Je prokazatelné, že Poláci jsou nejžebravější stát střední a východní Evropy a z Bruselu tam peníze nevozí v trezorech, ale obrněných nákladních vozech. (Obrazně, samozřejmě) Prostě Polsko žebrá, kde se objeví a dostává zdaleka největší dotace a příspěvky. Přesto má největší svaly a jednou už je s Ukrajinou na Rudém náměstí, po druhé...

 

Dohodu o dodávce střel AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) pro letouny F-16 podepsali zástupci Polska a USA v prosinci 2014.  Nákup moderních střel dlouhého dosahu za 500 milionů dolarů (přes 10 miliard korun) je součástí rozsáhlého programu modernizace polské armády. 

Cena jedné střely je zhruba 750 až 800 tisíc amerických dolarů. Součástí kontraktu je ale i potřebná aktualizace softwaru letounů F-16, školení obsluhy a také několik testovacích a výcvikových střel.

 

Je leden 2017

Na polskou leteckou základnu Krzesiny dorazily první americké  rakety s plochou dráhou letu JASSM Extended Range třídy vzduch-země.

 Kontrakt má zatím hodnotu 940 milionů zlotých (asi 230 milionů dolarů). Jenomže dle veřejných zdrojů na to Polsko nemá peníze. A současně dle veřejných zdrojů to platit USA nebudou. Jenomže taková rovnice přece nemá řešení.

Co kdyby nám" Rada Vzájemné Pomoci při NATO" nalila čistého vína?

 

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • lubajs

  Co si o Polácích myslet? Ve volbách vykopali od koryt probruselskou sluníčkovou vládu, která je okrádala, zmítala se neustále v korupčních aférách a ještě jim chtěla do země nasadit islámskou nákazu a předat správu Polska do Bruselu. Teď sice mají vládu, která je čistě pronárodní, odmítá islámskou imigraci, bruselský diktát, zdanila speciální daní velké zahraniční korporace a banky, zavedla štědré příspěvky rodinám s dětmi, zkrouhla dotace neziskovkám atd, jenže noví vládci zase lezou do prdele Američanům, chtějí vojensky táhnout na Rusa a taky by chtěli získat znovu území kolem ukrajinského Lvova, o které Polsko přišlo po druhé světové válce. Ti Pšonci jsou nějací divní.

 • Alois

  V odpovědi na: lubajs

  Rváči, provokatéři a šmelináři. Po staletí.

 • +++

  Kaczynského Polsko je přítelem zbrojovky Lockheed Martin a NATO, jinak jsou proti Berlínu, proti Bruselu, proti ostatním zemím východní a střední Evropy a proti Rusku, ačkoli SSSR je osvobodil od nacistické okupace a vydobyl Polákům území, jaké nikdy v historii neměli, včetně původně českého Horního a Dolního Slezska. To už je asi diagnóza.

 • +++

  Možná rakety zaplatí američtí daňoví poplatníci. Skandální je, že to schválila Obamova vláda (ministr zahraničí Kerry) 28. listopadu 2016, tedy po prezidetských volbách, kdy už by taková rozhodnutí měli ponechat na příští administrativě.
  "The release doesn’t specify which government would pay for the transaction."
  http://defensetech.org/2016/11/28/us-sale-standoff-missiles-poland/