To včerejší společné prohlášení čtyř nejvyšších státních představitelů ČR, kteří se fakticky omluvili za skutečnost, že se s dalajlámou sešli dva lidovečtí ministři, mě dost nemile překvapilo.
 

Chápu tu chvályhodnou snahu o rozšiřování ekonomických vztahů s Čínou, rozumím i faktu, že čínští politici jsou alergičtí na dalajlámu, že je riskantní Čínu zbytečně provokovat.

A i když jsem přesvědčený, že lidovečtí ministři tím setkáním s dalajlámovu především exhibovali, zviditelňovali se, nikdo jim tohle právo nemůže upírat. Vydávat kvůli tomu speciální prohlášení nejvyšších státních představitelů na mne proto působí značně servilně, lokajsky.

V tomhle jsem tedy nebyl v zásadním rozporu s účastníky včerejší diskuse Událostí a komentářů ČT, a přesto mi tahle besídky připadla docela komická.

Minimálně proto, že pod tím diskutovaným – diskutabilním prohlášení nejvyšších státních představitelů je podepsán prezident, premiér, předsedové Sněmovny a Senát - ale kritika směřoval takřka výhradně jenom na Zemana, o ostatních podepsaných prakticky nepadla ani zmínka, přestože to nejsou žádná ořezávátka.

 

Tohle nepřehlédnutelné, už letité válčení redaktorů České televize s prezidentem, mi už fakticky přijde ordinérní...

 

 

Zveřejněno se souhlasem autora

Josef Havránek

josefhavranek.blog.idnes.cz