Konečně se dozvídáme, co se dělo v Poldi Kladno a není to hezké čtení. Problém je v tom, že když to psaly malé weby, byly zesměšňovány tím, že píší tak, aby byly populární. Dnes to říká oficiálně soud, ale nikdo se malým webům neomluví. Prý jsou konspirativní.
 
 
Nákup vládní letky za 15 milionů, účast na Rallye Paříž-Dakar za 40 milionů nebo svačiny za korunu. Na druhou stranu nesplácené úvěry a vyvádění státního majetku do účelově založených firem. Od krachu kdysi největších tuzemských hutí letos uplynulo dvacet let a stále nepadl definitivní verdikt nad Vladimírem Stehlíkem, který je do něj dovedl.

Nejhorší hutě v Česku

Stehlík hutě koupil počátkem roku 1994 v nezáviděníhodné situaci, kdy byly zřejmě nejhůře prosperujícími hutěmi v zemi. Za několik málo let od revoluce poklesla v Kladně výroba na necelou pětinu - specializovala se na ocel pro strojírenství, o kterou přestal být rozpadem sovětského bloku téměř zájem, napsal   Marek Pokorný z Aktuálně.cz.

 

Není to však úplná pravda: západ nám navíc nasadil taková cla, že tam nic nešlo vyvézt. Dokonce už za komunistů se nevědělo co s tím. Ale pohádka o bájné Poldi v roce 1989 běží stále dál:

 
 
Zatímco například huť v Kunčicích vydělala za první pololetí roku 1993 celkem 1,2 miliardy korun, Třinecké železárny půl miliardy a Vítkovice 400 milionů, Poldi Ocel naopak 400 milionů prodělala. K tomu již z minulosti dlužila státu i dodavatelům 4,5 miliardy korun. Navíc situace, kdy hutě nuceně stály například kvůli tomu, že věřitelé odpojovali proud či odmítali dodat suroviny, nebyly vůbec výjimečné.

  poldi.jpg

 

Takže součinnost, kdy se vývoz do států bývalého SSSR zhroutil, protože jsme neměli kapitál na profinancování jako Německo, západ nám vývoz zablokoval, se Stehlík choval jako gauner, nebo jako Kožený.

 

 

Stehlík slíbil investovat 11 miliard korun a tvrdil, že z pásů továrny, která v době nákupu zaměstnávala 9 tisíc lidí, budou brzy sjíždět montované domky či jachty. Fraška a lež.

 

A nesplatil ani korunu

Poldi Ocel nesplácela dluhy, ale Stehlík přesto nesmyslně utrácel. "Koupil za 15 milionů letku vládních vozidel," vzpomíná konkurzní správce Poldi Ocel Tomáš Pelikán, kterého soud poslal do firmy v březnu 1997. A Pelikán se pak snažil hutě jak zachránit, tak rozplést, co se tam za Stehlíkovy vlády dělo. V době, kdy fabrika neplatila ani dodavatelům energií, dal podle Pelikána například čtyřicet milionů za účast v Rallye Paříž-Dakar, kde jeden z kamionů řídili jeho synové Marko Stehlík a Vladimír Stehlík mladší.

A jak se posléze ukázalo, z uvedené 1,75 miliardy, které nabídl v privatizaci, navíc Stehlík fakticky nedal ze svého ani korunu. Státu sice zaplatil 150 milionů, ale tyto peníze vzal z účtů samotné Poldi Ocel. Za dalších 850 milionů pak jeho Bohemia Art převzala staré dluhy Poldi. Zbytek už pak nesplatil ani papírově.

 

Nedělal rozdíl mezi svým a firemním

To potvrzuje i Pelikán. "Nerozlišoval, co je jeho a co je firem nebo někoho úplně jiného," říká a poukazuje na případ, kdy hutě neměly materiál na výrobu, protože neplatily za dodávky oceli - a tak použily státní rezervy, které si u nich uložil stát pro případ krize.

Jen perličkou je, že koncem roku 1995 koupil za 22 milionů korun odborářský deník Práce - nedlouho poté, co jeho redaktorům zakázal přístup do hutí s odůvodněním, že o situaci v Poldi lžou. A deník, který posléze i sám řídil, potom rozdával spolu se svačinami za korunu zaměstnancům.

 

A památný průvod od Malostranského náměstí na vládu proti Klausovi, kdy tito zaměstnanci řvali, že za Stehlíka budou bojovat, protože Klaus je okrádá, zatímco si Stehlík utrhuje od úst, popsaly všechny deníky. A i po létech Sobotka v roce 2016 v Partii na Primě vypouští zbaběle tuto špínu od úst, když ho Václav Klaus za přeregulování ekonomiky káral:

Spoustu firem do té doby velmi prosperujících a úspěšných zaniklo. Například Poldi Kladno a další, protože byly prostě vytunelovány či "nechtěně" zlikvidovány. Klaus by tak měl lidově řečeno držet "hubu a krok" „Není totiž tím, kdo by mohl dávat rady. Dobře si pamatuju, jak to tady za něj vypadalo, napsal později na facebook. 

Ano, takto se vytvářela špinavá demagogie, než lidem se Sobotkou došla trpělivost a ve volbách ČSSD odměnili.

 

Perličkou je, že když Václav Klaus tehdy odmítl dotace pro Poldi, byl skupinou lidí, kterou dnes nazýváme kavárnou a sluníčky sprostě urážen a napadán. Otázkou však je: zajímá něho dnes ještě pravda, když je zábavnější na někoho kydat špínu? A přesně takto se chovají Kalouskové, Gabalové, Sobotkové, prostě každým coulem demokrati evropských hodnot, co milují Svaz evropských socialistických republik a nikdy jinak. A kdo ho nemiluje, je konspirátor, ruská veš, a Putinův agent. 
 
Přitom je nenapadne, že začínají být s těmito kecy lidem napříč Evropou pro smích s stále více je všude tlak, aby zmizeli do věčných politických lovišť. Vedle v Německu Merkelová už to vidí také: lhát se nemá a lež má krátké nohy!
 
 
Původní článek - celá fakta - dnes soudem potvrzená