A to je nynější zázrak Evropské unie i České republiky, který se chýlí ke konci. To, co se děje v Evropě nemá obdoby. Že jásají zaháčkovaní na dotacích a miliónových platech např. viz Telička, Jourová nebo Ježek jaká je úžasná, lze pochopit. Sami sobě si větev nepodřežou a rybník nevypustí. Ale proč to lidem neřeknou narovinu ti normální, je úplnou záhadou. Těžko uvěřit, že to nevědí!

 

Samozřejmě bezdomovcem není myšlen klasický bezdomovec z podmostů, ale jenom přesmyčka k pochopení pro širokou veřejnost. Tím "bezdomovcem" jsou  řecké dluhopisy, španělské dluhopisy, ale i dluhopisy korporací či firem. (Například některé cenné papíry švýcarské potravinářské společnosti Nestlé a francouzského telekomunikačního operátora Orange.)  Více na: https://www.euro.cz/byznys/evropska-centralni-banka-nakoupila-dluhopisy-za-bilion-eur-1303207#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylinkA tyto státy tím dostanou do oběhu eura, ta se rozdají lidem, ti jdou nakoupit auta a Babiš či Sobotka jásal, jak zvedl ekonomiku. Fraška? Samozřejmě.

Jen si představte, že si uděláte milión dluh, nebudete mít na jídlo, tak centrální banka od vás vykoupí dluhopis a vy si vesele půjdete do obchodu pro nové auto. Není to úžasný systém?

 

Přejděme nyní do oficiální bankovní mluvy, aby to zase někdo nenazval hoaxem, či Fake news

Měnové nebo devizové intervence jsou jedním z nástrojů měnové politiky.  V případě Evropy se jedná o nákupy dluhopisů ze strany Evropské centrální banky. Což je v přeneseném slova smyslu - viz nadpis.

 

A co se děje nyní?

Evropská centrální banka začíná snižovat výkup dluhopisů. Důvodem pro zabrzdění QE je nedostatek cenných papírů k samotné koupi. Vzhledem k relativně vyrovnaným rozpočtům v Evropě a nízkým emisím nových dluhopisů by časem totiž ECB neměla co kupovat. Schodek vládních rozpočtů v eurozóně aktuálně dosahuje 1,2 % HDP, což je zhruba 140 mld. eur ročně ve srovnání s tempem QE 720 mld. eur ročně. ECB sice nenakupuje jen státní dluhopisy, ale zbývajících 580 mld. eur dluhu zkrátka neprodukuje a ani nechce produkovat. Nejvíce je vyluxování dluhopisového trhu vidět v Německu. Vzhledem ke snižování místního nominálního dluhu už ECB drží více než třetinu a pokud nákupy nepřibrzdí, tak se tento poměr přiblíží k 50 %. Proto Draghi oznámil, že nyní QE, neboli pejorativně rozhazování eur z vrtulníku zastaví. Co bude následovat?

 

Všimli jste si záhadného úkazu?

Němci mají nejlepší ekonomiku.

Češi mají úžasnou ekonomiku.

Poláci mají úžasnou ekonomiku.

Slováci mají úžasnou ekonomiku.

Francouzi mají úžasnou ekonomiku.

 

Nemá cenu dál vypisovat, nadšení je slyšet od všech vlád.  Prostě se natiskla eura, a protože to nějak do ekonomiky dostat musí, ECB nakoupila dluhy bezdomovců. Ti "bezdomovci" samozřejmě nejsou bezdomovci, ale dluhy společností či států. A třeba Řecko (bezdomovec), které je předlužené, vydá dluhopisy, Německo dostane úroky, takže je prý ekonomicky na tom skvěle, ale dluh Řecka (bezdomovce) se samozřejmě neumaže. Naopak o úroky se zvětšuje.

A právě ti "bezdomovci", kterým dočasně ECB nákupem dluhů umožnila opět vstup do obchodů,  zvedli zázračně výkon ekonomik a nakoupili česká auta. Samozřejmě je to nesmysl a šílenost. Ale problém je v tom, že ti "superexperti" a guru jako byl šéf FEDu Greenspan si nevědí rady. Na jedné straně je strašná akcelerace trhem Ruska a Číny, byť o nich píšeme s despektem jako komunisti a totalita, a na druhé straně strašná předluženost západu v čele s USA, kdy výše dluhu už je příšerná.

 

Vynález, že se nakoupí dluhopisy předlužených už je za hranou

Rozdíl mezi hospodařením lidí a státú či institucí není tak velký, byť se nám to ti, kteří z toho tyjí a berou platy milion měsíčně snaží vsugerovat. Možná naopak, protože po každé krizi bohatí zbohatnou ještě víc a tím střední vrstva chřadne, zatímco chudí jdou včetně důchodců do depresí. A co bude dál? Zadlužené státy budou navěky mít nezmenšující se dluh a navěky vyplácet úroky státům, jako je Německo.

To se to pak žije, když lidé v Německu žijí z dividend, překupnických daní a lichvy. A přesně to udělala společná měna, kdy je euro pro Německo podhodnocené a pro Řecko nadhodnocené.

 

A přesně o to nyní jde. Mažou nám med kolem úst, ale Evropa chátrá a proti Asii zaostává. A nemáme li se vrátit na stromy, musíme s tím něco udělat. Bohužel , když veřejnou diskuzi nevedou veřejnoprávní média a tato fakta se bojí vyslovit, nezbývá, abychom s tím začali my a hledali řešení, aby naše děti nejedli kůru ze stromů a důchodci neumírali hlady.

 P.S. K dnešnímu dni natiskla a napumpovala ECB do zadlužené Evropské unie 2,5 biliónu eur. To se to nakupuje na dluh. A co dál? I naši občané nakoupili za bilión korun na dluh. Ale perpetuum mobile neexistuje a jednou to skončí...

 

Související

Jak profitovala naše zem v náručí úžasné Evropské unie v roce 2017?