Pozor hned v úvodu: toto není ironie, ale skutečná ekonomická "minianalýza". A původcem je skutečně Putin! Musíme se však vrátit do roku 2015 a frontálního útoku USA na ekonomiku Ruska včetně sankcí, uměle sraženého ratingu a spuštění všech zásob ropy, takže cena klesla skoro na 20 dolarů za barel.

 

V roce 2013 byla dosazena na guvernéra Ruské centrální banky Elvira Sachipzadovna Nabiullinová s úkolem vrátit ruský rubl ´pod ruskou kontrolu´. A jak to souvisí s Venezuelou? Pozorně čtěte: (ale koho zajímá odbornější výklad, může nalézt v odkaze na závěr). Zde jenom všeobecně.

 

Frontální útok na Rusko už Obama avizoval jako konec Ruska, pád Putina a výprodej ruského nerostného bohatsví. Američtí těžaři už si brousili na Rusko zuby. Wall Street avizoval ruské ekonomické finále. Jenomže to by v čele centrální banky nesměla stát malá "velká" žena. Malá vzrůstem, velká odvahou, chytrostí a rozhodností. A Putin? Naslouchal a poslouchal. Poslouchal a pracoval dle pokynů Nabiullinové.

Svět žasl, vše se obrátilo proti USA, dluhy raketově narůstají a Putin je vítěz. To jenom v rychlosti popis kolem roku 2015.

 

Pád Venezuely a Madura se odkládá a Pompeo, který už pasoval samozvaného Guaido jako prezidenta se rozlítil do nepříčetnosti.

Přibližně před rokem Gazprom a ruská banka Gazprombank vypracovaly systém navázání ropy na kryptoměnu a odpoutání od inflačního bolívaru.

 

Skutečný odborník na Venezuelu vysvětluje

Luis Salas je profesor politické ekonomie na Univerzitě Bolívarovské Venezuely v Caracasu.

Máme situaci, kdy na jedné straně hospodářská politika vlády (pravděpodobně neúmyslně) tlačí naši ekonomiku směrem k dolarizaci,  zatímco americké sankce ne. Je však zajímavé, že Larry Kudlow, (ekonom Bílého domu)  nedávno řekl, že po pádu prezidenta Madura existuje plán, jak učinit Venezuelu závislou na dolarech  prostřednictvím chytrých telefonů.

Je lež, že se neinvestovalo do elektrických systémů. Po přezkoumání National Electrical System jsme dospěli k závěru, že tento problém není problém investic. Obrovské investice byly provedeny kolem roku 2010 a to bylo při vyšetřování základem.A viníky jsme našli. A co se dělo? Útoky měly zasáhnout elektickou infrastrukturu. To mělo mít za následek nespokojenost lidí a hlavně vojáků a ti se měli přidat na stranu USA prostřednictvím nastrčeného samozvaného Guaido. Současně se měl blockautem vyřadit systém raketové ochrany z Ruska, který je na elektřině závislý a výpadky měly programy raketových komplexů poškodit. A za to vše slíbil Guaido, že ropu a zlato vrátí pod koncerny USA.

 

A právě přílet  dvou letadel v lednu s odborníky na  systémy obrany a logistiku nadzvedly Mika Pompea. A další kroky připravované jako z kopíráku výše popsaného dle návodu Nabiullinové rozpálily Pompea a tajné služby USA do běla. Pokud by Rusko z klinče vytáhlo (bez boje) i Venezuelu, bylo by to K.O. pro USA a přiznání, že definitivně na světovém poli prohrály. Trump dělá možné i nemožné, ale zvěrstva Bushů a Obamů (či Clintonů) už asi nezvládne či zvládne, ale za cenu šílených obětí. Nebo vpádu vojenského ataku jako už pe několikáté do Venezuely.

 A jak tvrdí profesor Luis Salas z Caracasu: máme obrovský potencionál v turistice. Bohužel sankce, sankce a blokování vývozu ropy americkou armádou vykazuje tak nebezpečné prvky, že turistika nyní moc nevynáší a toho jsou si v USA vědomi. Proto chce Rusko nedříve zajistit Venezuelanům bezpečí, bezpečnou zem a vojáci se odmítají podřídit USA. Chceme si zachovat svobodu, i když je nám nyní hůř, tvrdí.

 

 Takže ano: v tomto případě Rusko a Putin se angažuje na mírovém jednání a vzkříšení ekonomiky po vzoru Ruska. Je to ale tak špatné, jak tvrdí rozzuřený Pompeo?

 

 Ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo v rozhovoru pro agenturu ABC uvedl, že je přesvědčen, že jakýkoliv krok jeho země ohledně Venezuely bude „zákonným“ a USA mají na stole celou řadu možností, včetně vojenské.

Neuvěřitelné. Scénář se opakuje: rozvrácená Libye, rozvrácený Irák, pokus o rozvrácení Sýrie, Iránu a nyní Venezuely. Naše vláda to fakt nevidí, nebo připodělanost a lokajnost je v největší extázi?