Základní otázka zní: budeme svéprávní jako Maďaři, nebo se poplazíme po čtyřech ke svátosti USA a budeme nakupovat dráž?

 

Maďarsko  podepsalo s ruským plynárenským gigantem Gazprom dohodu o propojení země s plynovodem Turkish Stream. Oznámil to podle agentury MTI maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó.

 

„Výrazně to posílí energetickou bezpečnost Maďarska, takže je zahájení této spolupráce v našem strategickém zájmu,“ prohlásil ministr. Dodal, že dohoda by Maďarsku mohla zajistit až osm miliard krychlových metrů plynu ročně. Celková spotřeba plynu v Maďarsku se přitom pohybuje kolem devíti miliard krychlových metrů ročně.

Projekt Turkish Stream navrhlo Rusko před několika lety jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán. Jednou z větví plynovodu Turkish Stream má téct ruský plyn do Turecka a druhou do Evropy.

Realizaci projektu Turkish Stream nicméně zbrzdily spory mezi Ruskem a Tureckem. Podle maďarského ministra by plynovod mohl být hotov do konce roku 2019, napsala agentura MTI.

 

Spíše je zarážející vývoj polské strany: obrovské, přeobrovské nadšení minulých měsíců vystřídalo několik frází, které s důrazem opakuje polská vláda. Po prvních vyjádřeních, že už je Rusko nezajímá, neb dodávky zajistí americká strana, najednou nyní tvrdí: budeme vybírat mezi levnější variantou.

Že by ta supervýhoda ceny nebyla zase až tak supervýhodná, když si Poláci začali dělat zadní vrátka a výhružné vrčení ustává?