San Francisko - Ruiny po zemětřesení v sousedství Post a Grant Avenue.(Wikipedie)

 

Kalifornie, San Francisko, Sacramento: tektonická čára vyvolává zděšení, protože nikdo neví, co se stane příští dny.

 

Nejdříve fakta: Výrazný nárůst seismické aktivity ve státě Oklahoma (USA) za období od roku 2014 do poloviny 2015, vyvolává vážné obavy klimatologů. S každým dalším dnem se zvyšuje četnost a rozsah otřesů. Jaký je pravý důvod aktivace seismických jevů v tomto regionu planety? Pokud budeme věřit současným tektonickým mapám, tak se tato oblast nachází v samém středu Severoamerické litosférické desky. Podle všech přijatých zákonů by se zde takové jevy neměly vůbec vyskytovat, ovšem oni probíhají, přičemž stále s větší intenzitou.

Zemětřesení v San Franciscu v roce 1906  postihlo v 13:12:21 UTC (05:12:21 místního času) ve středu 18. dubna 1906 oblast Sanfranciského zálivu. Hypocentrum otřesu s magnitudou 7,1 - 9,3 se nacházelo západně od průlivu Zlatá brána (pravděpodobně na souřadnicích 37.75º s. š., 122.55º z. d.) v hloubce 8 km (±5 km).

 

24.srpna 2014

 

 

V Kalifornii po 6,1 zemětřesení zasáhlo oblast 24. srpna 2014. Více než 80 lidí bylo zraněno poté, co zemětřesení způsobilo požáry, významně poškodilo silnice, konstrukce mostů, vodovody  a nastaly výpadky proudu v celém regionu.

Obrázek poškozené vozovky po zemětřesení. (Foto: Josh Edelson / AFP / Getty Images)

 

 

Tektonická čára Kalifornie

 

 

Geolog Lienkaemper žádá americkou vládu, aby zajistila záchranářské práce. Oblast San Andreas leží na linii čtyř segmentů, které  oddělují Kalifornii od severní Ameriky rychlostí dvou palců za rok. A pokud se příští dny otřesy znásobí, může to být dramatický masakr, jaký svět dlouho nezažil.

 

Animace simulující podzemní pohyb při velikosti zemětřesení 8 stupňů Richterovy stupnice  na zlomu San Andreas, ukazující zem třesoucí se po celé jižní Kalifornii po dobu delší než 75 sekund a ukazuje prasknutí poblíž Parkfield. Ventura, Los Angeles a San Bernardino - oblasti otřesů díky dozvuku v rámci svých podkladových měkkých sedimentárních pánví.

 

 

Odborníci přitom očekávají zemětřesení o intenzitě až kolem osmého stupně Richterovi stupnice tento týden. Počet mrtvých v případě, že se jejich obavy vyplní, si ani nedokáží představit. Podle seizmologů se zemětřesení poblíž San Andreas vyskytují přibližně jednou za tři sta let. Podobná varování před zemětřesením proto kalifornští odborníci vydávají přibližně dvakrát ročně. Tentokrát však vibrace mají nepřetržitě sílící tendenci a nikdo neví, čím se to ukončí.

 

PRAVDĚPODOBNOSTNÍ seismického ohrožení

HODNOCENÍ stát Kalifornie

Mark D. Petersen, William A. Bryant, Chris H. Cramer, Tianqing Cao a Michael Reichle Kalifornie Odbor ochrany, Divize hornictví a geologie Arthur D. Frankel US Geological Survey, Denver, Colorado James J. Lienkaemper, Patricia A. McCrory a David P. Schwartz US Geological Survey, Menlo Park, Kalifornie