Možná neuškodí podívat se trochu do historie, když bylo Rusko po Jelcinovi bankrot, jak někteří nadšeně horovali pro vstup do EU, když jsem tenkrát varovně zvedal prst a tupé děti jako Jakub Janda nás nazvaly dezinformačním elementem.

Kruh se uzavírá - analýza z roku 2002

Petr Pokorný
Petr Pokorný

Nic nového - nejvyšší deficit za svojí historii
Dvě století byl v USA nejtvrdší kapitalismus a díky němu se na velmi dlouhou dobu usadily na špici pelotonu. Není třeba příliš hloubkové studie, aby byly vidět změny, které nastávají.

Západní Evropa byla na výši velmi dlouhou dobu (v období před USA). Za toto období se stále více přibližovala modelu, který nastolil Sovětský svaz po říjnové revoluci. Ten přeskočil etapu kapitalismu, samozřejmě jako velmoc ztroskotal, a proto svět začal "kulhat". Teprve teď nastává období, kdy začne opravdová konkurence velmocí. Západní Evropa odpadla první, kdy různé systémy přerozdělování zničily přirozený chod konkurence a začaly stagnovat. Stále více se do popředí začal dostávat ryzí, kapitalistický systém, co nejvíce liberální, který představovala v 19. a 20. století Amerika, v převážné míře USA. Dokázala nejen převzít peloton ekonomický, ale i absorbovat velkou část zboží, které se ve světě vyrábělo. Jenomže období kolem roku 2000 začíná být zlomové. To, co představoval východní blok, tzn. deficity (i když skryté) se hlavně v bývalém SSSR snižují, splácejí se dluhy a přecházejí do ofenzivy. Západní blok se stále více omotává pavoučí sítí přerozdělovačů a dostává se do jejich pasti. Přerozdělování požírá obrovské množství lidského potencionálu.

A teď nastupuje Rusko. Čím? Razantně se snižuje míra přerozdělování, nastává dravý kapitalismus 19. století. Omezuje se velký rozptyl daňové soustavy, splácí se dluhy a spolu se stabilním politickým prostředím se začíná zvedat rating pro ekonomickou stabilitu. Prostě relativně vzniká nejliberálnější světové prostředí.

Historie se opakuje.

 

KRUH SE UZAVÍRÁ  

 

Dnes již to není Amerika tvrdého liberalismu, ale i tam se stále více přerozděluje. Kvóty mezistátní, kvóty meziměstské, snížené daně po opuštění výrobku města atd. atd., toto vše začíná Spojené státy degradovat. Nesystémové finanční odměny, korupce státních úředníků, obrovské finanční podvody - přesně takto se kamuflovalo v bývalém RVHP. Dnešní nejvyšší deficit v historii USA znamená, že žijí na obrovský dluh, stejně jako tehdy SSSR. (I když je samozřejmě jiná výchozí základna.) Splácení bude stát nesmírné úsilí a přes velký optimismus není jasné, zda se to podaří. Sice rekordně nízká hodnota US dolaru velmi napomáhá vývozu a tvrdě tlačí na EU, ta panikaří a razantně nastavuje ochranářská cla, ale Čína si nerušeně drží podvázaný kurz a USA jsou nucené ustupovat, i když je jim slibováno každý rok, že už už se kurz změní. A obrovské dluhy USA v této výši vytvářejí obrovské úroky, které se musí v ekonomice vrátit.

Kruh se uzavírá: na těchto podkladech vychází naprosto jasná vize. Budoucnost západní Evropy je velice nejistá. Ořezávání sociálních výhod, propouštění těch, kteří organizovali a posléze spravovali a následně vydírali "systematizovaným systémem" i jejich tvrdé reakce budou stát obrovské úsilí a obrovské finanční ztráty. A ne vždy úspěšně, protože ti, co si z toho udělali zlatý důl, nejsou hlupáci a využijí všech právních i protiprávních prostředků, aby je nikdo nedostal od lizu. Amerika v následném období bude procházet stejnou katarzí, i když na jiném podkladě. Tam je přece jenom liberálnější prostředí, takže se očisťovací proces koná a hlavně bude konat pro příštích 15 let samovolně na trhu bez akce čistých rukou.

Do toho dále spadá hodnocení - rating - který odráží ceny úvěrů. Rusku se zvedá a tím se mu pozvolna ceny zlevňují. Naopak na příkladu nejlidnatějšího státu USA Kalifornie je vidět ten rozdíl. Celá léta měl nejvyšší rating, takže úvěry získával docela lehce a hlavně levně. Teď již spadá do nižší kategorie a na splátkách to bude znát. Menší investice, více nezaměstnanosti, nespokojení voliči a přesto, že tam vyhrál volby známý herec, těžko se mu reformy budou dařit. Pravdou ale je, že americký systém, kdy vítěz může dělat rázná opatření, je daleko výhodnější, než nesmyslné evropské koalice s jejich nepřetržitými hádkami i několik dní po volbách.

Dluhy jsou past, přestože teorie J.M.Keynese zní velmi vábivě. Když je totiž stát v krizi a všichni mají podniky podinvestovány, nikoho v době konjunktury nezajímá, zda stát poctivě splácí své dluhy. Politici vždy v zájmu dalšího zvolení  zkoušejí dluhy oddálit. Prostě je to past, a kdo do ní zabředne, padá do propasti. Viz Argentina, v lepším případě se potácí mezi stávkami, demonstracemi a nestabilitou. Takové prostředí opět zdražuje úvěry, odcházejí investoři a tak dokola. Prostě bohatí si zvyknou na blahobyt a už se jim v době poklesu nechce utahovat pomyslný opasek. Tato část společnosti se snaží za pomoci justice udržet svá privilegia, a dopady jsou hlavně vedeny proti chudé části, která se nejenom takto chovat neumí, ale hlavně na to nemá finanční prostředky. Takže jí nezbývá, než se zapojit v dav a tlakem generálních stávek se snaží přinutit bohaté k omezení. Kruh se uzavírá. Bohatí zbankrotují, zůstanou chudí a chudí...Všichni jsou na tom stejně. A nezbývá nic jiného, než začít od začátku. Tvrdý kapitalismus a dál už to známe.

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Jiří

  V Rusku je všechno cajk...
  https://www.youtube.com/watch?v=ixaR_IyVLfU

 • *

  V odpovědi na: Jiří

  Ne ne, v Rusku je kapitalismus a kleptooligarchové. Proč by se měly ruské ženy dřít na zloděje Děripasku v hliníkárně RUSAL, kterou ukradl Rusku?? Děripaska - obdoba Babiše, Koženého, Bakaly.
  https://archiv.ihned.cz/c1-20427870-oleg-deripaska-pan-hliniku-a-pritel-kremlu

 • Neverte tomu.

  V odpovědi na: Jiří

  Volezapojse je rusofobni fakovy kanal, financovany americkymi zidaky. Neukazuje moderni US spitaly, ktere jsou prazdne, protoze normalni obcane si je nemohou dovolit a stoji ve fronte na jidlo aby prezili. Rusko se alespon o sve lidi stara a podporuje je i za pandemie. Americani, ti pracujici uz ryjou hubou v zemi. Vsechno tam jde do rite. Kdo ty lidi nakrmi?

 • *

  USA v plamenech je Sorosova neoliberální předvolební kampaň, stejně nevyhraješ!
  Vanessa Jamesová & Morgan Cipres & Michael Jackson (Beat It & Black Or White)
  https://www.youtube.com/watch?v=XZpF5GN7_5M

 • Neverte tomu.

  V odpovědi na: *

  Biden bude az o volbach odepsany a obzalovan kvuli korupci, mj. na Ukrajine. Trump ma esa v rukavu a Demokrati nemaji alternativu.

 • Ta katarze bude v USA bolestivejsi jak v CCCP

  Preformatovani je mozne jenom po nastoleni velike krize. Diky dolaru jako svetovemu platidlu pumpuji Amici 40 - 60 miliard do obehu kazdy mesic, aniz by to bylo znat na kurzu k druhym menam. Pochopitelne, ECB dela totez s Eurem. Vsichni kejvaji, ze je to tak dobre, na potapejicim se Titaniku hraje orchestr dal jakoby nic.
  Momentalne vzplanul boj mezi Trumpem a Merkelovou. Ta chce s Cinou a Trump uz hleda koalici proti Cine. Rusko prihlizi jak to dobre jede. Kdo nakrmi lidi, kde vezmou USA penize na importovane energie, kdyz nikdo nechce dolar?
  Rusko ma jedinou vyhodu, ze je v realite a diky sankcim se stara o sebe. Statni prevrat odvratilo a cistku pripravuje.

 • Zdivočelá buržoazie rozeštvává USA

  Dnešní projev Rachel Meghan Markleové k maturantkám soukromé dívčí římsko-katolické školy Immaculate Heart High School v Los Angeles, kde maturovala v roce 1999:
  "Co se děje v naší zemi, v našem státě a v našem městě je naprosto devastující. Nebyla jsem si jistá, co vám mám říct. Chtěla jsem říct něco správného a byla jsem z toho opravdu nervózní, že to pokazím. Ale uvědomila jsem si, že horší než říct něco špatně, je neříct nic, protože na životě George Floyda záleží, stejně jako na životech Breona Taylora, Philanda Castileho i Tamira Rice a mnoha dalších známých i neznámých."
  "Nyní se stanete součástí přestavby (rebuilding) a já vím, že někdy lidé říkají: „Kolikrát je třeba znovu přestavovat?“ No, víte, budeme přestavovat a přestavovat a přestavovat, dokud nebude znovu postaveno. Protože když je základ zlomen, tak jsme i my. (Well you know, we’re going to rebuild and rebuild and rebuild until it is rebuilt. Because when the foundation is broken, so are we.)
  "Budete vést s láskou, se soucitem, budete používat svůj hlas. Budete používat svůj hlas silnějším způsobem, než jste kdy dokázali, protože většině z vás je 18 let nebo vám bude 18 let, takže budete mít volební právo. Budete mít empatii pro ty, kteří nevidí svět stejným pohledem jako vy, protože s tak rozmanitým a živým a svobodomyslným, jak znám, je učení na Neposkvrněném srdci (Immaculate Heart), a já vím, že víte, že na černých životech záleží (Black lives matter)."
  https://www.townandcountrymag.com/society/tradition/a32766056/meghan-markle-george-floyd-graduation-speech-video/
  Početní a schopní bodyguardi Rachel Meghan Markleové a Harryho před zločinem v Los Angeles: bývalý bezpečnostní šéf prezidenta Ronalda Reagana Gavin de Becker a jeho tým, cena: £7,000 denně, tedy £2.5 million ročně. Není známo, kdo zaplatí účet za ochranku, údajně sami Harry a Meghan.
  https://www.dailymail.co.uk/femail/article-8383375/Prince-Harry-understand-new-list-bodyguards-protocol-thanks-royal-upbringing.html
  George Floyd: kriminálník, narkoman, pozitivní na koronavirus a drogy, v minulosti 5 let ve vězení za ozbrojené vloupání do domu v Houstonu v roce 2007, kde přítomné oběti, ženě, mířil pistolí na břicho a hledal peníze a drogy.
  https://www.lidovky.cz/svet/vysledky-pitvy-george-floyda-ukazaly-ze-mel-koronavirus-v-tele-mel-take-synteticky-opioid-fentanyl.A200604_081005_ln_zahranici_ele

  Šokující pokrytectví, Harry a Meghan, Black lives matter s ochrankou za miliony liber...
  Soros se také kdysi chlubil, jak společně s Karlem Schwarzenbergem přijeli v prosinci 1989 do Prahy, promluvili s Čalfou a najednou místo 4 prezidentských kandidátů (Adamec, Dubček, Havel, Císař) zůstal jen jeden, Havel, a Soros řekl Havlovi, že ho komunistický parlament zvolí prezidentem ČSSR. A Schwarzenberg se stal Havlovým kancléřem.
  Dnes to vypadá, že Soros pomohl formulovat i projev Markleové, na alternativě se už dřív mluvilo o přestavbě USA jako přestavbě SSSR, že?
  Napadlo by vás dřív, že v roce 2020 budeme řešit rasové nepokoje v USA? To je šílené, zdivočelá buržoazie štve proti sobě Black & White, podporuje černý rasizmus a černé rasisty jako Rachel Meghan Markleová, jen aby se Američané nesjednotili jako v minulosti a nedonutili buržoazii zaplatit daně a státní dluh. Např. federální daň z příjmu fyzických osob v USA (federal individual income tax IIT) v letech 1952 až 1963 měla nejvyšší sazbu 91 %, pak prezident Kennedy snížil progresi, snížil horní sazbu na 77 %. George Soros se stal americkým občanem v roce 1961.
  Historie daní v USA:
  https://eml.berkeley.edu/~saez/course/Labortaxes/taxableincome/taxableincome_attach.pdf

 • ...

  V odpovědi na: Zdivočelá buržoazie rozeštvává USA

  V roce 2020 je nejvyšší sazba federální daně z příjmu jen 37 %... Poloviční, oproti 60. letům. Pak se nedivme, jaký je stav veřejných financí v Americe.
  https://www.nerdwallet.com/blog/taxes/federal-income-tax-brackets/

 • Kdo je George Soros? Insider trader

  V roce 1993 řekl George Soros americkému novináři: "Klidně napište, že to, co bylo kdysi sovětskou říší, se nyní stalo Sorosovou říší." Tato děsivá slova se naplnila, s výjimkou Ruska. Soros trpí mesiášským syndromem. Řekl: "Považuji se za největšího génia a mesiáše." Spekulant Soros se považuje za mesiáše, za finančního a filantropického mesiáše, za filozofa. Je fascinován možností vládnout světu pomocí peněz. Jeho machinace a útoky na peněžním trhu jsou provázané s jeho neziskovkami. Jím placení neziskovčíci uvrhávají do neštěstí celé oblasti a génius zla Soros na tom vydělává, v aktuální době na zadlužování Evropské unie a rasových nepokojích v USA. Více Michal o Sorosovi na:
  MaP 459 Söros a Brusel se bojí, že se Češi, Maďaři a Poláci vzbouří a přestanou jim platit miliardy! 2. 6. 2020
  https://www.youtube.com/watch?v=s7bB-K-yV2o
  Jak Soros pomohl Havlovi k prezidentovi a upravoval mu projevy
  https://www.youtube.com/watch?v=yaB7m8CoF-Y

 • Živý George Floyd na svém vlastním pohřbu!

  Haha, živý George Floyd na pohřbu, hraje "člena své rodiny", má na sobě černou mikinu s kapucí, nápisem RIP a roušku:
  Foto
  https://pbs.twimg.com/media/EZZb3PrWoAEMR3v?format=jpg
  https://pbs.twimg.com/media/EaCKMSCWsAAQMIr?format=jpg
  Zdroj
  http://orgo-net.blogspot.com/2020/06/covid-uz-se-vycerpal-tak-nasadime.html#more
  Hey George, we didn't buy it. You can take the shades off now. By the way, how did you get the hoodie? From Ebay? Overnight delivery? cool.
  https://twitter.com/striderraven1/status/1267302113182441475
  Hey he's still alive!
  https://twitter.com/steve_sikora/status/1270167040578539523/photo/1