Pane guvernére Rusnoku, Tůmo, nezažili jste kuponovou privatizaci? Proč se nemění skoro cena koruny - zatím?  Lze najít logickou odpověď se selským rozumem? Snadno...

 

Mnozí zažili kuponovou privatizaci a to je ten "zázrak"

Samozřejmě lidé obeznámení s kuponovou privatizací budou vědět, co tenkrát měl pochopit každý "DIK". Proč nekolísá cena koruny dramaticky není vůbec ničím z toho, co nám většinou předkládají, ale je založena na skutečném systému převisů a spekulací. Neboli přesně na tom, proč se lidé v kuponové privatizaci nadšeně vrhli na nejznámější tituly jako třeba banky či pivovary a pak žasli, že se z nich nestali milionáři a obviňovali lidi kolem Klause, že měli přesnější informace. Kdeže, právě ti "erudovaní" měli často nejméně. Proč? Protože nechápali trh a jeho zákonitosti. Školy je to prostě nenaučily "selsky" myslet, informace o nominální ceně byly k ničemu, zatímco lidé se selským rozumem vydělali nejvíc.

 

V čem byl problém?

Prostě mnoho lidí se vrhlo třeba na banku. Jenomže byl tak obrovský převis, že bylo druhé a další kolo, cena se zvyšovala, bylo méně akcií, dokud to většinu neodradilo, nebo nakonec získali 1-3 akcie. Kvalitní, ale milionáři, ani statisícoví boháči nebyli. Pak někteří šli po méně kvalitních, získali v nominální hodnotě stovky akcií, ale na burze měly hodnotu koruny, či dvou. Dokonce někdy nula. A to byly dvě nejrozzuřenější skupiny. Dodnes tvrdí, že je Klaus a Ježek okradli.

 

A pak tady byla třetí skupina, která na to šla od lesa.

Když jsem viděl tipy, tak každý v prvním kole myslel, že zbohatne na Telekomu. Hádal jsem se i s odborníky, že je to hloupost, oni mi říkali, že hloupý jsem já. (Tenkrát ještě mobily nebyly a Telekom měl výsadní, bohaté postavení.) Tak jsem přátelům radil, aby nekupovali Telekom, ale služby pro něj, protože je nikdo nebude žádat a hned po spuštění jejich akcie vylétnou. A tím byly akcie TMP Telecom v relativně malé nominální hodnotě, bez nichž se však Telekom neobešel.  Lze možná i dnes zjistit, co se po privatizaci stalo s jejich cenou. Následně se dalo dokupovat či prodávat v automatickém RM-Systému. A jak to souvisí s intervencí ČNB? Velice přímo, princip je stejný.

 

(I zde je vidět např. Česká spořitelna - cena až 12 000 a prodej stále nula.)

Výsledky jednotlivých kol

 

Pokud jste totiž chtěli (i dnes) koupit či prodat akcie, zadali jste nejvyšší a nejnižší prodejní cenu. Když se to vychýlilo moc, nic jste nekoupili, či neprodali, dokud se cena prodávajícího a kupujícího nepotkala. A totéž je dnes u nás po intervencích ČNB. Prostě i když spekulanti nakoupili mnoho korun a čekali na báječné zisky, toto naší měnu do extrémních výkyvů nepustilo. Z jednoduchého důvodu, že spekulantů bylo příliš mnoho a drží se vzájemně v šachu.

Ve Švýcarsku však byla situace jiná. Tam neřekli vůbec nic, takže blokované ceny byly minimální a než se každý vzpamatoval, cena švýcarského franku prudce posílila a svět vyděsila. Švýcarský frank po překvapivém rozhodnutí centrální banky posílil vůči euru o téměř 30 procent. Euro k dolaru naopak v reakci oslabilo na 11leté minimum. Zda to byl záměr, těžko říct, popisuji zde jenom logiku rozdílu mezi ukončením intervencí u nás a Švýcarska a nakonec musela sama švýcarská banka vložit limity, než se situace uklidnila, zatímco u nás to dělají přirozenou cestou spekulanti. Kam se posune v příštích dnech koruna neví nikdo z nás, ale je naprosto jasné, že se budeme příští měsíce prudce přibližovat mzdám v eurozóně a to je ten okamžik, kdy přestanou vynášet profese bez přidané hodnoty, ale naopak kvalitní firmy s novými technologiemi. Takže na trhu začne být přebytek převozníků - řidičů kamionů a začne se zvyšovat nezaměstnanost.

 

Osobně si troufám odhadnout, že za rok, pokud opět nezasáhne ČNB, bude měna až o tři koruny silnější, nebo se tam bude blížit. Kdybychom měli euro, toto by udělat nešlo, a byli bychom navždy vazaly nejsilnější měny. Je to vidět na Evropě, kdy se jejich pozice nemění a ti nejslabší ještě slábnou na úkor nejsilnější, která na nich parazituje a ještě posiluje - Německo.

Tím, že budeme měnit kurz, už na nás Německo parazitovat nebude, a my budeme vůči Německu posilovat! A Slovákům se začneme rychle vzdalovat. Ti už se vazaly stali.

 

Není to tak složité, jak se z prvního pohledu zdá. Samozřejmě jako každá profese je těžké dělat lépe spekulace než druhý, ale zde je popsán pouze princip pro pochopení.

 

Jeden z názorů zde:

KOMENTÁŘ: Konec intervencí aneb Nehledejme šokující, kde není

(Ilustrační snímek)

vydáno včera

 

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Nahraj předchozí komentáře
 • Černohorská

  V odpovědi na: jirizkolina

  Vážený muži, asi jste žil na Marsu. My měli plné banky peněz a nikdo nechtěl utrácet. Firmy měli našetříno, lidé měli našetříno a každý čekal, zda se to ze západu nepřesune k nám. V naší bance jsme to mohli přehazovat lopatou. Proč se k tomu vyjadřujete, když tomu nejen vůbec nerozumíte, ale popisujete stav, který není z České republiky, respektive neznáte stav naší banky, či bank? Tenkrát i my jsme lidem říkali a dělali inzeráty, aby utráceli, ale klima ze západu budilo u lidí hrůzu. A o Německu také nevíte vůbec nic. Že vy jste jenom takový upovídaný turista na internetu?

 • Dufek

  V odpovědi na: jirizkolina

  Zároveň zazněl na jednání rady názor, že skokovému posílení kurzu bude bránit zjevná „překoupenost“ trhu s korunou. Koruna se ve čtvrtek dopoledne obchoduje za 26,72 Kč/EUR.

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/intervence-koruna-cnb-0um-/ekonomika.aspx?c=A170413_111059_ekonomika_jj#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main
  Takže ČNB potvrzuje to, co autor výše popsal.

 • *

  Ocituji: "Většina »kupónových« podniků byla privatizována smíšeně, tj. menší část podniku šla na kupóny a větší část si podržel v rukou stát a prodával je standardními metodami. Z privatizovaného majetku v účetní hodnotě 780 mld. Kč připadlo zhruba 333 mld. Kč na kupóny."
  Pokud považujete přímý prodej předem vybranému zájemci za standardní metodu...
  Ještě jednou zopakuji: VŽDY JEN MINORITNÍ ČÁST AKCIÍ PODNIKU šla do kupónové privatizace, ale MAJORITY V PODNICÍCH si vždy ponechali Židozloději Klaus, Ježek, Skalický a za směšné ceny je "prodávali" většinou svým pochybným židovským kumpánům typu Stehlík, Junek nebo ředitelům a náměstkům těchto státních podniků, které do funkcí dosadilo Havlovo a Klausovo Občanské fórum. Podniky buď vytunelovali, zadlužili nebo za pár let střelili zahraničnímu majiteli např:
  "Leoš Novotný se narodil 23. září 1961. Po studiu na gymnáziu a absolvování Vysoké školy chemicko-technologické – Fakulty potravinářské biochemie v Praze v roce 1984 – nastoupil v roce 1986 do Slováckých konzerváren v Uherském Hradišti. Ve Slováckých konzervárnách nejdříve pracoval na pozici vedoucího útvaru řízení jakosti, poté vedoucího výroby a v roce 1990 se stal ředitelem závodu Babice. Po zprivatizování závodu v roce 1991, metodou Prodej předem určenému zájemci, přejmenoval Slovácké konzervárny Babice na společnost HAMÉ. V roce 2008 prodal Ing. Leoš Novotný firmu HAMÉ islandskému investičnímu fondu Nordic Partners."

 • jirizkolina

  V odpovědi na: Černohorská

  Jestli ležely někomu peníze na účtu, tak to ještě neznamená, že byly peníze v oběhu v ekonomice.

  Podívejte se na data vývoje položky "domácí spotřeba" nebo na položku "investice hrubého fixního kapitálu" a hned uvidíte, jak bylo dostek likvidity v oběhu. :)

  Jestliže Bárta byl schopen kompletně zastavit výstavbu dálnic, tak jenom tam se zastavily oběhy stovek miliard.

  Nečerpaly se dotace z EU, lidem se snižovaly výplaty, rostl počet nezaměstnaných, v lednu 2014 jich bylo 630 000 a stát krvácel na dávkách.

  Takže ještě jednou, peníze na účtech a peníze, které se točí v ekonomické aktivitě nejsou jedno a totéž.

  Evidentně nechápete co znamená výraz "LIKVIDITA". Likvidita jsou peníze, které můžete utratit -likvidovat, ale jestliže vás vnější okolnosti tlačí k tomu, že raději neutrácíte, protože především nemáte co, propouštíte zaměstnance, nestaví se, nečerpají se dotace, tak se pohyb v ekonomice zpomaluje a příčinou je "nedostatek likvidity".

 • jirizkolina

  V odpovědi na: Dufek

  V rozhovoru pro Idnes Jiří Rusnok potvrzuje přesně to, co já jsem napsal.

  Po Kalouskově "home made" krizi, uměle posílená koruna a nedostatek likvidity na trhu.

  Skvělý rozhovor.

  Ukazuje na bláboly Václava Klause, který blábolí o tom, že prý slabší koruna bránila investicím, nebo bláboly Zemana, že prý firmy lenošily na polštáři.

  Pro žádná taková tvrzení nejsou data.

  Depreciace do 5% nemůže mít vliv na strukturální změny ekonomiky.

  I zde na tomto webu se vyskytly stejné bláznivé nápady, zřejmě opsané od výše zmíněných pánů rádoby ekonomů.

  Rusnok vše vysvětluje jasně a zřetelně: http://ekonomika.idnes.cz/rozstrel-jiri-rusnok-intervence-cnb-koruna-euro-prace-p11-/ekonomika.aspx?c=A170410_113654_ekonomika_rts#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main

 • jirizkolina

  V odpovědi na: *

  Je to přesně jak to píšete.

  Za všechny lumpárny v ČR můžou přesně ti týpci o kterých se zmiňujete. Nejvíce však Václav Klaus.

  Klaus se sám usvědčil, že je ekonomický megapodvodník. Pokud Klaus tvrdí, že 5% oslabení koruny vede ke zpomalení investic do technologií, tak co musel způsobit jeho krok, že v roce 1991 oslabil korunu o 250% a to ještě v době, kdy měla ČR zápornou obchodní bilanci? To byl pro ekonomiku ČR doslova šok.
  Z toho šoku se už nikdy nevzpamatujeme.

 • Ten, co to cáluje

  V odpovědi na: jirizkolina

  Vy jste hlupák. Víte, že to to tady vedli komunisti a že jsme se nemuseli vůbec zadlužit? Proč píšete o něčem, čemu vůbec nerozumíte ? Vy stále propagujete komunistickou státem řízenou ekonomiku. Probuďte sel

 • jirizkolina

  Ta ČNB má ale štěstí co? Ještě že se zapojilo velké množství spekulantů a drží se vzájemně pod krkem, jinak by ČNB prodělala majlant. :)

  Takhle je to super a penízky jsou hezky v suchu. A možná ještě kačka oslabí a ČNB se ještě víc nabalíkuje. :)

  Spekulanti chtěli banku odrbat a teď ostrouhají a dobře jim tak. :)

 • novota

  Socan bande a top bande ....ojeb na občany...
  najděte si sněmovní tisk č. 1019 část 1/4 - návrh novely zákona od socanů a top. Chtějí jím vrátit situaci do roku 2015, kdy sociopati z ods a top a gazdík umožnili zahraničním pojišťovnám total ždímat české občany přes nezaplacené povinné ručení. Tento návrh to chce vrátit - namísto běžného postupu za nezaplacené pov. ručení - vyřazení z registru, pokuta atd., prostě běžný postup,opět chtějí, aby pojišťovny mohly inkasovat od občana částku =násobek jimi stanovené částky za auto krát počet dní s nezaplacením pojistným plus nehorázné náklady na "vymáhání"Socani a top se dohodli na doporučení kanceláře pojistitelů, že maximální částka, kterou smí z občana vyždímat, je 300 000 neboť "je to částka, kterou lze vymoci a zároveň není socálně likvidační" (si dělaj pr..el, ne?). Tyto zlodějsky ždímané peníze z lidí nazývají v zákoně "příspěvek" od občanů. **Zdůvodnění zákona je komické - prý pojišťovny nyní více platí:)) Stačí se podívat na zisky zahraničních pojišťoven u nás. A není to poprvé, co se socani angažují za zisky pojišťoven na úkor českých občanů - už to bylo se Šinclem, který kvůli tomu měl konflikt s Babišem. ** Na tuto novelu je položen i dotaz Votavovi z čssd zde na jeho profilu, protože on je předkladatel - s Gazdíkem, Laudátem, Dolejšem...

 • novota

  Lihový dům nám zajistíněmeckou minimální mzdu.....povinně sledováno v pátek v hybernské.... http://aeronet.cz/news/sobotka-se-rozjel-zvedneme-minimalni-mzdu-v-cr-na-12-te-prumerne-v-nemecku-uz-28-let-pracuji-cesi-na-nemecky-zazrak-za-par-slupek-a-berou-v-prumeru-tretinovou-nemeckou-mzdu-bude-lip/

Nejčtenější články za poslední měsíc