Nejvíce si oproti loňskému dubnu polepšily obchody s oděvy a obuví, kterým tržby stouply o 80 procent. Nejvíce vzrostl prodej oděvů a obuvi, který loni v dubnu výrazně klesl," sdělila ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Úžasná zpráva.

 

V dubnu 2020 se tak meziročně tržby v maloobchodě propadly téměř o desetinu podle neočištěných údajů ČSÚ. Letos v dubnu tržby bez očištění naopak stouply meziročně o 7,5 procenta.

Kromě obchodů s oblečením a obuví výrazně v dubnu stouply oproti loňsku tržby prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením, a to o 30,6 procenta. Tržby obchodů s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 20,7 procenta, obchodů s kosmetickým a toaletním zbožím o 18,8 procenta a obchodů s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 11,2 procenta. Tržby prodejen s výrobky pro domácnost se zvýšily o 1,4 procenta. Internetové obchody zaznamenaly celkově meziroční růst tržeb o 14,2 procenta.

Prostě se prý stal zázrak.

Meziměsíčně se maloobchodní tržby při očištění o sezonní vlivy zvýšily o 0,7 procenta. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 2,8 procenta a za pohonné hmoty o 1,7 procenta. Naopak tržby za potraviny klesly o 2,4 procenta. Očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply meziměsíčně o dvě procenta.

 

Co je na tom "blbého"? Porovnávat data s minulým rokem a dělat z toho závěry je absurdní. Zda se máme lépe, museli bychom porovnat data dnes a před dvěma léty, kdy vše bylo otevřeno jako dnes. Takže tyto statistiky jsou sice statistiky, ale vypovídající zpráva je tak akorát na spláchnutí do wc. A paní komedie Schillerová si ten žvást může schovat pro negramotné.

 

Jenom další hláška odjinud, více se podobající pravdě - jak se dá vykládat stejné číslo z jiného úhlu:

Obchody ohlásily meziroční nárůst tržeb o 7,4 procenta, a to je důvod pro to, aby analytici hovořili o „mírném zklamání“. Zvýšení je příliš malé, aby srovnalo výpadek z loňského dubna, období nejtvrdšího lockdownu, ve kterém se maloobchod podle Českého statistického úřadu propadl bezmála o deset procent. Lidé začali doplňovat zboží z nepotravinářských obchodů, které byly několik měsíců zavřeny. Návštěvy nákupních center přesto nepřekonaly pragmatickou rovinu pokrytí běžné spotřeby. Proto se například nákupy potravin snížily dokonce pod úroveň minulého roku.

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • *

  Jezdit autem po německých supermarketech LIDL a KAUFLAND je trapné, stejně tam prodávají akorát přepékaný starý chleba a separátové salámy z ukradených státních podniků kmotra Babiše, fuj!

 • ČERSTVÝ SALÁTEK, ŘEDKVIČKY, PEČIVO ZE SVĚTA BEDÝNEK

  SVĚT BEDÝNEK od malých českých zemědělců až domů!
  Saláty
  https://www.svetbedynek.cz/category/salaty-bylinky-a-houby
  Párky od Františka Kšány
  https://www.svetbedynek.cz/category/maso-ryby
  Mléko z Krhanice a Biovavřinec
  https://www.svetbedynek.cz/category/mleko-smetana-a-mlecne-napoje

Nejčtenější články za poslední měsíc