Zdá se, že západní sankce Putinovu ekonomiku příliš nepoškozují. Stále více západní média dokládají, že zhroucení České republiky, potažmo Evropy je vedeno cílem "Amerika first" a nikoliv strach, že by Rusko zaútočilo vojensky na západní Evropu.
www-focus-de.
Po invazi na Ukrajinu uvalil Západ sankce na svého dlouholetého obchodního partnera Rusko. Ty však zřejmě zasahují ruskou ekonomiku mnohem méně tvrdě, než se předpokládalo. Podle MMF bude Rusko v dohledné době růst ještě rychleji než Německo.
Nejsilnější síla v kapitalismu, jak ji popsal Adam Smith, nepochází ze záměrů účastníků trhu, ale ze skutečnosti, že nabídka a poptávka se záhadným způsobem spojují. „Neviditelná ruka“ byla jeho metaforou pro elementární sílu, která zde působí. |
Nevíme, zda Vladimir Putin studoval díla britského morálního filozofa. Ale můžeme s jistotou říci, že neviditelná ruka mu prokazuje cenné služby. Západní nabídka a ruská poptávka se nacházejí i v dobách sankčních režimů. V Rusku lidé spotřebovávají a nehroutí se, stejně jako si naopak ruské suroviny nacházejí cestu k zákazníkům složitými cestami.
Zde je pět znepokojivých faktů, které by podle západních obchodních bariér neměly existovat:
1. Ruský finanční systém se nezhroutil
Ruský finanční systém, který byl krátce po začátku války odříznut od mezinárodních plateb SWIFT, se nezhroutil. V průběhu války dokonce dolar vůči rublu oslabil - ruská měna se aktuálně obchoduje zhruba o 9,6 procenta nad předválečnou úrovní.

Důvodem této stability je skutečnost, že ruský běžný účet roste navzdory uvalené blokaci a je v přebytku – exporty převyšují importy, což USA samy o sobě říci nemohou. Je to také kvůli cenám energií, které Západ svými rozhodnutími o bojkotu poslal do nebes.
2. Ruská ekonomika opět poroste
Ruská ekonomika stejně jako Západ loni zažila propad a v roce 2023 podle prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF) opět poroste. MMF předpokládá růst o 0,3 procenta. V roce 2024 ruský růst pravděpodobně výrazně převýší německý růst, říká MMF. Pokus srazit zemi ekonomicky na kolena selhal. Janis Kluge, expert na Rusko a ekonom z nadace Stiftung Wissenschaft und Politik v Berlíně , si nemůže pomoct, ale bilancuje jako cool:
"Ruská ekonomika přežila rok 2022."

Sergej Alexashenko, bývalý náměstek ministra financí Ruské federace, na akci tento měsíc prohlásil, že rok 2023 bude pro ruskou ekonomiku „obtížným rokem“, ale „žádná katastrofa, žádný kolaps“.
3. Čínští výrobci vstupují na ruský trh
Apple a Samsung se na začátku války z ruského trhu stáhly, mezeru však nyní zaplňují čínští výrobci jako Xiaomi, Realme či Honor, Turecko a především Čína dohání i další zboží jako pračky popř. průmyslové zboží : Celkově čínský vývoz do Ruska dosáhl v prosinci rekordního maxima, což pomohlo vyrovnat prudký pokles obchodu s Evropou .

Produkty Apple a Samsung si nyní také nacházejí cestu zpět do Ruska prostřednictvím nových obchodních cest. Studie o důsledcích sankcí amerického think-tanku Silverado Policy Accelerator říká: „Smartphony od společností jako Apple a Samsung jsou i nadále dodávány do Ruska třetími stranami. Tyto produkty jsou zasílány do Arménie a Kazachstánu z jejich výrobních závodů v Asii – někdy přes Evropu, Hong Kong nebo jiné země. Odtud se vyvážejí do Ruska."
The New York Times se diví: "Loni v létě se v Arménii stala zvláštní věc se smartphony."

4. Evropské společnosti zůstávají v Rusku aktivní
Ne všechny společnosti sdílejí politickou vůli oddělit se od Ruska. Prvenství politiky je rétoricky přijímáno a přehlíženo v každodenním podnikání. Studie Simona Evenetta a Niccolò Pisaniho z University of St. Gallen tvrdí, že ani devět procent korporací EU a G7 nezrušilo své dceřiné společnosti v Rusku .
Autoři analyzovali 1 404 korporací, které před válkou provozovaly v Rusku celkem 2 405 dceřiných společností. Podle studie pouze 120 společností zcela odepsalo a prodalo alespoň jednu místní pobočku. 20 procent společností, které jsou podle těchto kritérií v Rusku stále aktivní, pochází z Německa.
Autoři samolibě uzavírají: "Možná, že západní politici a obchodní lídři nejsou tak jednotní, pokud jde o přednosti oddělení."
5. Rusko vyváží ropu a plyn
Obchod také vzkvétá na straně ruského exportu. Svět se stále zajímá o ruské suroviny, které v tamním permafrostu hojně dřímají. Sotva Západ přestal nakupovat ropu a plyn, vstoupili noví kupci. To potvrzuje i výzkum agentury Bloomberg . Podle zpravodajského portálu proudí kolem 2,5 milionu barelů ropy denně do Turecka, Číny, Indie a mnoha afrických zemí.
Bez ruského plynu se navzdory sankcím neobejde ani Evropa. Země jako Francie , Belgie , Nizozemsko a Španělsko stále dostávají ruský LNG, podle lobby skupiny Future Gas. Německo bude nadále zásobováno ruským zkapalněným plynem touto oklikou – i když pouze se sníženou dávkou.
Faktem je, že vlády tisknou své zákazy obchodování na oficiálním papíře a nemohou nebo nechtějí jejich provádění podrobně kontrolovat. Sankční režimy jsou navrženy tak, aby udělaly dojem – na voliče, nikoli na Putina.
K osobě
Gabor Steinart je jedním z nejznámějších novinářů v zemi. Vydává zpravodaj The Pioneer Briefing. Stejnojmenný podcast je přední německý denní podcast pro politiku a byznys. Od května 2020 pracuje Steingart se svou redakcí na lodi „The Pioneer One“ . Před založením Media Pioneer byl Steingart mimo jiné předsedou správní rady Handelsblatt Media Group.