Do Itálie letos dorazilo již 113 000 migrantů. 56 humanitárních sdružení vyzývá Evropskou komisi, aby „urychleně zasáhla a zastavila nezákonné bránění civilním pátracím a záchranným plavidlům“ ze strany vlády premiérky Meloni.
V Itálii se schyluje k obrovské bouři. A Liga běsní, že si EU „dělá legraci z Itálie“.
Meloni se stává trojským koněm.
Brusel tlačí na Itálii (a nikdo neví proč), aby přijímala všechny černé migranty, Itálie se bouří, protože tam zůstávají a Brusel je nechce přerozdělovat. Kde je logika nikdo neví, ale přesto Brusel stále Itálii vyhrožuje.
A i v Itálii sílí názor, že nastal čas EU opustit.
Pietro Bartolo (Pd), lékař původem z Lampedusy, útočí na exekutivu Meloni a zdůrazňuje, že „pokaždé, když měla italská pravice příležitost prosadit Evropským parlamentem princip automatického přemisťování migrantů mezi všechny členské státy neudělal to“.
Zcela jiný názor má europoslanec ligy Paolo Borchia , podle kterého si Brusel nadále dělá legraci z Itálie . Liga severu Veronese odsuzuje Evropskou unii, která „říká, že si je vědoma a znepokojuje nárůst příchozích do Itálie, ale omezuje se na přesun migrantů z jednoho místa na druhé vždy na naše území“.
Nevládní organizace se také bouří: „ že už nebudou žádné civilní pátrací a záchranné lodě“
Bartolo, stejně jako vedoucí delegace Demokratické strany v Bruselu, Brando Benifei, ukazují prstem na Palazzo Chigi na kriminalizaci nevládních organizací , které „ znovu čelí vládním omezením“, což má „výsledek, že se zvýšil počet vylodění v každém případě“. Bartolo zejména obviňuje Meloniho vládu, že jde proti rezoluci schválené štrasburským plénem loni 13. července, která mimo jiné „vyzývá členské státy, aby nechaly své nejbližší bezpečné přístavy otevřené pro lodě nevládních organizací a nekriminalizovaly ty, kteří poskytují pomoc migranti v nesnázích“.
Nejnovější administrativní zastávky umístěné na lodích Sea Watch, Open Arms a Sea-Eye4" jdou opačným směrem, takže je obtížnější zachraňovat životy na moři."

Nižší přítomnost nevládních organizací zapojených do pátracích a záchranných operací ve Středomoří nesnížila počet odjezdů, ale pravděpodobně přispěla k dramatickému počtu pohřešovaných osob zaznamenaných v těchto prvních osmi měsících roku.
Právě včera vydalo 56 humanitárních organizací společné prohlášení, ve kterém brojí proti dekretu nevládní organizace, který chce Piantedosi, a proti „politiky uzavření a zastrašování EU“, což se „nepromítá do menšího počtu lidí, kteří se snaží překročit centrální Středomoří, ale do většího utrpení a více úmrtí“.
Lékaři bez hranic, Sos Mediterranée, Sea Watch, United4Rescue a všichni ostatní signatáři vydávají Bruselu varování: „Pokud bude humanitární pomoc na moři i nadále omezována, je pravděpodobné, že ve Středozemním moři nebudou žádná civilní pátrací a záchranná plavidla.