Divná situace se není odvíjí v těžebním průmyslu. Státy OPEC evidentně nemají nic v rukách a Rusko iniciativu dočasně přepustilo. Nevíme proč, takže tato část je zatím spekulací, ale jaký jiný důvod by mělo? Stačí, aby na trh pustilo vše, co dokáže a opět těžba z břidlic jde ke dnu. Rusko je však na to připraveno.

 

Jediný důvod by mohl být, že budou li se chovat USA pod Trumpem slušně, bude dohoda možná. Pokud by ho levice politicky vyhodila, může Putin spustit  těžbu celou a nástupce Trumpa zešílí.

 

Analytici: Čím víc se bude OPEC snažit regulovat ceny, tím víc bude podporovat US břidlice


Zástupci OPECu a Ruska se sejdou, aby diskutovali další postup jejich regulačních snah vůči ropnému trhu. Zatím se zdá, že dojednané produkční limity nejsou schopny dosáhnout stanoveného cíle, kterým byla stabilizace stavu mezi nabídkou a poptávkou a růst cen. Pokles produkce kartelu a některých hlavních nečlenů z velké části v podstatě pouze uvolnil prostor pro alternativní těžaře především z USA a také pro Libyi a Nigérii, které dostaly z loňské listopadové dohody výjimku vzhledem k jejich specifické situaci.

V poslední době se navíc ukazuje menší plnění dojednaných limitů ze strany vícero zúčastněných zemí. Zamýšlená redukce zásob ropy probíhá výrazně pomaleji než se očekávalo.

 


Trh nicméně od plánovaného setkání neočekává žádné změny v nastavení dřívějších dohod. Podle analytiků se OPEC dostal do slepé uličky, protože čím více se snaží regulovat svou vlastní produkci a tím také tržní cenu, tak tím větší podporu poskytuje právě alternativním US těžařům. US produkce se za polední rok zvýšila již o více jak 1 milión barelů denně. Podle odhadů americké EIA budou břidlicoví těžaři v srpnu dodávat rekordních 5,58 mbd.Tolik z pohledu západních analytiků.
 
 
Jenomže analytici stále zapomínají, že cena z břidlic má své hranice (nebo to ti západní říkat nahlas nesmějí)
 
Co vlastně zamýšlí Trump? Měl připravenu daňovou reformu, která by údajně mohla dluh zafixovat, i když by podpořil vývoz. Návrh prezidenta Donalda Trumpa zahrnuje snížení daně z firemních zisků z 35 na 15 procent i nižší zdanění jednotlivců. Počet daňových pásem by se měl snížit ze sedmi na tři, zatím ale není jasné, kdo bude v kterém pásmu. Trump podle Mnuchina také navrhuje, aby firmy mohly přesouvat zisky ze zahraničí do USA při výrazně nižší daňové sazbě, než je současných 35 procent. Výši nové sazby pro repatriaci zisků ale neupřesnil. Americké firmy v zahraničí drží zisky v objemu kolem 2,6 bilionu dolarů (64 bilionů Kč), aby se vysokému zdanění vyhnuly, uvedla agentura Reuters.
 
 
Všímejte si zajímavého pohledu z Ruska: čím Rusko pod Putinem vyrazilo na ekonomickou zteč?
 
Smyčka na neposlušné, pilíř deoffshorizace, bič na oligarchy. Tyto a další přezdívky dali  zpravodajové a komentátoři ruskému zákonu, jenž nutí Rusy vlastnící společnosti registrované v zahraničí k opětovnému placení daní do ruské státní pokladny. (Vidíte tu podobnost?) Dále daň ze zisků organizací (základní sazba 20 %) Takže Trump chce jít o 5% níže. Trump zvažuje daňové prázdniny pro těžbu a vývoz nerostných surovin. Může si toto dovolit Rusko? Může, protože USA mají kritickou výši zadlužení a to stále stoupá, zatímco Rusko už se dostalo do černých čísel a zadlužení má minimální. Současně Trumpa blokuje fanatická opozice, která úspěch vydává dnes za zločin a už se neštítí ničeho: říká tomu "speciální demokratická americká opozice", kterou známe z rozvojových států a permanentní boj o svržení prezidenta, který škodí zemi. Nic skoro neprochází, i kdyby lid měl umřít hlady. Opačně je na tom Rusko, které může originální nápady okamžitě prosadit.
 
Psát o Číně je nesmysl, protože ta si jede po vlastním poli, žabomyších válek politické opozice v USA se nezúčastní a tiše se směje. A jsou li pravdivé výpočty ekonomů Ruska, tak jsou schopni udržet kladný vývoj i v ceně 30 dolarů za barel, zatímco v USA by se celý systém zhroutil. Takže se zdá, že Putinova strategie je vyčkávat, co Trump dokáže, zda prosadí relativní slušnost, protože zavalí li Rusko trh ropou v nízké ceně, pro státy OPEC by to byl masakr a USA by totálně došly bez války zdroje. (O plynu ani nemluvě)
 
Zdá se, že Trump má stejný zájem jako Putin v roce 2000: Rusko rozvrácenou zem a USA dnes dluhy přes dva biliony dolarů. Že začíná postupovat stejnou cestou, kterou u nás prosazoval či prosazuje Vlastimil Tlustý, Pavel Kohout či Petr Robejšek. Útokem proti oligarchům, kteří však mají mediální moc a nejvíce řvou. Babiš, o ruských psát ani nemusíme, v USA Soros a Clintonová a stačí se podívat na všechny miliardáře světa, koho většinou mediálně podporovali.
 
Takže ve vzduchu je pouze otázka: zaútočí, nebo nezaútočí Putin na Trumpovy břidlice? A pokud ano, tak kdy? Bude mít Trump sílu podat Putinovi ruku, aby konečně nastal klid?
 
 
 
 
 
Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Jan

  V odpovědi na: Ten, co to cáluje

  Už jste s tím směšný. Jakmile je tady nějaký nesouhlasný názor, tak to hned hážete na nějakého Opuse. Pokud jsem sledoval diskusi, tak Opus už je dva roky zablokovaný a nemůže zde přispívat. Takže to vypadá, že Opus se stal záminkou, jak mazat nepohodlné názory. To by ten Opus musel mít padesát počítačů. Není vám to divné?

 • Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: Jan

  My se známe ze Zvědavce a Aeronetu, takže změna jména nic nezakreje. Píšeš pořád stejně a kopíruješ stejný věci. Ozubená pleš asi pučila trollům víc počítaćů.

 • Jan

  V odpovědi na: Ten, co to cáluje

  Tak to je jenom důkaz, že se nemůžu být Opus, protože Opus má na Aeronetu také zablokovaný přístup do diskuse, jak se tady už psalo. Soustřeď se více na obsah a méně na nálepky. Není důležité kdo to píše, ale co píše. Už jsi napsal dva příspěvky, ale ani jednou ses nevyjádřil k obsahu článku. To je zřejmě nad tvé síly. Ty jen umíš dávat nálepky "OPUS".

 • Lomcovák

  Hele, a co myslíte, že bude s UNIPETROLEM, až bude Babiš od podzimu premiérem, hahaha?
  Protože Babiš prohrál arbitráže s PKN Orlen o 20 mld., tak to PKN budou muset asi utéct z Česka a UNIPETROL rychle prodat?
  Akcionářská struktura Unipetrolu:
  62,99% podíl polská společnost PKN Orlen
  23% podíl skupina J&T
  "Podle denního tisku nedostala skupina J&T nabídku na odkup svého 23% v Unipetrolu. O výkupu minoritních podílů se v tisku spekulovalo na začátku června."

 • Ludva

  Aby USA Rusko poskodily, nutily OPEC zaplavit trh. Cena sla dolu a tezba v USA taky, nebyla hospodarna. Tak si samy USA nabehly. Ztraty tezaru Kerryho nezajimaly. Putin pak vyjednal omezeni tezby se Saudy, aby cenu stabilizoval. Trump si mysli, ze USA mohou konkurovat dodavkam energie potrubim do Evropy z Ruska tim, ze budou transportovat tankery drazsi energii ve forme uhli a oleje z bridlice.. Zaroven se snazi vystavbu a nove projekty pipelines do Evropy zastavit, spolupraci Ruska a Kataru zastavit blokadou Kataru. To si EU nenecha libit. Budou sankce a obchodni valka USA a EU.

 • *

  Bude OPEC ještě někdy kontrolovat cenu ropy?

  Záleží, jestli zůstaneme jen u amerických a kanadských břidlic, nebo i jiné státy budou ochotné si toxicky devastovat přírodu, vodní zdroje, životní prostor. Pro krátkodobé zisky z ložisek, která se vyčerpávají v řádu několika měsíců...

  "V USA je alokováno jen 15 % zdrojů pro nekonvenční těžbu zemního plynu a ropy, další regiony - Argentina, Mexiko, Brazílie, Austrálie (největším investorem do těžby břidlic v Austrálii je americká firma Chevron), Indie, Čína, Británie - drží zbývajících 85 % břidlicových zdrojů a mohou teoreticky přispět k rozšíření dodavatelského spektra a v některých státech se tak již evidentně děje. Na okolnostech procesu se těžby se podílí především politický systém a politická kultura země (liberalismus, demokracie, populismus, řízená ekonomika), stupeň ekonomické rozvinutosti (především legislativní podmínky pro investování), geografické podmínky (zalidnění oblastí), dále pak stávající infrastruktura a zkušenosti s těžbou."

  "Ropné písky se ve větší míře těží zatím jen v Kanadě, která má po Saúdské Arábii celosvětově druhé největší ověřené ropné zásoby a stala se tak nejvýznamnějším dodavatelem pro USA. Kanadský stát Alberta, který hostí největší těžební projekt na světě, se potýká s environmentálními dopady jejich těžby, jako jsou plošné odlesňování tajgy, znečištění povodí řeky Athabaska, měsíční krajina s obřími toxickými jezery nebo porušování práv domorodých obyvatel. Plynové břidlice se těží metodou hydraulického štěpení (hydraulic fracking) a získává se z nich zemní plyn. Během procesu je do podzemních vrstev za vysokého tlaku a teplot vtlačována voda společně s řadou chemických látek. Následnou reakcí je z podloží uvolňován zemní plyn, který je odtěžen. Důsledkem tohoto způsobu těžby je toxické zamoření povrchových a podzemních vod, případně mohou nastat lokální zemětřesení, jako například letos (2013) v britském hrabství Lancashire."

  "Martin Hájek, 10. března 2017 - Každý rok odpadne zhruba 3 miliony barelů těžby ve vyčerpaných ložiscích, které je potřeba nahradit. I kdyby byla pravda, že kvůli elektromobilitě vypadne do roku 2023 2 miliony barelů, tak je to úplně zanedbatelné, protože vlivem vyčerpávání stávajících ložisek jich vypadne 21 milionů a pokud se rychle nenastartují investice, tak bude sakra zle a cena poletí raketově nahoru. Elektromobilita ovšem zatím není a ještě hoodně dlouho nebude zásadním faktorem, který by trh s ropou mohl ovlivnit."

  Více na:
  http://oenergetice.cz/ropa/usa-ceka-nas-dalsi-bridlicovy-boom-tezba-ropy-roste-rychleji-nez-pred-padem-cen/
  http://energetika.tzb-info.cz/11597-americka-a-globalni-bridlicova-revoluce
  https://www.advojka.cz/archiv/2013/1/jak-se-startuje-ekonomicky-rust

 • *

  V odpovědi na: Ludva

  ? Můžete vysvětlit větu: spolupráci Ruska a Kataru zastavit blokádou Kataru?

 • josef

  V odpovědi na: Jan

  myslíš ? no čas ukáže a pak už asi těžko řekneš, že jsi se seknul.

 • Dan

  Slunickari a slouhove EU a USA stale nechteji videt:
  USA vyhlasila obchodni valku EU, Rusku, atd. Zneuziva tak sveho postaveni, kdy se NATO jako jeho vazal musi podilet na zlocinech USA vsude ve svete. Nyni k tomu nasazuje kazajku svym spojencum za ucelem omezit jejich hospodarsky rust, oslabit je jako konkurenty. Dukaz, ze pro USA neexistuji rovnoceni spojenci, ale pouze lokajove, kteri musi konat pouze v zajmu USA!!!!

 • Dan

  V odpovědi na: *

  Katar a Rusko maji s Iranem nejvetsi zasoby plynu a u urcuji tak ceny na trhu. Aby to fungovalo, podili se Katar na Rosneftu. To je duvod blokady Kataru USA a Saudy. O tom se nedoctete, popisuji se jenom famy a lzi v tisku. Ono je take tezke zduvodnit blokadu tim, ze Katar chce s nekym obchodovat, kdo grazlum nevoni.