 

Odkazy na minulé

3. listopadu 2015  Rusko drtí těžbou ropy USA, i když samo těžce krvácí a struny jsou napnuty k prasknutí!

3. února 2016 Americký masakr s ropou: hraje se nyní každý den s ropou vabank?