To, že zavládla panika v křesílkách, které si uzurpují "na věčné časy" dnešní vůdci trhu nemusí znamenat, že prezident Trump je nevyzpytatelný. Dokonce "experti" tvrdí, že v ekonomice Trump vůbec neví, co mluví a že globalizace a že trh a že...

 

Vraťme se o 240 let nazpět

A budete překvapeni, že je to již tolik let, co vznikla nepřekonatelná kniha An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations" v českém překladu Pojednání o podstatě a původu bohatství národů a nejvíce známé úslovím o "neviditelné ruce trhu" známé pod názvem "Bohatství národů" .  Ano, je to nejznámější ekonomická kniha Adama Smitha, od které se mnozí začali odvracet po "Černém pátku na americké burze a vzniku "Keinesiánské teorie", aby po děsivém zadlužení na začátku 21. století se opět v zoufalství začali do roku 1776 vracet.

 

Poslouchali jste slova prezidenta Donalda Trumpa pozorně?

On řekl a několikrát opakoval, že nelze již přehlížet, aby USA tratily, zatímco ostatní státy si na jejich úkor plnily kapsy. Že mají s polovinou států deficit Mexikem počínaje a Čínou konče, zatímco americký dělník  úpí na mzdě, za kterou se skoro neuživí.

 

Musím říct, že pro mě osobně je fascinující poslouchat a číst ekonomické experty a zastánce trhu, jak na Trumpa nadávají a zuří. Přitom neřekl, že chce totálně uzavřít hranice a vyhlásit embargo. Ne, on řekl, že zruší všechny smlouvy a nepodepíše nové, pokud nebudou vyvážené.

 

Adam Smith

 

 

A zde je jeho projev, porovnejte si, prosím  (s českými titulky)

A Donald Trump pokorně naslouchá (s českými titulky)

 

Je známo, že nenávist zaslepuje. Co dělá "dezinformační útvar ministra Chovance", že nevkládá další razítko "Dementi - dezinformace"?

 

 

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny