Divná situace se není odvíjí v těžebním průmyslu. Státy OPEC evidentně nemají nic v rukách a Rusko iniciativu dočasně přepustilo. Nevíme proč, takže tato část je zatím spekulací, ale jaký jiný důvod by mělo? Stačí, aby na trh pustilo vše, co dokáže a opět těžba z břidlic jde ke dnu. Rusko je však na to připraveno.

 

Jediný důvod by mohl být, že budou li se chovat USA pod Trumpem slušně, bude dohoda možná. Pokud by ho levice politicky vyhodila, může Putin spustit  těžbu celou a nástupce Trumpa zešílí.

 

Analytici: Čím víc se bude OPEC snažit regulovat ceny, tím víc bude podporovat US břidlice


Zástupci OPECu a Ruska se sejdou, aby diskutovali další postup jejich regulačních snah vůči ropnému trhu. Zatím se zdá, že dojednané produkční limity nejsou schopny dosáhnout stanoveného cíle, kterým byla stabilizace stavu mezi nabídkou a poptávkou a růst cen. Pokles produkce kartelu a některých hlavních nečlenů z velké části v podstatě pouze uvolnil prostor pro alternativní těžaře především z USA a také pro Libyi a Nigérii, které dostaly z loňské listopadové dohody výjimku vzhledem k jejich specifické situaci.

V poslední době se navíc ukazuje menší plnění dojednaných limitů ze strany vícero zúčastněných zemí. Zamýšlená redukce zásob ropy probíhá výrazně pomaleji než se očekávalo.

 


Trh nicméně od plánovaného setkání neočekává žádné změny v nastavení dřívějších dohod. Podle analytiků se OPEC dostal do slepé uličky, protože čím více se snaží regulovat svou vlastní produkci a tím také tržní cenu, tak tím větší podporu poskytuje právě alternativním US těžařům. US produkce se za polední rok zvýšila již o více jak 1 milión barelů denně. Podle odhadů americké EIA budou břidlicoví těžaři v srpnu dodávat rekordních 5,58 mbd.Tolik z pohledu západních analytiků.
 
 
Jenomže analytici stále zapomínají, že cena z břidlic má své hranice (nebo to ti západní říkat nahlas nesmějí)
 
Co vlastně zamýšlí Trump? Měl připravenu daňovou reformu, která by údajně mohla dluh zafixovat, i když by podpořil vývoz. Návrh prezidenta Donalda Trumpa zahrnuje snížení daně z firemních zisků z 35 na 15 procent i nižší zdanění jednotlivců. Počet daňových pásem by se měl snížit ze sedmi na tři, zatím ale není jasné, kdo bude v kterém pásmu. Trump podle Mnuchina také navrhuje, aby firmy mohly přesouvat zisky ze zahraničí do USA při výrazně nižší daňové sazbě, než je současných 35 procent. Výši nové sazby pro repatriaci zisků ale neupřesnil. Americké firmy v zahraničí drží zisky v objemu kolem 2,6 bilionu dolarů (64 bilionů Kč), aby se vysokému zdanění vyhnuly, uvedla agentura Reuters.
 
 
Všímejte si zajímavého pohledu z Ruska: čím Rusko pod Putinem vyrazilo na ekonomickou zteč?
 
Smyčka na neposlušné, pilíř deoffshorizace, bič na oligarchy. Tyto a další přezdívky dali  zpravodajové a komentátoři ruskému zákonu, jenž nutí Rusy vlastnící společnosti registrované v zahraničí k opětovnému placení daní do ruské státní pokladny. (Vidíte tu podobnost?) Dále daň ze zisků organizací (základní sazba 20 %) Takže Trump chce jít o 5% níže. Trump zvažuje daňové prázdniny pro těžbu a vývoz nerostných surovin. Může si toto dovolit Rusko? Může, protože USA mají kritickou výši zadlužení a to stále stoupá, zatímco Rusko už se dostalo do černých čísel a zadlužení má minimální. Současně Trumpa blokuje fanatická opozice, která úspěch vydává dnes za zločin a už se neštítí ničeho: říká tomu "speciální demokratická americká opozice", kterou známe z rozvojových států a permanentní boj o svržení prezidenta, který škodí zemi. Nic skoro neprochází, i kdyby lid měl umřít hlady. Opačně je na tom Rusko, které může originální nápady okamžitě prosadit.
 
Psát o Číně je nesmysl, protože ta si jede po vlastním poli, žabomyších válek politické opozice v USA se nezúčastní a tiše se směje. A jsou li pravdivé výpočty ekonomů Ruska, tak jsou schopni udržet kladný vývoj i v ceně 30 dolarů za barel, zatímco v USA by se celý systém zhroutil. Takže se zdá, že Putinova strategie je vyčkávat, co Trump dokáže, zda prosadí relativní slušnost, protože zavalí li Rusko trh ropou v nízké ceně, pro státy OPEC by to byl masakr a USA by totálně došly bez války zdroje. (O plynu ani nemluvě)
 
Zdá se, že Trump má stejný zájem jako Putin v roce 2000: Rusko rozvrácenou zem a USA dnes dluhy přes dva biliony dolarů. Že začíná postupovat stejnou cestou, kterou u nás prosazoval či prosazuje Vlastimil Tlustý, Pavel Kohout či Petr Robejšek. Útokem proti oligarchům, kteří však mají mediální moc a nejvíce řvou. Babiš, o ruských psát ani nemusíme, v USA Soros a Clintonová a stačí se podívat na všechny miliardáře světa, koho většinou mediálně podporovali.
 
Takže ve vzduchu je pouze otázka: zaútočí, nebo nezaútočí Putin na Trumpovy břidlice? A pokud ano, tak kdy? Bude mít Trump sílu podat Putinovi ruku, aby konečně nastal klid?